Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przeprowadzka do Chorwacji

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
krutom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3344
Dołączył(a): 16.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) krutom » 04.06.2019 12:30

Przeczytaj jeszcze to.

Aby dostać kartę EKUZ trzeba mieć ubezpieczenie w NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia).
Powyżej jak się ubezpieczyć.

Powodzenia :papa:
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 04.06.2019 12:50

Dokładnie jak krutom pisze. To nie jest żadne ubezpieczenie turystyczne tylko potwierdzenie, że obywatel danego kraju ma prawo do bezpłatnych gwarantowanych świadczeń zdrowotnych w swoim kraju, przez co również w krajach, w których przebywa czasowo w zakresie w jakim te kraje wzajemnie to honorują, najczęściej są to świadczenia udzielane w nagłych wypadkach.
Na kartę EKUZ np. nie zrobisz w Chorwacji planowanej operacji jak też wielu innych zabiegów - badań, które u nas po odczekaniu 10 lat w kolejce zrobisz za free ;)
To jest na wypadek awarii, że tak powiem.
Upewnij się, że o taki rodzaj karty im chodzi a nie zaświadczenie jakieś od lekarza o ogólnym stanie zdrowia, szczepieniach itd ... ;)

Kartę dostaniesz od ręki.
Ja ostatnio robiłam w kwietniu br. i mam ważną do października 2020.
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 04.06.2019 20:28

https://www.ekuz.nfz.gov.pl/wypoczynek/ ... cje-ogolne.
pozdro
fly
gusia-s napisał(a):...Na kartę EKUZ np. nie zrobisz w Chorwacji planowanej operacji jak też wielu innych zabiegów - badań, które u nas po odczekaniu 10 lat w kolejce zrobisz za free ;)

...tu akurat się mylisz.
namo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 452
Dołączył(a): 19.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) namo » 04.06.2019 21:43

Dzwoniłem dziś do swojego oddziału NFZ, mam dostać kartę EKUZ od ręki podając tylko numer PESEL. Będzie ważna przez 3 lata.
robertms
Cromaniak
Posty: 1269
Dołączył(a): 24.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) robertms » 04.06.2019 23:09

namo napisał(a):Dzwoniłem dziś do swojego oddziału NFZ, mam dostać kartę EKUZ od ręki podając tylko numer PESEL. Będzie ważna przez 3 lata.


Musialo sie cos ostatnio zmienic, bo jeszcze w kwietniu, gdy wyrabialem karty, wazne sa max. 18 m-cy.

pozdrawiam
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107673
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 04.06.2019 23:47

robertms napisał(a):
namo napisał(a):Dzwoniłem dziś do swojego oddziału NFZ, mam dostać kartę EKUZ od ręki podając tylko numer PESEL. Będzie ważna przez 3 lata.


Musialo sie cos ostatnio zmienic, bo jeszcze w kwietniu, gdy wyrabialem karty, wazne sa max. 18 m-cy.

Zmiana od 1.06.2019 >>> http://www.nfz-krakow.pl/dla-pacjenta/a ... a,266.html
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 05.06.2019 08:59

fly napisał(a):https://www.ekuz.nfz.gov.pl/wypoczynek/informacje-ogolne.
pozdro
fly
gusia-s napisał(a):...Na kartę EKUZ np. nie zrobisz w Chorwacji planowanej operacji jak też wielu innych zabiegów - badań, które u nas po odczekaniu 10 lat w kolejce zrobisz za free ;)

...tu akurat się mylisz.

Akurat się nie mylę ...

"osobie przebywającej tymczasowo w innym państwie członkowskim UE/EFTA przysługują te wszystkie rzeczowe świadczenia zdrowotne, które:
:arrow: są niezbędne z medycznego punktu widzenia z uwzględnieniem charakteru tych świadczeń i czasu trwania pobytu,
:arrow: zostały udzielone w celu uniknięcia sytuacji, w której pacjent byłby zmuszony do powrotu na terytorium państwa ubezpieczenia, aby uzyskać potrzebne leczenie.

Zatem przez pojęcie świadczenia niezbędnego należy rozumieć każde świadczenie, co do którego lekarz zadecyduje, że zachodzi konieczność jego udzielenia z uwagi na stan zdrowia w jakim znajduje się pacjent, tak, aby nie musiał on wracać do swojego państwa właściwego czyli państwa ubezpieczenia celem uzyskania leczenia."


"UWAGA:
W żadnym wypadku karta EKUZ nie będzie stanowiła dokumentu wystarczającego do uzyskania leczenia planowanego, tj. sytuacji, kiedy leczenie jest celem wyjazdu poza granice państwa właściwego."
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 06.06.2019 22:37

Miałem zabieg chirurgiczny w Polsce na kartę EKUZ wydaną w Norwegii.
...
robertms
Cromaniak
Posty: 1269
Dołączył(a): 24.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) robertms » 06.06.2019 23:09

Janusz Bajcer napisał(a):
robertms napisał(a):
namo napisał(a):Dzwoniłem dziś do swojego oddziału NFZ, mam dostać kartę EKUZ od ręki podając tylko numer PESEL. Będzie ważna przez 3 lata.


Musialo sie cos ostatnio zmienic, bo jeszcze w kwietniu, gdy wyrabialem karty, wazne sa max. 18 m-cy.

Zmiana od 1.06.2019 >>> http://www.nfz-krakow.pl/dla-pacjenta/a ... a,266.html


Super.
Janusz, dzieki za info/link.

Oby karta nie musiala sie nikomu przydac.

pozdrawiam
tom69
Podróżnik
Posty: 25
Dołączył(a): 07.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tom69 » 07.06.2019 07:51

Jak długo ważna jest karta EKUZ?

5 lat - karta wydana dla:

osób pobierających świadczenia emerytalne;
osób zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny w wieku poniżej 18 roku życia1) (okres ważności karty kończy się z dniem ukończenia przez te osoby 18 rok życia);
osób nieubezpieczonych, które nie ukończyły 18 roku życia i posiadają polskie obywatelstwo (okres ważności karty nie może być dłuższy niż data ukończenia przez te osoby 18 rok życia);
Dzieci / uczniów, posiadających własny tytuł do ubezpieczenia w wieku poniżej 18 roku życia2) (okres ważności karty nie może być dłuższy niż data ukończenia przez te osoby 18 rok życia);
osób pobierających nauczycielskie świadczenie kompensacyjne

36 miesięcy - karta wydana dla osób ubezpieczonych, które są:

zatrudnione
prowadzą pozarolniczą i rolniczą działalność gospodarczą;
pobierają zasiłek / świadczenie przedemerytalne;

18 miesięcy - karta wydana dla osób ubezpieczonych, które:

pobierają rentę;
są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny w wieku powyżej 18 roku życia
są studentami zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię;
są dziećmi / uczniami, posiadającymi własny tytuł do ubezpieczenia w wieku powyżej 18 roku życia3)

6 miesięcy - karta wydana dla osób uprawnionych na podstawie przepisów krajowych, tj.:

nieubezpieczonych kobiet posiadających obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terytorium RP w okresie ciąży i porodu;
nieubezpieczonych kobiet posiadających status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą lub zezwolenie na pobyt czasowy oraz miejsce zamieszkania na terytorium RP w okresie ciąży i porodu;
nieubezpieczonych osób, które nie ukończyły 18 roku życia i posiadają miejsce zamieszkania na terytorium RP, które uzyskały status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą lub zezwolenie na pobyt czasowy (okres ważności karty nie może być dłuższy niż data ukończenia przez
te osoby 18 roku życia).

2 miesiące- karta wydana dla osób:

bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędzie Pracy,
niewymienionych wcześniej osób ubezpieczonych.

W innych przypadkach:

90 dni - karta wydana dla osób, które spełniają kryterium dochodowe do otrzymywania świadczeń z pomocy społecznej i otrzymały decyzję np. wójta, burmistrza (uprawnione na podstawie art. 54 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).

42 dni - karta wydana dla kobiet w okresie połogu, posiadających obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
sviva
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2768
Dołączył(a): 05.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) sviva » 16.06.2019 22:20

boboo napisał(a):Wstrzymał Księżyc, ruszył... (sam nie wiem czym, ale nie organem na "m").
Pozwólcie, że przedstawię: Pan pływów, romuald22
Tam gdzie się pojawia, przypływ jest tylko po południu.

Wyjaśnienie (tobie) co to jest półprawda nie ma sensu.


On na tym forum myśli, że może wszystko. Wypisuje ludziom bzdety i groźby na priv. Mądrzy się w każdym temacie a potem udaje niewiniątko i po cichu ucieka...
Ja dostałem bana bo subiektywnie stwierdziłem fakt dot. jego stanu umysłowego.
sito_zabrze
Cromaniak
Posty: 2663
Dołączył(a): 13.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) sito_zabrze » 16.06.2019 22:23

sviva napisał(a):
boboo napisał(a):Wstrzymał Księżyc, ruszył... (sam nie wiem czym, ale nie organem na "m").
Pozwólcie, że przedstawię: Pan pływów, romuald22
Tam gdzie się pojawia, przypływ jest tylko po południu.

Wyjaśnienie (tobie) co to jest półprawda nie ma sensu.


On na tym forum myśli, że może wszystko. Wypisuje ludziom bzdety i groźby na priv. Mądrzy się w każdym temacie a potem udaje niewiniątko i po cichu ucieka...
Ja dostałem bana bo subiektywnie stwierdziłem fakt dot. jego stanu umysłowego.


Na tym forum jest taki fajny guzik. Naciskasz go i masz daną osobę z głowy :wink:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107673
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 16.06.2019 22:58

sviva napisał(a):
boboo napisał(a):Wstrzymał Księżyc, ruszył... (sam nie wiem czym, ale nie organem na "m").
Pozwólcie, że przedstawię: Pan pływów, romuald22
Tam gdzie się pojawia, przypływ jest tylko po południu.

Wyjaśnienie (tobie) co to jest półprawda nie ma sensu.


On na tym forum myśli, że może wszystko. Wypisuje ludziom bzdety i groźby na priv. Mądrzy się w każdym temacie a potem udaje niewiniątko i po cichu ucieka...
Ja dostałem bana bo subiektywnie stwierdziłem fakt dot. jego stanu umysłowego.

Widzę, że zawieszenie było za krótkie i nic pomogło.
Więc kolejne dwa tygodnie. :idea:
namo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 452
Dołączył(a): 19.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) namo » 20.06.2019 15:26

ArturCzu
Odkrywca
Posty: 64
Dołączył(a): 29.07.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) ArturCzu » 24.06.2019 12:21

romuald22 napisał(a):Po drugie autor twierdzi, że ceny w sklepach (odebrałem to jako ceny w sklepach spożywczych) są praktycznie takie same jak w Polsce. Coś się chyba ostatnio musiało pozmieniać, bo odkąd od 2000 roku jeżdżę do Chorwacji - to nigdy tak nie było. Przynajmniej na wybrzeżu w sezonie.


Tak pozmieniało się. Wszystko w Polsce zdrożało.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko

cron
Przeprowadzka do Chorwacji - strona 36
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone