Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przeprowadzka do Chorwacji

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
anakin
zbanowany
Posty: 33333
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 26.05.2019 18:32

romuald22 napisał(a):Sfrustrowany mąż czterech żon.

boboo napisał(a):Nie podałem wzorów, bo mogłoby się zdarzyć, że hipokamp zatrzymałby ci się już na "drugim rejestrze" i tak by już zostało.

Myślę, że większość jest już Wami zmęczona.
Dlatego przez tydzień skupicie się na czytaniu.
Jeżeli nie pomoże, to i ta możliwość zostanie Wam niebawem odebrana.
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 26.05.2019 19:26

Dopisuję się do wątku również ja... ale tylko po to, żeby śledzić losy autora...
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2926
Dołączył(a): 11.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 27.05.2019 09:43

@anakin.
Pragnę w imieniu myślę większości podziękować za stanowczą reakcję.

namo - jak się mają formalności z Twojej strony ?
Mógłbyś zrobić albo jeden odcinek mówiący o wszystkich (meldunek, praca, szkoła, itd.) ale tutaj elaborat napisać.
Wiem, że w internecie wszystko jest ale wolę to wiedzieć z odczuciami bezpośrednimi. Czy jest to męczące, biurokratyczne, czy papierologia nie zabija ?
A może wszystko można załatwiać w przyjazny dla emigranta sposób ?
namo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 452
Dołączył(a): 19.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) namo » 27.05.2019 12:48

kaeres napisał(a):Mógłbyś zrobić albo jeden odcinek mówiący o wszystkich (meldunek, praca, szkoła, itd.)


W lipcu będzie o tym odcinek. Davor przyjeżdża na 3 tygodnie z rodziną do Pagu i pomoże mi załatwić pobyt czasowy i inne formalności. Co do wniosku o pobyt znam już 5 wersji, osobiście dowiem się jak jest faktycznie, jakie trzeba mieć dochody, jak udokumentowane i jakie intencje żeby wniosek przeszedł.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107680
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 27.05.2019 12:55

kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2926
Dołączył(a): 11.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 27.05.2019 13:08

Janusz Bajcer.
Teorię znam bo już nieco czytałem jednak jak widzisz post namo, zna już 5 wersji jak jest faktycznie.
A i tak bardziej chodzi mi o odczucia subiektywne. Czy łatwo czy trudno.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107680
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 27.05.2019 13:21

Widocznie 4 wersje to z takiej serii "jedna pani drugiej pani". :wink:
namo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 452
Dołączył(a): 19.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) namo » 27.05.2019 13:49

Jedna wersja jest taka, że musisz mieć zdeponowane 1500 euro na chorwackim koncie, czyli musisz je założyć i notariusz musi potwierdzić, że masz tą kasę. Słyszałem też, że żona musi mieć upoważnienie do tego konta. Czyli oboje musimy mieć OIB, czyli NIP chorwacki. Kolejna wersja jest taka, że wystarczy pokazać zrzut z rachunku na którym są wpływy miesięczne ~ 300 euro, bez notariusza. Jedna z teorii mówi, że każdy członek rodziny musi być zgłoszony a kolejna, że tylko ta osoba która ma umowę najmu lub jest właścicielem nieruchomości. Pozostali członkowie są jakby za przyzwoleniem i pod poręczeniem osoby która ma pobyt czasowy. Jedni mówią, że to 1500 euro to musi być zdeponowane na chorwackim koncie na każdego członka a inni, że tylko na wnioskującego. Więc na dzień dzisiejszy nie wiem ile kasy pokazać, że mam. Jak będzie trzeba na chorwacki rachunek przelać 4 x 1500 euro to nie problem, potem kasę można przelać z powrotem jak już dostanę pobyt.

Ja nie mam pracy w Chorwacji, mam firmę w Polsce i notarialną umowę najmu mieszkania. Według tego co mi mówił Davor to potrzebuję w urzędzie miasta załatwić OIB, potem na policji zadeklarować, że mam dochód w wysokości najniższej chorwackiej krajowej w formie screena z polskiego rachunku bankowego, i to tyle. Jak będzie to się dowiem i dam znać która wersja zadziałała u mnie.
namo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 452
Dołączył(a): 19.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) namo » 27.05.2019 16:36

Czyli Pag to nie Dalmacja?

pag to nie dalmacja.jpg
wikol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1903
Dołączył(a): 19.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) wikol » 27.05.2019 16:58

PAG to Dalmacja tak jak Polska sercem Europy.
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 27.05.2019 17:06

Wy mieszkacie jeszcze w Dalmacji ....
map-croatia-regions-colorful.gif

... ale za Novalją Dalmacja się kończy .
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 27.05.2019 18:50

Korzystając z linku od mirko można tam wyczytać o PIN/OIB który ty namo nazwałeś NIP-em, czyli naszym polskim numerem dentyfikacji podatkowej, chyba jest to trochę błedne, bynajmniej ja tak zrozumialem, bo OIB to nie tylko NIP ale i PESEL.
A więc każde z waszej czwórki taki numer powinno dostać-bo bez tego poprostu nie istniejecie.
Bez tego np.
-nie będziesz mógł zapisać dzieci do szkoły,
-nie będziesz mógł zarejestrować samochodu (nie znam przepisów odnośnie czasu jaki jest na przerejestrowanie auta w Chorwacji z polskich na chorwackie blachy po tym jak otrzymasz prawo pobytu, ...
itd
pozdro
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.05.2019 18:58

...i która instytucja przyjmuje zrzuty ekranu jako urzędowo potwierdzony dokument? Może i tak jest w Chorwacji - nie wnikam choć wątpię, ale gdybym z czymś takim przylazł na Ciziniecką w Czechach, to by mnie obśmiali i wyrzucili. Ale serio pytam - bo może jak mi kiedyś odwali a Chorwaci ułatwią osiedlanie się tam, to może...
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 27.05.2019 19:08

Pääkäyttäjä napisał(a):...i która instytucja przyjmuje zrzuty ekranu jako urzędowo potwierdzony dokument? Może i tak jest w Chorwacji - nie wnikam choć wątpię, ale gdybym z czymś takim przylazł na Ciziniecką w Czechach, to by mnie obśmiali i wyrzucili. Ale serio pytam - bo może jak mi kiedyś odwali a Chorwaci ułatwią osiedlanie się tam, to może...

...jeśli chodzi o dochody firmy jako źródło utrzymania rodziny to prędzej coś ze skarbówki, następnie przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego-ale zobaczymy...co kraj to obyczaj.
namo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 452
Dołączył(a): 19.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) namo » 27.05.2019 20:24

Pääkäyttäjä napisał(a):...i która instytucja przyjmuje zrzuty ekranu jako urzędowo potwierdzony dokument?


To kolejna nieścisłość która wyjaśni się w lipcu. Chociaż, patrząc na proces podpisywania umowy u notariusza to jestem w szoku jego staranności. Nie będę wchodził w szczegóły ale bubla niezłego odwalili, jakbym się uparł to umowa nie jest ważna bo jestem Mikołaj a nie Nikolay.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko

cron
Przeprowadzka do Chorwacji - strona 33
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone