Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przeprowadzka do Chorwacji

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
namo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 452
Dołączył(a): 19.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) namo » 30.05.2019 16:09

Dzban zepsuł Pozdrav Suncu. Straty wycenianie na 660 000 kuna.



blatko napisał(a):to że w umowie najmu wpisano Nikolay zamiast Mikołaj nic nie znaczy


Dla mnie też to nie problem. Wspomniałem o tym raczej w kontekście luzu biurokratycznego jaki przy okazji wizyty u notariusza spotkałem. Może z załatwianiem papierów o pobyt też nie będą mieli kija w tyłku i nie będę musiał odwalać jakiś zbytecznych akcji w stylu: zakładanie chorwackiego konta bankowego, wpłacenie tam kasy, upoważnienia żony do korzystania i potwierdzanie notarialnie, że mam na nim środki do życia.
tranquilo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1483
Dołączył(a): 07.02.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) tranquilo » 31.05.2019 07:46

Ciekawe jaką karę dostanie za te panele :?: :roll:
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2926
Dołączył(a): 11.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 31.05.2019 09:43

Nikolay, może mi umknęło ale czym się zajmuje szanowna małżonka ?
Również może pracować online ?
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 31.05.2019 09:48

Cze!
Zadałem sobie trochę trudu i zadzwoniłem do notariusza w Polsce, a dokładnie w Warszawie:
"Umowa wynajmu (w tym konkretnym przypadku namo) na której widnieją /zostały zapisane błędne imiona, lub inne błędy literowe nie zwalnia stron od wypełnienia postanowień zawartych w tej umowie, jednakże wykorzystanie tej umowy w dalszym postępowaniu administracyjnym, meldunkowym, bankowym itd może skutkować iż umowa ta nie zostanie przyjęta/uznana przez osobę przed którą umowa ta zostanie przedłożona. W polskim prawie (a podejrzewam iż w tym przypadku chorwadzkim również) zapis danych z dokumentu tożsamości powinien być identyczny z tymi widniejącymi na dokumencie sporządzanym przez notariusza, za wyjątkiem znaków/liter które nie istnieją w alfabecie języka w jakim dokument był sporządzany. W celu uniknięcia dalszych problemów sporządza się suplement błędów w dokumencie, ma on być sporządzony przez tego samego notariusza, wykonać go ma notariusz nieodpłatnie."
...ot i cała filozofia.
więc masz rację kolego blatko jest ważna-skutkuje obowiązkiem wypełnienia postanowień w niej zawartych dla obydwu stron.
pozdro
fly
namo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 452
Dołączył(a): 19.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) namo » 31.05.2019 14:14

kaeres napisał(a):Nikolay, może mi umknęło ale czym się zajmuje szanowna małżonka ?
Również może pracować online ?


Odkąd dzieci zaczęły mieć złe wyniki w nauce i miały problem z wstawianiem do szkoły przestała pracować w Biedronce i zajęła się ich edukacją. Online nie umie pracować więc zajmuje się mną i dziećmi ale ma jakieś ambicje do robienia zasięgów na Instagramie.

fly napisał(a):sporządza się suplement błędów w dokumencie, ma on być sporządzony przez tego samego notariusza, wykonać go ma notariusz nieodpłatnie


To widzę, że sobie pochodzę jeszcze do notariusza załatwiając ten meldunek. Lepiej pójdę na komisariat w poniedziałek bo może mi zejść z tymi papierami przed upływem 90 dni.
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 31.05.2019 14:49

namo napisał(a):...
To widzę, że sobie pochodzę jeszcze do notariusza załatwiając ten meldunek. Lepiej pójdę na komisariat w poniedziałek bo może mi zejść z tymi papierami przed upływem 90 dni.

to co napisałem dotyczy Polski, nie podejrzewam by różniło się znacząco z przepisami w Chorwacji.
...ale jakbyś faktycznie był na policji to możesz zapytać jak wygląda użytkowanie pojazdu zarejestrowanego w innym kraju a pozwolenie na pobyt.
pozdro
namo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 452
Dołączył(a): 19.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) namo » 04.06.2019 11:22

Byłem na komisariacie. Po 2h w kolejce udało mi się dobić do okienka. Tutaj urzędnicy to mają luz, uśmiechają się, nigdzie nie śpieszą a Chorwaci w kolejce prowadzą ciche konwersacje.

Dowiedziałem się, że potrzebuję kartę zdrowia. Chyba chodziło o kartę EKUZ której nie mam. Do połowy lipca mam ubezpieczenie turystyczne w PZU. Słyszałem, że kartę EKUZ wydają tylko na 2 miesiące. Prawda to, takiej ważności kartę dostanę jak złożę wniosek 27 czerwca kiedy pojadę do Polski załatwić kilka spraw? Nigdy nie miałem tej karty, zawsze jak jechałem na wczasy kupowałem PZU Wojażer i nigdy nie zdarzyło się skorzystać. Z tego co mówił Davor wywnioskowałem, że to ubezpieczenie EKUZ nie jest najlepsze bo nie pokrywa wszystkich kosztów. Zna ktoś jakieś chorwackie lub Polskie ubezpieczenie zdrowotne które będzie na rok i lepsze od karty EKUZ? PZU Wojażer można kupić max. na pół roku a potrzebuję na rok.

Jeżeli chodzi o kasę to muszę jej mieć 2400 kuna na miesiąc, czyli 28 000 kuna rocznie. Czyli takie minimum socjalne. Pytając, how to show you this money? Pan odpowiedział, że może być print screen of history from bank. Czyli co, żaden notariusz tylko wydrukowana historia z konta z ostatniego roku? Spróbuje, może to wystarczy. Musze kupić drukarkę :-)

Brakowało mi jeszcze numeru nieruchomości z księgi wieczystej, to załatwi Davor ...

Zapomniałem zapytać czy żona i córki też muszą przejść tą procedurę ale Davor mówił, że one nie muszą bo przebywają ze mną, są bliską rodziną z tym co ma pozwolenie na pobyt.
Pivko
Croentuzjasta
Posty: 159
Dołączył(a): 03.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pivko » 04.06.2019 11:27

EKUZ wydają od tego roku chyba na 1,5 roku. A było na 6 miesięcy
namo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 452
Dołączył(a): 19.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) namo » 04.06.2019 11:30

Żona dostała przed wyjazdem na 2 miesiące a dzieci na rok. Mi też pewno tak dadzą więc potrzebuję czegoś z rocznym okresem ważności na potrzeby wniosku o roczny pobyt.
arturescu
zbanowany
Posty: 444
Dołączył(a): 22.11.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) arturescu » 04.06.2019 11:34

EKUZ wydawany jest na rok, dorosłym i dzieciom.

EKUZ nie jest ubezpieczeniem.

Od 15 lat postawa i elementarz przy wyjeździe do kraju UE.

Kiepsko jesteś ogarnięty w podstawowych sprawach bytowych, prozaiczny real często przytłacza wirtuozow e-byznesu.
Pivko
Croentuzjasta
Posty: 159
Dołączył(a): 03.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pivko » 04.06.2019 11:37

W Częstochowie karta EKUZ dla osoby zatrudnionej na umowę o pracę wydawana jest na okres 3 lat. Jest to ubezpieczenie turystyczne , nie obejmuje osób przebywających za granicą na stałę, pracujących tam. Zadzwoniłem do NFZ przed chwilą z ciekawości. Jeśli chcesz podjąć pracę i mieć ubezpiecznie musisz wypełnić w zusie formularz A1
namo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 452
Dołączył(a): 19.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) namo » 04.06.2019 11:40

arturescu napisał(a):EKUZ wydawany jest na rok, dorosłym i dzieciom.


No chyba takim jak ty co odbijają rano kartę na zakładzie produkcyjnym.

Pivko napisał(a):dla osoby zatrudnionej na umowę o pracę wydawana jest na okres 3 lat


ja prowadzę

arturescu napisał(a):e-byznes


ta opcja mnie nie dotyczy

Pivko napisał(a):chcesz podjąć pracę i mieć ubezpiecznie


nie chcę, kupię sobie za hajs z internetuf
arturescu
zbanowany
Posty: 444
Dołączył(a): 22.11.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) arturescu » 04.06.2019 11:47

Pivko napisał(a):W Częstochowie karta EKUZ dla osoby zatrudnionej na umowę o pracę wydawana jest na okres 3 lat. Jest to ubezpieczenie turystyczne , nie obejmuje osób przebywających za granicą na stałę, pracujących tam. Zadzwoniłem do NFZ przed chwilą z ciekawości. Jeśli chcesz podjąć pracę i mieć ubezpiecznie musisz wypełnić w zusie formularz A1


EKUZ nie jest ubezpieczeniem turystycznym.
namo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 452
Dołączył(a): 19.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) namo » 04.06.2019 11:51

arturescu napisał(a):EKUZ nie jest ubezpieczeniem turystycznym.


Już to pisałeś, wiemy, nie musisz się powtarzać.

Może nie jest ubezpieczeniem ale jest potrzebne przy wniosku o pobyt czasowy w Chorwacji. Tego dotyczy temat a nie twoich przemyśleń na temat tego co kogo przytłacza.
arturescu
zbanowany
Posty: 444
Dołączył(a): 22.11.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) arturescu » 04.06.2019 11:52

Spokojnie, nie denerwuj się. Każdy ma czasem gorszy dzień.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko

cron
Przeprowadzka do Chorwacji - strona 35
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone