Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Praga 2011. Roger Waters i David Černý.

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 27.04.2011 20:01

Interseal napisał(a):
Mniej znane, mniej atrakcyjne i jak się okazuje mniej zrozumiałe rzeczy oglądaliśmy tym razem. Choć przez takie ciągłe skakanie po mieście też sporo klasycznych rzeczy można było zobaczyć.

maslinka napisał(a):Ale to była w zasadzie moja pierwsza wizyta w Pradze (2 godziny spędzone na Rynku i Placu Wacława w 1999 roku się nie liczą), więc nie wszystko jeszcze ogarniałam. Nadal nie ogarniam. Mam nadzieję, że kiedyś będę mogła spacerować po tym mieście na luzie psychicznym, że nic nie muszę zwiedzać, bo obowiązkowe punkty już "zaliczyłam", dokładnie tak jak Wy.


To jest fajny stan, przyznaję. Apetyt rośnie jednak w miarę jedzenia. Kilka dni tylko na zwiedzanie, to byłoby coś!



Dla nas Praga była pierwszą stolicą po naszej własnej Warszawie, którą zwiedziliśmy razem. Mija dokładnie 10 lat od naszego jedynego wyjazdu do Pragi. Przez cały kwietniowo - majowy tydzień włóczyliśmy się po klasycznych miejscach, czuliśmy się tym miastem oczarowani. Przed wyjazdem ktoś kto był już uprzedził mnie, że starówka jest tak wielka jakby zebrać wszystkie nasze starówki ze wszystkich polskich miast. I takie sprawiła na nas wrażenie.

Po latach chętnie oglądam znane ścieżki i miejsca nieznane.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.04.2011 21:12

Witaj Małgosiu.

Mnie także zaskoczył ostatnio zasięg starego miasta (nie mylić ze Starym Miastem :wink: ). Jechaliśmy na Żiżkov by zwiedzić wieżę telewizyjną, myslałem że to już peryferia więc pewnie jakaś rzadka zabudowa. Wyjeżdżam na powierzchnię... a tu znowu stare kamienice :) .


Stacja Starmestska.

Kątem oka rzucamy spojrzenia na widoczną część Josefova i żydowskie akcenty. Jednak ruszamy w przeciwnym kierunku - na ulicę Husovą.
Tam powinien wisieć "wisielec"... no chyba, że ze zmęczenia zwolnił uścisk dłoni i pozostała po nim tylko stalowa szyna :wink: .
Takie przypuszczenia snujemy, gdyż uliczka nie jest krótka a wisielca jak nie był, tak nie ma...

W końcu jest! Na samym końcu ulicy...

Obrazek

Obrazek

Podobno ma twarz Freuda... ja tam nie wiem, nie znałem go. Mnie na przykład przypomina Henryka Sienkiewicza... :wink:
Obrazek

Obrazek

Wytrwały jest. Jedną rękę nonszalancko trzyma wspodniach, a na drugiej wisi... już kilka lat. Beznamiętnie. Obojętnie.

Obrazek

Czas jednak coś zjeść.

C.D.N.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.04.2011 22:01

...a jeżeli zjeść, to u Szwejka.

Obrazek

Rosół z makaronem, a na drugie knedle houskove i bramborove z oględnie mówiąc gulaszem i dodatkami.
Knedliki bramborove (ziemniaczane) są mniejsze, bo bardziej syte i mniej puszyste i wyjątkowo lepiej mi smakowały niż napuszone knedliki houskove (bułkowe). Do tego słuszny kufel piwa. Było smacznie i dużo.. a jeżeli ja mówię, że się najadłem, to najedli się wszyscy :wink: .

Opuszczamy miłą restauracyjkę.

Obrazek

Pozotała jeszcze galeria Jana Saudka na Celetnej 9

Obrazek

może jedno zdjęcie zdjęcia wystarczy.
Obrazek

Na inne prace zapraszam tutaj: http://www.saudek.com/en/jan/uvod.html

i czas się "pakować".

Sprawnie i szybko udaje nam się z Vysocan przedostać na Chodov i na autostradę do Brna.
Podróż mija szybko i bezpiecznie. Orzełki Mattoni umilają mi drogę. :wink:

Cztery godziny z niewielkim okładem i jesteśmy w Brennej.

Wyjazd udany. Czas mysleć o kolejnym. Co następnym razem? Troja? Nowy Świat? Ogrody Waldsteinów? Vinohrady? Oj dużo tego jeszcze...

Dziękuję wszystkim, którzy zaglądali... a teraz czas na Pragę i nie tylko Pragę w innym wydaniu. :)

KONEC
Pozdrawiam
Interseal
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14784
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 27.04.2011 22:26

Interseal napisał(a):...a jeżeli zjeść, to u Szwejka.

Przechodziliśmy obok, ale jeszcze wtedy nie myśleliśmy o jedzeniu :wink:

Interseal napisał(a):Dziękuję wszystkim, którzy zaglądali... a teraz czas na Pragę i nie tylko Pragę w innym wydaniu. :)

Ja też dziękuję za inspirujący spacer po Pradze. Na pewno przyda się w przyszłości. Dzięki Tobie dowiedziałam się o pracach Cerneho, potem poszperałam trochę w internecie i następnym razem będę lepiej przygotowana :)

I dzięki za reklamę :D

Pozdrawiam :papa:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 27.04.2011 22:42

Oba :) wydania Pragi równie fajne. Z Twojej tematycznej trasy cieszę się szczególnie, gdyż dzięki niej "zobaczyłam" miasto zupełnie inczej, niż je widziałam podczas mojego pobytu kilka lat temu. Tylko trzydniowego i niestety jak dotąd :? jedynego, chociaż jeszcze zanim wyjechałam z Pragi, już chciałam tam wrócić...
Acha, na Konia w Lucernie trafiłam zupełnie przypadkiem :oops: , gdyż akurat pasaż był po drodze. Oczywiście trochę "podleczyłam" swą niewiedzę, ale chyba za mało :wink:, gdyż dopiero dzięki Twojej relacji wszystkko mi się ładnie ułożyło :)

Pozdrawiam serdecznie
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 28.04.2011 10:18

Ja również dziękuję za wyjątkową relację z Pragi. Mam cichą nadzieję, że szybko jakiś powód się znajdzie i wrócicie i coś ekstra znowu pokażesz.


:D :D :D
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 28.04.2011 10:40

I ja wspominałem dawny pobyt w Pradze.

W Poznaniu też mamy rzeźbę Cernego "Golem".
Rabin Jehuda, który go stworzył urodził się w Poznaniu.

Obrazek

pzdr
:wink:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 28.04.2011 12:43

Lidia K napisał(a):Ja również dziękuję za wyjątkową relację z Pragi. Mam cichą nadzieję, że szybko jakiś powód się znajdzie i wrócicie i coś ekstra znowu pokażesz.
:D :D :D


Mam nadzieję, że w przyszłym roku i to bez "hladania" :wink: powodu - tak normalnie. :D

Dziękuję i pozdrawiam.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 28.04.2011 12:49

longtom napisał(a):W Poznaniu też mamy rzeźbę Cernego "Golem".
Rabin Jehuda, który go stworzył urodził się w Poznaniu.


Na zimę Golem miał założony ponoć szalik :) .

Cerny maczał także palce w instalcji w Brukseli:

"Bułgaria przedstawiona jest jako wielka toaleta, Litwini sikają na Rosjan, cała Francja strajkuje, a w Polsce księża wznoszą gejowską flagę - tak narody Unii zostały przedstawione na wystawie w jednym z głównych budynków UE w Brukseli..."

W Bielsku-Białej usunięto z kolei jego rzeźbę przestawiającą Saddama zgiętęgo w pół z głową utopioną w akwarium pełnym formaliny...

Pozdrawiam.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 28.04.2011 14:44

Interseal napisał(a):Zbliżamy się do miejsca, gdzie powinni stać "sikający".

No właśnie... powinni stać... a ostała się tylko mapa Czech... :?

:lol:

A w korsykańskich wędrówkach dotarłem właśnie do miejsca opisanego po czesku, jako Curajici Kohoutek - co mozna by przetłumaczyć mniej więcej, jako Szczający Kogutek. ;)

Praska wyprawa krótka, ale przyjemna. Dziękuję. :D
Pozdrawiam,
Wojtek
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 28.04.2011 15:18

Mariusz, dzięki za oprowadzenie po mało znanej Pradze. Byłem tylko raz jako nastoletni dzieciak więc niewiele pamiętam.
Tyłki miminków jak paluch Grgura ze Splitu :)
Zdjęcia z koncertu robią wrażenie, wyobrażam sobie jak musiało być na żywo...
pzdr
k
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 29.04.2011 18:30

Cześć Kamil.

Nie ma za co - cała przyjemność po mojej stronie :wink:

Pupy wyślizgane i gładziutkie... ostatnio ktoś zadał mi pytanie, czy to chłopczyki czy dziewczynki? Muszę się przyznać, że nie przyszło mi do głowy by sprawdzić... :oops: :wink:

Wizualnie było perfekcyjnie. Projekcje na murze wyświetlane były z dokładnością do każdej cegiełki.
Nagłośnienie bardzo dobre. Czyste, klarowne i poza solówką w Confortably Numb - nie atakujące nadmiernie słuchu.

Muzycznie już trochę gorzej.
Wiem, że The Wall to album wychwalany na wszystkie strony, dla mnie jednak za mało tam dobrej Floydowej muzyki do grania live.
Do słuchania w domu, w słuchawkach, po ciemku nadaje się idealnie - tajemnicze głosy, głuche telefony, miniaturki muzyczne... koncert tego nie oddaje, nie pozwala się skupić... gdyby nie mur i wizualizacje Scarfe'a byłaby to trochę nuda.

W pamięci mam koncert na stadionie Gwardii chyba z 2002 roku. Wykonania "Mother", "Welcome to the Machine" (szczególnie), czy "Dogs" - powaliły :) .

Pozdrawiam.

P.S. W załaczeniu da dokłądkę jedna z najlepszych moim zdaniem wersji "Welcome To The Machine" - niestety tego już na żywo nie usłyszymy...
Sewo
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 89
Dołączył(a): 13.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sewo » 01.06.2011 23:35

Piękna relacja z Pragi, jestem pełen uznania. A przy tym jest jeszcze stale pełno zakątków do odkrycia. Coś o tym wiem, bo mieszkam w Pradze od 30 lat i jeszcze wszystkiego nie widziałem. Mam tylko jedną uwagę, pomnik Ofiar Komunizmu jest dziełem Olbrama Zoubka.
Pozdrawiam i życzę dalszych miłych wrażeń z tego ciekawego miasta.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 02.06.2011 00:03

A wczoraj zakończono remont Złotej Uliczki.

Pozdrawiam,
Wojtek
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.07.2011 15:45

Sewo napisał(a):Piękna relacja z Pragi, jestem pełen uznania. A przy tym jest jeszcze stale pełno zakątków do odkrycia. Coś o tym wiem, bo mieszkam w Pradze od 30 lat i jeszcze wszystkiego nie widziałem. Mam tylko jedną uwagę, pomnik Ofiar Komunizmu jest dziełem Olbrama Zoubka.
Pozdrawiam i życzę dalszych miłych wrażeń z tego ciekawego miasta.


Witam.

Dziękuję.
Olbrama Zoubka nie znam. Muszę się głębiej w temat zanurzyć, gdyż w pewnej książce Cerny pisze o tej instalacji jako o własnej.

Pozdrawiam.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Praga 2011. Roger Waters i David Černý. - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone