Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięgu ;)

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1908
Dołączył(a): 06.10.2017
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 18.05.2018 22:15

walp napisał(a):W pierwszych dniach maja, wyskoczyliśmy na Wyspę Sobieszewską, do miejsca, gdzie Królowa Polskich Rzek, spotyka się z Bałtykiem. Postanowiłem odświeżyć ten ciekawy, lecz trochę zaniedbany już wątek i napisać kilka zdań o tym urokliwym zakątku naszego kraju. :)


Z chęcią czytam Twoje relacje więc i tutaj będę zaglądał. W tamtych okolicach byłem w 2011 roku (ale tylko przejazdem) więc jestem zainteresowany jak to dzisiaj wygląda.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15654
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 19.05.2018 15:35

Na wyspie byłam....lepiej nie liczyć ile lat temu... :papa:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 19.05.2018 15:46

mchrob napisał(a):Z chęcią czytam Twoje relacje więc i tutaj będę zaglądał.

To raczej będzie "relacyjka". Taka propozycja na weekend dla tych, którzy mają bliżej albo ... jako dodatkowa atrakcja dla spędzających wakacje w okolicy Gdańska, bądź Mierzei Wiślanej. :wink:
mchrob napisał(a):W tamtych okolicach byłem w 2011 roku (ale tylko przejazdem) więc jestem zainteresowany jak to dzisiaj wygląda.

piekara114 napisał(a):Na wyspie byłam....lepiej nie liczyć ile lat temu... :papa:

Pewnie wielu tam było, ale może ktoś odkryje dopiero to miejsce. :)
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 19.05.2018 19:16

Ruszamy dalej w kierunku północnym i po 3 km zatrzymujemy się w "centrum" Świbna. Przy skrzyżowaniu, nieopodal przeprawy promowej Mikoszewo - Świbno, znajduje się kamień upamiętniający 100-lecie Przekopu Wisły.

17.JPG

Granice Wyspy Sobieszewskiej ukształtowały dwa wydarzenia. Pierwsze to przedarcie się wezbranej po roztopach Wisły przez miejscowość Górki w 1840 r. Niedługo po tym wydarzeniu, Wincenty Pol napisał: "To nowe koryto nie ma dotąd nazwiska, a że się Wisła tak poczciwie i raźno ku morzu przebrała – nazwijmy ją tutaj „Śmiałą Wisłą”.
Drugim ważnym wydarzeniem było wykonanie sztucznego ujścia rzeki - Przekopu Wisły w 1895 roku. W ten sposób powstała wyspa otoczona od północy wodami Bałtyku, od południa Martwą Wisłą, od zachodu Wisłą Śmiałą, a od wschodu Przekopem.

wyspa2.jpeg

Schodzimy do miejsca, w którym odbywa się przeprawa promowa. Z promu jednak nie korzystaliśmy tym razem. Przeprawialiśmy się tutaj kiedyś, wracając z Mierzei Wiślanej.

18.JPG

19.JPG

20.JPG

Ostatnie 3 km Przekopu Wisły.

21.JPG

Następnie zostawiliśmy samochód w tym miejscu i ruszyliśmy na spacer do rezerwatu "Mewia Łacha".

22.JPG

23.JPG
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1908
Dołączył(a): 06.10.2017
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 21.05.2018 11:38

Jak swego czasu tam się przeprawiałem, to miałem nieodparte wrażenie że przy silniejszym wietrze ta lina pęknie i wylądujemy przy dobrych układach na Helu ;)
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 21.05.2018 19:56

Tak z ciekawości poszperałem w sieci, szukając informacji, czy rzeczywiście doszło kiedyś do zerwania liny, ale nic nie znalazłem. Przyglądałem się jej dość dokładnie i wygląda, że może wytrzymać spory naciąg. :wink: Prom pływa w tym miejscu już ponad 100 lat.

Przeprawa w 1916r.
Przeprawa_promowa_Swibno-Mikoszewo_1.jpg

I w latach 60-tych
Przeprawa_promowa_Swibno-Mikoszewo_2.jpg

Zdjęcia ze strony fotopolska.eu
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1908
Dołączył(a): 06.10.2017
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 21.05.2018 21:39

walp napisał(a):Tak z ciekawości poszperałem w sieci, szukając informacji, czy rzeczywiście doszło kiedyś do zerwania liny, ale nic nie znalazłem. Przyglądałem się jej dość dokładnie i wygląda, że może wytrzymać spory naciąg. :wink: Prom pływa w tym miejscu już ponad 100 lat.


Tam może się "jeszcze" nie zerwał ale gdzie indziej na podobnym promie były już takie przypadki ;)

https://www.zegluga.wroclaw.pl/news.php?readmore=2024
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 22.05.2018 18:58

Wchodzimy do rezerwatu "Mewia łacha", który składa się z dwóch części - lewobrzeżnej gdańskiej na obszarze Wyspy Sobieszewskiej i drugiej po wschodniej stronie Przekopu Wisły.
Miejsce to stało się rajem dla ptactwa wodnego. Piaszczyste plaże, zaciszne zagłębienia na wydmach oraz niedostępne dla ludzi piaszczyste łachy formujące się przy ujściu Wisły, to doskonałe miejsca, na których ptaki znalazły bezpieczne schronienie podczas lęgów i wędrówek.

wyspa_spacer.jpg

Od ulicy Świbnieńskiej kierujemy się w stronę przekopu i skręcamy w kierunku ujścia Wisły.

25.JPG

26.JPG

Po paru metrach ścieżka chowa się w lesie.

29.JPG

27.JPG

30.JPG

31.JPG

Te tereny są również stałym miejscem bytowania bobrów.

31a.JPG

32.JPG

33.JPG

Po wyjściu z lasu można iść dalej ścieżką oddaloną kilkanaście metrów od rzeki ...

34.JPG

... albo nad samą wodą

35.JPG

36.JPG

37.JPG

40.JPG

41.JPG

42.JPG

43.JPG

44.JPG

45.JPG

W tym miejscu mogliśmy posłuchać koncertu żab.

46.JPG

47.JPG

48.JPG

49.JPG

50.JPG

51.JPG

52.JPG

53.JPG

54.JPG

55.JPG

Dochodzimy do betonowej zachodniej kierownicy, która przypomina nabrzeże, ale ma inne przeznaczenie. Kilkusetmetrowe betonowe kierownice przy ujściu Wisły są dwie, zachodnia i wschodnia. Są to w zasadzie podłużne konstrukcje wykonane z betonu, po to żeby Wisła zwiększała swoją prędkość, w wyniku czego w rzece tworzą się większe głębokości i piasek niesiony przez nurt nie osiada na dnie, ale jest wrzucany w głąb zatoki. Przejście na koniec kierownicy jest od pewnego czasu zagrodzone, gdyż utonęło tutaj już wiele osób.

56.JPG
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1908
Dołączył(a): 06.10.2017
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 23.05.2018 07:24

Było tam tak pusto czy udawało Ci się robić zdjęcia bez ludzi w kadrze?
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 23.05.2018 08:57

Co jakiś czas mijaliśmy pieszych bądź rowerzystów. Tłumów jednak nie było. Po pierwsze, czas był przedsezonowy, a po drugie,
Mikoszewo to nie Międzyzdroje, czy Władysławowo. :D Na tym odcinku starałem się tak kadrować, aby widoczna była sama przyroda. :wink:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 28.05.2018 23:14

Mimo tego zakazu, przechodzimy dalej. Wiem, że jest tam dojście do wieży obserwacyjnej, a te znaki postawione zostały kilka lat temu, kiedy utonęła tutaj para młodych ludzi. Będziemy ostrożni.

1.JPG

2.JPG

Z lewej strony mamy wydmy

4.JPG

5.JPG

7.JPG

8.JPG

Z prawej widać przeciwległy brzeg Wisły

9.JPG

11.JPG

11a.JPG

11b.JPG

Dochodzimy na koniec tzw. kierownicy, na której znajdują się urządzenia pomiarowe oraz kamera

13.JPG

14.JPG

Rzut oka na wody zatoki

17.jpg

18.JPG

19.JPG

21.JPG

Wracamy. Musimy cofnąć się kawałek, do ścieżki prowadzącej do wieży obserwacyjnej.

22.JPG

23.JPG

24.JPG

25.JPG
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1908
Dołączył(a): 06.10.2017
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 29.05.2018 22:28

walp napisał(a):Mimo tego zakazu, przechodzimy dalej. Wiem, że jest tam dojście do wieży obserwacyjnej, a te znaki postawione zostały kilka lat temu, kiedy utonęła tutaj para młodych ludzi. Będziemy ostrożni.


Podejrzewam, że niebezpiecznie jest tam najbardziej w zimie jak ten beton jest oblodzony.

Fajne widoki, ale czekam na fotki z wieży widokowej ;)
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 31.05.2018 08:16

To jest zaledwie kilkumetrowa platforma, więc szału nie ma. Większą atrakcją był rejs kutrem do "foczej łachy".
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 01.06.2018 18:51

Jesteśmy w rezerwacie "Mewia Łacha" utworzonym w 1991 r. Składa się on z dwóch części – mniejszej, lewobrzeżnej na Wyspie Sobieszewskiej i znacznie większej po wschodniej stronie Przekopu Wisły.

Miejsce to stało się rajem dla ptactwa wodno-błotnego. Piaszczysta plaża i zaciszne miejsca na wydmach oraz niedostępne dla ludzi piaszczyste łachy, formujące się na przedłużeniu osi nurtu Wisły są doskonałymi miejscami, na których ptaki znalazły bezpieczne schronienie.

Doszliśmy do wieży obserwacyjnej, która znajduje się przy ścieżce turystyczno-dydaktycznej. Platforma nie jest zbyt wysoka, ale umożliwia turystom obserwację ujścia Wisły oraz przebywających tam ptaków i fok. Można skorzystać z lornetki i posłuchać pracowników Stacji Ornitologicznej, którzy opowiedzą, jakie ptaki wędrują przez Wyspę Sobieszewską.

78.JPG

79.JPG

80.JPG

81.JPG

82.JPG

83.JPG

84.JPG

85.JPG

86.JPG

Na tym zdjęciu widoczna jest "focza łacha", do której popłyniemy.

89.JPG

Wracamy. Najpierw ścieżka prowadzi przez zarośniętą część cypla, a następnie wychodzi na plażę, którą wróciliśmy do samochodu.

90.JPG

91.JPG

92.JPG

93.JPG
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15654
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 01.06.2018 19:29

Polskie plaże są przepiękne :hearts: :hearts:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska



cron
Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięgu ;) - strona ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone