Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pod urokiem Straussa lub jak nadgryźć Wiedeń w dwa dni?

Około 1/4 ludności Austrii mieszka we Wiedniu – stolicy kraju. Jest to głównie spowodowane górzystym, alpejskim krajobrazem. Wodospad Krimml jest największym europejskim wodospadem (380 metrów wysokości). Największy szmaragd na świecie jest wystawiony w Wiedniu (2860 karatów).
AndrzejJ.
zbanowany
Posty: 7149
Dołączył(a): 01.12.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejJ. » 01.11.2011 20:34

bonar napisał(a): :lol: niestety, to znowu ja :lol:
na pierwszym zdjęciu patrząc do przodu jest hotel w którym mieszkał prezydent Busch :?

To był taki prezydent? :D
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 01.11.2011 23:23

Dyrekcja Miejskich Ogrodów, naturalnie!
Obrazek

Jaka siedziba dyrekcji, takie wiedeńskie ogrody aż chciałoby się powiedzieć, prawda?
Obrazek

Dbalość o każdy szczegół jest w Wiedniu nieprawdopodobna. Ordnung, precyzja, pedanteria... nazywajcie to jak chcecie, ale mnie się podoba :D
AndrzejJ.
zbanowany
Posty: 7149
Dołączył(a): 01.12.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejJ. » 01.11.2011 23:26

mahadarbi napisał(a):
Dbalość o każdy szczegół jest w Wiedniu nieprawdopodobna. Ordnung, precyzja, pedanteria... nazywajcie to jak chcecie, ale mnie się podoba :D

To nie ogród to busz :wink: .Ja ,ja porządek musi być :D
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 01.11.2011 23:29

AndrzejJ. napisał(a):To nie ogród to busz :wink: .Ja ,ja porządek musi być :D


Uspokójta się, chłopy :!: :roll: :wink: :lol: No, już. Porządek musi być :wink:
AndrzejJ.
zbanowany
Posty: 7149
Dołączył(a): 01.12.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejJ. » 01.11.2011 23:33

mahadarbi napisał(a):
AndrzejJ. napisał(a):To nie ogród to busz :wink: .Ja ,ja porządek musi być :D


Uspokójta się, chłopy :!: :roll: :wink: :lol: No, już. Porządek musi być :wink:

bonara nie polubiłem za dwa wkręty w tym temacie ,jeden polityczny, drugi na temat Ślązaków,jest ą ę a pisze Busch, a ponadto nudzi za bardzo,ale ordung to ordung
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 01.11.2011 23:39

Grzegorz Ćwik napisał(a):i znowu nagroda :D

...Właśnie tutaj znajduje się również krypta Franciszka Józefa.

PS. cała sprawa z synem, samobójstwo? zabójstwo? bardzo ciekawa!!!

Pozdrawiam, Grzegorz. :wink: :lol: :cry: :cry:


Widzę, że Franciszek Józef jest Ci wyjątkowo bliski czemuś? A co z innymi grobowcami? Beethovena, Straussa, Mozarta?
Obrazek

Podobno wiedeńczycy ogromną wagę przykładają do tego, by mieć 'piękny pogrzeb'. Odłożą każdy grosz, by mieć wystawną uroczystość pogrzebową. Byłeś na słynnym cmentarzu Zentralfreidhof?

Pozdrawiam,
Anka
Ostatnio edytowano 01.11.2011 23:53 przez mahadarbi, łącznie edytowano 1 raz
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 01.11.2011 23:41

AndrzejJ. napisał(a):... ordung to ordung


Musi być :lol:
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 02.11.2011 00:24

weldon napisał(a):
A, swoją drogą, o św. Szczepanie chętnie bym się dowiedział więcej...


A bardzo proszę (choć bardzo wspierałam się netem :D )

Zanim jednak o św. Szczepanie - najpierw gotycka duma Wiednia.
Wiedeńczycy szczycą się katedrą św. Szczepana.
Obrazek

Gotycki kolos naprawdę robi wrażenie. To tam stoi najwięcej dorożek, o których wspominałam. Wyróżnia się z daleka dwiema wieżami. Ta Południowa (137 metrów wysokości) plasuje się na trzecim miejscu pod względem wielkości w Europie Środkowej. Kaplice, katakumby, bramy, wejścia, tryptyki... jest tego cała masa. Męczeństwo św. Szczepana autorstwa Tobiasa Pocka zdobi główny ołtarz.

A na specjalne zamówienie... :wink:
Za apaulo:
Święty Szczepan, diakon i pierwszy męczennik, znany jest przede wszystkim z Dziejów Apostolskich. Czytamy tam, że siedmiu diakonom apostołowie zlecili pieczę charytatywną w Kościele. Wśród nich na pierwszym miejscu wymieniony jest św. Szczepan.

Był młodzieńcem 'pełnym łaski i mocy", o płomiennej wierze. Postawiony przed sanhedrynem, w natchnionych słowach wyrzucał starszym ich zatwardziałość i wyznał przed nimi swoją wiarę w Syna Bożego, Jezusa Chrystusa, Zbawiciela. Za to bluźnierstwo sanhedryn skazał go ok. 36 roku na śmierć przez ukamienowanie. Gdy zasypywał go grad kamieni, objawił mu się w samej głębi nieba blask chwały Bożej. Do ostatniej chwili modlił się za swoich zabójców. Pogrzebali go 'ludzie bogobojni' w Bet-Gemat.

Cesarzowa Eudoksja w V wieku przeniosła jego relikwie do Jerozolimy i złożyła w bazylice pod Bramą Damasceńską. W obawie przed Saracenami przeniesiono je do Konstantynopola, a następnie w 555 roku do Rzymu, do bazyliki św. Wawrzyńca, diakona i męczennika.

Opis jego śmierci męczeńskiej przez ukamienowanie sprawił, że jest patronem kamieniarzy artystów. W krajach północno-zachodniej Europy czczono Św. Szczepana jako patrona koni, stąd zwyczaj poświęcania owsa w tym dniu. Wzywany jest także w przypadku bólu głowy, kamicy, kolki i opętania, a także w modlitwie o dobrą śmierć.

Św. Szczepan jest określany mianem Protomartyr - pierwszy męczennik, a jego imię włączono do kanonu rzymskiego.

W ikonografii św. Szczepan przedstawiany jest najczęściej w scenie kamienowania. W innych przestawieniach pojawia się jako młody diakon, a jego atrybutami są: gałąź palmowa, księga Ewangelii, kamienie.

:papa:
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 02.11.2011 22:11

bonar napisał(a):gdzie to jest, co to jest i od kogo dla kogo 8O
:?:


Bonar, odkryjesz karty? Bo ja nadal nie wiem, gdzie ten potwór jest, od kogo jest i dla kogo :?: pozwolisz, że zdjęcia dublować nie będę :twisted:
Zamieszczone filmy odpowiadają na to pytanie czy coś przegapiłam?
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 02.11.2011 22:32

Do tego Szczepana to bym dodał, że on nie Stefan, Stefan to na Węgrzech,
bo często, nie wiem czemu, Domkirche St. Stephan zu Wien, tłumaczy się jako katedra św. Stefana :)


A to proste - Szczepan - męczennik, Stefan - ten od ręki i wszystko jasne :D
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 02.11.2011 22:37

weldon napisał(a):
często, nie wiem czemu, Domkirche St. Stephan zu Wien, tłumaczy się jako katedra św. Stefana :)


Na dodatek, nazywając tak katedrę, wprowadzają zamęt u niemal wszystkich turystów :wink: Każdy bowiem szuka św. Stefana, a takiego nie ma w Wiedniu :lol: No chyba, że się mylę...
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 02.11.2011 22:47

mahadarbi napisał(a):Każdy bowiem szuka św. Stefana

Oj Stefek, jak mi ciebie brak, w tym więźniu...

:lol:

Pozdrawiam,
Wojtek
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 02.11.2011 23:06

:lol:

Znowu paczkę dziś dostałem
zawiązaną twoją ręką,
całą noc gorzko płakałem,
wszystko we mnie zmiękło, pękło.
W paczce były chleb, kiełbasa,
papierosy, puszka mleka...


:wink:
bonar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 18.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) bonar » 03.11.2011 13:41

bonar napisał(a):
Bocian napisał(a):To grancigula :)






cesarz podarował innemu cesarzowi :?:

cesarz Japonii :?: podarował morskiego robaczka cesarzowi Austrii :?:
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 03.11.2011 14:18

bonar napisał(a):
bonar napisał(a):cesarz Japonii :?: podarował morskiego robaczka cesarzowi Austrii :?:


No właśnie o to się mnie rozchodziło :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Austria - Österreich

cron
Pod urokiem Straussa lub jak nadgryźć Wiedeń w dwa dni? - strona 32
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone