Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Po drugiej stronie Atlantyku (2022)

Odkrycie Ameryki – popularne określenie faktu dotarcia Krzysztofa Kolumba do tego kontynentu, w 1492 roku. W rzeczywistości pierwszymi ludźmi, którzy dotarli do kontynentu amerykańskiego, byli członkowie społeczności łowieckich, przybyłych z Azji przez Beringię w czasie zlodowacenia, między 40.000 a 17.000 lat temu. Za pierwszego przedstawiciela cywilizacji europejskiej, który dotarł do Ameryki na początku XI wieku, uznaje się wikinga Leifa Erikssona.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2515
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 02.12.2022 15:12

megidh napisał(a):Potęga Wielkiego Kanionu mnie przygniotła 8O .
Brak mi słów.

Potęga- bardzo trafne określenie :).
Bardzo żałuję, że nie zeszliśmy na dół. Spacer pomiędzy sięgającymi 1,5-2 km skałami, to dopiero musi być „potężne” przeżycie :) .
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2515
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 08.12.2022 18:16

Po drugiej stronie Atlantyku

Wielki Kanion cz. 3

Kolejny na trasie naszej wycieczki jest Grandview Point.

Patrzę na to zdjęcie i się zastanawiam przed czym miał mnie chronić kapelusz. Deszcz już nie padał, a słońce też jakoś mocno w tym momencie nie grzało :mrgreen: .
Spoglądam w dół i mimo że niebezpieczeństwa nie było, bo krawędź dość daleko, to ręka sama szuka punktu zaczepienia. Dlaczego więc tak kurczowo trzymam się tego drzewka? Sama nie wiem :wink:

k1 Grandview Point.jpg


Ze względu na brak linki asekuracyjnej, nie "zaglądam" obiektywem w głąb.

k2.jpg

k3.jpg

k4.jpg


Na tym zdjęciu widać ścieżki, ale na mapce nie wyglądały na takie, którymi można by zejść na dół Kanionu.

k5.jpg


Podobne zdjęcie już było. Czas więc ruszać dalej.
k6.jpg


Moran Point
Bardzo mi się tutaj podoba.

n0 Moran Point.jpg

n2.jpg

n3.jpg

n4.jpg

n5.jpg


Przepaść jest bardzo głęboko, chociaż teraz tego nie widać.

n6.jpg

n7.jpg


wracamy do punktu wyjścia.

n1.jpg


Teraz zmieniamy trochę kierunek i skręcamy do Tusayan Ruin
Ta kupka kamieni i kilka ścieżek to pozostałości małej wioski Indian Pueblo. Ruiny mają ponad 800 lat i są jednym z głównych stanowisk archeologicznych w Arizonie. Spacer może zając kilka - kilkanaście minut. Napisy na tabliczkach ostrzegają przed schodzeniem ze ścieżki z uwagi na węże. Żadnego nie widzieliśmy (i dobrze :wink: ), więc nie wiem, czy nie jest to metoda na nakłonienie turystów, do poszanowania wątłej roślinności.

o1 Tusayan Ruin.jpg

o2.jpg


Jest i maleńkie muzeum, niestety zamknięte. Szkoda, bo podobno wewnątrz są ciekawe eksponaty. Otwarcie ma nastąpić w 2023, wtedy to pod opieką przewodnika będzie można zwiedzać teren :).

o4.jpg


Na stronie parku można przeczytać komunikat: "Muzeum Tusayan pozostaje zamknięte. Po ponownym otwarciu można będzie obejrzeć eksponaty. Wejście jest za darmo. Zobacz artefakty sprzed 2000 - 4000 lat wraz z tradycyjnymi rękodziełami wykonanymi przez stowarzyszone plemiona Wielkiego Kanionu. Dowiedz się o ludziach, którzy uczynili to miejsce swoim domem, oraz o plemionach, które są tu dzisiaj."

Niektórzy trudnią się rękodziełem i sprzedają wytwory swojej pracy na takich straganach. Wg tej starszej Indianki wszystkie ozdoby, talizmany i paciorki są wykonane z naturalnych materiałów.

o5.jpg


Przed nami kolejny punkt widokowy - Lipan Point.

Tutaj nam się też bardzo podobało.

p1 lipan point.jpg

p2.jpg

p3.jpg


Miejsce jest fotogeniczne i daje ładne tło do zdjęć pamiątkowych.
Ta skałka aż zaprasza, żeby na niej usiąść. :D

p4.jpg

p5.jpg


Po dość długim pobycie na Lipan Point usłyszałam po raz pierwszy pytanie:
- Dużo jeszcze tych punktów?
- Nie, tylko dwa, a co :lol: ?
- One zaczynają być wszystkie do siebie podobne, już mi się miesza.

Przyznałam w duchu rację :mrgreen: .
To właśnie miałam na myśli pisząc o "niezmiennym" pięknie Kanionu.
Widoki były piękne, spektakularne, ale część już mi się trochę "opatrzyła" :oops:
A że jest już późno, to postanawiamy ograniczyć się do ostatniego. A dla jadących od strony wschodniej, będzie on pierwszym.

Desert View Point

x1 Desert View Point.jpg

x2.jpg


Miejsce ma dość rozbudowaną infrastrukturę. Jest stacja paliw, camping, sklepik, restauracja, toalety itp.
Jest też wieża zegarowa - kamienna 6-piętrowa wieża z 1932 r.

x3.jpg


Kamień upamiętniający miejsce lotniczej katastrofy w 1956r.

x4.jpg


cdn. :papa:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 08.12.2022 19:08

Mnie jeszcze się nie opatrzyło :wink: , toteż popatrzę na fotki ponownie kilka razy, zwłaszcza że w realu Kanionu nigdy nie zobaczę ...
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2515
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 08.12.2022 19:43

dangol napisał(a):Mnie jeszcze się nie opatrzyło :wink: , toteż popatrzę na fotki ponownie kilka razy, zwłaszcza że w realu Kanionu nigdy nie zobaczę ...

Nigdy nie mów nigdy :D .
Jeśli tylko zdrowie pozwoli, to wszystko jest możliwe. :smo:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13785
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 08.12.2022 19:44

Przepaść bardzo głęboka, ale nogi jakie długie!!! Hihi :) :)
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4725
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 08.12.2022 19:52

Sporo tych punktów widokowych, no ale przecież ten kanion jest olbrzymi.
No i piękny, nie da się ukryć.

tony montana napisał(a):Przepaść bardzo głęboka, ale nogi jakie długie!!! Hihi :) :)

Nogi też piękne, tylko pozazdrościć.

wiola2012 napisał(a):Niektórzy trudnią się rękodziełem i sprzedają wytwory swojej pracy na takich straganach. Wg tej starszej Indianki wszystkie ozdoby, talizmany i paciorki są wykonane z naturalnych materiałów.

Czy coś nabyłaś na tym straganie ?.
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12178
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 09.12.2022 11:47

Wiolu - na zdjęciu na kamyczku jesteś piękną ozdobą majestatycznego kanionu :idea: :hearts:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2515
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 09.12.2022 17:55

tony montana napisał(a):Przepaść bardzo głęboka, ale nogi jakie długie!!! Hihi :) :)

Bozia takie dała, to co poradzić :wink: ?
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2515
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 09.12.2022 18:05

megidh napisał(a):Sporo tych punktów widokowych, no ale przecież ten kanion jest olbrzymi.
No i piękny, nie da się ukryć.

To tylko namiastka tego co można zobaczyć. Ze względu na dużą odległość nie byliśmy np. na skywalk- szklanej platformie widokowej. Gdybyśmy jechali od Las Vegas wtedy byśmy wstąpili.
megidh napisał(a):Nogi też piękne, tylko pozazdrościć.

Dziękuję :oops: :smo:
megidh napisał(a):
wiola2012 napisał(a):Niektórzy trudnią się rękodziełem i sprzedają wytwory swojej pracy na takich straganach. Wg tej starszej Indianki wszystkie ozdoby, talizmany i paciorki są wykonane z naturalnych materiałów.

Czy coś nabyłaś na tym straganie ?.

Tak :D , taki mini łapacz snów. Mini bo oryginał ma ze 60 cm a ten miał 20 cm.
Ps. Łapacz został mi zarekwirowany przez małego "Indianina". Nie mogłam odmówić :)
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2515
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 09.12.2022 19:21

Kapitańska Baba napisał(a):Wiolu - na zdjęciu na kamyczku jesteś piękną ozdobą majestatycznego kanionu :idea: :hearts:

Dziękuję Beatko :smo: :oops:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8676
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 09.12.2022 20:09

wiola2012 napisał(a):- Dużo jeszcze tych punktów?
- Nie, tylko dwa, a co :lol: ?
- One zaczynają być wszystkie do siebie podobne, już mi się miesza.
Przyznałam w duchu rację :mrgreen: .
To właśnie miałam na myśli pisząc o "niezmiennym" pięknie Kanionu.

Niby podobne, ale takich spektakularnych widoków nigdy dość :D .
"Niezmienne" jestem pod wrażeniem :oczko_usmiech:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18336
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 09.12.2022 22:50

Przestrzenie , kolory i kształty :D , zadziwiającą rzeczą dla mnie było to , jak zmienia się kolor skał w zależności od kąta padania światła słonecznego , podobnie wrażenia miałem na pustyni w Newadzie . . . kanion oczywiście w tej konfrontacji wygrywa 8)


Pozdrawiam
Piotr
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2515
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 11.12.2022 14:35

marze_na napisał(a):Niby podobne, ale takich spektakularnych widoków nigdy dość :D .
"Niezmienne" jestem pod wrażeniem :oczko_usmiech:

Miło mi to czytać :)
Podobne mam odczucia jak oglądam Wasze włoskie miasteczka, uliczki i katedry, .... niby podobne, a nigdy dość :oczko_usmiech:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2515
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 11.12.2022 14:47

piotrf napisał(a):Przestrzenie , kolory i kształty :D , zadziwiającą rzeczą dla mnie było to , jak zmienia się kolor skał w zależności od kąta padania światła słonecznego , podobnie wrażenia miałem na pustyni w Newadzie . . . kanion oczywiście w tej konfrontacji wygrywa 8)

Pozdrawiam
Piotr

To prawda, nawet teraz, jak oglądam zdjęcia, to widzę różnice. Podobno kanion najładniej się prezentuje w świetle zachodzącego słońca. A w jakiej części pustyni byłeś? Może w Dolinie Śmierci?
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18336
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 11.12.2022 20:30

wiola2012 napisał(a):To prawda, nawet teraz, jak oglądam zdjęcia, to widzę różnice. Podobno kanion najładniej się prezentuje w świetle zachodzącego słońca. A w jakiej części pustyni byłeś? Może w Dolinie Śmierci?


Byłem w Death Valley w Kalifornii , ale Nevadę przejechałem od West Wendover do Reno w drodze do San Francisko i z Yosemite przez Ely do West Wendover , gdy wracaliśmy do New Jersey . To było w ubiegłym wieku - dla wielu to "prehistoria" - w 1990 roku
:lol:


Pozdrawiam
Piotr
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ameryka Północna


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Po drugiej stronie Atlantyku (2022) - strona 15
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone