Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Po drugiej stronie Atlantyku (2022)

Odkrycie Ameryki – popularne określenie faktu dotarcia Krzysztofa Kolumba do tego kontynentu, w 1492 roku. W rzeczywistości pierwszymi ludźmi, którzy dotarli do kontynentu amerykańskiego, byli członkowie społeczności łowieckich, przybyłych z Azji przez Beringię w czasie zlodowacenia, między 40.000 a 17.000 lat temu. Za pierwszego przedstawiciela cywilizacji europejskiej, który dotarł do Ameryki na początku XI wieku, uznaje się wikinga Leifa Erikssona.
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 24.11.2022 20:58

Nie boję się napisać, że to miejsce to absolutny optyczny orgazm 8)

pozdrawiam, Michał
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 24.11.2022 21:36

piotrf napisał(a):Grant Kolorado Canyon przytłacza i onieśmiela ogromem i pięknem , różnorodnością kolorów skał , uruchomił też moją wyobraźnię , bo podobnie jak Monument Valley w Arizonie związany jest z westernami , którymi zachwycałem się jako bardzo młody człowiek :D

Dlatego tak bardzo chciałam znaleźć się na dole, poczuć się jak bohaterowie westernów, które jako dziecko oglądałam z tatą.
Potem przebierałam się za szeryfa, miałam kapelusz, rewolwer itd..... :oczko_usmiech:
piotrf napisał(a):Trzeba wspomnieć o tym , że jego długość to prawie 450 km , szerokość do 29 km , a głębokość do 2 km . . .

Miałam o tym wspomnieć troszkę później, ale może być i teraz :) . Szerokość Kanionu waha się od około 500 metrów do prawie 30 kilometrów, a średnia głębokość to półtora kilometra, maksymalna 1 857 metrów, podobno dzięki temu plasuje się na czwartej pozycji pod względem głębokości. Planując wycieczkę, nie mogłam uwierzyć w to, że nie mogę przedostać się na drugą stronę oddaloną kilkanaście km w linii prostej, tylko trzeba objeżdżać go dookoła (ok. 350 km) :) . Podobnie, chcieliśmy podjechać do Skywalk, w zachodniej części Kanionu, ale to z Village, bagatela, 370 km :mrgreen: .
piotrf napisał(a):Piękne zdjęcia , jesteś szczęściarą , bo byłaś tam teraz - w czasie kiedy tam byłem , miałem do dyspozycji 24 klatki Kodaka :smo: :papa:

:lol: :lol: Chciałeś w kolorze, to miałeś 24 klatki, jakbyś ograniczył się do b&w to byłoby 36 :wink: .
Pojemna karta pamięci sprawia, że nie zastanawiam się często nad ujęciem tylko pstrykam, a potem nie wiem co odrzucić. Może klisze były lepsze :) ?
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 25.11.2022 09:05

wiola2012 napisał(a):Podczas tego wyjazdu, każdy miał jakieś priorytety. Gdybyśmy sporządzili listy i porównali je, to na każdej, na czołowym miejscu, uplasowałby się Wielki Kanion.

Jakoś się nie dziwię :lol: .
Obłędne krajobrazy, fantastyczne widoki, w zasadzie co by nie napisać będzie za mało. Natura jest jednak genialnym architektem :D .
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12175
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 25.11.2022 09:55

Pojemna karta pamięci sprawia, że nie zastanawiam się często nad ujęciem tylko pstrykam, a potem nie wiem co odrzucić. Może klisze były lepsze :)


Nie!!! Bo byłoby za mało zdjęć :roll: 24 fotki z Twojego kanionu? 8O Chyba oszalałaś Kobieto :roll:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 26.11.2022 21:26

marze_na napisał(a): Natura jest jednak genialnym architektem :D .

Bardzo trafnie to ujęłaś :) .
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 26.11.2022 21:41

Kapitańska Baba napisał(a):
Pojemna karta pamięci sprawia, że nie zastanawiam się często nad ujęciem tylko pstrykam, a potem nie wiem co odrzucić. Może klisze były lepsze :)


Nie!!! Bo byłoby za mało zdjęć :roll: 24 fotki z Twojego kanionu? 8O Chyba oszalałaś Kobieto :roll:

Pewnie, że oszalałam :lol:
Są jednak fotografowie, którzy jadąc w plener, wyznaczają sobie limit zdjęć. Np przeliczając na rolki - 2 szt. Uważają, że ich zdjęcia są lepsze, niż gdy robili "bez limitu". Moja pierwsza cyfrówka (minolta, rok 2004) pojechała z nami na wakacje i zrobiłam całe 90 zdjęć :lol: :lol: . Jedno miejsce, jedno zdjęcie, maks 2 :mrgreen: , większość dzieci, plaża, ognisko itp. Co ciekawe, prawie wszystkie wywołałam :)
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 28.11.2022 23:11

Po drugiej stronie Atlantyku

Wielki Kanion cz. 2

Autobus zatrzymuje się w tym samym miejscu, z którego wsiadaliśmy, czyli w pobliżu Visitor Center. Myślałam, że pojedzie dalej, zgodnie z oznaczeniem na mapce, ale okazuje się, że żeby jechać do Yavapai, należy się przesiąść w inny autobus, który stoi kilka metrów dalej. Tu po raz pierwszy spotykam się z nieuprzejmością pani kierowcy w stosunku do turystów. Wyprosiła, prawie wypchnęła z pojazdu 2 osoby, które nie miały maseczki, ale chciały zasłonić usta chusteczką. Czyżby ta część linii była bardziej zagrożona wirusem? Czy może Pani była dzisiaj nie w humorze :roll: .
Wysiadamy w interesującym nas miejscu i najpierw idziemy do wspomnianego już punktu widokowego Yavapai. Z tego miejsca widok też bardzo nam się podoba.

40.jpg


Za chwilkę pójdziemy tam, gdzie widać grupkę ludzi, ale jeszcze rozglądamy się chwilę.

41.jpg

42.jpg

43.jpg


Przed chwilą na tym występie skalnym odbywała się sesja zdjęciowa. Ja bym tam nie weszła :) , czego się jednak nie robi dla wspaniałego ujęcia. Można by pomyśleć, że to młodzież przoduje w tego typu ryzykownych zachowaniach, ale nie, również mamusie i tatusiowie z dziećmi 8O .

45.jpg


Ta brunatno - szara plama w dole na wprost, to rzeczka, pewnie dopływ Kolorado, bo na Kolorado to mi nie wygląda :) .

46.jpg


Jeszcze ujęcie z drugiego miejsca, bo właśnie się "uluźniło". Prawdę mówiąc, to tłumów w tym miejscu nie było, podobnie jak i w poprzednich.
Staliśmy przed chwilą tam, gdzie ta para, no może ciut dalej od krawędzi :mrgreen: .

47.jpg


Zaglądamy jeszcze do muzeum. Ze względu na dość dużą ilość ludzi i ograniczone miejsce, nie robiłam zdjęć. Zapożyczyłam z Internetu ze strony parku. W muzeum są stałe wystawy, trójwymiarowe, plastyczne modele kanionu, przekroje skalnych warstw i dużo innych eksponatów i materiałów na temat kanionu.

48 panorama makieta.jpg

49 widok z muzeum.jpg


Znajduje się tu również księgarnia i sklepik z pamiątkami. Dokonujemy zakupu magnesiku oczywiście :mrgreen:

Często spotykaliśmy takie koleżanki

50.jpg


Autobusem wracamy znów do Visitor Center. Analizujemy mapkę i stwierdzamy, że pozostałe punkty widokowe odwiedzimy naszym samochodem. Wracamy zatem na parking. Gdy wsiadamy do auta, zaczyna kropić deszcz. Nawet nie zauważyłam, gdy się zachmurzyło i co najważniejsze przyjemnie ochłodziło.
Jak wcześniej wspominałam, będziemy jechać drogą nr 64 - Desert View. Punktów widokowych jest bardzo dużo i gdybyśmy chcieli odwiedzić wszystkie, to zeszłoby nam do północy, dlatego wybrałam kilka kierując się ilością gwiazdek na googlemaps, zdjęciami i subiektywną opinią :wink: .
Do pierwszego punktu widokowego mamy niecałe 8 km. Ledwo zdążyliśmy wyjechać z parkingu, a deszczyk zamienił się w ulewę. Temperatura momentalnie spadła. Trzeba było wciągać bluzę z długim rękawem. Na szczęście gdy dojechaliśmy na miejsce spadały ostatnie kropelki. Deszcz jakoś uwydatnił zieleń i czerwień i wcale nie zaszkodził widokom.

51.jpg

52.jpg


Punkt nazywa się Kaczka na Skale (Duck on A Rock Viewpoint) :lol: . Czy słusznie? Myślę, że można sobie wyobrazić kaczkę .

53.jpg

54.jpg

55.jpg

56.jpg


Słonce walczy z chmurami

57.jpg


A my jedziemy dalej.
:papa:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 29.11.2022 00:46

wiola2012 napisał(a):Ta brunatno - szara plama w dole na wprost, to rzeczka, pewnie dopływ Kolorado, bo na Kolorado to mi nie wygląda :) .


No cóż , to jednak rzeka Kolorado , miewa ona różne kolory - widocznie gdzieś padał deszcz . . . :roll:
A kanion niezmiennie piękny :D


Pozdrawiam
Piotr
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 30.11.2022 18:23

piotrf napisał(a):A kanion niezmiennie piękny :D
Pozdrawiam
Piotr

Nie zaprzeczę :D . Choć określenie niezmienny można potraktować dosłownie, o czym w następnym odcinku :oczko_usmiech:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 30.11.2022 18:50

Będziemy więc podziwiać niezmiennie 8)
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12175
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 01.12.2022 10:29

Brak mi słów żeby określić piękno kanionu :oops: :hearts: Żaden człowiek nie stworzy takiego cuda jak Natura :hearts:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 01.12.2022 13:28

Obłędne kolory i przestrzeń, wiewiórka słodka (w takiej Wlk. Brytanii przewaga szarych nad rudymi/brązowymi)

:)
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 01.12.2022 20:56

dangol napisał(a):Będziemy więc podziwiać niezmiennie 8)

Kapitańska Baba napisał(a):Brak mi słów żeby określić piękno kanionu :oops: :hearts:

Dobrze, że Wam się podoba, bo jeszcze troszkę kanionu będzie, ale naprawdę troszkę :smo: .
Kapitańska Baba napisał(a): Żaden człowiek nie stworzy takiego cuda jak Natura :hearts:

Architekturę człowiek tworzy piękną, ale naturę udaje my się co najwyżej zepsuć. Oczywiście są wyjątki, które jak to wyjątki, potwierdzają regułę :) .
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 01.12.2022 21:10

tony montana napisał(a):…wiewiórka słodka (w takiej Wlk. Brytanii przewaga szarych nad rudymi/brązowymi)
:)

Podobno nie są takie słodkie :D , wśród ciekawostek przeczytałam, że jedne z nich, susłouchy skalne – gatunek gryzonia z rodziny wiewiórkowatych „ …często zbierają się w grupy i atakują turystów. Zarząd Parku Narodowego, apelując o zachowanie odpowiedniego dystansu pomiędzy człowiekiem a wiewiórkami, ma głównie na myśli ochronę ludzi…” 8O
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4699
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 01.12.2022 22:24

Potęga Wielkiego Kanionu mnie przygniotła 8O .
Brak mi słów.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ameryka Północna


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Po drugiej stronie Atlantyku (2022) - strona 14
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone