Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Plan na 12 dniowy wyjazd do Chorwacji.

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
bzyq74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1160
Dołączył(a): 21.10.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) bzyq74 » 14.05.2014 12:42

Maciej87 napisał(a):Witam serdecznie. W połowie czerwca wybieramy się na 12 dni do Chorwacji. Chciałbym przedstawić wstępny plan wyjazdu i prosić o ewentualne rady tudzież korekty.

14.06 - Wyjazd z Poznania
15.06 - Zagrzeb
16.06 - Jeziora Plitwickie i przejazd do Zadaru (wieczorne zwiedzanie Zadaru)
17.06 - spacer po Zadarze i przejazd do Parku Narodowego Krka. Przejazd do Trogir. Wieczorne spacer po mieście
18.06 - Split
19.06-21.06 - Makarska. Opcjonalnie po drodze do Makarskiej plażowanie w Breli oraz przepłynięcie na wyspę Brać na jednodniowe plażowanie.
22.06 - wodospady Kravica, Počitelj, Blagaj, Mostar. Noc w Mostarze
23.06-24.06 - Dubrownik
25.06 - przejazd do Herceg Novi
26.06 - przejazd do Ptuj (godzinne zwiedzanie miasta) i przejazd do Mariboru
27.06 - powrót do Poznania


Moim zdaniem
Po zwiedzeniu Zagrzebia/Plitwickich udałbym się w okolice Trogiru (3 noclegi) - wypady do Zadaru/Krk/Splitu
Potem przejazd do Mostaru (3 noclegi) - wypady Kravica/Pocitelj i okolice
Na końcu Dubrovnik (3 noclegi) - wypad Kotor
Spokojnie da się to ogarnąć i 2/3 razy wymoczysz porządnie kości w Jadranie :mrgreen:
Maciej87
Podróżnik
Posty: 26
Dołączył(a): 30.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Maciej87 » 14.05.2014 13:32

Lednice, dałeś mi do myślenia w kwestii mojego podróżniczego egoizmu i od rana chodzi mi po głowie pomysł zrezygnowania z którejś z miejscowości (Zadar, Trogir bądź Split) i przemieszczenia się w rejony Riwiery Makarskiej (Omiś, Brela bądź jeden nocleg więcej w Makarskiej). Tutaj nasuwa się pytanie skierowane do Ciebie, a mianowicie - może dobrym rozwiązaniem byłby przejazd po nocy w Trogirze do Splitu na zobaczenie Pałacu Dioklecjana i potem bezpośredni przejazd we wspomniane miejsca? Tym samym zaoszczędzę trochę czasu na Splicie udając się na plażowanie w rejony Makarskiej. Czy Split jest zbyt dobrym miejscem na leżenie na plaży? Natknąłem się na różnorakie opinie, jedni twierdzą, że można tam wypoczywać (i tutaj pomyślałem sobie, że gdy ja będę zwiedzał miasto reszta może się opalać i kąpać), inni natomiast uważają, że nigdy nie weszliby do wody w okolicach Splitu (tutaj trochę posmutniałem, gdyż nie chcę się narazić na marudzenie reszty "paczki", która może stwierdzi: ech woda brzydka, brudna i straciliśmy tak naprawdę dzień, a mogliśmy podziwiać piękne widoczki w Makarskiej).

kaeres napisał(a):Nie zrozum mnie źle ale albo "tracę" paliwo (o ile można tak nazwać podróżowanie po Chorwacji) wypoczywając albo nie tracę zapieprzając i goniąc czas jak pies.
Oczywiście są indywidualne podejścia do tematu co uwidacznia ewidentnie Twój plan.
Dlatego na koniec dodałem zrobiłbym to na 2x wykorzystując po prostu 2x wakacje.
Jak dobrze zaplanujesz taki wypad na 2x to będziesz się poruszał w obrębie 50-100km nie więcej.

PS. Co do pakowania się co noc. Jesteś pierwszym człowiekiem, od którego słyszę że to nie jest kłopot.
Powiem więcej to jest najgorsza rzecz w całym urlopie i dostaję trzęsawki na tydzień przed urlopem myśląc o pakowaniu.


Z jednej strony masz rację, można podzielić urlop na dwa wyjazdy. Z drugiej strony nigdy nie wiem czy jeszcze kiedykolwiek wrócę do Chorwacji. Przecież jest tyle pięknych krajów. Można się poruszać w obrębie 50-100 km, ale i tutaj nasuwa się pytanie po co codziennie wracać do tzw. "bazy wypadowej" na nocleg. To też może być męczące. Wiem, za chwilę powiedz, że mniej męczące niż pakowanie i zmienianie miejsca. Można też po prostu poruszać się w kierunku miejsca docelowego gdzie zostanie się dłużej po drodze zwiedzając to co chce się zwiedzić i to wydaje się jakimś kompromisem pomiędzy tym co obaj piszemy :)

P.S. Ja nie biorą tobołów na urlop. Zazwyczaj pakuję się w jeden plecak więc nie ma żadnych problemów z przemieszczaniem się:)

j_nadolska napisał(a):
Zaplanuj dobrze jaką trasę chcecie przejść w Plitwicach. My połączyliśmy trasę H i K i zajęło nam to ok. 6 godz. Po tylu godzinach wędrówki, to mieliśmy siłę tylko na powrót do Slunj, kolację w konobie i wieczorny spacer po Rastoke. Raczej nie miałabym siły na jazdę do Zadaru, na którą trzeba liczyć ok. 2,5-3 godz.
Podczas pierwszego pobytu w Breli, wybraliśmy się do Omisa na spływ Cetiną. Super zabawa, jeśli coś takiego lubicie.


Dziękuję za radę odnośnie Plitwic. Muszę się zatem przyjrzeć poszczególnym trasą. Możesz wysłać jakiś link gdzie mógłbym przeanalizować na spokojnie wszystkie możliwe opcje? Z jednej strony jeśli miałoby nie starczyć sił na popołudniowy przejazd do Zadaru, można by się ewentualnie zatrzymać w miejscowości Bihać po stronie bośniackiej. W spływie kajakowym miałem okazję brać udział tylko raz, na rzece Ardèche ze Francji, rzekomo jeden z najpiękniejszych spływów kajakowych w Europie. Przyznaję, że było to niezapomniane przeżycie, dlatego pomysł, które podsunęłaś jest niewątpliwie kuszący. Pamiętasz może jaki był koszt tego tego spływu? Mogłabyś o nim napisać coś więcej? Jaka długość (km), ile czasu to zajęło, gdzie należy się dokładnie udać? Z góry dziękuję za pomocne informacje.

I jeszcze krótkie nietypowe pytanie do Panów, którzy mieli okazję przebywać w Chorwacji w roku 2010 bądź 2012 na przełomie czerwca i lipca. Jak doskonale wiecie za niecały miesiąc zaczyna się mundial w Brazylii. Zdaję sobie sprawę, że piłka nożna jest dość popularnym sportem w Chorwacji. Czy w związku z tym można spodziewać się stref kibicach w miasteczkach, czy raczej będzie to przywilej tylko stolicy, a w mniejszych miejscowościach należy nastawić się na odwiedzanie barów, żeby móc rozkoszować się transmisjami z Ameryki Południowej?
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 14.05.2014 15:22

Maciej87 napisał(a):ewentualne rady tudzież korekty.


Uważam, że plan jest ciekawy. Ambitny, ale do zrealizowania. Skoro towarzysze podróży chcą poplażować, urozmaicajcie dni przeznaczone na zwiedzanie choćby 2-3 godzinnym plażowaniem (możecie to przecież zrobić i koło Zadaru, i po drodze z Zadaru do Trogiru, i w Dubrowniku, i w Kravicy, i w Czarnogórze).

Jeśli chodzi o konkretne punkty, to:
1. Zrezygnowałbym ze zwiedzania któregoś z parków narodowych (zwłaszcza dzień po dniu). Zaoszczędzony czas na plażowanie.
2. Zamiast Zadaru zwiedziłbym Szybenik (albo zatrzymał się tam choć na chwilę, 2 godzinki wystarczą).
3. Rozważyłbym rezygnację ze zwiedzania Blagaja (Kravica, Počitelj i Mostar - na jeden dzień wystarczy).
4. Kotor na pewno warto.
5. Zastanowiłbym się nad utworzeniem bazy w okolicach Rogoznicy (w zasięgu krótkiej wycieczki Szybenik, Krka, Trogir)
mervik
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6870
Dołączył(a): 03.11.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) mervik » 14.05.2014 15:39

Krzychooo napisał(a):3. Rozważyłbym rezygnację ze zwiedzania Blagaja


...a ja bym nie rezygnował ,bo godzinka ci wystarczy żeby zobaczyć magiczne miejsce :roll:
..w ścianie jest grota gdzie znajduje się żródło , z którego wypływa smaczna woda
...tym bardziej że to prawie po drodze :wink:

20120608095346(1).jpg
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 14.05.2014 15:53

Maciej87 napisał(a):Lednice, dałeś mi do myślenia w kwestii mojego podróżniczego egoizmu i od rana chodzi mi po głowie pomysł zrezygnowania z którejś z miejscowości (Zadar, Trogir bądź Split) i przemieszczenia się w rejony Riwiery Makarskiej (Omiś, Brela bądź jeden nocleg więcej w Makarskiej).


Moim zdaniem Split nadaje się jako miejsce do zwiedzania, to duże miasto jak na Chorwację i raczej mało plażowe 8)
Ja tylko zwiedzałem. Podobnie jak Trogir.


Ja bym nie zmieniał Waszego planu i rezerwacji noclegów.
Po prostu, jak nie będziecie mieli ochoty na intensywne zwiedzanie, to spędzicie więcej czasu na plaży.
Albo ty pojedziesz zwiedzać, a reszta ekipy będzie się byczyć :wink:
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 14.05.2014 16:05

@mervik

Wiem, wiem ;).

Chodzi mi o to, że z tych czterech miejsc Blagaj jest według mnie miejscem najmniej atrakcyjnym i gdyby trzeba było z czegoś zrezygnować, to właśnie z tego. Choć to oczywiście rzecz gustu.
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 14.05.2014 17:07

Krzychooo napisał(a):@mervik

Wiem, wiem ;).

Chodzi mi o to, że z tych czterech miejsc Blagaj jest według mnie miejscem najmniej atrakcyjnym i gdyby trzeba było z czegoś zrezygnować, to właśnie z tego. Choć to oczywiście rzecz gustu.

Ale za to prowadzi w temacie niemożności zaparkowania samochodu :)
j_nadolska
Podróżnik
Posty: 28
Dołączył(a): 19.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) j_nadolska » 14.05.2014 20:12

Link do tras w Plitwicach niestety nie mogę umieścić - regulamin forum mnie nie przepuszcza :(
Wpisz w google jeziora plitwickie, potem przejdź na stronę w j. ang. i dalej zakladka "plan your visit"-explore the park-plan your visit. I już masz gotowe trasy z opisem.
Na nocleg polecam Slunj i dzielnicę Rastoke, która jest bardzo urocza i warta odwiedzenia.
Nocowaliśmy tam po przyjeździe z Polski, a rano pojechaliśmy zwiedzać Plitwice.

Jeśli chodzi o rafting, to płaciliśmy ok. 150 kn za osobę 2 lata temu, teraz pewnie ok. 200kn. Wycieczkę kupiliśmy w agencji Nestos koło Cetiny przed tunelem na ul. Pupacica. Samochód można zostawić za tunelem, bo wzdłuż Cetiny jest zakaz zatrzymywania. Po spływie wracacie busem do Omisa, możecie wtedy zwiedzić miasto i pojechać dalej.
Maciej87
Podróżnik
Posty: 26
Dołączył(a): 30.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Maciej87 » 15.05.2014 09:53

Krzychooo napisał(a):
Uważam, że plan jest ciekawy. Ambitny, ale do zrealizowania. Skoro towarzysze podróży chcą poplażować, urozmaicajcie dni przeznaczone na zwiedzanie choćby 2-3 godzinnym plażowaniem (możecie to przecież zrobić i koło Zadaru, i po drodze z Zadaru do Trogiru, i w Dubrowniku, i w Kravicy, i w Czarnogórze).

Jeśli chodzi o konkretne punkty, to:
1. Zrezygnowałbym ze zwiedzania któregoś z parków narodowych (zwłaszcza dzień po dniu). Zaoszczędzony czas na plażowanie.
2. Zamiast Zadaru zwiedziłbym Szybenik (albo zatrzymał się tam choć na chwilę, 2 godzinki wystarczą).
3. Rozważyłbym rezygnację ze zwiedzania Blagaja (Kravica, Počitelj i Mostar - na jeden dzień wystarczy).
4. Kotor na pewno warto.
5. Zastanowiłbym się nad utworzeniem bazy w okolicach Rogoznicy (w zasięgu krótkiej wycieczki Szybenik, Krka, Trogir)



Szczerze mówiąc to chyba najbardziej satysfakcjonująca mnie wypowiedź w całym wątku. Czekałem, aż ktoś powie, że zwiedzanie można urozmaicić plażowaniem, bo tak zamierzałem to zrobić. Powiedz mi jeszcze czy w samym Zadarze i Splicie jest możliwość plażowania? (W Splicie z tego co widziałem jakaś plaża jest). Czy Dubrownik to dobra miejscowość na kilkudniowy wypoczynek? Jak z widokami na plaży? Opcjonalnie warto podpłynąć na Lokrum?

Od pewnego czasu myślę sobie, że może lepiej było organizować urlop na wyspach. Widoki i natura pewnie nieporównywalnie piękniejsze od tego co wybrałem, no ale cóż wyspy odwiedzę innym razem, o ile będzie mi dane wrócić na Bałkany.
magg5
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 330
Dołączył(a): 15.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) magg5 » 15.05.2014 10:38

Maciej87 napisał(a):Witam serdecznie. W połowie czerwca wybieramy się na 12 dni do Chorwacji. Chciałbym przedstawić wstępny plan wyjazdu i prosić o ewentualne rady tudzież korekty.

14.06 - Wyjazd z Poznania
15.06 - Zagrzeb
16.06 - Jeziora Plitwickie i przejazd do Zadaru (wieczorne zwiedzanie Zadaru)
17.06 - spacer po Zadarze i przejazd do Parku Narodowego Krka. Przejazd do Trogir. Wieczorne spacer po mieście
18.06 - Split
19.06-21.06 - Makarska. Opcjonalnie po drodze do Makarskiej plażowanie w Breli oraz przepłynięcie na wyspę Brać na jednodniowe plażowanie.
22.06 - wodospady Kravica, Počitelj, Blagaj, Mostar. Noc w Mostarze
23.06-24.06 - Dubrownik
25.06 - przejazd do Herceg Novi
26.06 - przejazd do Ptuj (godzinne zwiedzanie miasta) i przejazd do Mariboru
27.06 - powrót do Poznania


Moim zdaniem wszystko jest do zrobienia, jeżeli decydujesz się na zwiedzenie jak największej ilości miejsc i chcesz także trochę poplażować, to czemu nie? Ja osobiście wolę zatrzymywać się w danym miejscu na min.3 dni, aby poznać najpiękniejsze (mało uczęszczane) miejsca w okolicy noclegu.
Mam jedną sugestię: przemyśl sobie ten dzień:
"17.06 - spacer po Zadarze i przejazd do Parku Narodowego Krka. Przejazd do Trogir. Wieczorne spacer po mieście"

Zadar to duże miasto, samo przejście po starym mieście trochę Ci to zajmie, a samochodu też bardzo blisko nie da się postawić (ew.trzeba trochę poszukać, ale to zajmuje cenny czas). Krka to cudowny park, jednak pokonanie trasy po nim zajmuje dużo czasu i jest męczące, więc aby móc się chociaż trochę nacieszyć widokiem wodospadów to trzeba rezerwować na tę wycieczkę przynajmniej pół dnia. W Trogirze mnie osobiście zawsze spotykały ogromne korki i problemy z parkowaniem. Obawiam się, że możecie nie mieć już siły na spacer po mieście, poza tym dnia również może już zabraknąć :) Nie zmienia to jednak faktu, że wszystkie te miejsca szczerze Ci polecam :)
Maciej87
Podróżnik
Posty: 26
Dołączył(a): 30.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Maciej87 » 15.05.2014 10:40

magg5 napisał(a):
Moim zdaniem wszystko jest do zrobienia, jeżeli decydujesz się na zwiedzenie jak największej ilości miejsc i chcesz także trochę poplażować, to czemu nie? Ja osobiście wolę zatrzymywać się w danym miejscu na min.3 dni, aby poznać najpiękniejsze (mało uczęszczane) miejsca w okolicy noclegu.
Mam jedną sugestię: przemyśl sobie ten dzień:
"17.06 - spacer po Zadarze i przejazd do Parku Narodowego Krka. Przejazd do Trogir. Wieczorne spacer po mieście"

Zadar to duże miasto, samo przejście po starym mieście trochę Ci to zajmie, a samochodu też bardzo blisko nie da się postawić (ew.trzeba trochę poszukać, ale to zajmuje cenny czas). Krka to cudowny park, jednak pokonanie trasy po nim zajmuje dużo czasu i jest męczące, więc aby móc się chociaż trochę nacieszyć widokiem wodospadów to trzeba rezerwować na tę wycieczkę przynajmniej pół dnia. W Trogirze mnie osobiście zawsze spotykały ogromne korki i problemy z parkowaniem. Obawiam się, że możecie nie mieć już siły na spacer po mieście, poza tym dnia również może już zabraknąć :) Nie zmienia to jednak faktu, że wszystkie te miejsca szczerze Ci polecam :)


Tylko, że w Zadarze i Trogirze mamy zabukowane noclegi więc problemu z parkowaniem nie będzie gdyż zostawimy auto na parkingu w hostelach :)
magg5
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 330
Dołączył(a): 15.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) magg5 » 15.05.2014 10:47

rozumiem, więc ten problem rzeczywiście odpada. Nadal jednak proponowałabym na spokojnie przemyśleć ten dzień, gdyż planujesz baaaardzo dużo chodzenia, a jeśli pogoda dopisze to temperatura także będzie robiła swoje :)
Maciej87
Podróżnik
Posty: 26
Dołączył(a): 30.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Maciej87 » 15.05.2014 10:58

magg5 napisał(a):rozumiem, więc ten problem rzeczywiście odpada. Nadal jednak proponowałabym na spokojnie przemyśleć ten dzień, gdyż planujesz baaaardzo dużo chodzenia, a jeśli pogoda dopisze to temperatura także będzie robiła swoje :)


Przemyślę zatem. Pozwolisz, że jeszcze zapytam co masz na myśli mówiąc bardzo dużo chodzenia? Ile to jest dla Ciebie bardzo dużo? Ja zwiedzając robię średnio myślę 10-12 km dziennie spacerując po mieście i nie sprawia mi to dużego problemu. W zeszłym roku robiłem takie odległości po Wiedniu, Bratysławie i Budapeszcie przy 40 stopniowych upałach :)
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2915
Dołączył(a): 11.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 15.05.2014 11:06

Maciej, moją pierwszą wypowiedź zrozumiałeś jako taką, że sprzeciwiam się zwiedzaniu.
Poczytaj moje relacje, a zrozumiesz że moje poznawanie Chorwacji nie wiązało się jedynie z plażowaniem.
Sprawdź ile miejsc zwiedziłem z rodziną. Każdy był zadowolony bo i zobaczyliśmy mnóstwo miejsc i odpoczęliśmy.
Baza noclegowa ma tą zaletę, że zawsze na nas czeka w takim stanie w jakim ją opuściliśmy.

1. chorwacja-tam-sie-poczelo-zycie-t34711.html
2. k-r-k-czyli-krotka-relacja-kochajacych-chorwacje-t38903.html
magg5
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 330
Dołączył(a): 15.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) magg5 » 15.05.2014 11:23

Maciej87 - nie mam konkretnego limitu kilometrów :D Widziałam Twój plan i widzę po nim,że jesteś w stanie dużo przejść. Nie wiem gdzie konkretnie chcesz się udać w Zadarze i co zobaczyć w PN Krka. Jest to ogromny teren i trochę szkoda jechać tam, żeby przebiec ścieżkę i lecieć szybko do Trogiru.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Plan na 12 dniowy wyjazd do Chorwacji. - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone