Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Paszport dla dziecka

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
aleksandra6400
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 405
Dołączył(a): 23.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) aleksandra6400 » 10.06.2012 18:43

Dorośli się tak nie zmieniają jak dzieci,gdybym nie miała problemów na granicy(celnik zwrócił nam uwagę) to pewnie bym nie wymieniała,syn w wieku 11 lat dostał swój 4 paszport.
Student22
Globtroter
Posty: 45
Dołączył(a): 30.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Student22 » 12.06.2012 12:43

Ale zmiana nie ma tu nic wspólnego , są odpowiednie akty prawne które to regulują i celnicy muszą sie stosować do nich więc :

obecnie w Polsce dla dzieci do 5 lat , paszport ma ważność 1 rok więc proszę nie porównywać dziecka 1 miesięcznego do 4 latka bo to ewidentne naginanie czasoprzestrzeni jest.

Jednakże jak ktoś może przeczytać na stronie Sejmu RP:
Planowana jest zmiana ustawy o dokumentach paszportowych i powyższa zmiana polegałaby na wydłużeniu ważności paszportu dla dzieci do (lat 5) z obecnego terminu 1 roku do lat 5.
Mamy już kolejne czytania a do projektu nie wniesiono poprawek więc pewnie w sierpniu coś wejdzie.

Natomiast dla przykładu ws. małoletnich :

Francja 5 lat
Austria 10 lat
Włochy dla dziecka pon. 3 lat - paszport 3 lata, 3-18 lat paszport 5 lat.
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 12.06.2012 13:00

Student22 napisał(a):
obecnie w Polsce dla dzieci do 5 lat , paszport ma ważność 1 rok więc proszę nie porównywać dziecka 1 miesięcznego do 4 latka bo to ewidentne naginanie czasoprzestrzeni jest..

Zgadza się, ale w żaden sposób nie tracą ważności paszporty wydane przed wejściem tej ustawy w życie, czyli te wydane na 5 lat. Moje dziecko ma paszport wydany w wielu 7 miesięcy na okres 5 lat, do 2013 roku. I ta data jest wiążąca. Gdybym teraz poszła po nowy paszport zostałby wydany na rok - tu nie ma żadnej dyskusji. Ale wydane wcześniej paszporty, z 5 letnim okresem ważności są ważne również dla dzieci, które nie ukończyły 5 lat.
poul11
Plażowicz
Avatar użytkownika
Posty: 7
Dołączył(a): 19.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) poul11 » 19.06.2012 23:40

Ja jeżdżę z córką już kilka lat na dowód osobisty ( wymieniam jej za free co dwa lata ) i nigdy nie miałem żadnych problemów. Przynajmniej z Chorwatami, bo w tamtym roku Słoweniec trzymał mnie z 20 minut na granicy, sprawdzał szyby, kładł się na silniku sprawdzając numery i inne cuda wianki ( to nic że tym autem już byłem dwa razy w cro i widział to na archiwalnych zdjęciach w kompie ). Jak się trafi na typa to się do wszystkiego przypieprzy.
Student22
Globtroter
Posty: 45
Dołączył(a): 30.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Student22 » 20.06.2012 21:32

A czy ja napisałem że tracą? :lol: .
kmusial
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 364
Dołączył(a): 19.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmusial » 22.06.2012 11:20

W tym roku będę wracał z Chorwacji z wnuczkiem, który zostanie tam ze mną po wcześniejszym pobycie z rodzicami (14 dni z rodzicami + 14 z dziadkami), mały ma paszport, więc z tym nie ma problemu, ale czy na wyjazd z Chorwacji i powrót do Polski muszę mieć pisemną zgodę rodziców ?
damek
Globtroter
Posty: 32
Dołączył(a): 30.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) damek » 28.06.2012 22:22

cambriaaa napisał(a):Witam,
Jedziemy 15 lipca do Chorwacji, wszyscy mamy osobne paszporty. Dzieci (5 i 12 lat) mają paszporty wyrobione w styczniu 2009 r. i ich termin ważności upływa w styczniu 2014 r.
Chciałam się tylko upewnić, czy nie muszę wyrabiać dla nich paszportu bo czytam, ze teraz dla dzieci są wystawiane tylko na 12 miesięcy, a nie na 5 lat, jak to było wcześniej. Nadmieniam, że synek obecnie skończył 5 lat i trochę się zmienił patrząc na zdjęcie paszportowe sprzed 3 lat. Proszę o szybką odpowiedź, bo to ostatni dzwonek na ewentualne wyrobienie nowych dokumentów dla dzieci.


też miałem podobny problem, ale zamiast tracić czas na forum i czytać "pewne" informacje, które diametralnie się od siebie różnią po prostu napisałem do konsulatu w Cro i dostałem stuprocentową odpowiedź.

polecam takie rozwiązanie
PS nie muszę chyba dopisywać, że adres www konsulatu zna wujek Googiel :)
cambriaaa
Odkrywca
Posty: 69
Dołączył(a): 23.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) cambriaaa » 02.07.2012 17:21

damek napisał(a):
cambriaaa napisał(a):Witam,
Jedziemy 15 lipca do Chorwacji, wszyscy mamy osobne paszporty. Dzieci (5 i 12 lat) mają paszporty wyrobione w styczniu 2009 r. i ich termin ważności upływa w styczniu 2014 r.
Chciałam się tylko upewnić, czy nie muszę wyrabiać dla nich paszportu bo czytam, ze teraz dla dzieci są wystawiane tylko na 12 miesięcy, a nie na 5 lat, jak to było wcześniej. Nadmieniam, że synek obecnie skończył 5 lat i trochę się zmienił patrząc na zdjęcie paszportowe sprzed 3 lat. Proszę o szybką odpowiedź, bo to ostatni dzwonek na ewentualne wyrobienie nowych dokumentów dla dzieci.


też miałem podobny problem, ale zamiast tracić czas na forum i czytać "pewne" informacje, które diametralnie się od siebie różnią po prostu napisałem do konsulatu w Cro i dostałem stuprocentową odpowiedź.

polecam takie rozwiązanie
PS nie muszę chyba dopisywać, że adres www konsulatu zna wujek Googiel :)


A możesz napisać co Ci szanowny konsulat odpisał?
damek
Globtroter
Posty: 32
Dołączył(a): 30.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) damek » 02.07.2012 17:54

cambriaaa napisał(a):
damek napisał(a):
cambriaaa napisał(a):Witam,
Jedziemy 15 lipca do Chorwacji, wszyscy mamy osobne paszporty. Dzieci (5 i 12 lat) mają paszporty wyrobione w styczniu 2009 r. i ich termin ważności upływa w styczniu 2014 r.
Chciałam się tylko upewnić, czy nie muszę wyrabiać dla nich paszportu bo czytam, ze teraz dla dzieci są wystawiane tylko na 12 miesięcy, a nie na 5 lat, jak to było wcześniej. Nadmieniam, że synek obecnie skończył 5 lat i trochę się zmienił patrząc na zdjęcie paszportowe sprzed 3 lat. Proszę o szybką odpowiedź, bo to ostatni dzwonek na ewentualne wyrobienie nowych dokumentów dla dzieci.


też miałem podobny problem, ale zamiast tracić czas na forum i czytać "pewne" informacje, które diametralnie się od siebie różnią po prostu napisałem do konsulatu w Cro i dostałem stuprocentową odpowiedź.

polecam takie rozwiązanie
PS nie muszę chyba dopisywać, że adres www konsulatu zna wujek Googiel :)


A możesz napisać co Ci szanowny konsulat odpisał?


nie pamiętam dokładnie, pisałem też do Czarnogóry, BIH i Serbii - nie wiemy do końca gdzie wylądujemy i któryś z tych konsulatów tranzytowych (chyba Chorwacja) dał nam niezadowalającą odpowiedź w związku z czym wyrobiliśmy nowy paszport, a mejle usunąłem, więc nie chcę wprowadzać w błąd. - napisz do nich i po sprawie

damek
Blady82
Odkrywca
Posty: 87
Dołączył(a): 16.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Blady82 » 02.07.2012 22:10

Nie lepiej dziecku wyrobic dowod tozsamosci?
Nie ma problemu w poruszaniu sie na dowodzie a jest darmowy i wazny 5 lat...
m-m
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 03.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) m-m » 03.07.2012 18:34

Witam,
mam pytanie dotyczące wyjazdu dziecka do Chorwacji. Córka chce wyjechać z przyjaciółmi na wakacje ale nie ma 18 lat. Paszport ma już wyrobiony, ale czy potrzebne są inne dokumenty? (uprawniające któregoś z uczestników wyjazdu do opieki itp?)
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 04.07.2012 07:54

m-m napisał(a):Witam,
mam pytanie dotyczące wyjazdu dziecka do Chorwacji. Córka chce wyjechać z przyjaciółmi na wakacje ale nie ma 18 lat. Paszport ma już wyrobiony, ale czy potrzebne są inne dokumenty? (uprawniające któregoś z uczestników wyjazdu do opieki itp?)


Witaj.
Zerknij tu:
forum/viewtopic.php?t=19304&highlight=
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 07.07.2012 13:03

damek napisał(a):
cambriaaa napisał(a):
damek napisał(a):
cambriaaa napisał(a):Witam,
Jedziemy 15 lipca do Chorwacji, wszyscy mamy osobne paszporty. Dzieci (5 i 12 lat) mają paszporty wyrobione w styczniu 2009 r. i ich termin ważności upływa w styczniu 2014 r.
Chciałam się tylko upewnić, czy nie muszę wyrabiać dla nich paszportu bo czytam, ze teraz dla dzieci są wystawiane tylko na 12 miesięcy, a nie na 5 lat, jak to było wcześniej. Nadmieniam, że synek obecnie skończył 5 lat i trochę się zmienił patrząc na zdjęcie paszportowe sprzed 3 lat. Proszę o szybką odpowiedź, bo to ostatni dzwonek na ewentualne wyrobienie nowych dokumentów dla dzieci.


też miałem podobny problem, ale zamiast tracić czas na forum i czytać "pewne" informacje, które diametralnie się od siebie różnią po prostu napisałem do konsulatu w Cro i dostałem stuprocentową odpowiedź.

polecam takie rozwiązanie
PS nie muszę chyba dopisywać, że adres www konsulatu zna wujek Googiel :)


A możesz napisać co Ci szanowny konsulat odpisał?


nie pamiętam dokładnie, pisałem też do Czarnogóry, BIH i Serbii - nie wiemy do końca gdzie wylądujemy i któryś z tych konsulatów tranzytowych (chyba Chorwacja) dał nam niezadowalającą odpowiedź w związku z czym wyrobiliśmy nowy paszport, a mejle usunąłem, więc nie chcę wprowadzać w błąd. - napisz do nich i po sprawie

damek

Napisałam zatem do Pana Konsula, jak to z tym paszportem jest (Jula ma paszport ważny do przyszłego roku, miała go wyrabianego jak miała 7 miesięcy, teraz ma 4,5 roku) i Pan Konsul odpowiedział, że kontaktował się w tej sprawie z Ambasadą Republiki Chorwacji i paszport jet jak najbardziej ważny (data ważności jest datą wiążącą) i spokojnie mogę jechać.
Wyrobiłam co prawda Julii jeszcze dowód osobisty ale jak widać nie było takiej konieczności.
skapin
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 09.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) skapin » 09.07.2012 22:21

Witam,

może ktos się spotkał z podobna sytuacją. Mianowicie mój 3,5 letni synek ma paszport wyrobiony w zeszłym roku, ważny do wrzesnia 2012. W lipcu jedziemy do Chorwacji a ja sie wczoraj dowiedziałam, że paszport powinien być ważny conajmniej 3 miesiące? Będziemy mieć kłopoty na granicy?
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 10.07.2012 07:48

skapin napisał(a):Witam,

może ktos się spotkał z podobna sytuacją. Mianowicie mój 3,5 letni synek ma paszport wyrobiony w zeszłym roku, ważny do wrzesnia 2012. W lipcu jedziemy do Chorwacji a ja sie wczoraj dowiedziałam, że paszport powinien być ważny conajmniej 3 miesiące? Będziemy mieć kłopoty na granicy?


Możecie mieć kłopoty bo paszport nieważny.
Na szybko można wyrobić D.O. i po kłopocie.

Ze strony MSZ:
Obywatele polscy mogą wjeżdżać do Chorwacji i przebywać w niej bez wizy do 90 dni, liczonych w okresie pół roku. Okres ważności paszportu nie może być krótszy niż dozwolony czas pobytu.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Paszport dla dziecka - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone