Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Brak dokumentów (paszport nieważny, dowodu brak)

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Calapula
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 703
Dołączył(a): 13.05.2013
Re: Brak ważnego dowodu osobistego

Nieprzeczytany postnapisał(a) Calapula » 04.07.2019 11:03

Też bym nie polecał ale jeżeli już to nie jechał bym przez Węgry. Z żoną, która nie miała ważnego dowodu, przejechałem bez problemów ale jadąc na Istrię więc tylko przez Słowenię. Na granicy patrzą na dowód z daleka a w recepcji ośrodka nikt nie zwracał na to uwagi. Jak jechałem autokarem do Dalmacji to już przez Węgry i tam zabrali dowody i jakaś kontrola była. Pewnie gdyby trafili na taki to koniec jazdy. Jedyna wtedy rada to chyba w myśl powiedzenia, że nie ma takiej bramy której nie przeszedł by osioł obładowany złotem.
habanero666
zbanowany
Posty: 22
Dołączył(a): 03.07.2019
Re: Brak ważnego dowodu osobistego

Nieprzeczytany postnapisał(a) habanero666 » 04.07.2019 11:09

Calapula napisał(a):Jedyna wtedy rada to chyba w myśl powiedzenia, że nie ma takiej bramy której nie przeszedł by osioł obładowany złotem.

Ani wielbłąd przez ucho igielne.
Mario1971
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1601
Dołączył(a): 07.01.2016
Re: Brak ważnego dowodu osobistego

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mario1971 » 04.07.2019 11:16

Miałem podobny problem w prawdzie z paszportem syna ale dwa dni do wyjazdu a tu zonk. Zrobiliśmy tak, zaświadczenie od lekarza ze pilny wyjazd za granice w celach zdrowotnych szybko do działu paszportowego i przy odrobinie dobrej woli urzędników wciągu dwóch godzin paszport tymczasowy w rękach. Można spróbować
piotrek2015
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 21.07.2015
Re: Brak ważnego dowodu osobistego

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrek2015 » 04.07.2019 11:41

Jechałem dwa razy(!) z nieważnymi paszportami dzieciaków, więc chyba mam największe doświadczenie na forum :wink:
Raz Słoweńcy przepuścili nie sprawdzając, Chorwaci pokrzyczeli i popukali się w czoło ale puścili.
Drugi raz Słoweniec sprawdził i nie wypuścił, trzeba było jechać do Lubljany do konsulatu.
Konsul wystawił paszport tymczasowy na 30 dni pod warunkiem udowodnienia, że mamy opłaconą rezerwację w Chorwacji (pozdrawiam Pana Konsula). Na szczęście mieliśmy maile w telefonie i potwierdzenia przelewu. Paszport 30 euro + zdjęcia.
Generalnie w strefie Schengen nie wolno poruszać się bez ważnego dowodu tożsamości, kara za przekroczenie granicy bez dokumentów 500 euro.
Czyli możesz próbować jechać i udawać zdziwienie na granicy, ale jest ryzyko że Cię cofną i spędzicie wczasy nad Balatonem :)
habanero666
zbanowany
Posty: 22
Dołączył(a): 03.07.2019
Re: Brak ważnego dowodu osobistego

Nieprzeczytany postnapisał(a) habanero666 » 04.07.2019 11:43

piotrek2015 napisał(a):Czyli możesz próbować jechać i udawać zdziwienie na granicy, ale jest ryzyko że Cię cofną i spędzicie wczasy nad Balatonem :)

To nad Balaton można jechać z nieważnym paszportem?
wikol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1903
Dołączył(a): 19.07.2013
Re: Brak ważnego dowodu osobistego

Nieprzeczytany postnapisał(a) wikol » 04.07.2019 11:51

Jakie warunki trzeba spełnić biorąc pod opiekę tzw. "obce dziecko". Paszport jak najbardziej wyrobiony, odpowiedzialni rodzice wyrobili dokument już w maju....;)
Czy trzeba wyrobić jeszcze jakieś dokumenty, oświadczenia ?
piotrek2015
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 21.07.2015
Re: Brak ważnego dowodu osobistego

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrek2015 » 04.07.2019 11:56

habanero666 napisał(a):
piotrek2015 napisał(a):Czyli możesz próbować jechać i udawać zdziwienie na granicy, ale jest ryzyko że Cię cofną i spędzicie wczasy nad Balatonem :)

To nad Balaton można jechać z nieważnym paszportem?


Na granicach nie ma kontroli. Można zaryzykować :wink:
habanero666
zbanowany
Posty: 22
Dołączył(a): 03.07.2019
Re: Brak ważnego dowodu osobistego

Nieprzeczytany postnapisał(a) habanero666 » 04.07.2019 12:04

piotrek2015 napisał(a):
habanero666 napisał(a):
piotrek2015 napisał(a):Czyli możesz próbować jechać i udawać zdziwienie na granicy, ale jest ryzyko że Cię cofną i spędzicie wczasy nad Balatonem :)

To nad Balaton można jechać z nieważnym paszportem?


Na granicach nie ma kontroli. Można zaryzykować :wink:

Super porada.
sviva
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2768
Dołączył(a): 05.07.2009
Re: Brak ważnego dowodu osobistego

Nieprzeczytany postnapisał(a) sviva » 04.07.2019 12:24

piotrek2015 napisał(a):
habanero666 napisał(a):
piotrek2015 napisał(a):Czyli możesz próbować jechać i udawać zdziwienie na granicy, ale jest ryzyko że Cię cofną i spędzicie wczasy nad Balatonem :)

To nad Balaton można jechać z nieważnym paszportem?


Na granicach nie ma kontroli. Można zaryzykować :wink:


W biedronce nie ma ochrony i co możesz ryzykować wynoszenie towaru?
antila
Podróżnik
Posty: 23
Dołączył(a): 02.08.2016
Re: Brak ważnego dowodu osobistego

Nieprzeczytany postnapisał(a) antila » 04.07.2019 14:09

Rok temu, miałam podobną " przygodę"
W Czechach na stacji benzynowej postanowiłam sprawdzic, czy wszystkie dokumenty mam w jednym miejscu. Wzięłam do ręki dowód młodszej córki i zamarłam. Nieważny od dwóch miesięcy 8O . Ja oczywiście panika, chciałam wracac. Była to jednak piątkowa noc, najwcześniej w poniedziałek coś można zacząc załatwiac. Mąż postukał się w czoło i stwierdził, ze jedziemy, najwyżej utkniemy na Słowenii i będziemy wtedy załatwiac sprawę tam w ambasadzie. Przyznam szczerze, że podróż straszna, bo o niczym innym nie myślałam, już widziałam siebie w więzieniu skazaną za przemyt dzieci-). Przed granicą tętno ponad 100 tak jakbym co najmniej trupa w bagażniku przemycała. Przy granicy zero kolejki, pech, bo mają czas wszystko dokładnie sprawdzic. Mąż bierze od nas dowody Słoweńca nawet nie ma na posterunku. Chorwat patrzy przez szybę, czy " sztuki" się zgadzają, dowodów nawet do ręki nie wziął.Uff
Jednak jeszcze trzeba wrócic. Starałam się cieszyc pobytem, ale gdzieś tam z tyłu głowy miałam, że nie wszystko jest Ok. Zadzwoniłam do ambasady Chorwackiej, bez problemu od ręki możemy wyrobic paszport tymczasowy dla córki. Mąż się jednak się buntuje, że nie będzie jechał ponad 100 km w jedną stronę. Jak nas wpuścili to wypuszczą, jeżeli nie, wtedy będziemy wyrabiac ten paszport.
Ja już mam plan przekraczania zielonej granicy :lol: droga powrotna, korek do granicy. Chorwat nawet nie zerknął na dokumenty, Słoweniec bardzo skrupulatny , każdy dokument ogląda z dwóch stron, sprawdza zdjęcia, przy tym nieważnym zatrzymuje się dłużej.... przygląda się sześcioletniej córce, pyta, czy do domu wracamy, wzrusza ramionami, oddaje dokumenty i daje znak aby jechac. Do dzisiaj nie wiem, czy zauważył tę datę. Możliwe, że tak. Godzina taka, że pewnie zaraz kończył zmianę, tłum na granicy niemiłosierny, może nie chciało mu się całej procedury rozpoczynac. Możliwe również, że nic nie zauważył a tylko moje nieczyste sumienie podpowiadało mi, że pogranicznik wszystko widzi... W tym roku znowu jedziemy tą sama trasą tylko teraz wszyscy z ważnymi dokumentami :D
wikol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1903
Dołączył(a): 19.07.2013
Re: Brak ważnego dowodu osobistego

Nieprzeczytany postnapisał(a) wikol » 04.07.2019 14:18

Nie wiem do jakiego stopnia trzeba być roztargnionym żeby nie pamiętać o ważności dokumentów zwłaszcza dzieci na kilka miesięcy przed planowaną podróżą.
Przecież to jest mówiąc delikatnie niepoważne.
Czy w przypadku wykupienia wycieczki ALL samolotem ludzie też są tak zakręceni ???
robertms
Cromaniak
Posty: 1269
Dołączył(a): 24.03.2006
Re: Brak ważnego dowodu osobistego

Nieprzeczytany postnapisał(a) robertms » 04.07.2019 14:34

wikol napisał(a):Jakie warunki trzeba spełnić biorąc pod opiekę tzw. "obce dziecko". Paszport jak najbardziej wyrobiony, odpowiedzialni rodzice wyrobili dokument już w maju....;)
Czy trzeba wyrobić jeszcze jakieś dokumenty, oświadczenia ?


My mielismy pisemna zgode rodzicow/opiekunow (takze w jez. angielskim) poswiadczone notarialnie.
Koszt ok. 150 zl.
Zadnych problemow na granicach (nie sprawdzali zgody, tylko paszport).

pozdrawiam
antila
Podróżnik
Posty: 23
Dołączył(a): 02.08.2016
Re: Brak ważnego dowodu osobistego

Nieprzeczytany postnapisał(a) antila » 04.07.2019 14:50

Wikol no widzisz jednak można byc zakręconym, nie wszyscy jesteśmy idealni 8) poza tym starsza córka dostała dowód ważny aż do 18 rż i to uśpiło moją czujnośc przy młodszej
wikol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1903
Dołączył(a): 19.07.2013
Re: Brak ważnego dowodu osobistego

Nieprzeczytany postnapisał(a) wikol » 04.07.2019 15:11

antila napisał(a):Wikol no widzisz jednak można byc zakręconym, nie wszyscy jesteśmy idealni 8) poza tym starsza córka dostała dowód ważny aż do 18 rż i to uśpiło moją czujnośc przy młodszej

Znajomy przyjął zasadę że jeden rodzic sprawdza drugiego, na 99% nic się nie przeoczy ;)
A paszporty, dowody ogląda 3 miesiące przed urlopem.
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002
Re: Brak ważnego dowodu osobistego

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 04.07.2019 15:27

wikol napisał(a):Czy w przypadku wykupienia wycieczki ALL samolotem ludzie też są tak zakręceni ???


Biura sprawdzają ważność dokumentów przed podpisaniem umowy :wink: Pewnie byłyby fajne jajca gdyby ktoś przemknął przez polską odprawę, a cofnęli by go na na lotnisku na Kubie czy w Kenii :mrgreen:

Należy też pamiętać że granica nie jest tym ostatnim punktem gdzie ważność dokumentów może zostać sprawdzona. Kontrola drogowa również może to zrobić już za granicą. Niefajne konsekwencje mogą być również np przy konieczności skorzystania z zagranicznej służby zdrowia, czy nie życząc nikomu jakiegoś wypadku.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Brak dokumentów (paszport nieważny, dowodu brak) - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone