Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Brak dokumentów (paszport nieważny, dowodu brak)

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Koenig
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 879
Dołączył(a): 03.07.2015
Re: Brak dokumentów dla dziecka (paszport nieważny, dowodu b

Nieprzeczytany postnapisał(a) Koenig » 27.06.2019 12:38

Szczerze - nigdy bym nie zaryzykował. Nawet jeśli się uda na granicy, to co w razie gdy coś się stanie? A co jeśli na powrocie zażądają dokumentów? Zawsze jadę z paszportami, choć poza granice Cro dopiero w ubiegłym roku wyjechałem. Wyrobienie paszportów bywa kłopotliwe, ale ja o tym myślę zimą lub wiosną - w ubiegłym roku dzieciom kończyły się paszporty, więc nowe zrobiliśmy w kwietniu.
Może jestem cykor, ale chyba prędzej zaryzykowałbym swój wyjazd bez paszportu niż dziecka.
kibic hr
Croentuzjasta
Posty: 444
Dołączył(a): 21.12.2013
Re: Brak dokumentów dla dziecka (paszport nieważny, dowodu b

Nieprzeczytany postnapisał(a) kibic hr » 27.06.2019 12:58

Na dłuższy wyjazd też bym nie ryzykował ale na jednodniową wycieczkę być może się skuszę. Nie wiem po prostu czy Czarnogórcy wpuszczają dzieciaki na dowód czy jednak kategorycznie żądają paszportu. W zeszłym roku miał być krótki pobyt z noclegiem i właśnie z braku paszportu nie ryzykowaliśmy i odwołaliśmy ten nocleg.
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1712
Dołączył(a): 20.02.2016
Re: Brak dokumentów dla dziecka (paszport nieważny, dowodu b

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 27.06.2019 13:06

Koenig napisał(a):Szczerze - nigdy bym nie zaryzykował. Nawet jeśli się uda na granicy, to co w razie gdy coś się stanie? A co jeśli na powrocie zażądają dokumentów? Zawsze jadę z paszportami, choć poza granice Cro dopiero w ubiegłym roku wyjechałem. Wyrobienie paszportów bywa kłopotliwe, ale ja o tym myślę zimą lub wiosną - w ubiegłym roku dzieciom kończyły się paszporty, więc nowe zrobiliśmy w kwietniu.
Może jestem cykor, ale chyba prędzej zaryzykowałbym swój wyjazd bez paszportu niż dziecka.


Zaryzykował ale co ? Skoro dzieci MOGĄ wjeżdżać na dowód to jakie jest ryzyko ?

Nawet w artykule, który przytoczył Janusz jest dopisek, że :

*Na głównej stornie ambasady zniknął zapis, wprowadzający
dezorientację wśród podróżnych.
*Pojawił się natomiast nowy, podkreślający, że osoby nieletnie
MOGĄ WJECHAĆ NA DOWÓD OSOBISTY.

cyt.:
"dzieci i młodzież do 18. roku życia, będący obywatelami RP,
wjeżdżają na terytorium Czarnogóry na takich samych warunkach,
jak pełnoletni, czyli jak wyżej opisane - do 30 dni
na podstawie dowodu osobistego lub paszportu,
od 30 do 90 dni na podstawie paszportu,
powyżej 90 dni na podstawie wizy."

kibic hr napisał(a):Na dłuższy wyjazd też bym nie ryzykował ale na jednodniową wycieczkę być może się skuszę. Nie wiem po prostu czy Czarnogórcy wpuszczają dzieciaki na dowód czy jednak kategorycznie żądają paszportu. W zeszłym roku miał być krótki pobyt z noclegiem i właśnie z braku paszportu nie ryzykowaliśmy i odwołaliśmy ten nocleg.


My jedziemy na 2 noce, i też mam trochę obawy, tym bardziej, że jeden z synów ma inne nazwisko, będę się jednak podpierać PRAWEM. Zastanawiam się tylko właśnie, które przejście graniczne było by najlepsze w kwestii poinformowania pograniczników, tyle, że my będziemy jechać z Mostaru.
Koenig
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 879
Dołączył(a): 03.07.2015
Re: Brak dokumentów dla dziecka (paszport nieważny, dowodu b

Nieprzeczytany postnapisał(a) Koenig » 27.06.2019 13:21

Ja akurat odnosiłem się do wcześniejszego postu o wyjeździe w ogóle bez dokumentów. Co do Czarnogóry to nie wiem jakie są przepisy, ale i tak wolałbym mieć paszport.
A skoro piszesz, że dziecko MOŻE wjechać na dowód, to dlaczego parę zdań niżej piszesz, że masz obawy? Inne nazwisko raczej nie powinno mieć znaczenia. Do BiH to akurat sam dowód powinien wystarczyć.
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1712
Dołączył(a): 20.02.2016
Re: Brak dokumentów dla dziecka (paszport nieważny, dowodu b

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 27.06.2019 13:34

Koenig napisał(a):Ja akurat odnosiłem się do wcześniejszego postu o wyjeździe w ogóle bez dokumentów. Co do Czarnogóry to nie wiem jakie są przepisy, ale i tak wolałbym mieć paszport.
A skoro piszesz, że dziecko MOŻE wjechać na dowód, to dlaczego parę zdań niżej piszesz, że masz obawy? Inne nazwisko raczej nie powinno mieć znaczenia. Do BiH to akurat sam dowód powinien wystarczyć.


Z tego względu, że mam obawy z dogadaniem się z pogranicznikiem w celu wyjaśnienia działania ich prawa :wink:
Do BiH na pewno wystarczy dowód, zastanawiam się tylko czy przekraczać granicę z Czarnogórą przejściem Stinica czy Ilino Brdo, ale postawię chyba na to pierwsze, choć już mam mętlik w głowie :wink:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107682
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: Brak dokumentów dla dziecka (paszport nieważny, dowodu b

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 27.06.2019 13:44

Aby rozwiać mętlik i obawy :wink:
podaję kontakt do Ambasady

https://hvala.pl/ambasada-polski-w-czarnogorze/
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1913
Dołączył(a): 06.10.2017
Re: Brak dokumentów dla dziecka (paszport nieważny, dowodu b

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 27.06.2019 14:24

W zeszłym roku bez problemów wjechaliśmy z 2 dzieci do Czarnogóry na dowodach osobistych.
wikol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1903
Dołączył(a): 19.07.2013
Re: Brak dokumentów dla dziecka (paszport nieważny, dowodu b

Nieprzeczytany postnapisał(a) wikol » 27.06.2019 14:29

Jaki jest sens wyrabianie dziecku dowodu osobistego skoro można wyrobić paszport i nie mieć żadnych problemów.
Jeszcze jedna sprawa. Paszport kosztuje a dowód jest za darmo. Może tu jest problem ?
Użytkownik usunięty
Re: Brak dokumentów dla dziecka (paszport nieważny, dowodu b

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.06.2019 14:38

Paszport kosztuje 30 zł.
wikol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1903
Dołączył(a): 19.07.2013
Re: Brak dokumentów dla dziecka (paszport nieważny, dowodu b

Nieprzeczytany postnapisał(a) wikol » 27.06.2019 14:46

Od 0-7 roku życia -30zł
7-13 lat -ważność 5lat -30zł
13-18lat -70zł
Żeby wyrobić dowód osobisty lub paszport trzeba i tak udać się z dzieckiem do urzędu więc ?
kibic hr
Croentuzjasta
Posty: 444
Dołączył(a): 21.12.2013
Re: Brak dokumentów dla dziecka (paszport nieważny, dowodu b

Nieprzeczytany postnapisał(a) kibic hr » 27.06.2019 14:49

Bez przesady-skoro stać mnie na wakacje w Chorwacji to gwarantuję,że nie o finanse tu chodzi. Z jednej strony brak granic-aż do przejścia węgiersko-chorwackiego tylko zmieniające się napisy informują nas o kolejnym państwie-podobnie jest jak jadę na zachód Europy- to nie działa zbyt mobilizująco by mieć parcie na paszport. Druga strona medalu to jednak większy zamęt przy wyrobieniu paszportu niż dowodu-ten mogę wyrobić na miejscu i nie muszę nigdzie po niego jeździć. Paszport ułatwia życie ale jest też w pewnym sensie symbolem podziałów i obostrzeń. Gdy będę kiedyś wybierał się do kraju ,w którym jest on niezbędny wtedy na pewno go wyrobię-nie tylko synowi ale i mnie i żonie bo mamy już nieważne i zapewniam ,że jakoś ten problem finansowy przełknę. Mimo wszystko dziękuję za pouczenie i pozdrawiam.
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1712
Dołączył(a): 20.02.2016
Re: Brak dokumentów dla dziecka (paszport nieważny, dowodu b

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 27.06.2019 16:59

wikol napisał(a):Jaki jest sens wyrabianie dziecku dowodu osobistego skoro można wyrobić paszport i nie mieć żadnych problemów.
Jeszcze jedna sprawa. Paszport kosztuje a dowód jest za darmo. Może tu jest problem ?


Taki jest sens, że do wyrobienia paszportu potrzeba jest obecność i zgoda obojga opiekunów prawnych, a do dowodu jednego. Może czasem warto się doinformować, a nie równać wszystko do kasy 8)
Biedra
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 03.07.2019
Brak ważnego dowodu osobistego

Nieprzeczytany postnapisał(a) Biedra » 04.07.2019 01:17

Witam
mam problem z dowodem osobistym, mianowicie jego termin ważności jest do dnia 04.07.2019 a spontaniczny wyjazd na Chorwację samochodem zaplanowany jest na 07.07.2019. Jak wygląda sprawa kontroli na przejściu granicznym, myślicie że przejdzie taki dowód który dopiero co stracił ważność, i czy w takiej sytuacji może pomóc prawo jazdy do weryfikacji mojej tożsamości? (Nie posiadam paszportu)
bonovox75
Croentuzjasta
Posty: 185
Dołączył(a): 05.06.2017
Re: Brak ważnego dowodu osobistego

Nieprzeczytany postnapisał(a) bonovox75 » 04.07.2019 01:38

Cześć,

nie ryzykowałbym. Pewnie na granicy SLO-CRO sprawdzą dowód, sprawdzą datę i się zaczną kłopoty - kara administracyjna, przesłuchanie, ustalanie tożsamości, może nawet nie wpuszczą ...
iap11
Globtroter
Posty: 53
Dołączył(a): 11.02.2011
Re: Brak ważnego dowodu osobistego

Nieprzeczytany postnapisał(a) iap11 » 04.07.2019 10:07

Byłem w podobnej sytuacji parę lat temu. Na granicy węgiersko-chorwackiej w lipcu jeden z pasażerów przy okazji sprawdzania dokumentów "ocknął" się, że dowód osobisty ważny był do marca. Strażnik grzecznie nakazał zawrócić. Po kilku telefonach dotarliśmy do konsula i wróciliśmy do Budapesztu, gdzie w ambasadzie wyrobiono paszport tymczasowy (ok 22.000 forintów + zdjęcie 1500 forintów). Cała operacja trwała od 7.00 (stop na granicy) do 19.00 (przejazd przez granicę) ze częściowym zwiedzaniem stolicy Węgier. Tak czy inaczej nie polecam.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Brak dokumentów (paszport nieważny, dowodu brak) - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone