Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Paryż raz jeszcze.

Francja produkuje ponad 1 500 rodzajów serów. Francuzi są odpowiedzialni za stworzenie metrycznego systemu miar i wag w 1793 roku. Francja nie jest ojczyzną croissanta - to ciasto pochodzi z Austrii. Kipferl – przodek croissanta, który narodził się w wiedeńskich kawiarniach w XIII wieku – był oryginalnym porannym słodyczem w kształcie półksiężyca.
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 28.07.2010 11:56

Jeden z rogów ośmiokąta placu Zgody, na którym umieszczono rzeźbę symbolizującą Bordeaux

123.
Obrazek



Tę panią wszyscy znają:

124.
Obrazek



Na koniec widok z mostu Concorde. Nawiasem mówiąc budulcem tego mostu były kamienie pochodzące ze zburzonej Bastylii.

125.
Obrazek
Ostatnio edytowano 29.07.2010 15:58 przez jan_s1, łącznie edytowano 1 raz
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 28.07.2010 11:59

jan_s1 napisał(a):Tę panią wszyscy znają...


A gdzie pani Wolność, którą też wszyscy znają?
I tylko nie pisz, że w NY :wink: :lol:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 28.07.2010 12:01

Przy zdjęciach nocnych korzystasz ze statywu i gwiazdki-szóstki,
czy ta tysiacpięćsetka tak potrafi sama się zestabilizować i zrobić efekty?

ISO 100!

Bardzo ładnie dała sobie radę z długim czasem naświetlania.




Oczywiście ujęcie, kadrowanie itd. to odrębny temat :D
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 28.07.2010 14:05

Jacek S napisał(a):
jan_s1 napisał(a):Tę panią wszyscy znają...


A gdzie pani Wolność, którą też wszyscy znają?
I tylko nie pisz, że w NY :wink: :lol:


A o którą panią Wolność Ci chodzi? Tą z Wyspy Łabędziej, z Ogrodu Luksemburskiego, czy z Colmar? :wink:
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 28.07.2010 14:28

weldon napisał(a):Przy zdjęciach nocnych korzystasz ze statywu i gwiazdki-szóstki,
czy ta tysiacpięćsetka tak potrafi sama się zestabilizować i zrobić efekty?


Spotkałem niedawno znajomego, z którym porozmawialiśmy chwilę o zdjęciach. W pewnym momencie zapytał mnie, czy nie potrzebuję przypadkiem statywu. Statywu? Jakiego statywu? Okazało się, że pożyczyłem mu ten bezcenny przedmiot trzydzieści parę lat temu. :lool:
Dobrze, że chociaż on sobie o tym przypomniał. No i statyw spadł mi, jak z nieba - porządna stara robota. :D

Z gwiazdkami nic nie kombinowałem - to ten aparat taki mądry. Ale mnie się podobają.
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 28.07.2010 14:44

Nocny Paryż to bajka! :)
Od dziś zaczynam intensywniej wrzucać pieniążki do świnki, a i mężowi o niej delikatnie przypomnę ;)
Trzeba zbierać, bo Paryża nie odpuszczę :twisted:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 28.07.2010 14:51

jan_s1 napisał(a):A o którą panią Wolność Ci chodzi? Tą z Wyspy Łabędziej, z Ogrodu Luksemburskiego, czy z Colmar? :wink:


"Wolność oświetlająca świat" - ta przy moście Grenelle.
Ta w Ogrodzie Luksemburskim malusia...
Colmar Powiadasz? Hmmm...
:wink:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 28.07.2010 15:15

Janie, pięknie pokazujesz i opisujesz Paryż.

Bardzo chcę tam wrócić (byłam kiedyś tylko 2 dni), ale jak tu namówić mojego męża, który ma dosyć miasta na co dzień i lubi wypoczywać na łonie natury. Zwiedzanie średnio go kręci. Muszę coś sprytnie pokombinować :twisted: Może camping gdzieś w pobliżu? Jak byłam w Paryżu (to był 2000 rok), mieszkałam na campie w Wersalu (naprzeciw wersalskich ogrodów), muszę poszukać, czy nadal istnieje.

Ale to już niestety na pewno nie w tym roku...

Pozdrawiam serdecznie i czekam na więcej zachwycających zdjęć :)
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 28.07.2010 16:12

Roksa_ napisał(a):Nocny Paryż to bajka! :)


Rzeczywiście bajka!
Ale pod koniec czerwca noc się robi dopiero po 23:00, a metro 30 minut po północy przestaje kursować. Jedyne wyjście, to bajkować do rana. :D
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 28.07.2010 16:31

maslinka napisał(a): Paryż.

Bardzo chcę tam wrócić (byłam kiedyś tylko 2 dni)


Dwa dni w Paryżu, to tak jakby tylko powąchać piękny, soczysty kawałek polędwicy (często mam takie kulinarne skojarzenia, co dowodzi.... no, mniejsza z tym, czego to dowodzi). :wink:

Muszę Ci powiedzieć, że Paryż bez Twojego słynnego już kapelusza traci nieco na pięknych widokach. :lol:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 28.07.2010 20:56

maslinka napisał(a):Bardzo chcę tam wrócić (byłam kiedyś tylko 2 dni), ale jak tu namówić mojego męża, który ma dosyć miasta na co dzień i lubi wypoczywać na łonie natury. Zwiedzanie średnio go kręci. Muszę coś sprytnie pokombinować :)


Może coś z kajakiem?
Zwiedzanie z wody...hmmm...brzmi nieźle.


:wink:
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 30.07.2010 15:26

Jacek S napisał(a):
maslinka napisał(a):Bardzo chcę tam wrócić (byłam kiedyś tylko 2 dni), ale jak tu namówić mojego męża, który ma dosyć miasta na co dzień i lubi wypoczywać na łonie natury. Zwiedzanie średnio go kręci. Muszę coś sprytnie pokombinować :)


Może coś z kajakiem?
Zwiedzanie z wody...hmmm...brzmi nieźle.

:wink:


Nie ryzykowałbym. Od tej wody lepiej trzymać się z daleka. :evil:
Jak to dobrze, że Sekwana nie wpada do Adriatyku! :lol:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 30.07.2010 15:31

Hehe, ale taka relacja: Kajakiem po Sekwanie brzmi fajnie! Pewnie zresztą tytuł byłby nieco inny...

Janie, nie widziałeś tam żadnych Challengerów? Albo przynajmniej niedmuchane kajaki?
Ostatnio edytowano 30.07.2010 15:31 przez maslinka, łącznie edytowano 1 raz
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 30.07.2010 15:31

10. Most Aleksandra III i Pałac Inwalidów


Zbaczając z Champs Elysees na wysokości Grand Palais trafimy na najpiękniejszy - jak twierdzi wielu - a na pewno najokazalszy most Paryża. To most Aleksandra III. Nazwanie tak reprezentacyjnego mostu imieniem rosyjskiego monarchy było jakimś przejawem romansu francusko-rosyjskiego trwającego niewzruszenie niezależnie od tego, czy na moskiewskim stolcu zasiadał car, czy sekretarz generalny KPZR. Jedynie Napoleon I z nikim nie romansował, co spowodowało, że przeżył dni chwały, ale i dni klęski. Trochę szkoda, bo był to dość sensowny gość.

Dosyć tych romansów. Idziemy aleją Churchilla, po prawej mamy Grand Palais, po lewej Petit Palais, a przed nami most Aleksandra III również zbudowany z okazji Wystawy Światowej w 1900 roku.

126.
Obrazek



Na początku i na końcu mostu stoją po dwa 17-metrowe słupy-kandelabry. W głębi pałac i kopuła kościoła Inwalidów. Na szczytach słupów stoją kapiące od złota skrzydlate Pegazy w otoczeniu różnych alegorycznych postaci. Ten złoty błysk zawdzięczamy prezydentowi Mitterrandowi. Przed uroczystościami 200-lecia rewolucji francuskiej przejeżdżał akurat przez most i zauważył, że te Pegazy blade jakieś, a za dwa dni ma tędy przejeżdżać cała kawalkada królów, prezydentów i premierów z całego świata. Mitterrand wydał więc stosowne polecenie i po dwóch dniach Pegazy wraz z całą resztą zostały pokryte złotem. I świecą nam po dziś dzień na chwałę Francji i Mitterranda. Bo on też był imperatorem. :wink:

127.
Obrazek



Widok z mostu Concorde.

128.
Obrazek
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 30.07.2010 15:41

Kamień węgielny pod ten cud techniki przełomu wieków XIX i XX położył sam imperator Rosji Mikołaj II syn Aleksandra III. Ale jest to nie tylko cud techniki - zachwyca również ilością i barokowym wręcz bogactwem nagromadzonych ozdób.

129.
Obrazek



130.
Obrazek



131.
Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Francja - France



cron
Paryż raz jeszcze. - strona 11
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone