Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Paryż raz jeszcze.

Francja produkuje ponad 1 500 rodzajów serów. Francuzi są odpowiedzialni za stworzenie metrycznego systemu miar i wag w 1793 roku. Francja nie jest ojczyzną croissanta - to ciasto pochodzi z Austrii. Kipferl – przodek croissanta, który narodził się w wiedeńskich kawiarniach w XIII wieku – był oryginalnym porannym słodyczem w kształcie półksiężyca.
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 23.07.2010 12:00

Roksa_ napisał(a):My na Paryż zbieramy w naszej śwince skarbonce ;)
Już nawet troszkę się uzbierało :)


Dziękuję Ci, że przypomniałaś mi o śwince.
Około 2 lata temu zaczęliśmy stosować tą piękną metodę służącą bezstresowemu wzbogaceniu się. :wink: Po kilku miesiącach ktoś odstawił biedną świnkę w kąt i całkiem zapomnieliśmy o tym przyjaznym stworzeniu. Bardzo jestem ciekaw, czy przez ten czas nie nabiły nam jakieś procenty. :lol:
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 23.07.2010 12:29

Lidia K napisał(a):... kiedyś gdy uczyłam się języka francuskiego z "Paris, Paris" tak mi się marzyło zobaczyć te zabytki z podręcznika na własne oczy.


Myślę, że Paryż ma przewagę nad innymi wielkimi miastami Europy płynącą z faktu, że żadne miejsce nie było tak mocno obecne np w literaturze; była to również przez dłuższy czas niekwestionowana kulturalna stolica świata.
A jak człowiek łyknie odpowiednią dawkę Dumasów, Wiktora Hugo i kilku innych piewców Paryża inaczej patrzy na to jakby już na poły znane miasto.

Ale chociaż raz warto pojechać, tym bardziej, że to nie Neapol i po zobaczeniu go wcale nie trzeba umierać. :D
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 23.07.2010 12:37

weldon napisał(a):Tez się uczyłaś francuskiego?

Moi aussi. Ça fait une paie. Un peu souvenir :( Mais quelque peu comprendre.

:lol:


Jakiegoś niestety musiałam (wyboru nie było poza łaciną) ale się okazało szybko, że nie mam żadnych uzdolnień językowych. :(
W moim wypadku to też było bardzo dawno temu. Potem nie było już ani czasu ani zdolności ani chęci.
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 23.07.2010 12:37

7. Hotel de Ville


Hotel de Ville to Ratusz Miejski, gdzie ciężko pracuje mer Paryża wraz z całą gromadą urzędników. W okresie rewolucji francuskiej urzędowały tam takie figury, jak Danton, Marat, Robespierre. Długo nie pourzędowały. Nie był to zresztą ten sam budynek, co dzisiaj. Ratusz pochodzący z XVII w. został spalony podczas Komuny Paryskiej - obecnie stoi XIX-wieczna rekonstrukcja. I znowu widać, jak na dłoni, że gdzie tylko pokaże się jakaś rewolucja, komuna, czy tym podobne dziwadło, zawsze mamy zniszczenia, grabieże i swąd spalenizny, że o tysiącach (milionach) ofiar nie wspomnę. :evil: W nieświetnej pamięci Komuny Paryskiej szczególnie umaczani są niestety Polacy. Nie licząc drobniejszego płazu - namber łan, czyli głównodowodzący wojskami Komuny gen Jarosław Dąbrowski (wart 200 zł., bo za naszej komuny figurował na takim właśnie banknocie). Trudno mieć mu za złe, że wcześniej, jako oficer carski dzielnie walczył z powstańcami czeczeńskimi, ale taka szycha w Komunie - niechby i Paryskiej? To niewybaczalne!


Hotel de Ville z flanki.

84.
Obrazek



85.
Obrazek
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 23.07.2010 12:44

Hotel de Ville nie jest jakimś szczególnym zabytkiem, ale jest z pewnością budynkiem wielce efektownym.

Ratusz od strony Sekwany.

86.

Obrazek



87.
Obrazek



88.
Obrazek



Już z daleka widać, że na Ratuszu zawieszono czyjąś podobiznę:

89.
Obrazek



90.
Obrazek



Nie jest to jakiś złoczyńca, bo nikt pod spodem nie napisał: Wanted. Odnoszę jednak wrażenie, że skądś go znam. :wink:
Pokręcę się po mieście - może jeszcze gdzieś go spotkam.
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 23.07.2010 12:47

jan_s1 napisał(a):
Lidia K napisał(a):... kiedyś gdy uczyłam się języka francuskiego z "Paris, Paris" tak mi się marzyło zobaczyć te zabytki z podręcznika na własne oczy.


Myślę, że Paryż ma przewagę nad innymi wielkimi miastami Europy płynącą z faktu, że żadne miejsce nie było tak mocno obecne np w literaturze; była to również przez dłuższy czas niekwestionowana kulturalna stolica świata.
A jak człowiek łyknie odpowiednią dawkę Dumasów, Wiktora Hugo i kilku innych piewców Paryża inaczej patrzy na to jakby już na poły znane miasto.

Ale chociaż raz warto pojechać, tym bardziej, że to nie Neapol i po zobaczeniu go wcale nie trzeba umierać. :D


Dodam jeszcze, że i w naszej literaturze często można było się natknąć na francuskie wtrącenia.
Neapol też chętnie zobaczę ale czy ktoś tak jak Ty mnie zachęci :lol:
Paryż znalazł się już na naszej rezerwowej liście. Wymyśliliśmy odpowiedni dla nas termin - maj 201? Wtedy zrezygnowalibyśmy w wyjazdu latem. Tak myślę, że poczeka Paryż na nas ze swoimi atrakcjami.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 23.07.2010 12:55

Lidia K napisał(a):Neapol też chętnie zobaczę ale czy ktoś tak jak Ty mnie zachęci :lol:

W "Śródziemnomorskiej beta" będzie ...
Mieszane uczucia, ale za to, zatoka neapolitańska i wyspy ...
Ach, moje marzenie ...

Jasiu, a ty, znając niechęć francuzów do uczenia się języków obcych, w jakim się porozumiewałeś?

A wiecie, że, przed wojną Paryż nazywany był "Warszawą południa"?



:D
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 23.07.2010 13:37

weldon napisał(a):W "Śródziemnomorskiej beta" będzie ...
Mieszane uczucia, ale za to, zatoka neapolitańska i wyspy ...
Ach, moje marzenie ...



A kiedy będzie?
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 23.07.2010 14:09

Lidia K napisał(a):A kiedy będzie?

Potraktujmy to jako pytanie retoryczne ...

Po za tym, jest to OT i nas ktoś w końcu popędzi,
a po za tym jest strasznie gorąco i nie pora teraz
na zadawanie pytań wymagających skomplikowanych odpowiedzi ...



:D
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 23.07.2010 14:23

jan_s1 napisał(a):Już z daleka widać, że na Ratuszu zawieszono czyjąś podobiznę...
Nie jest to jakiś złoczyńca, bo nikt pod spodem nie napisał: Wanted. Odnoszę jednak wrażenie, że skądś go znam. :wink:
Pokręcę się po mieście - może jeszcze gdzieś go spotkam.


W moim mieście jest nawet ulica Jego imienia ...jak mu tam było...mam na końcu języka... :wink:

Patrzę na zegar - godzina odppowiednia do szukania jakiegoś tarasu a nie jakiegoś faceta...
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 23.07.2010 14:27

Jacek S napisał(a):W moim mieście jest nawet ulica Jego imienia ...

W niektórych się pomnika dorobił ...

Obrazek
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 23.07.2010 16:28

Lidia K napisał(a):Paryż znalazł się już na naszej rezerwowej liście. Wymyśliliśmy odpowiedni dla nas termin - maj 201?


Maj to bardzo dobry miesiąc. Ciekawe, że październik i listopad bywają bardzo ciepłe, a maj, a szczególnie kwiecień dziwnie chłodne. Jeśli nie boicie się upałów, polecam jednak sierpień. Jest świetny dla zmotoryzowanych, bo Paryżanie w tym czasie się wczasują i jest więcej miejsca na ulicach i na parkingach, które w dodatku w wielu miejscach są bezpłatne.
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 23.07.2010 17:03

weldon napisał(a):Jasiu, a ty, znając niechęć francuzów do uczenia się języków obcych, w jakim się porozumiewałeś?


Wygląda mi to na pytanie tzw podchwytliwe. :wink:

Niestety nie tylko Francuzi przejawiają niechęć w w/w temacie :oops: , chociaż zauważyłem, że młodzi (jak wszędzie zresztą) posługują się coraz częściej dość swobodnie angielskim.

Ja stykam się w Paryżu najczęściej z francuskimi Polakami, chociaż udało mi się również pogadać z rodowitą Francuzką po rosyjsku. Na początku lat 80-tych na winobraniu w okolicach Bordeaux przydała mi się moja mocno łamana niemczyzna, którego to języka usiłowano mnie nauczyć w liceum i na studiach. Winobranie!..... Przez dwa tygodnie dzień po dniu prawie żadnych napojów - tylko prawdziwe doskonałe Bordeaux! :D

Pamietam jeszcze jedną przygodę językową. Jakiś Francuz zapytał mnie jak trafić na ulicę Woltera. Wytłumaczyłem mu dość dokładnie, ale w rezultacie zaschło mi w gardle i bolały mnie ręce. :lol:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 23.07.2010 19:15

jan_s1 napisał(a):Wygląda mi to na pytanie tzw podchwytliwe. :wink: :

Nic podchwytliwego. Trochę czasu już minęło, jak moje dziecię miało do czynienia z narodem żabojadów i tak ich właśnie określiła:
kompletnie nie potrafią innych języków.
Z mojego doświadczenia pamiętam również różne komputerowe dziwolągi
oraz ich Intranet, które nijak nie wpisywały się w ogólne trendy języka komputerowego oraz WWW.

W każdym razie pytanie nie jest bardziej podchwytliwe niz ramy czasowe określone przez Małgosię - 201? :wink:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 24.07.2010 16:27

weldon napisał(a):Z mojego doświadczenia pamiętam również różne komputerowe dziwolągi
oraz ich Intranet, które nijak nie wpisywały się w ogólne trendy języka komputerowego oraz WWW.


...a ja pamiętam inną klawiaturę (układ) ale ...i tak kocham to miasto.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Francja - France



cron
Paryż raz jeszcze. - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone