Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Paryż raz jeszcze.

Francja produkuje ponad 1 500 rodzajów serów. Francuzi są odpowiedzialni za stworzenie metrycznego systemu miar i wag w 1793 roku. Francja nie jest ojczyzną croissanta - to ciasto pochodzi z Austrii. Kipferl – przodek croissanta, który narodził się w wiedeńskich kawiarniach w XIII wieku – był oryginalnym porannym słodyczem w kształcie półksiężyca.
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 30.07.2010 15:45

Czego na tym moście nie ma! I nie jest to jakiś groch z kapustą - cała konstrukcja wraz z rzeźbami i innymi elementami zdobniczymi uderza logiką, konsekwencją i dobrym smakiem. Most ma konstrukcję łukową i oprócz wspomnianych słupów posiada rzeźby symbolizujące Francję wojującą, Francję biznesu i przemysłu, współczesną XIX-wieczną, oraz nauki i sztuki. Są godła Francji i Rosji, personifikacje Sekwany i Newy, lwy jako symbole władzy, latarnie z dmuchanego szkła utrzymywane przez cherubinków, wspomniane Pegazy, nimfy, nereidy, jest korona Romanowów i ..... oszczędzę Was i nie będę wszystkiego wymieniał, bo była by to długa lektura.
Może lepiej było napisać, że most jest po prostu piękny?

132.
Obrazek



133.
Obrazek



134.
Obrazek
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 30.07.2010 15:49

135.
Obrazek



136.
Obrazek



137.
Obrazek



138.
Obrazek
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 30.07.2010 16:00

Bardzo dobrym pomysłem Ludwika XIV było wybudowanie pałacu Inwalidów. Od tej pory tysiące inwalidów i weteranów wojennych pozostających na ogół bez środków do życia znalazło schronienie i opiekę. Od początku XX wieku mieści się tu największe na świecie Muzeum Armii.

Esplanada i pałac Inwalidów

139.
Obrazek



Fragmenty pałacu.

140.
Obrazek



141.
Obrazek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 30.07.2010 16:02

jan_s1 napisał(a):Bardzo dobrym pomysłem Ludwika XIV było wybudowanie pałacu Inwalidów. Od tej pory tysiące inwalidów i weteranów wojennych pozostających na ogół bez środków do życia znalazło schronienie i opiekę. Od początku XX wieku mieści się tu największe na świecie Muzeum Armii.

To inwalidów gdzie przenieśli?
Przerobili na kustoszów?









:lol:
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 30.07.2010 16:04

Kościół Inwalidów - przepiękna świątynia wzniesiona w pierwszych latach XVIII wieku, w której mieści się grobowiec Napoleona. Zwłoki cesarza sprowadzono z wyspy św. Heleny w 1840 roku.

142.
Obrazek



143.
Obrazek



144.
Obrazek
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 30.07.2010 16:09

Esplanada to kawał wolnej przestrzeni, która potrzebna jest puszkarzom, by mieli dobrą widoczność, a działom dla uzyskania przyzwoitego pola ostrzału.

Armaty są wycelowane,.....

145.
Obrazek



......ale nikt się nie obawia, że zaczną strzelać. :lol:

146.
Obrazek
nomad
Cromaniak
Posty: 656
Dołączył(a): 06.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) nomad » 30.07.2010 16:26

jan_s1 napisał(a):...
Może lepiej było napisać, że most jest po prostu piękny?



Jan_s1 most jest po prostu przepiękny, a zdjęcia wszystkie rewelka.
Wiem, że Twoją relację będę rekomendował każdemu, kto będzie chciał się tam wybrać i wszystkim tym, którzy tam byli, po to aby porównali nawet te same odwiedzane przez Ciebie miejsca , widziane Twoim spojrzeniem obiektywu.

Pozdrawiam.
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 30.07.2010 16:34

maslinka napisał(a):Janie, nie widziałeś tam żadnych Challengerów? Albo przynajmniej niedmuchane kajaki?



Przytoczę jeszcze raz słowa Wiktora Hugo: "Wszystko, co istnieje na świecie, istnieje również w Paryżu". Myślę, że za jego czasów nie tylko pływano Challengerami po Sekwanie, ale nawet się w niej kąpano. :D


maslinka napisał(a):Hehe, ale taka relacja: Kajakiem po Sekwanie brzmi fajnie! Pewnie zresztą tytuł byłby nieco inny...


Proponuję EWG, czyli Eden Wśród Gówienek.
:lool:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 30.07.2010 16:41

:oops: Gie jak Gawrosz ... jeżeli już Victora Hugo wspominamy ... :wink:
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 30.07.2010 16:47

weldon napisał(a)::oops: Gie jak Gawrosz ... jeżeli już Victora Hugo wspominamy ... :wink:


Chodzi Ci o to, że powinno być Challengierami? :D
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 30.07.2010 17:02

jan_s1 napisał(a):Chodzi Ci o to, że powinno być Challengierami? :D


Mniej więcej ...





Obrazek
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 30.07.2010 17:10

weldon napisał(a):
jan_s1 napisał(a):Bardzo dobrym pomysłem Ludwika XIV było wybudowanie pałacu Inwalidów. Od tej pory tysiące inwalidów i weteranów wojennych pozostających na ogół bez środków do życia znalazło schronienie i opiekę. Od początku XX wieku mieści się tu największe na świecie Muzeum Armii.

To inwalidów gdzie przenieśli?
Przerobili na kustoszów?


Jak doskonale wiesz, w dawnych czasach na wojnie chlastano szablą i kłuto dzidą. W wyniku takich zalotów ilość inwalidów musiała być dość znaczna. Nieubłagany postęp techniczny spowodował bardziej perfekcyjną eliminację tzw siły żywej. Stąd we współczesnych wojnach ilość inwalidów powinna być relatywnie mniejsza. Sa to tylko moje domysły, ale mogą być one słuszne, ponieważ w myśleniu pomaga mi niedawno otworzony ostatni :( karton paryskiego wina.
Przepraszam, więcej z inwalidów wojennych nie będę żartował, bo jakoś nie wypada.

Ps. Słyszałem, że część obiektu służy nadal pierwotnym celom i około 200 weteranów znajduje tam opiekę
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 30.07.2010 17:22

Mówiłem - kustosze.

Ale z wojen napoleońskich?!!! 8O
Mają zdrowie ci inwalidzi :lol:

Żeby żartów już nie czynić z poważnych rzeczy, to również moje miasto może poszczycić się
posiadaniem placu Inwalidów, przy którym, dla odmiany, osadzano inwalidów pierwszej wojny światowej
oraz wojny z czerwonymi z dwudziestego roku.

Coraz więcej wspólnych cech odnajduję w tym odległym zakątku świata.
Zresztą, chyba nie tylko ja ... :)

Cóż, nie pozostaje nic innego, jak podążać twymi śladami ...
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 30.07.2010 17:49

nomad napisał(a):.....


Utwierdziłeś mnie w przekonaniu, że decyzja o zrobieniu tej relacji była słuszna - może to się komuś przyda?

Dziękuję. :D
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 30.07.2010 20:04

jan_s1 napisał(a):Proponuję EWG, czyli Eden Wśród Gówienek.
:lool:


A ci za wszelką cenę chcieli jednak popływać - nawet autokarem zajechali...

Obrazek

:wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Francja - France



cron
Paryż raz jeszcze. - strona 12
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone