Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Paradajki i uhorki ;)- z wizytą na Słowacji

Słowacja może poszczycić się jednym z najdłuższych w Europie systemów tras turystycznych, które są oznaczone i przystosowane do ruchu pieszego. Łącznie w kraju znajduje się około 13 tysięcy kilometrów pieszych szlaków. Na terenie Słowacji znajduje się ogromna liczba zamków – jest ich tu ponad 200. W słowackiej miejscowości Herlany znajduje się jeden z niewielu gejzerów zlokalizowanych w kontynentalnej Europie. Gejzer ten jest wyjątkowy ze względu na temperaturę wody, która wynosi zaledwie 20 stopni. Do wybuchów wodnych dochodzi co około 30 godzin, a każda erupcja trwa pół godziny i pozwala na podziwianie dwudziestometrowego gejzera.
pomorzanka zachodnia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1454
Dołączył(a): 18.08.2017
Paradajki i uhorki ;)- z wizytą na Słowacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) pomorzanka zachodnia » 10.09.2019 20:38

Witajcie!
Po zeszłorocznej pierwszej podróży do Chorwacji w tym roku postanowiliśmy wybrać się trochę bliżej , do Słowackiego Raju (z niewielkim bonusem). Myślałam o nim już dawno. A poza tym, wiecie czym mógłby grozić ponowny wyjazd do Cro w tym roku– trudniej byłoby się zdecydować potem na coś innego. No i to jednak mniej kilometrów :roll: . Trochę się naszukałam noclegów, bo oferta na tych popularnych serwisach noclegowych jakaś bogata nie jest. Myślałam o Popradzie (za daleko) i Hrabušicach ( tam z kolei chyba nie ma sklepu oprócz sklepiku na kampie Podlesok, ja w każdym razie nie znalazłam informacji). W końcu stanęło na miejscowości Nowa Wieś Spiska, osiem noclegów na przełomie czerwca i lipca.
Tytuł relacji :mrgreen: (trochę go spolszczyłam) niespodziewanie stał się myślą przewodnią naszych tegorocznych wakacji. I nie chodzi o to, że kupowałam tam dużo pomidorów i ogórków tylko o moje chwilowe zafascynowanie i rozbawienie językiem słowackim. Ponieważ trudno przedstawić ten fakt na zdjęciach, rozmów żadnych też nie nagrywałam, to chociaż tytuł będzie o tym trochę przypominał :P . Oczywiście postaram się opisać swoje wspomnienia i spostrzeżenia, nie wiem tylko czy jeszcze pamiętam...Trochę się zamotałam.
Zapraszam do czytania i oglądania, choć znów mam tremę, bo to inny dział, mniej zaglądających, mniejsza motywacja… Ale chętnie się podzielę wrażeniami, a może nawet komuś się to przyda. Na początek zapowiedź zdjęciowa:

20190629_184835.jpg

20190701_094850_Richtone(HDR).jpg

20190702_100723.jpg

20190702_163912_Richtone(HDR).jpg

20190702_164801.jpg

20190703_124307.jpg

20190704_170351.jpg

20190705_095839.jpg

20190705_102138.jpg

20190706_111103.jpg

20190706_111822.jpg
Miril
Croentuzjasta
Posty: 274
Dołączył(a): 23.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Miril » 10.09.2019 21:02

Słowacja.... Hm. Dla mnie na pierwszym miejscu. Naraziłem się ? Trudno :papa:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 10.09.2019 21:04

Byłaś "za moją miedzą" 8) , ciekawe czy spodobało Ci się . . . większość miejsc na zdjęciach poznaję

To , że mniej osób tu zagląda raczej prawdą nie jest , to że sporo zaglądających nie zabiera "głosu" - to już inna sprawa
Czekam na ciąg dalszy


Pozdrawiam
Piotr
elka21
Mistrz Europy UEFA
Posty: 9101
Dołączył(a): 20.08.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) elka21 » 10.09.2019 21:34

Ahoj :lol: :papa:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 10.09.2019 21:42

Przypominają mi się studenckie lata bezdzietne ... w tamtym wieku - chyba poznaję Levocę i Spiski hrad.
Pisz - ciekaw jestem co się zmieniło :D .
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.09.2019 22:54

Fakt, baza noclegowa w Słowackim Raju (czy raczej wokół) jest dość kiepska. Owszem, w ostateczności Poprad lub Spiska Nowa Wieś, ale to miasta i trzeba dojeżdżać. Mieszkałem kilka lat temu w Hrabušicach, o których piszesz. Stamtąd można już wychodzić na szlaki "na butach". Nie pamiętam czy były jakieś sklepy, na zakupy jeździłem do Spiskiej lub Popradu. Ładnie położone w sercu Słowackiego Raju Dedinki to dziura zabita deskami. Nie polecam, chyba że coś się zmieniło od 2011 r. kiedy tam byłem.

Miril napisał(a):Słowacja.... Hm. Dla mnie na pierwszym miejscu. Naraziłem się ? Trudno :papa:

Hmmm, dla mnie też. Tutaj nie uchodzi chwalić się tym? :-)
Po prostu wolę chodzenie po górach (a na Słowacji jest niezły wybór pasm górskich) niż plażowanie, które mnie nudzi. Plusem są też bardziej "normalne" w stosunku do chorwackich ceny. Do Chorwacji jeżdżę dla rodzinki, a dokładniej dla żony i córki, które lubią ciepłe morze i plaże.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4699
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 10.09.2019 23:17

Spiski Hrad, przełom Hornadu i rokliny. Piękne miejsca, które bardzo miło wspominam, więc z ciekawością będę tu zaglądać.
Miril
Croentuzjasta
Posty: 274
Dołączył(a): 23.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Miril » 11.09.2019 00:23

sergiuszchojnacki napisał(a):
Miril napisał(a):Słowacja.... Hm. Dla mnie na pierwszym miejscu. Naraziłem się ? Trudno :papa:

Hmmm, dla mnie też. Tutaj nie uchodzi chwalić się tym? :-)
Ja zawsze pod prąd :D
Dla nas Słowacja to przede wszystkim aquaparki i zjazdy na kolobezkach.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 11.09.2019 06:09

Ooo, Čobolsko - páči sa mi :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 11.09.2019 10:11

Słowacji Raj - planuję od długiego czasu, ale zawsze brak czasu, więc z przyjemnością poczytam, co, jak, logistyka i oczywiście wrażenia...
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 11.09.2019 10:39

Jestem i głośno sie melduję :D
Wieki temu Słowacki Raj był ... Ale popatrzę, bo mam zamiar powtórzyć, tylko dzieci muszą być trochę starsze by nie pospadały do wody :lol: :wink:

pozdrawiam, Michał
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12178
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 11.09.2019 10:45

Nie może mnie u Ciebie nie być :smo: Moze odczarujesz Słowację :smo:
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 11.09.2019 13:16

Popatrzę czy ten Słowacki Raj jest taki straszny jak go sobie wyobrażam. Niestety ja ciągle z telefonu :cry:
pomorzanka zachodnia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1454
Dołączył(a): 18.08.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) pomorzanka zachodnia » 11.09.2019 19:32

Miril napisał(a):Słowacja.... Hm. Dla mnie na pierwszym miejscu. Naraziłem się ? Trudno :papa:


Mnie? Na pewno nie, ale myślę, że w ogóle nikomu.

sergiuszchojnacki napisał(a): Tutaj nie uchodzi chwalić się tym? :-)


Zauważyłam, że na tym forum każde zamiłowanie do podróży jest mile widziane :D .

sergiuszchojnacki napisał(a): Ładnie położone w sercu Słowackiego Raju Dedinki to dziura zabita deskami. Nie polecam, chyba że coś się zmieniło od 2011 r. kiedy tam byłem.
...
Po prostu wolę chodzenie po górach (a na Słowacji jest niezły wybór pasm górskich) niż plażowanie, które mnie nudzi. Plusem są też bardziej "normalne" w stosunku do chorwackich ceny. Do Chorwacji jeżdżę dla rodzinki, a dokładniej dla żony i córki, które lubią ciepłe morze i plaże.


Dedinki odebrałam bardzo pozytywnie, ale nie zwiedziłam ich całych. Ja góry uwielbiam, ale ciepłym morzem też nie pogardzę, najchętniej jeździłabym dwa razy w roku (raz do Chorwacji, raz w góry) ale mam trochę za daleko :roll: . Ceny na Słowacji rzeczywiście nie były jakieś przerażające :) .

piotrf napisał(a):Byłaś "za moją miedzą" 8) , ciekawe czy spodobało Ci się . . . większość miejsc na zdjęciach poznaję

To , że mniej osób tu zagląda raczej prawdą nie jest , to że sporo zaglądających nie zabiera "głosu" - to już inna sprawa
Czekam na ciąg dalszy


Pozdrawiam
Piotr

Bardzo mi się podobało, było wprawdzie kilka "ale", ale... to już opiszę w relacji :wink: Fajnie mieć tyle szlaków górskich "za miedzą" :)

elka21 napisał(a):Ahoj :lol: :papa:

megidh napisał(a):Spiski Hrad, przełom Hornadu i rokliny. Piękne miejsca, które bardzo miło wspominam, więc z ciekawością będę tu zaglądać.

pääkäyttäjä napisał(a):Ooo, Čobolsko - páči sa mi :)

beatabm napisał(a):Nie może mnie u Ciebie nie być :smo: Moze odczarujesz Słowację :smo:

Witam Was i zapraszam. P.S. język słowacki jest fajny :wink: .

Buber napisał(a):Przypominają mi się studenckie lata bezdzietne ... w tamtym wieku - chyba poznaję Levocę i Spiski hrad.
Pisz - ciekaw jestem co się zmieniło :D .

:papa: Mam nadzieję, że będzie coś ciekawego do wyczytania i obejrzenia... :wink:

piekara114 napisał(a):Słowacji Raj - planuję od długiego czasu, ale zawsze brak czasu, więc z przyjemnością poczytam, co, jak, logistyka i oczywiście wrażenia...


Ty masz chyba bliziutko w te rejony :) . To na pewno warto wyskoczyć, nawet na raty.
majkik75 napisał(a):Jestem i głośno sie melduję :D
Wieki temu Słowacki Raj był ... Ale popatrzę, bo mam zamiar powtórzyć, tylko dzieci muszą być trochę starsze by nie pospadały do wody :lol: :wink:

pozdrawiam, Michał

Witaj. Mój syn nawet w Suchej Beli się od razu zmoczył :mrgreen: , ale wszystko zależy jakie dziecko.

ruzica napisał(a):Popatrzę czy ten Słowacki Raj jest taki straszny jak go sobie wyobrażam. Niestety ja ciągle z telefonu :cry:

Taki straszny to na pewno nie jest :wink: Zobaczysz.
pomorzanka zachodnia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1454
Dołączył(a): 18.08.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) pomorzanka zachodnia » 12.09.2019 20:32

Dzień 1 29.06.2019

Wyruszamy właściwie jeszcze w nocy. Mamy do przejechania 850 kilometrów, a nie chcemy uznać tego dnia za całkowicie stracony.
20190629_025110.jpg

Zjeżdżamy na południe krajową jedynką, potem przez Śląsk i Zaaakopiaaankęę :roll: . Serce bije mi mocniej, nie tylko dlatego, że stoimy w korku, ale też dlatego, że z daleka widzę zarys gór :hearts: .
20190629_124051.jpg

20190629_125919.jpg

Trochę czasu w tym korku straciliśmy, ale w porze obiadowej jesteśmy już w Nowym Targu. Już wcześniej upatrzyłam sobie na mapie bar Rumcajs, który ma własny parking. Niestety trzeba trochę postać w kolejce, ale obiad jest bardzo dobry a porcje wielkie. Dla nas wystarczyły dwa obiady plus frytki, które już ciężko było wcisnąć :P .
Bar mieści się na parterze tego domu.
20190629_141437.jpg

Nowy Targ jest według mnie ładną miejscowością.
20190629_142837.jpg

20190629_142924.jpg

20190629_143103.jpg

Tuż przed granicą przychodzi sms od właścicielki naszej kwatery wakacyjnej. Prosi, żebyśmy dali znać, gdy zostanie nam godzina drogi. Erica mieszka na co dzień w Pradze więc musi dać znać swojej mamie, żeby przyjechała na miejsce i przekazała nam klucze. Od razu odpisuję więc, że za godzinę z kawałkiem powinniśmy już być u celu. Tymczasem po przejechaniu granicy :hearts: ...ja już bym chętnie tu została…
20190629_145419.jpg

To najprawdopodobniej Tatry Bielskie.
20190629_150006.jpg

Po drodze uchwyciłam jeszcze kościół ewangelicki w Kieżmarku
20190629_152534.jpg

i chyba Spiski Czwartek z daleka .
20190629_154550.jpg

W końcu osiągamy Nową Wieś Spiską. Nasze lokum mieści się w bloku – podkreślam, że mnie ani mojej rodzinie to w ogóle nie przeszkadza 8) . Jest bardzo blisko do ZOO i do centrum handlowego. No dobrze, prywatny parking jest za szlabanem, ale jakoś udaje nam się z kimś załapać i wjeżdżamy. I.. nikt na nas nie czeka :? . Piszę smsa i dalej nic :? . Hmm...W końcu mój mąż dzwoni. Okazuje się, że moje smsy nie dochodzą :oops: :oops: . Brawo sieć na „p” kolor fioletowy...albo mój telefon, już sama nie wiem :evil: :x . W każdym razie za chwilę przybywa sympatyczna mama Eriki, daje klucze, po słowacku przekazuje nam niezbędne informacje i prosi, żebyśmy się nie gniewali, na co my po polsku że nic się nie stało i wszystko w porządku :mrgreen: . I to całe formalności. Klucz mamy na koniec wrzucić do skrzynki, no i super. Mieszkanie okazuje się bardzo zadbane i przytulne i wydaje się, że Erika mieszka tu gdy przyjeżdża do rodziców, bo są tu jej zdjęcia, pamiątki, śliczne kubeczki do kawy i...szafki pełne butów :mrgreen: :lol: .
20190630_110044.jpg

Na nasze rzeczy też oczywiście jest miejsce. Możemy się rozpakować,a potem miło spędzić nadchodzący wieczór. Zamierzamy zwiedzić dziś Lewoczę. Jest to dobry wybór, ale już następnego dnia okaże się, że akurat dziś mogliśmy wybrać lepiej :boss: . Już niedługo okaże się dlaczego.
Następna strona

Powrót do Słowacja - Slovensko



cron
Paradajki i uhorki ;)- z wizytą na Słowacji
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone