Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Objazdy autostrady w SŁOWENII - dyskusja

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
yarko2000
Cromaniak
Posty: 693
Dołączył(a): 24.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yarko2000 » 28.05.2022 21:16

Ale można jechać przez Wegry, troszczkę inną drogą.
I nadal omijasz Słowenię i ich autostrady, zaoszczędzisz więcej niż 30 euro.
sito_zabrze
Cromaniak
Posty: 2661
Dołączył(a): 13.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) sito_zabrze » 28.05.2022 22:06

yarko2000 napisał(a):Ale można jechać przez Wegry, troszczkę inną drogą.
I nadal omijasz Słowenię i ich autostrady, zaoszczędzisz więcej niż 30 euro.


Nie cytujesz więc nie wiem do kogo piszesz ale jeśli do mnie to odpowiem :mrgreen: W zeszlym roku pierwszy raz wracaliśmy przez Węgry ( przez zatwardzenie na Macelj ) i nigdy więcej. Stacje w miasteczkach w godzinach wieczornych pozamykane , winiete był problem kupić, dogadać się nie idzie.... Jechaliśmy wzdłuż autostrady starą drogą 86. Miejscowości jakby były wyludnione. Godzina 21 a wszyscy śpią.... Niby powrót wyszedł taniej ale jakoś ta trasa mnie nie urzekła . Może dlatego że była noc :roll:
Xp1717
Odkrywca
Posty: 62
Dołączył(a): 09.07.2021
Re: Aktualne ceny paliwa

Nieprzeczytany postnapisał(a) Xp1717 » 29.05.2022 01:02

sito_zabrze napisał(a):
Chris_M napisał(a):
el_guapo napisał(a):
Chris_M napisał(a):Ale za to w Słowenii na turystów czekają policjanci z mandatami w wysokości po kilkaset EUR!


Fobia.

Dziesiątki przejazdów, i po A, i po Hitnych, i po krajowych/powiatowych, o każdej porze dnia i nocy...nic! null! zero! cero! kontroli...rada: jeździj zgodnie z przepisami lub co najwyżej 'jak wszyscy' i policja nie będzie twoim problemem.

I na podstawie tego, że Tobie się nic takiego nie przytrafiło, to uważasz, że masz prawo twierdzić, że takie przypadki w ogóle nie mają miejsca?

Za przejechanie przez zbudowane pod estakadą autostrady rondo w Pesnicy policjanci nakładali na zagranicznych kierowców wysokie mandaty z tytułu "jazdy po autostradzie bez winiety". Czy ludzie, którzy zostali w ten sposób ukarani łamali przepisy?

Ostatnio dyskutowany na Forum temat karania kierowców mandatem w wysokości 800 EUR za jazdę rzekomo "bez winiety" na liczącym 500 metrów odcinku drogi krajowej 109, wraz z cała późniejszą dyskusją, w której DARS wbrew stanowi faktycznemu usiłuje nam wmówić, że na tym odcinku winiety są obowiązkowe - https://www.cro.pl/post2256986.html#p2256986
Czy ukarani tam kierowcy łamali przepisy?

Albo przypadek, którego opis zamieściłem w tej wiadomości:
https://www.cro.pl/post2260485.html#p2260485
Czy wracający z Chorwacji turysta musi mieć na bieżąco w głowie prawodawstwo wszystkich krajów przez które przejeżdża żeby wiedzieć, które przejścia graniczne są ogólnodostępne, a które tylko dla ruchu lokalnego?
Czy to kierowca z opisanego przykładu był winnym tego, że na otwartym drogowym przejściu granicznym nie było żadnej informacji o tym, że nie jest to przejście ogólnodostępne lecz tylko dla ruchu lokalnego?


Ja z reguły jestem oszczędny i po dwóch objazdach Słowenii wyleczyłem się z oszczędzania.... ( nie przez mandat, tylko przez męczącą jazdę i rozglądanie sie dookoła )
Jeśli mandat za brak winiety to kilkaset Euro , to jadąc autostradą mam na jakieś 15 lat zapłacone winiety. Jadę spokojniej, na tempomacie, nie grozi mi sarna , ani policja, nie zaprzątam sobie o 4 rano rano głowy jakimiś rondami, mostami.... Jadę z rodziną więc odpoczywam za kierownicą


Nie chodzi o 15€, ale o zasady.
Nie zapłacę słoweńcom ani grosza, ponieważ uważam to co robią za obrzydliwe.
Kiedyś płaciłem tam za drogi, tankowałem, korzystałem z hoteli, restauracji.
Odkąd wystartowali ze scamem autostradowo-winietkowym na rondach i drogach dojazdowych, czyli wymuszaniem kasy na masową skalę nie wydałem tam ani grosza.
kojacek
Cromaniak
Posty: 858
Dołączył(a): 29.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) kojacek » 29.05.2022 01:59

rocker napisał(a):Panowie, wyjazd przede mną. Troszkę zgłupiałem przez te wszystkie wątki, może ktoś polecić sprawdzoną/szybką trasę ominięcia autostrady?
DIds76 co polecasz, tę trasę którą kiedyś wklejałeś?
https://www.google.com/maps/dir/Spielfe ... m1!2b1!3e0

Jechałem tak w ostatnie wakacje i było w porządku, do tego stopnia, że jak dojechaliśmy do pustej granicy Slo/Hr to chyba znudzony pogranicznik (czy policjant-nie wiem, kto tam pracuje) tak przeglądał i skanował nasze dokumenty "chorobowe", że jak odjeżdżaliśmy, to za nami była kolejka kilku samochodów.
Natomiast gdy na tym samym przejściu byliśmy jakieś 2-3 lata wcześniej, to Słoweńca oderwaliśmy od jakiegoś portalu aukcyjnego :mrgreen:
Należy jednak pamiętać, że to droga lekko górska-jest trochę zakrętów, na których niektórzy tracą panowanie nad samochodem i lądują poza jezdnią-w ostatnie wakacje widzieliśmy taki samochód na poboczu po stronie chorwackiej. Może tak się zdarzyło dlatego, że padał deszcz? W każdym razie odnoszę wrażenie, że był to samochód z napędem na tylną oś, produkcji jednej z europejskich firm. To było kilka miesięcy temu i już nie jestem tego pewien na 100%, ale na zdecydowanie ponad 50 ;)
yarko2000
Cromaniak
Posty: 693
Dołączył(a): 24.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yarko2000 » 29.05.2022 09:59

sito_zabrze napisał(a):
yarko2000 napisał(a):Ale można jechać przez Wegry, troszczkę inną drogą.
I nadal omijasz Słowenię i ich autostrady, zaoszczędzisz więcej niż 30 euro.


Nie cytujesz więc nie wiem do kogo piszesz ale jeśli do mnie to odpowiem :mrgreen: W zeszlym roku pierwszy raz wracaliśmy przez Węgry ( przez zatwardzenie na Macelj ) i nigdy więcej. Stacje w miasteczkach w godzinach wieczornych pozamykane , winiete był problem kupić, dogadać się nie idzie.... Jechaliśmy wzdłuż autostrady starą drogą 86. Miejscowości jakby były wyludnione. Godzina 21 a wszyscy śpią.... Niby powrót wyszedł taniej ale jakoś ta trasa mnie nie urzekła . Może dlatego że była noc :roll:

Oj chyba trochę przesadzasz :)
Wjeźdzam przez Letenye i tankuję w Nagykanizsa. W tym miescie jest kilkanaście stacji czynnych całodobowo. Tankuję i kieruję się na północ - wyskakuję w okolicach Szombathely. Winietę kupujesz jak wszędzie przez internet. Po zakupie od razu masz na mailu potwierdzenie..
Co do wiosek, zgadza się. Ale pojedź o tej godzinie przez warmińsko - mazurskie, albo lubelskie, albo przez kazde inne województwo ale przez wioski :), zobaczymy jaka będzie opinia :). Nie mówimy o Śląsku bo to jest bardzo zurbanizowany region :)
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 674
Dołączył(a): 17.07.2011
Re: Aktualne ceny paliwa

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 30.05.2022 19:21

Xp1717 napisał(a):
sito_zabrze napisał(a):
Chris_M napisał(a):
el_guapo napisał(a):
Chris_M napisał(a):Ale za to w Słowenii na turystów czekają policjanci z mandatami w wysokości po kilkaset EUR!


Fobia.

Dziesiątki przejazdów, i po A, i po Hitnych, i po krajowych/powiatowych, o każdej porze dnia i nocy...nic! null! zero! cero! kontroli...rada: jeździj zgodnie z przepisami lub co najwyżej 'jak wszyscy' i policja nie będzie twoim problemem.

I na podstawie tego, że Tobie się nic takiego nie przytrafiło, to uważasz, że masz prawo twierdzić, że takie przypadki w ogóle nie mają miejsca?

Za przejechanie przez zbudowane pod estakadą autostrady rondo w Pesnicy policjanci nakładali na zagranicznych kierowców wysokie mandaty z tytułu "jazdy po autostradzie bez winiety". Czy ludzie, którzy zostali w ten sposób ukarani łamali przepisy?

Ostatnio dyskutowany na Forum temat karania kierowców mandatem w wysokości 800 EUR za jazdę rzekomo "bez winiety" na liczącym 500 metrów odcinku drogi krajowej 109, wraz z cała późniejszą dyskusją, w której DARS wbrew stanowi faktycznemu usiłuje nam wmówić, że na tym odcinku winiety są obowiązkowe - https://www.cro.pl/post2256986.html#p2256986
Czy ukarani tam kierowcy łamali przepisy?

Albo przypadek, którego opis zamieściłem w tej wiadomości:
https://www.cro.pl/post2260485.html#p2260485
Czy wracający z Chorwacji turysta musi mieć na bieżąco w głowie prawodawstwo wszystkich krajów przez które przejeżdża żeby wiedzieć, które przejścia graniczne są ogólnodostępne, a które tylko dla ruchu lokalnego?
Czy to kierowca z opisanego przykładu był winnym tego, że na otwartym drogowym przejściu granicznym nie było żadnej informacji o tym, że nie jest to przejście ogólnodostępne lecz tylko dla ruchu lokalnego?


Ja z reguły jestem oszczędny i po dwóch objazdach Słowenii wyleczyłem się z oszczędzania.... ( nie przez mandat, tylko przez męczącą jazdę i rozglądanie sie dookoła )
Jeśli mandat za brak winiety to kilkaset Euro , to jadąc autostradą mam na jakieś 15 lat zapłacone winiety. Jadę spokojniej, na tempomacie, nie grozi mi sarna , ani policja, nie zaprzątam sobie o 4 rano rano głowy jakimiś rondami, mostami.... Jadę z rodziną więc odpoczywam za kierownicą


Nie chodzi o 15€, ale o zasady.
Nie zapłacę słoweńcom ani grosza, ponieważ uważam to co robią za obrzydliwe.
Kiedyś płaciłem tam za drogi, tankowałem, korzystałem z hoteli, restauracji.
Odkąd wystartowali ze scamem autostradowo-winietkowym na rondach i drogach dojazdowych, czyli wymuszaniem kasy na masową skalę nie wydałem tam ani grosza.


Ale o jakie zasady? To, że próbujesz przejechać przez ich kraj i ich orżnąć?

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Poza tym tak jak ktoś napisał, można jechać przez Węgry i zaoszczędzić jeszcze więcej ;)
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008
Re: Aktualne ceny paliwa

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 30.05.2022 19:43

ziemniak napisał(a):
Xp1717 napisał(a):Nie chodzi o 15€, ale o zasady.
Nie zapłacę słoweńcom ani grosza, ponieważ uważam to co robią za obrzydliwe.
Kiedyś płaciłem tam za drogi, tankowałem, korzystałem z hoteli, restauracji.
Odkąd wystartowali ze scamem autostradowo-winietkowym na rondach i drogach dojazdowych, czyli wymuszaniem kasy na masową skalę nie wydałem tam ani grosza.


Ale o jakie zasady? To, że próbujesz przejechać przez ich kraj i ich orżnąć?

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Poza tym tak jak ktoś napisał, można jechać przez Węgry i zaoszczędzić jeszcze więcej ;)

Dość dziwny punkt widzenia: jeśli ktoś nie pozwoli się okraść, to oznacza, że jest oszustem...
Faaajne!
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 674
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 30.05.2022 19:59

Ale kto Cię okrada? Kto Cię zmusza do jazdy autostradą? Kto Cię zmusza do łamania przepisów? Wcale nie dziwię się słoweńskiej policji... postaw się w sytuacji mieszkańca wioski przez którą przejeżdża w sezonie tysiące samochodów chcących zaoszczędzić parę euro. Dla mnie winieta jest jasna i bardzo sprawiedliwa, na pewno bardziej niż bramki. Szczególnie np. na odcinku Valencia - Barcelona.

Nad Bałtykiem też można zjeść Dorsza w smażalni po 160 zł kg, lub kupić w Biedronce za 30-50 zł kg i usmażyć samemu, bo chodzi o zasady.
W Chorwacji też nie mają zasad, bo noclegi w BiH kosztują 20-30 E.

Rozumiem, że te 15-30 EURO to dla kogoś może być dramatyczna lub nieuczciwa suma w kwestii całego wyjazdu, ale właśnie chodzi o ZASADY, które są jasne - płacisz 15 E i jeździsz spokojnie cały tydzień po całej Słowenii, lub tłuczesz się bocznymi drogami, na których czekają policjanci, którzy nie rozdają mandatów za nic. Oni też mogą czuć się pokrzywdzeni, bo chodzi o zasady - wydajesz na wczasy setki euro, a korzystając z ich infrastruktury chcesz żeby oni dokładali do twoich wczasów.
el_guapo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1536
Dołączył(a): 08.07.2003
Re: Aktualne ceny paliwa

Nieprzeczytany postnapisał(a) el_guapo » 30.05.2022 20:13

Chris_M napisał(a):I na podstawie tego, że Tobie się nic takiego nie przytrafiło, to uważasz, że masz prawo twierdzić, że takie przypadki w ogóle nie mają miejsca?



Historycznie reagujesz na wszelkie doniesienia o opłatach/"naciąganiu", choć znasz je tylko z wątpliwej rzetelności relacji z FB. Jesteś katalizatorem negatywnych emocji, gdy tymczasem wystarczy piczytać/poszukać (co też robią inni), żeby poznać faktyczny obraz przysłowiowej "Pesnicy".

Chris_M napisał(a):Za przejechanie przez zbudowane pod estakadą autostrady rondo w Pesnicy policjanci nakładali na zagranicznych kierowców wysokie mandaty z tytułu "jazdy po autostradzie bez winiety". Czy ludzie, którzy zostali w ten sposób ukarani łamali przepisy?


No i? 2-3 lata takiego stanu i co najmniej 3 możliwe objazdy tego problemu? Czy lamali przepisy? Zapytaj SLO, to oni w swoim kraju ustalają regùly, Ty możesz ich co najwyżej bojkotować, co niezmiernie polecam dla zdrowia psychicznego swojego i forumowiczów.

Chris_M napisał(a):Ostatnio dyskutowany na Forum temat karania kierowców mandatem w wysokości 800 EUR za jazdę rzekomo "bez winiety" na liczącym 500 metrów odcinku drogi krajowej 109, wraz z cała późniejszą dyskusją, w której DARS wbrew stanowi faktycznemu usiłuje nam wmówić, że na tym odcinku winiety są obowiązkowe - https://www.cro.pl/post2256986.html#p2256986
Czy ukarani tam kierowcy łamali przepisy?


Znali rozporządzenie słowiańskiego min.infrastruktury? Nie znali, pewnie podobnie jak policjant, który wręczał ram mandaty na podstawie oznakowania. Czy to oznacza że naciagal, czy postępował jak oznakowanie mówiło?

Albo przypadek, którego opis zamieściłem w tej wiadomości:
https://www.cro.pl/post2260485.html#p2260485

Chris_M napisał(a):Czy wracający z Chorwacji turysta musi mieć na bieżąco w głowie prawodawstwo wszystkich krajów przez które przejeżdża żeby wiedzieć, które przejścia graniczne są ogólnodostępne, a które tylko dla ruchu lokalnego?


Tak - Ignorantia iuris nocet

Chris_M napisał(a):Czy to kierowca z opisanego przykładu był winnym tego, że na otwartym drogowym przejściu granicznym nie było żadnej informacji o tym, że nie jest to przejście ogólnodostępne lecz tylko dla ruchu lokalnego?


Ale wiesz to na pewno, że nie było oznakowania, czy z relacji rozzalonego cwaniak ktoremubpodwinela się nogą? Bo wystarczy 30sek. W Internecie żeby pi-razy-oko zorientować się w sytuacji przed wyjazdem do innego kraju.

https://www.policija.si/eng/areas-of-wo ... -crossings

Wystarczy wbić sobie do głowy,b ze Schengen nie oznacza jeszcze przejraczanua granicy czymkolwiek i gdziekolwiek na "Paszporcie Polsatu"*

* to do rodaków, którzy próbowali podróży po EU z aplikacją mObywatel i dokumentami w formie elektronicznej.
el_guapo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1536
Dołączył(a): 08.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) el_guapo » 30.05.2022 20:18

sito_zabrze napisał(a):. Stacje w miasteczkach w godzinach wieczornych pozamykane ,


Wiesz, wyjechałem do SLO ok. 04.00 z Istrii. Ok. 5.00 byłem w Koper - to nie jest byle jakie węgierskie miasteczko, a mimo tego wszystkie stacje były zamknięte. Ostatecznie winietę kupiłem na stacji na autostradzie, a wjechałem na nią z drogi lokalnej. Nic to, ze nie mieli (?) winiet za 15e i musiałem kupić za 30e...a to był Koper, 5te zdaje się miasto w Słowenii co do wielkości i dość duży port w basenie Adriatyku.
Ostatnio edytowano 30.05.2022 20:39 przez el_guapo, łącznie edytowano 1 raz
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5244
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 30.05.2022 20:30

Dopiero piąte, drugim jest Maribor. :wink:
KOMENTARZ MODERACJI
KOMENTARZ MODERACJI:
Proszę zamieszczać posty we właściwych wątkach.

elgal
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 02.08.2019
Re: Korki po drodze nad Adriatyk i jak ich uniknąć...

Nieprzeczytany postnapisał(a) elgal » 30.05.2022 20:34

A co sądzicie o drodze 454 do Cvetlina?
Załączniki:
Screenshot_20220530-213223_Maps.jpg
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 30.05.2022 20:35

ziemniak napisał(a):Rozumiem, że te 15-30 EURO to dla kogoś może być dramatyczna lub nieuczciwa suma w kwestii całego wyjazdu, ale właśnie chodzi o ZASADY, które są jasne - płacisz 15 E i jeździsz spokojnie cały tydzień po całej Słowenii, lub tłuczesz się bocznymi drogami, na których czekają policjanci, którzy nie rozdają mandatów za nic.

Próbujesz całkowicie zwekslować dyskusję na boczny tor!
Przecież nikt z tych ludzi jadących ze Spielfeld do Macelj nie ma nawet najmniejszego zamiaru "jeździć przez tydzień po całej Słowenii"!
Oni chcą jak najszybciej pokonać te 50 kilometrów przez Słowenię i znaleźć się w Chorwacji, a przypisywanie im, że chcą za te 15 EUR "jeździć przez tydzień po całej Słowenii" jest zwykłym nadużyciem!
Jeśli koniecznie chcesz, to sobie jeździj nawet przez całe 7 dni tam i z powrotem pomiędzy Sentilj, a Macelj, ale nie wciskaj nam, że wszyscy tak chcą robić!
el_guapo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1536
Dołączył(a): 08.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) el_guapo » 30.05.2022 20:37

Bravik napisał(a):Dopiero piąte, drugim jest Maribor. :wink:


Trafna uwaga.
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 674
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 30.05.2022 21:05

Chris_M napisał(a):
ziemniak napisał(a):Rozumiem, że te 15-30 EURO to dla kogoś może być dramatyczna lub nieuczciwa suma w kwestii całego wyjazdu, ale właśnie chodzi o ZASADY, które są jasne - płacisz 15 E i jeździsz spokojnie cały tydzień po całej Słowenii, lub tłuczesz się bocznymi drogami, na których czekają policjanci, którzy nie rozdają mandatów za nic.

Próbujesz całkowicie zwekslować dyskusję na boczny tor!
Przecież nikt z tych ludzi jadących ze Spielfeld do Macelj nie ma nawet najmniejszego zamiaru "jeździć przez tydzień po całej Słowenii"!
Oni chcą jak najszybciej pokonać te 50 kilometrów przez Słowenię i znaleźć się w Chorwacji, a przypisywanie im, że chcą za te 15 EUR "jeździć przez tydzień po całej Słowenii" jest zwykłym nadużyciem!
Jeśli koniecznie chcesz, to sobie jeździj nawet przez całe 7 dni tam i z powrotem pomiędzy Sentilj, a Macelj, ale nie wciskaj nam, że wszyscy tak chcą robić!


I co z tego? To twój problem, że korzystasz tylko chwilę i kawałek. Gałka lodów kosztuje 5 zł, mój syn zjada 1/5. Piwo lane kosztuje 10-12 zł, w sklepie jak się postarasz to kupisz za niecałe 2 zł, a mandat za picie na ławce może wynieść 50-500 zł?

Ja też lubię oszczędzać, ale w tym przypadku jak dla mnie nie tędy droga. Rozumiem i szanuję argumenty osób omijających autostradę, ale NIE ZGODZĘ się z twierdzeniem "SŁOWENIA OSZUŚCI, MY BIEDNI TURYŚCI".

Ja teraz jeżdżę CZ SK, H - z czego to tej autostrady w SK i H tyle co kot napłakał (jakieś 60 km w Słowacji i nie wiele więcej na Węgrzech?).

Co miałem napisać to napisałem. Dziękuje za dyskusję i życzę wszystkim tanich i bardzo udanych wakacji. Bawcie się dobrze!
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Objazdy autostrady w SŁOWENII - dyskusja - strona 361
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone