Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Objazdy autostrady w SŁOWENII - dyskusja

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
yooshky
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1012
Dołączył(a): 24.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yooshky » 03.05.2022 10:42

Chris_M napisał(a):[...] zdjęcie z GSV pokazuje, że to prędzej może być jakaś finansowana ze środków UE trasa dla rowerów, niż droga dla samochodów.


Fajna ścieżka rowerowa (2021 r.):

Obrazek
SebastianM
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 709
Dołączył(a): 07.04.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) SebastianM » 03.05.2022 10:43

Tofik_83 napisał(a):wiesz, za każdym razem kiedy sprawdzałem na google maps trasa przez Czechy, Austrię i Słowenię jest najszybsza. Jeśli masz doświadczenie w tej kwestii chętnie poslucham :) Dodam jeszcze, że plan jest taki aby z Czestochowy wyjechać wieczorem jak Młody zaśnie; termin to gdzieś od około 8,9 września (ale nie w weekend aby nie wpaść na zmianę turnusów)

W piątek wracałem z Niemiec do Polski i wdziałem co się działo w Mikulovie w kierunku na południe . Polacy jechali na majówkę, stania przynajmniej na godzinę (Austriacy czesali samochody). Dodatkowo Czesi standardowo w kilku miejscach robią remonty. W Ołomuńcu już trzeba poświęcić godzinę, co będzie w sezonie?...Na Słowacji i Węgrzech luz blues :) . Nigdy nie widziałem, żeby było "ciasno". Jeszcze teraz GM pokazuje, że trasa przez Czechy-Austrię_Słowenię jest minimalnie szybsza. Mi z Gdańska do Klek pokazuje 17.24, przez Słowację, Węgry 17.46, w sezonie te proporcje diametralnie się zmienią. Nikogo nie zamierzam przekonywać do takiej, czy innej trasy. Też kiedyś jeździłem przez Czechy, jak raz pojechałem przez Słowację, tak więcej już nie kombinowałem
ŁukaszCiupa
Croentuzjasta
Posty: 279
Dołączył(a): 18.08.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) ŁukaszCiupa » 03.05.2022 11:16

Cały czas jest nadzieja na wejście Chorwacji jeszcze w tym roku do Strefy Schengen co rozwiąże raz na zawsze problem korków w Macelj. Z tego co można wyczytać w sieci na różnych stronach zajmujących się tym tematem, może to być już od lipca tego roku. Ponoć proceduralnie, technicznie, merytorycznie Chorwacja jest już na to gotowa - ostateczny termin to już podobno tylko decyzja polityczna brukselskich eurokratów. Także trzymać kciuki! :D
Tofik_83
Globtroter
Posty: 52
Dołączył(a): 02.12.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tofik_83 » 03.05.2022 11:19

ŁukaszCiupa napisał(a):Cały czas jest nadzieja na wejście Chorwacji jeszcze w tym roku do Strefy Schengen co rozwiąże raz na zawsze problem korków w Macelj. Z tego co można wyczytać w sieci na różnych stronach zajmujących się tym tematem, może to być już od lipca tego roku. Ponoć proceduralnie, technicznie, merytorycznie Chorwacja jest już na to gotowa - ostateczny termin to już podobno tylko decyzja polityczna brukselskich eurokratów. Także trzymać kciuki! :D

oooo, gdyby tak się stało to w zasadzie z południa Polski można by śmignąć do Chorwacji niemal wyłącznie autostradowo :)
toomas
Cromaniak
Posty: 690
Dołączył(a): 03.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) toomas » 03.05.2022 14:47

dids76 napisał(a):Tak, oficjalnie jest szybsza i też kiedyś nie wyobrażałem sobie jazdy inną. Ma jednak kilka miejsc gdzie mogą tworzyć się korki jak np: D46 pomiędzy Ołomuńcem a Wyszkowem, Wiedeń no i granica w Macelj. Na trasie przez Słowację i Węgry nie ma takich korkogennych miejsc.
Jak dla mnie po kilkunastu wyjazdach do Chorwacji najlepiej się jechało trasą: Ostrawa - Brno - Bratysława - M86 i jeżeli tylko skończą się remonty na D46 to do niej wrócę. :papa:


To którędy teraz jeździsz jak można widzieć?
tomm69
Podróżnik
Posty: 29
Dołączył(a): 05.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) tomm69 » 03.05.2022 16:54

Tofik_83 napisał(a):
ŁukaszCiupa napisał(a):Panowie/Panie! Jak ktoś jedzie na 10-14 dni na urlop do CRO to na prawdę można bez większego uszczerbku dla komfortu wypoczynku zaoszczędzić te nieszczęsne 30 euro, wydane na winietkę słoweńską! To jest dużo i jednocześnie mało! Jak ja mam przed wyjazdem kombinować, dywagować, tracić cenny czas na ślęczenie nad zdjęciami w Google Maps, zadawać pytania do DARS /Policji i bóg wie kogo i w efekcie nadal nie mieć 100% pewności, czy do ronda, czy może jednak od ronda itp, itd, to ja na prawdę wolę wydać te 30 e i jechać ze spokojną głową.


Myślę tak samo chociaz muszę przyznać, że odkąd w głowie zaświtał mi pomysł pojechania samochodem do Chorwacji plan trasy zakładał opcję bardziej ekonomiczną, czyli ode mnie z Czestochowy przez Słowację i Węgry. Jednak na zmianę decyzji wpłynęły 2 argumenty:
1 - najważniejszy -> mały Pasażer któremu chcę do minimum ograniczyć czas spędzony w samochodzie
2 - również istotny -> po to pracuję cały rok zeby krótki urlop spędzić możliwie komfortowo. Komfort to również dojazd i powrót. Dlatego, jeśli uda się pojechać, kupię winiety na Słowenię aby zyskać na czasie i na komforcie właśnie :)

P.S. ale jeśli ktoś ma inną wizję to proszę robić tak żeby każdemu było dobrze :)



A ja Was popieram i rozumiem ...
w sezonie trasa na płatnej autostradzie za 30€ jest o wiele "dłuższa" - niestety,
więcej tak myślacych a nie będzie nikogo na objazdach- jak w zaszłym roku- dojeżdżając do przejścia, nie było żadnego ruchu, myślałem, że zamknięte !
Dojazd do celu to każdego indywidualna sprawa ... ten ma małe płaczące dziecko, a drugiego żona w samochodzie ma bóle kręgosłupa ...
Życzę szerokości, przyczepności i braku kolejek na przejściu granicznym- jakie by nie było.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 03.05.2022 17:25

Większość moich wyjazdów do Chorwacji to słoweńską autostradą i na granicy nie stałam dłużej niż 15 min. (objazdem też jechałam). Najważniejsze, co u mnie się sprawdziło, to być na granicy SI-HR między północą a 1 w nocy i najlepiej jak to jest w tygodniu. Ostatnie nasze wyjazdy były z czwartku na piątek i droga przebiegała idealnie. Po przekroczeniu granicy na pierwszym lub drugim parkingu drzemka, a potem długi postój ok 7/8 rano na spokojne śniadanie.
rocker
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 514
Dołączył(a): 15.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) rocker » 04.05.2022 11:32

dids76 napisał(a):
rocker napisał(a):pytanie do tych którzy jechali ostatnimi czasu przez Mureck -> Lenart i do granicy z HR, taką oto trasą
https://goo.gl/maps/9xjRpRJtZqtWQPEB7

jak to dziś wygląda, ja tam ostatnio jechałem 3 lata temu i dobrze wspominam trasę, ale nie wiem czy się coś nie zmieniło


Według Twojej trasy do czasu wejścia Chorwacji do strefy Schengen nie możesz jechać (chociaż GM ju mnie kiedyś tak poprowadziło). Poprostu nie można w tym miejscu przekraczać grancy.
Do Cvetlin trzeba jechać tą trasą https://goo.gl/maps/VzaLmF8RWerz8Hdg7, według GM niestety nie da się w tm miejscu przekroczyć granicy.


Dzięki za info, wiem że kiedyś tamtędy przekraczałem granicę i nikt mi nic nie powiedział (może pomyśleli że się zgubiłem :) ) ale w takim razie skorzystam z Twoich uwag i pojadę "Twoją" trasą - tu dzięki za pomoc!

Dołożę jeszcze 3 grosze do tematu słoweńskiej autostrady przy Dolga Vas, na mapie interaktywnej Dars'u widać inny kolor drogi 109 aniżeli innych dróg tego samego typu - tu jest bardziej pomarańczowa :) więc może faktycznie zmienili coś na tym odcinku (co by było kompletnym bezsensem.
ŁukaszCiupa
Croentuzjasta
Posty: 279
Dołączył(a): 18.08.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) ŁukaszCiupa » 04.05.2022 12:53

piekara114 napisał(a):Większość moich wyjazdów do Chorwacji to słoweńską autostradą i na granicy nie stałam dłużej niż 15 min. (objazdem też jechałam). Najważniejsze, co u mnie się sprawdziło, to być na granicy SI-HR między północą a 1 w nocy i najlepiej jak to jest w tygodniu. Ostatnie nasze wyjazdy były z czwartku na piątek i droga przebiegała idealnie. Po przekroczeniu granicy na pierwszym lub drugim parkingu drzemka, a potem długi postój ok 7/8 rano na spokojne śniadanie.
I tutaj się w pełni zgadzam - w środku nocy granica w Macelj idzie płynnie. Góra 10-15 minut. Ale ponieważ chyba większość z nas wraca z CRO za dnia po wykwaterowaniu z apartamentów czy innych hoteli o 10:00 rano, a do domu jakoś jednak człowiek chce wracać jak najszybciej, to ta sama granica na powrocie funduje nam najmniej 1h do 2h stania, oczywiście można to objechać przez Cvetlin ale może się okazać że jazda drogami typu "wio-prrr" da w rezultacie taki sam efekt jak sforsowanie korka na Macelj.
wielbiciel
Cromaniak
Posty: 1209
Dołączył(a): 16.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) wielbiciel » 04.05.2022 13:19

toomas napisał(a):
dids76 napisał(a):Tak, oficjalnie jest szybsza i też kiedyś nie wyobrażałem sobie jazdy inną. Ma jednak kilka miejsc gdzie mogą tworzyć się korki jak np: D46 pomiędzy Ołomuńcem a Wyszkowem, Wiedeń no i granica w Macelj. Na trasie przez Słowację i Węgry nie ma takich korkogennych miejsc.
Jak dla mnie po kilkunastu wyjazdach do Chorwacji najlepiej się jechało trasą: Ostrawa - Brno - Bratysława - M86 i jeżeli tylko skończą się remonty na D46 to do niej wrócę. :papa:


To którędy teraz jeździsz jak można widzieć?

Odpowiem za kolegę, ponieważ obaj mamy podobne drogi na południe. Przez Słowację i Węgry, mało tego część z Karlovaca do Splitu starą drogą przez Plitvice czyli bez opłat.
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7949
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 04.05.2022 14:15

wielbiciel napisał(a):
toomas napisał(a):
dids76 napisał(a):Tak, oficjalnie jest szybsza i też kiedyś nie wyobrażałem sobie jazdy inną. Ma jednak kilka miejsc gdzie mogą tworzyć się korki jak np: D46 pomiędzy Ołomuńcem a Wyszkowem, Wiedeń no i granica w Macelj. Na trasie przez Słowację i Węgry nie ma takich korkogennych miejsc.
Jak dla mnie po kilkunastu wyjazdach do Chorwacji najlepiej się jechało trasą: Ostrawa - Brno - Bratysława - M86 i jeżeli tylko skończą się remonty na D46 to do niej wrócę. :papa:


To którędy teraz jeździsz jak można widzieć?

Odpowiem za kolegę, ponieważ obaj mamy podobne drogi na południe. Przez Słowację i Węgry, mało tego część z Karlovaca do Splitu starą drogą przez Plitvice czyli bez opłat.

Dokładnie tak jeżdżę :papa:
wojtekx37
Globtroter
Posty: 49
Dołączył(a): 08.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojtekx37 » 05.05.2022 21:41

Ile czasu Wam zajmuje ta jazda bez opłat? Czy cała ta trasa to 50-70 km/h czy są odcinki, że można więcej?
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 05.05.2022 21:58

ŁukaszCiupa napisał(a): Ale ponieważ chyba większość z nas wraca z CRO za dnia po wykwaterowaniu z apartamentów czy innych hoteli o 10:00 rano, a do domu jakoś jednak człowiek chce wracać jak najszybciej, to ta sama granica na powrocie funduje nam najmniej 1h do 2h stania
Dlatego ja robiłam inaczej: na powrocie jeszcze kilka h na plaży lub zwiedzanie czegoś w drodze (takie lekkie przedłużanie wakacji) i przekraczałam granicę ok 24, a nawet specjalnie robiliśmy spanie na ostatnim chorwackim parkingu do 5/6 rano i na spokojnie na granicy pustka.
Ostatnio edytowano 05.05.2022 22:00 przez piekara114, łącznie edytowano 1 raz
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7949
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 05.05.2022 21:59

wojtekx37 napisał(a):Ile czasu Wam zajmuje ta jazda bez opłat? Czy cała ta trasa to 50-70 km/h czy są odcinki, że można więcej?

Średnia prędkość na całym tym odcinku wychodzi mi około 75km/h. Jest wiele odcinków gdzi można sporo szybciej pojechać. Najgorszy jest odcinek od Karlovaca do Plitvic, ruch jest dosyć spory i mało miejsc gdzie można wyprzedzić. Później ruch coraz mniejszy, miejscowości mało, podjazdy pod górki z dodatkowym pasem i sporo odcinków prostych.
Więcej masz w tym wątku wyciete-z-faq-dojazd-stara-droga-przez-plitvice-i-knin-t32832.html?hilit=knin :papa:
nosferatu7
Podróżnik
Posty: 29
Dołączył(a): 18.03.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) nosferatu7 » 08.05.2022 18:10

Mapy Google mają focha, że nie pokazują przejścia w Cvetlin, czy rzeczywiście to przejście jest wyłączone ?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi

cron
Objazdy autostrady w SŁOWENII - dyskusja - strona 358
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone