Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Objazdy autostrady w SŁOWENII - dyskusja

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
slr
Croentuzjasta
Posty: 436
Dołączył(a): 18.02.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) slr » 29.04.2022 22:20

Chris_M napisał(a):
slr napisał(a):Panowie ale czy wy czytacie... było mówione że z jednego filmiku o tym odcinku było takie info... wczoraj z innego autor wysłał zapytanie do Słoweńców i macie odpowiedz .... "Przejścia graniczne Dolga Vas i Pince są autostradowymi przejściami granicznymi, na których obowiązuje e-winieta".

Trzeba było spytać nie o przejście graniczne (bo na samym przejściu winieta nie może obowiązywać), tylko o odcinek drogi nr 109 i wtedy odpowiedź zapewne byłaby całkiem inna.

Ja zdaje sobie sprawę jak to można odczytać... pytanie tylko teraz czy ryzyk fizyk i jchać i gdybać czy wybrać zjazd do M70 wcześniej i mieć w kieszeni jednak parę km i z głowy problem. Nic na siłe ja tylko to info wrzuciłem co o tym sobie myślicie wasza sprawa. Nadmienię tylko że to są informację z dwóch dość znanych kanałów YT z tamtego roku info i z wczoraj 28.04.2022.

Ale w pełni sezonu na przejściu autostradowym Letenye też są korki! Niewątpliwie mniejsze niż w Macelj, ale są!


Pamiętaj że tam są dwa przejścia :) to wyżej ponoć mniej uczęszczane a jak widać czy jedno czy drugie łączy się zaraz za granicą z autostradą na Zadar już.
Załączniki:
c3.jpg
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 29.04.2022 23:47

Wygląda na to, że alarm był całkowicie uzasadniony, a mapa na stronie dars.si pokazująca drogę krajową nr 109 prawdopodobnie jest nieaktualna!
Gdy maksymalnie przyzoomujemy mapę Googla, to wówczas pokazuje nam się, że ten 500-metrowy odcinek drogi od granicy do ronda już nie jest oznaczony jako droga krajowa nr 109, ale jako droga szybkiego ruchu H7!

Przejście graniczne Dolga Vas - 3.jpg
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 30.04.2022 02:22

Chcąc mieć całkowitą pewność w tej sprawie, kilka godzin temu na adres <evinjeta[at]dars.si> wysłałem zapytanie następującej treści:

Dear Madam, Sir,

Please explain if I have to buy a vignette to drive the 500-meter section of road No. 109 from the Dolga Vas border crossing to the nearest roundabout?
For the sake of clarity, I enclose a map screenshot from your website:
https://www.dars.si/INTERACTIVE_MAP
where that section is marked as a normal road and not a highway.

Regards


Niestety, ale odpowiedź nie pozostawia już żadnych wątpliwości, wychodzi na to, że faktycznie zwykłą drogę krajową oznakowali jako płatną trasę szybkiego ruchu. Oto ich odpowiedź:

Dear Mr. ....

If you are talking about the road H7 (you will arrive in Slovenia via toll road) then yes. You need to have an e-vignette.

Best regards.
(imię i nazwisko do wiadomości redakcji ;) )

Center cestninskega sistema
Klicni center

DARS d.d.
Grič 54, Ljubljana
T: +386 1 518 83 50
F: +386 1 518 83 05
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7945
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 30.04.2022 09:11

Chris_M napisał(a):Chcąc mieć całkowitą pewność w tej sprawie, kilka godzin temu na adres <evinjeta[at]dars.si> wysłałem zapytanie następującej treści:



Niestety, ale odpowiedź nie pozostawia już żadnych wątpliwości, wychodzi na to, że faktycznie zwykłą drogę krajową oznakowali jako płatną trasę szybkiego ruchu. Oto ich odpowiedź:

Dear Mr. ....

If you are talking about the road H7 (you will arrive in Slovenia via toll road) then yes. You need to have an e-vignette.

Best regards.
(imię i nazwisko do wiadomości redakcji ;) )

Center cestninskega sistema
Klicni center

DARS d.d.
Grič 54, Ljubljana
T: +386 1 518 83 50
F: +386 1 518 83 05

A żeby wyjaśnić wszelkie wątpliwości mógłbyś zadać jeszcze odpowiedzieć na tą odpowiedź :wink:
Napisz że nie chodzi Ci o drogę H7 tylko o drogę 109 .
Od czasu gdy jeżdżę trasą przez Węgry zawsze jeździłem przez ten kawałek Słowenii tankując w Dolga Vas. Jeżeli Słoweńcy zrobili e 500m drogi płatnej to z Lenti pojadę na Letenye i starym przejściem do Chorwacji.
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 30.04.2022 11:55

dids76 napisał(a):A żeby wyjaśnić wszelkie wątpliwości mógłbyś zadać jeszcze odpowiedzieć na tą odpowiedź :wink:
Napisz że nie chodzi Ci o drogę H7 tylko o drogę 109 .

Pytanie, które w mailu zadałem, po polsku brzmi:
Proszę o wyjaśnienie, czy muszę kupić winietę, aby przejechać 500-metrowy odcinek drogi nr 109 od przejścia granicznego Dolga Vas do najbliższego ronda?
Dla jasności załączam zrzut ekranu mapy z Waszej strony internetowej:
https://www.dars.si/INTERACTIVE_MAP
gdzie ten odcinek jest oznaczony jako normalna droga, a nie autostrada.

Więc w DARS nie mogli mieć wątpliwości, o który odcinek drogi pytałem.
Po prostu, żeby skuteczniej łupić turystów, zrobili podobny numer jak na rondzie w Pesnicy, czyli zwykłą drogę krajową oznakowali jako droga ekspresowa.

Od czasu gdy jeżdżę trasą przez Węgry zawsze jeździłem przez ten kawałek Słowenii tankując w Dolga Vas. Jeżeli Słoweńcy zrobili e 500m drogi płatnej to z Lenti pojadę na Letenye i starym przejściem do Chorwacji.

Według Googla to jest najkrótsza i najszybsza droga, ale nie najprostsza.
Drogą nr 74 jest 15 km dalej i o 9 minut dłużej, ale jedzie się głównymi drogami i nie ma ryzyka, że zgubię właściwą drogę i trafię na niewłaściwe przejście graniczne.
Już kilkakrotnie zdarzyło mi się, że nawigacja zawiodła w krytycznym momencie i albo się zawiesiła, albo zaczęła pokazywać całkowicie błędną pozycję.
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7945
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 30.04.2022 13:13

Chris_M napisał(a):Według Googla to jest najkrótsza i najszybsza droga, ale nie najprostsza.
Drogą nr 74 jest 15 km dalej i o 9 minut dłużej, ale jedzie się głównymi drogami i nie ma ryzyka, że zgubię właściwą drogę i trafię na niewłaściwe przejście graniczne.
Już kilkakrotnie zdarzyło mi się, że nawigacja zawiodła w krytycznym momencie i albo się zawiesiła, albo zaczęła pokazywać całkowicie błędną pozycję.

Zawsze nocuję w Lenti, więc 74 odpada :? Z drugiej strony nie ma większej różnicy w kilometrach czy z Lenti pojadę na Dolga Vas czy na Letenye
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 30.04.2022 13:34

Jeśli znasz trasę i tamte okolice, to dla ciebie nie ma problemu.
Ja będę tą trasą jechał pierwszy raz, więc zawsze jest ryzyko, że mogę przegapić jakiś skręt na lokalną drogę.
wielbiciel
Cromaniak
Posty: 1209
Dołączył(a): 16.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) wielbiciel » 30.04.2022 15:38

Chris_M napisał(a):Jeśli znasz trasę i tamte okolice, to dla ciebie nie ma problemu.
Ja będę tą trasą jechał pierwszy raz, więc zawsze jest ryzyko, że mogę przegapić jakiś skręt na lokalną drogę.


Jak masz wątpliwości co do Słowenii, to zaraz z 86 odbij na Lenti, a następnie na M70, tym bardziej że masz winietę wykupioną. Ścieżka jest prosta bez żadnych zawijasów. Następnie jedź na stare przejście w Gorican, bo tam zawsze mniejsze są kolejki jeżeli takie występują. Na M7 kolejki zawsze są.
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 30.04.2022 16:29

wielbiciel napisał(a):Jak masz wątpliwości co do Słowenii, to zaraz z 86 odbij na Lenti, a następnie na M70, tym bardziej że masz winietę wykupioną. Ścieżka jest prosta bez żadnych zawijasów. Następnie jedź na stare przejście w Gorican, bo tam zawsze mniejsze są kolejki jeżeli takie występują. Na M7 kolejki zawsze są.

Właśnie obawiam się tego odcinka drogą lokalną od drogi 86 przez Lenti do M70. Jaki jest jej stan?
Kilka razy posłuchałem nawigacji żeby dla uniknięcia korków pojechać takimi bocznymi drogami i nie dość, że tłukłem się po jakichś dziurawych drogach przez wioski, to jeszcze jechałem o wiele dłużej niż główną drogą!
wielbiciel
Cromaniak
Posty: 1209
Dołączył(a): 16.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) wielbiciel » 30.04.2022 16:50

Chris_M napisał(a):
wielbiciel napisał(a):Jak masz wątpliwości co do Słowenii, to zaraz z 86 odbij na Lenti, a następnie na M70, tym bardziej że masz winietę wykupioną. Ścieżka jest prosta bez żadnych zawijasów. Następnie jedź na stare przejście w Gorican, bo tam zawsze mniejsze są kolejki jeżeli takie występują. Na M7 kolejki zawsze są.

Właśnie obawiam się tego odcinka drogą lokalną od drogi 86 przez Lenti do M70. Jaki jest jej stan?
Kilka razy posłuchałem nawigacji żeby dla uniknięcia korków pojechać takimi bocznymi drogami i nie dość, że tłukłem się po jakichś dziurawych drogach przez wioski, to jeszcze jechałem o wiele dłużej niż główną drogą!


Jakość bardzo dobra, dobrze oznakowana kierunkowo, navi jest niepotrzebna. Jeżdżę nią w nocy nie mam do niej żadnych uwag.
aras519
Odkrywca
Posty: 89
Dołączył(a): 15.02.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) aras519 » 30.04.2022 22:14

Na GSV są aktualne ujęcia z 2022 roku i tuż przed przejściem granicznym Dolga Vas jest duża tablica "vignette". Więc chyba to prawda niestety.
Można też pojechać drogą Redics - Genterovci.
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 30.04.2022 22:55

aras519 napisał(a):Na GSV są aktualne ujęcia z 2022 roku i tuż przed przejściem granicznym Dolga Vas jest duża tablica "vignette".

Co więcej, zdjęcie pochodzi z czerwca 2019 roku, więc wszyscy którym udało się przejechać te 500 metrów bez mandatu, mogą mówić o dużym szczęściu ;)

Przejście graniczne Dolga Vas - 4.jpg


Można też pojechać drogą Redics - Genterovci.

Trzeba by sprawdzić, czy tam jest ogólnodostępne przejście graniczne, bo Google nie odważyło się pojechać tą drogą ;)
wielbiciel
Cromaniak
Posty: 1209
Dołączył(a): 16.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) wielbiciel » 01.05.2022 06:57

Na razie powyższe dywagacje wyglądają na zwykłe bicie piany i nieznajomość oznakowania dróg przez naszych forumowiczów.
Jak już tak googlujecie, to zobaczcie od którego miejsca jest wymagana opłata drogowa, to jest taki znak drogowy z zaznaczoną winietą umieszczony pod informacją kategorii drogi.
Taki stojak reklamowy j/w nie jest w myśl prawa o ruchu drogowym oznakowaniem drogi, tylko informacją że w danym państwie na drogach ekspresowych i autostradach jest wymagana opłata opłata drogowa w danych kategoriach pojazdów. :papa:
yooshky
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1012
Dołączył(a): 24.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yooshky » 01.05.2022 08:28

Wygląda na to, że H7 zaczyna się przed rondem lub od ronda:
ObrazekObrazek

Informacja o opłatach jest "metr" ZA rondem:
Obrazek

Powyższe zdjęcia są dość stare...
Ostatnio edytowano 01.05.2022 15:27 przez yooshky, łącznie edytowano 1 raz
Bratwojciech
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 476
Dołączył(a): 31.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bratwojciech » 01.05.2022 10:39

Być może tam się rozpoczyna autostrada, ale właściwy znak informujący o wjeździe na autostradę i obowiązku posiadania opłat drogowych jest za rondem.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Objazdy autostrady w SŁOWENII - dyskusja - strona 355
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone