Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Objazdy autostrady w SŁOWENII - dyskusja

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 08.05.2022 18:37

nosferatu7 napisał(a):Mapy Google mają focha, że nie pokazują przejścia w Cvetlin, czy rzeczywiście to przejście jest wyłączone ?

Nie tyle Googler ma focha, co raczej - jak podejrzewam - robota Słweńców.
W zeszłym roku GM też pokazywał to przejście jak zamknięte i kierował na sąsiednie przejście, które było dozwolone wyłącznie dla ruchu lokalnego. A tam już słoweńscy policjanci czekali na turystów, żeby im wlepić mandaty!
ryzka1990
Globtroter
Posty: 41
Dołączył(a): 21.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ryzka1990 » 09.05.2022 14:03

Witam! Jaka jest sytuacja z przejściem granicznym w Ormoz? Google maps kieruje przez środek miasta, a wcześniej był dojazd obwodnicą. Proszę o info z tego miejsca. Pozdrawiam :papa:
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 09.05.2022 18:16

Chris_M napisał(a):
arigce napisał(a):Zauważyłem że przez Maribor trzeba jechać H2, to bezpłatny odcinek ekspresówki? Chyba takich nie ma, albo GM coś znów wariuje

Prawdopodobnie pod naciskiem Brukseli (bo nie sądzę, by Słoweńcy uczynili to z własnej woli) przebiegający przez Maribor odcinek trasy szybkiego ruchu H2 uczynili darmowym po uruchomieniu autostradowej obwodnicy Mariboru.
W zeszłym roku wracając z Chorwacji specjalnie przejechałem przez ten odcinek i napisałem o tym w tej wiadomości:
https://www.cro.pl/post2227647.html#p2227647

Nie wiem, czy sytuacja na tej trasie znowu się coś nie zmieniła.
W trakcie dyskusji n/t ewentualnej konieczności zakupienia winiety na liczący 500 metrów odcinek drogi nr 109 od przejścia granicznego Dolga Vas do ronda na początku trasy szybkiego ruchu H7, w tej wiadomości https://www.cro.pl/post2258057.html#p2258057 kol. Kiepura podał link do dokumentu, który chyba definitywnie obala teorie o obowiązku posiadania winiety na wspomnianym odcinku drogi nr 109:
https://www.uradni-list.si/_pdf/2021/Ur/u2021178.pdf
Pierwszy załącznik do rozporządzenia nosi tytuł
"Obvezne cestninske ceste in njihovi odseki ter prevozne razdalje"
co Google tłumaczy jako
"Obowiązkowe płatne drogi i ich odcinki oraz odległości transportowe"
i tam mamy wyszczególnione płatne odcinki autostrad. Natomiast załącznik nr 2 ma tytuł
" Izbirne cestninske ceste in njihovi odseki ter prevozne razdalje", co Google tłumaczy:
"Opcjonalne drogi płatne i ich odcinki oraz odległości transportowe"
i ten krótki załącznik zawiera tylko 3 pozycje:

R2-430 PESNICA–MARIBOR CENTER 4,516
R2-430 MARIBOR (CENTER–POBREŽJE) 1,534
R2-430 MARIBOR (POBREŽJE–TEZNO) 1,150

obejmujące byłą trasę szybkiego ruchu H2, prowadzącą przez centrum Mariboru.
Samo więc nasuwa się pytanie:
Co oznacza określenie "Opcjonalne drogi płatne"?
toomas
Cromaniak
Posty: 690
Dołączył(a): 03.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) toomas » 09.05.2022 20:22

nosferatu7 napisał(a):Mapy Google mają focha, że nie pokazują przejścia w Cvetlin, czy rzeczywiście to przejście jest wyłączone ?


Chyba mają focha. W zeszłym roku też nie prowadziły przez Cvetlin.
tomm69
Podróżnik
Posty: 29
Dołączył(a): 05.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) tomm69 » 10.05.2022 19:37

toomas napisał(a):
nosferatu7 napisał(a):Mapy Google mają focha, że nie pokazują przejścia w Cvetlin, czy rzeczywiście to przejście jest wyłączone ?


Chyba mają focha. W zeszłym roku też nie prowadziły przez Cvetlin.



Hej,
potwierdzam, w tamtym roku uparcie nie dawało Mapy Google przekroczyć granicy na Cvetlin,
podejrzewam, że to robota Słoweńców ( jedź na autostradę i płać- po to ją dokończyliśmy dla Was - 15€- w jedną stronę ).
W tym roku również tamtędy planuję przejazd, dlatego też, że mają dobre jedzenie na objazdach ( PriMici, Majolka i inne)
endryu
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1344
Dołączył(a): 10.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) endryu » 10.05.2022 20:45

W obecnym czasie przejście graniczne Zgornji Leskovec-Cvetlin jest czynne 24H dla pojazdów do 3,5t dla obywateli EU https://www.policija.si/nase-naloge/nad ... enski-meji
swider1985
Croentuzjasta
Posty: 346
Dołączył(a): 19.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) swider1985 » 11.05.2022 07:36

Omijałem na różne sposoby ostatnio leciałem autostradą co prawda nie mam takich widoków ale szybko No i 15 euro warto chociaż raz ominąć dla poznania kraju
pitor
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 28.12.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) pitor » 14.05.2022 19:54

tomm69 napisał(a):W tym roku również tamtędy planuję przejazd, dlatego też, że mają dobre jedzenie na objazdach ( PriMici, Majolka i inne)

PriMici OK ale do Majoliki my już nie wrócimy. Ostatnim razem (lipiec 2021) w drodze powrotnej tam gościliśmy (obiad) ale potem całą rodzinkę rozłożyła grypa żołądkowa, a nigdzie indziej nie jedliśmy wtedy. Jedyny plus że kierowca dotrwał do końca jazdy i swoje musiał odcierpieć już w domu. Nie ma to jak L4 zaraz po urlopie
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 23.05.2022 10:48

Chris_M napisał(a):
Chris_M napisał(a):
arigce napisał(a):Zauważyłem że przez Maribor trzeba jechać H2, to bezpłatny odcinek ekspresówki? Chyba takich nie ma, albo GM coś znów wariuje

Prawdopodobnie pod naciskiem Brukseli (bo nie sądzę, by Słoweńcy uczynili to z własnej woli) przebiegający przez Maribor odcinek trasy szybkiego ruchu H2 uczynili darmowym po uruchomieniu autostradowej obwodnicy Mariboru.
W zeszłym roku wracając z Chorwacji specjalnie przejechałem przez ten odcinek i napisałem o tym w tej wiadomości:
https://www.cro.pl/post2227647.html#p2227647

Nie wiem, czy sytuacja na tej trasie znowu się coś nie zmieniła.

Jeśli chodzi o H2 od Ronda Pesnica do Mariboru, to na Google Maps dostępne są zdjęcia ze Street View z września 2021 - widać przekreślone oznakowanie o konieczności posiadania winiety na tej drodze. Na stronie DARS również ten odcinek H2 nie jest oznaczony jako płatny. Można więc jechać na rondzie prosto.
toomas
Cromaniak
Posty: 690
Dołączył(a): 03.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) toomas » 23.05.2022 19:54

Marsallah napisał(a):Jeśli chodzi o H2 od Ronda Pesnica do Mariboru, to na Google Maps dostępne są zdjęcia ze Street View z września 2021 - widać przekreślone oznakowanie o konieczności posiadania winiety na tej drodze. Na stronie DARS również ten odcinek H2 nie jest oznaczony jako płatny. Można więc jechać na rondzie prosto.


w 2021 jechałem i potwierdzam, że można było jechać prosto przez rondo. Oznaczenie o winiecie jest dopiero przy zjeździe z ronda w kierunku autostrady. W kierunku H2 oznaczenie winiety skreślone. https://goo.gl/maps/v6K6qEZfWkZnX54p9
Garo&Justa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1053
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Garo&Justa » 23.05.2022 21:01

Czy ktoś jechał przez przejście Paradiz? W ogóle nie ma tam punktu granicznego, tylko droga.
Dziś przeczytałem że Cvetlin niy też jest tylko dla ruchu lokalnego a jechałem tędy nie raz.
endryu
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1344
Dołączył(a): 10.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) endryu » 23.05.2022 22:26

Garo&Justa napisał(a):Czy ktoś jechał przez przejście Paradiz? W ogóle nie ma tam punktu granicznego, tylko droga.
Dziś przeczytałem że Cvetlin niy też jest tylko dla ruchu lokalnego a jechałem tędy nie raz.

W wymienionym przez Ciebie miejscu nie ma przejścia granicznego. https://www.google.pl/maps/@46.3125366, ... 6656?hl=pl
Kolega dids76 w tym temacie pisał o niedozwolonym przekraczaniu granicy w takich miejscach pod grożbą kary. Cvetlin jest dostępny 24H dla obywateli EU.
Wykaz przejść granicznych https://www.policija.si/nase-naloge/nad ... enski-meji
Garo&Justa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1053
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Garo&Justa » 24.05.2022 12:52

Tak, doczytałem ale czy ktoś mimo wszystko tedy jechał? Złapali go czy się udało? Jakie mandaty i czy w ogóle wystawiane.
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7953
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 24.05.2022 13:19

Garo&Justa napisał(a):Tak, doczytałem ale czy ktoś mimo wszystko tedy jechał? Złapali go czy się udało? Jakie mandaty i czy w ogóle wystawiane.

Ja jechałem bo GM mnie tak poprowadziło :oops: Na szczęście nie złapali mnie. Tak naprawdę o tym że jestem po stronie Chorwackiej zorientowałem się po znakach drogowych.
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 24.05.2022 14:39

Garo&Justa napisał(a):Tak, doczytałem ale czy ktoś mimo wszystko tedy jechał? Złapali go czy się udało? Jakie mandaty i czy w ogóle wystawiane.

Na żeglarskiej grupie na FB ktoś opisywał właśnie taki przypadek.
Człowiek wracał z Chorwacji i chciał przekroczyć granicę w Cvetlinie, ale przegapił skrzyżowanie w centrum Cvetlina i pojechał prosto, a GM posłusznie zaprowadziło go na następne przejście graniczne, właśnie w Paradiżu.
Granicę przekroczył bez problemu, ale w samej miejscowości Paradyż, zaraz za przejściem granicznym, czekała już na niego słoweńska policja, która - jak się okazało - na przejściu granicznym miała zainstalowaną kamerę i policjanci na ekranie obserwowali to przejście.
Nałożyli mu mandat w jakieś kosmicznej wysokości, bo policzyli coś po kilkaset EUR od każdej osoby w samochodzie (a facet jechał busem!), w dodatku z informacją, że jeśli mandatu nie zapłaci na miejscu, to w postępowaniu administracyjnym jego wysokość wzrośnie o 100%.
I jak tu nie "kochać" Słoweńców? :evil:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Objazdy autostrady w SŁOWENII - dyskusja - strona 359
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone