Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Na wyspie lawendą i winem słynącej - Hvar 2018

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 30.01.2019 14:51

agata26061 napisał(a):... Dojeżdżamy już do Jelsy, którą bardzo lubię:
Obrazek ...
Stała ekipa ławeczkowa niczym w Wilkowyjach :mrgreen:
Też z nimi raz posiedziałam, nawet mi się zsunęli żebym mogła usiąść :)

Spotkanie w Kogucie było super!
Moja młodsza część Bandy, która nie jest forumowa była pełna podziwu dla inicjatywy :)
Sporo nas się naprawdę uzbierało, gdzieś czytałam że to chyba największe cromaniackie spotkanie było.
Wiadomo, że w tak dużej grupie i krótkim czasie nie udało się pogadać z każdym :? .
Tayla zaskoczył nas super niespodzianką 8O Dołączam do podziękowań :).
Atmosfera była fajna a jedzonko pyszne.

Katerina napisał(a): I jakie czyste auta wszycy mają 8O Nasze w Cro zawsze wygląda żałośnie :oczko_usmiech: No chyba,że wszyscy myli na gwałt przed spotkaniem... :mrgreen: ...
My w sumie dopiero co dotarliśmy na wyspę (2gi pełny dzień), jeszcze peki jakoś chyba w drodze domawiałam bo mi się podobnie jak Tobie dni pokićkały :mrgreen:
Zdążyliśmy ledwie co odwiedzić Pokrivenik a tam przecież nie ma szutru tylko normalnie asfalt to i auto jeszcze wyględne :mrgreen: .
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1712
Dołączył(a): 20.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 30.01.2019 15:16

Katerina napisał(a):u...la,la, jakie fajne crospotkanie :D :D 8)
I jakie czyste auta wszycy mają 8O Nasze w Cro zawsze wygląda żałośnie :oczko_usmiech: No chyba,że wszyscy myli na gwałt przed spotkaniem... :mrgreen:


Kto miał czyste to miał :mrgreen: nasze jak zwykle uwalone :lool:
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 30.01.2019 21:01

Katerina napisał(a):u...la,la, jakie fajne crospotkanie :D :D 8)

Spotkanie fajnie wypadło :) Mam nadzieję, że jeszcze uda mi się uczestniczyć w tego typu spotkaniu :)
Katerina napisał(a):Nie skorzystałaś z okazji i nie wytarzałaś się w tej lawendzie?? :lool: :la:

hehe no niestety nie pomyślałam o tym, ale jak że ja bym wtedy wyglądała? :roll: Jakby mnie z buszu wypuszczono! :smo:
beatabm napisał(a):Ależ fajne takie spotkanie :wink: Dużo Was tam było. :D

Aż 40 osób! Przez to niestety nie dało się z każdym porozmawiać, ale i tak dobrze było wszystkich widzieć na żywo, a nie tylko wirtualnie ;)
krakusowa napisał(a):Super spotkanie :D
Przypominają mi się nasze spotkania z cromaniakami :hearts:
Jest nawet specjalny wątek
hrvatskie-spotkania-ludzi-z-cro-pl-t12233.html
ale niestety historyczne zdjęcia wcięło :twisted:
Szkoda, niektórych cromaniaków już nie ma z nami :(

To było moje pierwsze crospotkanie w tak wielkim gronie, bo dzień wcześniej widzieliśmy się z M@rkiem. Mam nadzieję, że w przyszłości będzie ich jeszcze więcej!
Katerina napisał(a):
Janusz Bajcer napisał(a):
Katerina napisał(a):u...la,la, jakie fajne crospotkanie :D :D 8)

Niezła ekipa tam się zebrała, we wrześniu trudniej skrzyknąć większą grupę :wink:
Nie napisałaś co jedliście :) Każdy osobno, czy jakieś wielkie peki?

Tak dla przypomnienia >>> spotkanie-cromaniakow-hvar-lipiec-2018-t53799.html


Dzięks :D To już wszystko jasne - hobotniczka i janjetina 8)

Tak w większości były to peki. Ja jednak z peki zrezygnowałam, ale jadłam risotto z jagnięciną ;)
gusia-s napisał(a):
agata26061 napisał(a):... Dojeżdżamy już do Jelsy, którą bardzo lubię:

Też z nimi raz posiedziałam, nawet mi się zsunęli żebym mogła usiąść :)

Fajni z nich goście ;) Faktycznie przypominają nieco grono z Wilkowyji ;)
gusia-s napisał(a):Spotkanie w Kogucie było super!
Moja młodsza część Bandy, która nie jest forumowa była pełna podziwu dla inicjatywy :)
Sporo nas się naprawdę uzbierało, gdzieś czytałam że to chyba największe cromaniackie spotkanie było.
Wiadomo, że w tak dużej grupie i krótkim czasie nie udało się pogadać z każdym :? .
Tayla zaskoczył nas super niespodzianką 8O Dołączam do podziękowań :).
Atmosfera była fajna a jedzonko pyszne.

Sama prawda. Nic dodać, nic ująć. Też gdzieś czytałam, że to największe spotkanie ;) Inicjatywa wyszła od Roxi i to ona tym wszystkim się zajęła, więc ukłony dla organizatorki z mojej strony ;)
wiolek_lp napisał(a):
Katerina napisał(a):u...la,la, jakie fajne crospotkanie :D :D 8)
I jakie czyste auta wszycy mają 8O Nasze w Cro zawsze wygląda żałośnie :oczko_usmiech: No chyba,że wszyscy myli na gwałt przed spotkaniem... :mrgreen:

Kto miał czyste to miał :mrgreen: nasze jak zwykle uwalone :lool:

Wiola, Wasz już miał okazję się uwalić, bo ponad 800 km na Korčuli zrobił ;)
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 30.01.2019 21:12

wiolek_lp
Kto miał czyste to miał :mrgreen: nasze jak zwykle uwalone :lool:


Toż to zaszczyt :lol: Widać trud bojowy :wink: 8)

IMG_20180906_173253.jpg
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 30.01.2019 22:59

maslinka napisał(a):Żywica jest w tym rejonie Hvaru dużym problemem. Pamiętam, że sporo samochodów w ID miało pokrowce na karoserii z tego powodu. Zresztą nazwa campingu "Paklina" oznacza podobno właśnie żywicę.

Zgadza się.
Paka, pakal ili paklina je crna borova smola koja se nekada upotrebljavala kao vanjski zaštitni premaz za dijelove broda koji su u stalnom doticaju s morem, danas ponekad samo kao unutrašnji premaz sljubnica korita i palubnih letvica većih brodova radi pojačavanja nepropusnosti.

czyli żywica, która dawniej była stosowana jako powłoka ochronna i uszczelnienie łodzi.

maslinka napisał(a):Pakleni Otoci - takie samo pochodzenie nazwy - to nie piekielne, jak podaje większość przewodników, a Żywiczne Wyspy :)

Funkcjonują obie wersje. Pierwsza od słowa paklina, Paklinski otoci, a druga od przymiotnika pakleni, Pakleni otoci.

Paklina na Hvarze nazywana jest pakal i pochodzi podobnie jak słowo pakao (piekło) od starosłowiańskiego wyrazu oznaczającego smołę.

Pakao, to piekło, a paklena vatra - ogień piekielny. Podczas pożarów w Chorwacji w mediach często piszą paklena noć - piekielna noc.

Etymologia nazwy jest bardzo ciekawa. A mieszkańcy Hvaru nazywają wyspy jeszcze inaczej - Škoji :lol:

Paklinski, czy pakleni, zapewne piękne i chciałoby się tam popłynąć. :wink:
m@rek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 884
Dołączył(a): 15.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) m@rek » 30.01.2019 23:13

agata26061 napisał(a):Widać, kto pierwszy rzuca się do ustrzelania naklejek :wink:
_DSC0512.JPG

.... o Tyyyy :twisted: :wink:

gusia-s napisał(a):
agata26061 napisał(a):... Dojeżdżamy już do Jelsy, którą bardzo lubię:
Obrazek ...
Stała ekipa ławeczkowa niczym w Wilkowyjach :mrgreen:
Też z nimi raz posiedziałam, nawet mi się zsunęli żebym mogła usiąść :)

moja żona znalazła jeszcze inne określenie: "loża szyderców"
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 30.01.2019 23:19

walp

No to wszystko jasne. Nazwa "Škoj" pojawia się też w okolicach Pelješca i i Korčuli, np na wysepce Vrnik, w sąsiedztwie kamieniołomu jest konoba o takiej nazwie, jak też wiele innych miejsc tak nazwanych.
Rozumiem,że to archaiczne słowo... :?:
U svakodnevnom govoru stanovnici grada Hvara otoke nazivaju Škoji, dok će se rijetko čuti ime Pakleni otoci.[l
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 30.01.2019 23:46

Katerina napisał(a):No to wszystko jasne. Nazwa "Škoj" pojawia się też w okolicach Pelješca i i Korčuli ...

To są inne wyspy, na Kanale Pelješkim http://www.viganj.org/dalmatin/?page_id=223&lang=HR
Katerina napisał(a):Rozumiem,że to archaiczne słowo... :?:

Niestety nie znam dokładnego znaczenia, ani źródłosłowu. Jak podaje linkowany artykuł, Škoji je lokalni naziv.
Wygląda na to, że mieszkańcy zarówno Hvaru, jak i Pelješca oraz Korčuli malutkie sąsiednie wyspy nazywają Škoji.

To tylko moja teoria, więc może ktoś to zweryfikuje. :wink:

P.S. Teoria to za dużo powiedziane. Taki wniosek mi się nasunął. :lol:
Ostatnio edytowano 31.01.2019 00:01 przez walp, łącznie edytowano 1 raz
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14797
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 30.01.2019 23:59

Katerina napisał(a):Rozumiem,że to archaiczne słowo... :?:
U svakodnevnom govoru stanovnici grada Hvara otoke nazivaju Škoji, dok će se rijetko čuti ime Pakleni otoci.[l

Nie archaiczne, tylko potoczne :) U svakodnevnom govoru oznacza dosłownie "w mowie codziennej", czyli w języku potocznym.

walp napisał(a):To tylko moja teoria, więc może ktoś to zweryfikuje. :wink:

Ciężko będzie ;)
Sprawdziłam w słynnym słowniku Anića ;) i nie ma, więc raczej nie jest to wyraz pochodzący z języka ogólnego.

edit: Teraz przyszły mi do głowy małże, czyli školjke albo školjkaši. Podobny rdzeń 8)
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 31.01.2019 00:06

maslinka
:oops:
U svakodnevnom govoru


Przez nieuwagę przeczytałam... svakodavnom :mrgreen:
I pomyślałam w pierwszym odruchu, że tak często w przeszłości nazywano... Czas na dobre okulary :mrgreen: :papa:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 31.01.2019 00:07

maslinka napisał(a):
Katerina napisał(a):Rozumiem,że to archaiczne słowo... :?:
U svakodnevnom govoru stanovnici grada Hvara otoke nazivaju Škoji, dok će se rijetko čuti ime Pakleni otoci.[l

Nie archaiczne, tylko potoczne :) U svakodnevnom govoru oznacza dosłownie "w mowie codziennej", czyli w języku potocznym.

Zgadza się, u svakodnevnom govoru, znaczy w języku potocznym. Tak mieszkańcy Hvaru nazywają te wysepki, ale ja zrozumiałem, że Katerina pytała o samą nazwę Škoji, a ta może być archaiczna, ale używana w języku codziennym. Jednak jak napisałem, nie znam etymologii tej nazwy.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 31.01.2019 00:14

maslinka napisał(a):
walp napisał(a):To tylko moja teoria, więc może ktoś to zweryfikuje. :wink:

Ciężko będzie ;)
Sprawdziłam w słynnym słowniku Anića ;) i nie ma, więc raczej nie jest to wyraz pochodzący z języka ogólnego.

edit: Teraz przyszły mi do głowy małże, czyli školjke albo školjkaši. Podobny rdzeń 8)

Niekoniecznie. :D

"Teoria" nie dotyczy samej nazwy Škoji, ale tego, że różne wyspy (zarówno te pomiędzy Korčulą i Pelješscem oraz te przy Hvarze) są nazywane przez lokalnych mieszkańców tak samo - Škoji. :wink:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14797
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 31.01.2019 00:28

walp napisał(a):"Teoria" nie dotyczy samej nazwy Škoji, ale tego, że różne wyspy (zarówno te pomiędzy Korčulą i Pelješscem oraz te przy Hvarze) są nazywane przez lokalnych mieszkańców tak samo - Škoji. :wink:

Aaa, wszystko jasne 8)
Kasia, jak pisała, potrzebuje okularów, ja w tej chorobie chyba też źle widzę ;)
Beatka73
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 120
Dołączył(a): 18.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beatka73 » 31.01.2019 00:31

Agatko, piękne zdjęcia udało Ci się ustrzelić na spotkaniu, aż łezka w oku ........I na parkingu trafiłaś niezłe grono, a Roxi się martwiła że nie zdążyła fotki strzelić tylu naklejkom na raz ,bo na spotkanie dobiegła ostatnia i się spieszyła ,a po wyjściu wielu aut już nie było.
ZytaS
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2068
Dołączył(a): 08.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) ZytaS » 31.01.2019 00:34

maslinka napisał(a):
walp napisał(a):"Teoria" nie dotyczy samej nazwy Škoji, ale tego, że różne wyspy (zarówno te pomiędzy Korčulą i Pelješscem oraz te przy Hvarze) są nazywane przez lokalnych mieszkańców tak samo - Škoji. :wink:

Aaa, wszystko jasne 8)
Kasia, jak pisała, potrzebuje okularów, ja w tej chorobie chyba też źle widzę ;)


No to teraz wiem skąd taki ruch na forum :mrgreen: cromaniacy chorzy... witam w klubie, tak się zaczytałam, że nawet nie zauważyłam jak mi dzień "na leżąco" minął :papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Na wyspie lawendą i winem słynącej - Hvar 2018 - strona 31
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone