Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

MLINI - nic dodać, nic ująć!

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 31.08.2015 09:46

Odcinek 15: 27 lipca 2015: Perast 8)

Perast, obok Kotoru, był moim głównym celem w MNE ... no i oczywiście nie starczyło czasu, żeby poczuć jego klimat ... :( .
Kiedy dojechaliśmy słońce schowało się już za góry ... co nie znaczy, że nie było gorąco :wink:
i dwie wysepki, Gospa od Škrpjela - Matka Boska na Skale i Sveti Djordje - św. Jerzy, były mocno zacienione ...

Ale co tam ... zostawiamy nasze bolidy przy górnej drodze i schodzimy na dół ...


Obrazek


Zuzia zawsze włazi ludziom na głowę ... tym razem wlazła komuś na dach ... :roll: :wink:

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Gdyby jeszcze ktoś miał niedosyt kościoła św. Mikołaja ... to coś znajdę :oczko_usmiech: :smo: .


Idziemy wzdłuż nabrzeża ...

Obrazek


Obrazek


Obrazek



Kościół św. Marka

Obrazek


Obrazek


Obrazek



Pałac braci Bujović - obecnie muzeum

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Dochodzimy do wysepek ...

Obrazek



Gospa od Škrpjela - zgodnie z legendą, podczas nocnego połowu ryb 22 lipca 1452 r., dwaj rybacy – bracia Mortešić – znaleźli na niej obraz Matki Boskiej. Trzykrotnie ustawiano go w kościele św. Mikołaja w Peraście, ale za każdym razem w tajemniczych okolicznościach obraz wracał na skałę[2]. Wydarzenie to było bodźcem do budowy w tym miejscu świątyni, a wpierw wysepki, którą nazwano Gospa od Škrpjela (škrpio w lokalnym dialekcie oznacza bowiem skałę)[3]. Mieszkańcy Perastu zaczęli wysypywać głazy i zatapiać zdobyte tureckie okręty, stopniowo powiększając wysepkę.
Obrazek


Sveti Djordje - na wyspie znajduje się zabytkowy klasztor benedyktyński św. Jerzego i stary cmentarz
Obrazek



Robi się późnawo, a do "domu" daleko ... wracamy ... :(

Ja zamykam tyły ...i pilnuję, żeby nasza wielka włoska rodzina się nie rozłaziła :wink:
Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek



W następnym odcinku będzie trochę "chińszczyzny" :oczko_usmiech: :smo: :papa:
Kasia i Krzyś
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1080
Dołączył(a): 15.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia i Krzyś » 31.08.2015 09:49

to czekamy na mury w Stonie...
u nas też zdobyte w tym roku 8)
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 31.08.2015 09:55

Kasia i Krzyś napisał(a):to czekamy na mury w Stonie...

No brawo, brawo :D :smo: .
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 31.08.2015 10:34

Perast mimo zacienienia bardzo urokliwy. Chętnie bym się powłóczyła jego uliczkami :)

A propos tych okolic... W sobotę na TV4 leciał serbski horror ;) Mamula. Film był bardziej śmieszny niż straszny, tzn. śmieszne były "efekty specjalne", które z założenia miały przerażać ;)

Ale warto było pooglądać, żeby popatrzeć na piękną Zatokę Kotorską. Film był też kręcony na tytułowej wyspie Mamuli (gdzie znajduje się twierdza, będąca w czasie II wojny światowej więzieniem) i w Herceg Novi. I dla tych krajobrazów warto go zobaczyć. Bo poza tym straszna kicha :roll: :wink:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 31.08.2015 10:47

maslinka napisał(a):Perast mimo zacienienia bardzo urokliwy. Chętnie bym się powłóczyła jego uliczkami :)

A propos tych okolic... W sobotę na TV4 leciał serbski horror ;) Mamula. Film był bardziej śmieszny niż straszny, tzn. śmieszne były "efekty specjalne", które z założenia miały przerażać ;)

Ale warto było pooglądać, żeby popatrzeć na piękną Zatokę Kotorską. Film był też kręcony na tytułowej wyspie Mamuli (gdzie znajduje się twierdza, będąca w czasie II wojny światowej więzieniem) i w Herceg Novi. I dla tych krajobrazów warto go zobaczyć. Bo poza tym straszna kicha :roll: :wink:

Jak będą kiedyś powtarzać, to będę wiedziała, na co zwrócić uwagę :wink:
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 31.08.2015 11:59

Ha ha ha :lol:

Też mnie ta zatoka przyciągnęła przed tivi.
Wrażenia - jak u maslinki. Film - totalne żenua ... no ale ta zatoka i krajobrazy :)
GOLDEN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1756
Dołączył(a): 12.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) GOLDEN » 31.08.2015 12:30

mysza73 napisał(a):....W następnym odcinku będzie trochę "chińszczyzny" :oczko_usmiech: :smo:


Nooo wreszcie coś ciekawego... :devil: :lool: :smo:
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 31.08.2015 12:32

GOLDEN napisał(a):
mysza73 napisał(a):....W następnym odcinku będzie trochę "chińszczyzny" :oczko_usmiech: :smo:


Nooo wreszcie coś ciekawego... :devil: :lool: :smo:


Że mury w Ston :?: :?: :?: :oczko_usmiech:
kkra
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 790
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kkra » 31.08.2015 13:41

Zjechałam do domu, starsze dziecię do szkoły musi jutro ruszyć, gimbaza przed nami 8O 8O
kiedy to zleciało!
oczywiście muszę dokładnie prześledzić Twoją relację, a widzę, że mam co czytać i oglądać.
Piękne zdjęcia!
Sara76
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 25.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sara76 » 31.08.2015 20:52

Perast widziałam o tyle o ile, głównie nadbrzeże, bo płynęliśmy na wysepkę Matki Boskiej na Skale. Fajne miejsce, robi wrażenie, ładny kościółek na malutkiej wysepce, bardzo urokliwy. Czekam na ciąg dalszy :papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 31.08.2015 20:56

Perast bardzo mi się podoba!
Wieżyczki, rozetki, kościółki

Zuzia to już z 20 centymetrów wyższa od Ciebie, Aga

:mrgreen: :roll:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 01.09.2015 09:03

GOLDEN napisał(a):
mysza73 napisał(a):....W następnym odcinku będzie trochę "chińszczyzny" :oczko_usmiech: :smo:


Nooo wreszcie coś ciekawego... :devil: :lool: :smo:

:boss:

gusia-s napisał(a):
GOLDEN napisał(a):
mysza73 napisał(a):....W następnym odcinku będzie trochę "chińszczyzny" :oczko_usmiech: :smo:


Nooo wreszcie coś ciekawego... :devil: :lool: :smo:


Że mury w Ston :?: :?: :?: :oczko_usmiech:

No że Ston :mrgreen:


kkra napisał(a):Zjechałam do domu, starsze dziecię do szkoły musi jutro ruszyć, gimbaza przed nami 8O 8O
kiedy to zleciało!

Nawet się nie obejrzysz, jak mała będzie szła do szkoły :roll: :smo: .


Sara76 napisał(a):Perast widziałam o tyle o ile, głównie nadbrzeże, bo płynęliśmy na wysepkę Matki Boskiej na Skale. Fajne miejsce, robi wrażenie, ładny kościółek na malutkiej wysepce, bardzo urokliwy. Czekam na ciąg dalszy :papa:

No a my nie popłynęliśmy ... za późno było ... :(


tony montana napisał(a):Perast bardzo mi się podoba!
Wieżyczki, rozetki, kościółki

Zuzia to już z 20 centymetrów wyższa od Ciebie, Aga

:mrgreen: :roll:

Bo ja tak specjalnie się "zniżam" do zdjęć :wink: , bo Zuzka ciągle smęci, że jest za niska ... i że to niby po mnie :roll: :smo: .
kkra
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 790
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kkra » 02.09.2015 12:11

Mysza doczytałam dopiero o łapówce w BiH (moje dziecie nie współpracuje),
przyznaj, co miałaś w aucie? pewnie cały karton princeski :lol:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 02.09.2015 12:22

kkra napisał(a):Mysza doczytałam dopiero o łapówce w BiH (moje dziecie nie współpracuje),
przyznaj, co miałaś w aucie? pewnie cały karton princeski :lol:

Princeski leżały sobie bezpiecznie w lodówce :oczko_usmiech: :smo: .
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 02.09.2015 12:22

Odcinek 15: 29 lipca 2015: Ston :P

Mury w Dubrowniku, to nie jedyne mury, na które jakoś nie mogę dojść :roll: :wink: .
Podobnie miałam z murami w Stonie ... :oops:
W Orebiczu byłam 5 razy ... przez Ston przejeżdżałam za każdym razem, czyli mamy 10 razy.
Doliczając kilka wypadów do Dubrownika, Mostaru ... myślę że mury w Stonie mijałam około 20 razy ... i jakoś się nie składało, żeby się zatrzymać 8O :roll: :wink: .
Tak więc w tym roku było postanowione już od początku, że wycieczka do Stonu będzie :!:

I była :D ... zapraszam więc :oczko_usmiech: .
Auta zastawiamy na głównym parkingu (dziwne, że jeszcze jest bezpłatny 8O :wink: ).
Spacer uliczkami zostawiamy sobie na później i kierujemy się w stronę murów, bardzo słusznie jak się potem okazuje, bo wejść można do godziny 19.30.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek



Dochodzimy do kasy.
Wstęp płatny klik,
choć jestem prawie pewna, że zapłaciłam 100 kun :? ... może policzyli mnie jako dziecko ... albo studentkę 8O :oczko_usmiech: :wink: .

Idziemy ... to będzie długi spacerek :wink: .

Obrazek

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Z ludziem :wink:
Obrazek

I bez ludzia :smo:
Obrazek


Obrazek


Obrazek


Z ludziem ...
Obrazek

I bez ...
Obrazek


Obrazek


cdn :smo: :papa:


Ps. Stałam się dziś szczęśliwą posiadaczką dwóch karnetów na mecze Czarnych w sezonie 2015/2016 :mrgreen: ,
wróciłam lżejsza o 800 pln :roll: ... więc jak jutro nie będzie kolejnego odcinka, znaczy ... że mąż mnie udusił :oops: :wink:.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
MLINI - nic dodać, nic ująć! - strona 24
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone