Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże po Polsce podróże - Na Wschód-odsłona 2 :)

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-)

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 14.04.2016 12:46

kulka53 napisał(a):Oto żareckie stodoły


... 8O ... nawet całkiem, całkiem się prezentują - ładny ten kamień elewacyjny ... :) ...

kulka53 napisał(a):tak oto można znaleźć wspólny mianownik pomiędzy Cykladami a Żarkami


... w tym przypadku dopatruję się lekkiego nadużycia ... :oczko_usmiech: ...
Pozdrawiam.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-)

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 14.04.2016 13:47

kmichal napisał(a):
kulka53 napisał(a):Oto żareckie stodoły
... 8O ... nawet całkiem, całkiem się prezentują - ładny ten kamień elewacyjny ... :) ...
Popieram, całkiem ładny kamień, ale i całość i ład dookoła miło się prezentują

kulka53 napisał(a):
piekara114 napisał(a)::mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: To tak jak my :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
O, Wam to się należy mały ochrzanik :wink:
Macie dużo bliżej... zwłaszcza do części bliżej Krakowa :idea:
W sam raz na jednodniowe wycieczki :D
Należy się, należy :oops: , ale wiesz im bliżej tym trudniej tam trafić :mrgreen: Chociaż w Pieskowej Skale to kilka razy byłam, no i w samym Ojcowie oczywiście też
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-)

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 15.04.2016 07:16

kmichal napisał(a):
kulka53 napisał(a):tak oto można znaleźć wspólny mianownik pomiędzy Cykladami a Żarkami

... w tym przypadku dopatruję się lekkiego nadużycia ... :oczko_usmiech: ...

No może troszeczkę.... :lol: , ale serio, od razu skojarzyła się nam Sikinos i zrujnowane budynki gospodarskie ponad Chorą :roll:

piekara114 napisał(a):
kmichal napisał(a):
kulka53 napisał(a):Oto żareckie stodoły
... 8O ... nawet całkiem, całkiem się prezentują - ładny ten kamień elewacyjny ... :) ...
Popieram, całkiem ładny kamień, ale i całość i ład dookoła miło się prezentują

Kamień chyba łatwo dostępny w okolicy :roll:
A brak śmieci zdecydowanie na plus władz Żarek i samych handlujących na tym sporym terenie :idea:

piekara114 napisał(a):
kulka53 napisał(a):im bliżej tym trudniej tam trafić :mrgreen: Chociaż w Pieskowej Skale to kilka razy byłam, no i w samym Ojcowie oczywiście też
To prawda... w wielu miejscach na Dolnym Śląsku nigdy nie byłem :roll: , a na usprawiedliwienie mam tylko to, że nie przepadam za swoim regionem :? .
Natomiast w Ojcowie owszem byłem, ale jako dziecko więc nic nie pamiętam. Małgosia nie była nigdy, myślę więc, że kiedyś i tam zawitamy.

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-)

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 15.04.2016 07:50

3 kwietnia 2016, niedziela c.d.

Ponieważ wg planu przez Żarki mieliśmy przejeżdżać, zaplanowałem już wcześniej że zajrzymy na chwilę do położonego tuż obok miasta sanktuarium w Leśniowie.

Parę słów na jego temat

Co nieco dowiedzieć się też można stąd :)

Obrazek

Podobało się nam tutaj....a jak widać źródełko dzięki któremu całe to miejsce zaistniało jest wykorzystywane do tej pory.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Parę fotek z niezbyt dużego terenu wokół kościoła.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

XVI-sto wieczny klasztor całkiem nieźle się prezentuje.

Obrazek

Obrazek

Akurat odbywało się jakieś nabożeństwo, chyba nadprogramowe, bo w „rozkładzie” wypisanym na tablicy nie było nic o tej porze wspomniane. No ale nie chciało się nam czekać do zakończenia, zajrzeliśmy tylko przez otwarte drzwi by zobaczyć wnętrze i figurkę MB Leśniowskiej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5740
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 16.04.2016 18:49

Widzę znajome miejsca - Jasna Góra, Olsztyn, Żarki, Leśniów :) .
Tylko wokół stodół w Żarkach bardzo pusto, znaczy się targu nie było. My trafiliśmy tam, jak był targ - mnóstwo straganów, mnóstwo ludzi... Ale i tak było to ciekawe zestawienie starych stodół z bardziej nowoczesnymi straganami. :wink:

Pozdr.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-)

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 17.04.2016 06:38

Nefer napisał(a):Widzę znajome miejsca - Jasna Góra, Olsztyn, Żarki, Leśniów :) .
Tylko wokół stodół w Żarkach bardzo pusto, znaczy się targu nie było. My trafiliśmy tam, jak był targ - mnóstwo straganów, mnóstwo ludzi... Ale i tak było to ciekawe zestawienie starych stodół z bardziej nowoczesnymi straganami. :wink:

Jesteśmy w Polsce, miejsca powinny i często są znajome :)
To było niedzielne popołudnie, targu rzeczywiście nie było, za to było jak widać czyściutko i schludnie. Z informacji jakie posiadłem po powrocie czytając o tym miejscu, okazało się, że rzeczywiście jarmarki przeróżne odbywają się w Żarkach często i są znane nie tylko w okolicy. Teren jest ogromny... nic więc dziwnego :) .

Pozdrawiam
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5740
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 17.04.2016 13:10

kulka53 napisał(a):Jesteśmy w Polsce, miejsca powinny i często są znajome :)

Niestety są regiony w Polsce kompletnie mi nieznane z autopsji, np. Roztocze, Suwalszczyzna.
Ale akurat w Jurze byłem, a w samej Częstochowie nawet kilka razy, m.in. z tego powodu, że mieszkała tam ciotka mojej mamy.

kulka53 napisał(a):za to było jak widać czyściutko i schludnie

Mam wrażenie, że nawet w czasie targu panował tam porządek i schludność.

Pozdrawiam
Szymon
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-)

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.04.2016 08:06

Nefer napisał(a):Niestety są regiony w Polsce kompletnie mi nieznane z autopsji, np. Roztocze, Suwalszczyzna.
Ale akurat w Jurze byłem, a w samej Częstochowie nawet kilka razy, m.in. z tego powodu, że mieszkała tam ciotka mojej mamy.

My też mamy parę białych plam... Szczecin i okolice na przykład, wybrzeże środkowe, albo też cała ściana wschodnia od Lublina na północ i Warszawy na wschód :roll: czy okolice Olsztyna.
Zajmiemy się tym prędzej czy później :cool:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-)

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.04.2016 08:07

3 kwietnia 2016, niedziela c.d.

Na zakończenie kwietniowej wycieczki zaplanowaliśmy kolejny zamek z serii Orlich Gniazd, a właściwie ruiny zamku w Mirowie.

Że to był dobry wybór przekonaliśmy się widząc coś takiego 8O .

Obrazek

Przyznam, że o ile o zamkach w Olsztynie czy Ogrodzieńcu słyszałem i widziałem je nawet dawno temu, o tyle o Mirowie nie słyszałem nigdy. Ruiny nie są obecnie udostępnione do zwiedzania, trwają prace zabezpieczające i podobno ma to nastąpić w przyszłym roku. Zobaczymy.

Zostawiliśmy auto pod lasem po zachodniej stronie zamku i poszliśmy obejrzeć go z bliska.

Obrazek

Obrazek

Kawałek dalej znajduje się zespół skałek, zwanych Skałkami Mirowskimi, dość popularnych wśród amatorów wspinaczki, widzieliśmy kilka grupek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-)

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.04.2016 08:08

Patrząc na powyższe fotki, można odnieść wrażenie, że znaleźliśmy się niemalże na pustkowiu 8O , ale to tylko wrażenie.... od tej strony nie było po prostu widać potężnych tłumów jakie odwiedziły Mirów i pobliskie Bobolice (dokąd jeszcze pojedziemy). W samym niewielkim Mirowie jest wielki plac przeznaczony na parking, niemal w całości był zapchany samochodami 8O , przyznam, że lekko mnie zatkało gdy to zobaczyłem. W każdym razie okazało się, że okolica jest mocno popularna w takie dni jak dzisiaj.

Chociaż wciąż tego nie widać :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No, może trochę tutaj...

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-)

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.04.2016 08:09

No i tutaj, na szlaku przez skałki Mirowskie do pobliskiego zamku w Boblicach.

Obrazek

A oto i on :idea:

Obrazek

Zwiedzamy zoomem :cool:

Obrazek

Obrazek

Uznaliśmy, że jednak lepiej będzie gdy wrócimy do auta :roll:

Obrazek

Z tej strony Mirów też nieźle się prezentuje, mimo, ze pod słońce.... może dzięki temu, że dość starannie wycięto dość niedawno porastające skałki zarośla pozostawiając prawie wyłącznie jałowce.

Obrazek

Pamiątkowa fotka z Mirowem :cool:

Obrazek

I na tle skałek :)

Obrazek

Wróciliśmy do auta czekającego na skraju sosnowego lasu, zjedliśmy przygotowane jedzonko... w sumie gdzieś w okolicy nietrudno byłoby znaleźć całkiem niezłe miejsce na piknik i nocleg :cool: , ale nie tym razem. Naszym skromnym zdaniem – Mirów to świetne, piękne, malownicze miejsce, wciąż trochę dzikie. Prawdopodobnie niedługo, albo może nie tak niedługo, ale jednak nastąpią tu jakieś zmiany... ale jakie? Czy na lepsze? to się okaże.

c.d.n.
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5788
Dołączył(a): 30.05.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-)

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 18.04.2016 08:56

Widzę, że zamek w Bobolicach trochę się ostatnio zmienił :D

Tak wyglądał jeszcze parę lat temu:

P1030281-2.jpg
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-)

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 18.04.2016 10:12

Rzeczywiście pusto dookoła zamku w Mirowie.
Kiedyś spędziłam tam bardzo fajny długi majowy weekend (w 2004 roku), na polu biwakowym pod ruinami. Już tego pola nie ma?

Fajnie popatrzeć na dobrze znane tereny - Częstochowa, Olsztyn, Żarki...
Poraj (niedaleko Żarek) jest fajny! Moja koleżanka miała tam babcię i kiedyś w szkole średniej spędziłam tam kawałek wakacji, a ona u moich dziadków (po sąsiedzku) - w Pilicy :)

Pozdrawiam :papa:
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-)

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 18.04.2016 10:43

... całkiem fajny ten Wasz kwietniowy wypad ... 8) ... dla nas jest to teren całkowicie nieznany, tym bardziej szczegółowo śledzę każdy Wasz krok ... :wink: ...
Pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-)

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.04.2016 20:55

greenrs napisał(a):Widzę, że zamek w Bobolicach trochę się ostatnio zmienił :D

Tak wyglądał jeszcze parę lat temu

No trochę....
A jeszcze parę lat wcześniej, jak ten w Mirowie (widzieliśmy na tablicach) :roll:

maslinka napisał(a): Już tego pola nie ma?

Trudno powiedzieć... początek kwietnia to pora taka trochę nie namiotowa :)
Ale wydaje mi się, że bardzo możliwe, że nie ma. W Mirowie sporo agroturystyki :roll:

maslinka napisał(a): Poraj (niedaleko Żarek) jest fajny!

:)
Planowałem nad zalew w Poraju zajrzeć po drodze, ale ze względu na wspomnianą porę roku tylko po to, by popatrzeć... uznaliśmy jednak, że zamki będą ciekawsze niż jeziorko i odpuściliśmy :?

kmichal napisał(a):... całkiem fajny ten Wasz kwietniowy wypad ... 8) ... dla nas jest to teren całkowicie nieznany, tym bardziej szczegółowo śledzę każdy Wasz krok ... :wink: ...

Kolejny krok będzie bardzo krótki :)
A następne - możliwe że bardzo niedługo nastąpią, choć jeszcze nie zdecydowaliśmy w którym kierunku się udamy.
Jura K-C :wink: jest całkiem niczego sobie i mimo, że przejeżdżałem co najmniej kilkadziesiąt razy, dopiero teraz jakoś tak postanowiliśmy przyjrzeć się jej nieco bliżej...

Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska



cron
Małe i duże po Polsce podróże - Na Wschód-odsłona 2 :) - strona 24
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone