Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - EEE czyli Grecja 2018 :

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.11.2018 08:34

dangol napisał(a):U nas regułą jest spanie z otwartą klapą bagażnika 8).

Bo Wy śpicie (przynajmniej tak mi się wydaje) głowami w kierunku jazdy :D
My, zarówno w Skodzie, jak i teraz, śpimy głowami do tyłu. Luna z tyłu jest węższa nieco, z pewnością więcej miejsca mielibyśmy śpiąc odwrotnie, ale tak wygodniej się nam wchodzi na i schodzi z łóżka :cool: .
Także wolimy mieć otwarte/uchylone tylne, suwane drzwi niż tylną klapę, żeby nie wiało nam po głowach. Choć przy potężnych upałach na Tilos spaliśmy właśnie z otwartą klapą i właśnie na nią mamy naszykowaną zasłonkę przeciwkomarową. Jak dotąd się nie przydała.
te kiero napisał(a):Już trip dojazdowy pochłonięty, czekam na rozwój pierwszego E i rozwikłanie dwóch pozostałych. :D

Ponieważ teraz pociągniemy 2 wątki jednocześnie, odcinki mogą się pojawiać z mniejszą częstotliwością. Ale będziemy się starać :) .
te kiero napisał(a):chciałoby się samochodem, ale raczej będzie to jednak samolot z czymś potem wynajętym na miejscu

Aha. Czyli spania w autku tym razem nie będzie :roll:
te kiero napisał(a):my tylko z otwartymi oknami w tylnych drzwiach, przy otwartej klapie bagażnika mam tendencję do nocnego zsuwania się :wink: :lol: a lubimy spać na lekkim spadzie

Czasem też zdarzy się nam spad :wink: , oboje wolimy jednak gdy jest to spad przodem auta w górę...tak było w poprzednim aucie i tak jest też teraz...wtedy mamy nogi wyżej i śpi się lepiej. Gdy jest odwrotnie też się zsuwamy :cool: , co jednak nie grozi wypadnięciem z auta :lol: .

Pozdrawiam
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - EEE czyli Grecja 2018 :

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 21.11.2018 10:15

Z wielką przyjemnością przeczytałam entuzjastyczny początek relacji. Czuję, że będzie o wiele lepiej niż na nieszczęsnej Krecie.

W oczekiwaniu na cd. zwiedzam Eginę na mapie google(nie miałam pojęcia gdzie to jest :oops: :papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13767
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - EEE czyli Grecja 2018 :

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 21.11.2018 21:42

ruzica napisał(a):Z wielką przyjemnością przeczytałam entuzjastyczny początek relacji. Czuję, że będzie o wiele lepiej niż na nieszczęsnej Krecie.

W oczekiwaniu na cd. zwiedzam Eginę na mapie google(nie miałam pojęcia gdzie to jest :oops: :papa:


Ja widziałem "dobrze" Eginę z samolotu podczas lotu na Kretę
Podobnie jak i Hydrę, Dokos, Methanę, wczesniej zaś Salaminę

Myślę, że jednym z kolejnych "E" będzie Eubea, choc to kawał wyspy i pewnie można na niej i miesiąc spędzić z tego, co czytałem

:boss:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - EEE czyli Grecja 2018 :

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.11.2018 07:33

ruzica napisał(a):Z wielką przyjemnością przeczytałam entuzjastyczny początek relacji. Czuję, że będzie o wiele lepiej niż na nieszczęsnej Krecie.

Było lepiej :idea: , a gdyby jeszcze dopisała pogoda :roll: byłoby prawie idealnie :)

ruzica napisał(a):W oczekiwaniu na cd. zwiedzam Eginę na mapie google(nie miałam pojęcia gdzie to jest :oops: :papa:

Na Eginie nie będziemy bardzo długo, jednak odwiedziliśmy tam sporo miejsc więc pobyt trochę się "rozciągnie" :) .

tony montana napisał(a):Ja widziałem "dobrze" Eginę z samolotu podczas lotu na Kretę
Podobnie jak i Hydrę, Dokos, Methanę, wczesniej zaś Salaminę

Myśmy Salaminę widzieli nieraz z promu... no i w ogóle z Pireusu :) , może kiedyś się wybierzemy by trochę bliżej ją poznać.
Dokos odpada, jest bezludna :roll: . Wszystkie inne wysepki są w planach :)
tony montana napisał(a):Myślę, że jednym z kolejnych "E" będzie Eubea, choc to kawał wyspy i pewnie można na niej i miesiąc spędzić z tego, co czytałem

Tak, pojechaliśmy na Eubeę, nie jest tak wielka jak Kreta, ale faktycznie jest spora. Sądziłem że będziemy mogli poznać ją lepiej, choć i tak na całość nie starczyłoby nam czasu. Trochę widzieliśmy, ale przez załamanie pogodowe musieliśmy zwiewać nieco wcześniej :? .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - EEE czyli Grecja 2018 :

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.11.2018 07:37

16 września, poniedziałek

A więc Egina… wyspa nieduża, ale i nie tak całkiem malutka, wyspa gęsto dość zamieszkała, popularna, z kilkoma ciekawymi miejscami – zwłaszcza z jednym, słynną świątynią Afai. Przyglądając się przed wyjazdem mapkom wyspy, także w google, wysnułem 2 wnioski – na Eginie jest całkiem sporo ciekawych, wartych odwiedzenia miejsc :idea: , za to nie ma tam zbyt wielu wartych zainteresowania plaż… zresztą w ogóle nie ma tam wiele plaż. Jak się miało okazać, pierwszy wniosek był ze wszech miar słuszny, natomiast drugi tak nie do końca :) .

Noc rzeczywiście była gorąca i duszna, na dodatek okazało się, że na Eginie poza mniej więcej 13 tysiącami ludzi mieszkają także komary :roll: . Nie było ich dużo, ale trochę zakłócały nam spokojny sen… bo poza nimi nie było nic co mogłoby to zrobić. Poranek był równie spokojny, nie działo się nic wartego odnotowania poza przyjazdem kilku aut z zestawem kierowca + pies na pokładzie. Początkowo sądziliśmy że jest to popularne miejsce na spacery z psami (dlaczego niby akurat tu to nie wiem), ale okazało się że nie do końca jest to prawda, bo panowie poza psami zabierali na spacer też strzelby :roll: . Niemniej, wystrzałów słychać nie było.

Nie spieszyliśmy się zbytnio, trzeba było po podróży nieco uporządkować siebie a także nasze bagaże i wnętrze auta. Potem porozglądaliśmy się trochę po okolicy, właściwie po plaży na której się znajdowaliśmy… Klima leży niemal na samym południowym krańcu Eginy. Jest tu chyba popularna tawerna (rankiem pozostawała zamknięta) i sporo plażowych parasolek. Dojazd betonową dróżką, bardzo :idea: stromą na samym końcu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Klima nie jest szczególnie atrakcyjną plażą. Co prawda wejście do wody jest łagodne i piaszczyste (tu duży plus), ale piasek na brzegu jest dość ciemny, wilgotny i twardy. No i te parasolki… niespecjalnie się nam tu podoba.

Obrazek

Obrazek

Najbliższe zabudowania są na wzgórzu ponad zatoką.

Obrazek

Zwiedzam :cool: .

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - EEE czyli Grecja 2018 :

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.11.2018 07:37

Ta wielka góra na horyzoncie to półwysep Methana. Jestem w lekkim szoku bo nie sądziłem że w rzeczywistości jest to tak blisko :roll: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po drugiej stronie zatoki są już tylko kamienie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Numeracja parasolek :wink: .

Obrazek

Obrazek

Eukaliptusowe „zaplecze” plaży.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zrobiło się późnawo 8O , na plaży zaczynają się pojawiać pierwsi plażowicze :) .

Obrazek

Niektórzy natychmiast powędrowali do wody…

Obrazek

To bardzo mi się podoba :idea: .

Obrazek

Podobnie jak temperatura wody – zmierzyłem, 24 stopnie :) .

Obrazek

W zasadzie jesteśmy już spakowani :roll: .

Obrazek

Najwyższy czas ruszać na podbój Eginy (choć na Methanę podczas tego wyjazdu nie dotrzemy).

Obrazek

Jest piękna, ciepła pogoda… tylko ciepła, bo po spokojnej nocy zerwał się o poranku silny wiatr i trochę ochładza powietrze. Startujemy…

c.d.n.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - EEE czyli Grecja 2018 :

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 22.11.2018 10:29

kulka53 napisał(a):To bardzo mi się podoba .


... wcale mnie to nie dziwi ... :oczko_usmiech: ...
Pozdrawiam.
tompakosc
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 103
Dołączył(a): 13.11.2015
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - EEE czyli Grecja 2018 :

Nieprzeczytany postnapisał(a) tompakosc » 22.11.2018 11:16

kulka53 napisał(a):Ta wielka góra na horyzoncie to półwysep Methana. Jestem w lekkim szoku bo nie sądziłem że w rzeczywistości jest to tak blisko :roll:

... no dobra ujawnię się, bo poczytuję regularnie Wasze relacje i co rusz coś koduję z zamiarem wykorzystania na własne wyprawy :hut:
Witajcie :papa:
Faktycznie patrząc na mapę trudno byłoby sobie wyobrazić, że wizualnie to tak blisko ... 8O
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - EEE czyli Grecja 2018 :

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.11.2018 08:15

kmichal napisał(a):
kulka53 napisał(a):To bardzo mi się podoba .

... wcale mnie to nie dziwi ... :oczko_usmiech: ...

Lubimy spokojną wodę, piaszczyste dno i łagodne wejście... :cool:
Plaża Klima przypomniała mi np. plaże na Siros, albo też na lądowym przesmyku na Astipalei.
tompakosc napisał(a):... no dobra ujawnię się, bo poczytuję regularnie Wasze relacje i co rusz coś koduję z zamiarem wykorzystania na własne wyprawy :hut:
Witajcie :papa:

Cześć Tomek, miło Cię widzieć w naszym wątku :D
Fajnie że się nasze opisy przydają :idea: , po to je robimy :)

tompakosc napisał(a):Faktycznie patrząc na mapę trudno byłoby sobie wyobrazić, że wizualnie to tak blisko ... 8O

Prawda?
A wcale nie używałem zoomu :wink:
Widać było nieliczne domki rozsiane po wzgórzach i drogi... chyba niezbyt łatwo jest się poruszać po półwyspie od tej strony :roll: . Może kiedyś sprawdzimy.

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - EEE czyli Grecja 2018 :

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.11.2018 08:16

17 września, poniedziałek c.d.

Na początek zatrzymamy się na chwilę w Perdice. Wcześniej próbowaliśmy za pomocą mapy, nawigacji i wnikliwych obserwacji terenu :wink: odnaleźć drogę do jeszcze jednej plaży na południu Eginy – plaży Sarpa. Widzieliśmy ją z góry, na oko jest podobna w charakterze do Klimy, jednak wydaje się mniej popularna ze względu na jakąś infrastrukturę przekaźników energetycznych… albo czegoś w tym stylu… w każdym razie są tam nieopodal słupy i kable :wink: . Do plaży Sarpa nie ma żadnych drogowskazów (przynajmniej my nie zauważyliśmy) a dróżka która wydawała nam się właściwa była na tyle dziurawa i wąska, że odpuściliśmy.

Ok, jedziemy zatem do Perdiki, osady na południowym krańcu Eginy. Dość spora wioska o licznych uliczkach przecinających się pod kątem prostym leży na cyplu kończącym się pagórkiem na którym stoi kościół Agios Sostis. Można go objechać naokoło a przy okazji zostawić auto w cieniu pinii bądź eukaliptusów, które gęsto porastają okolicę :cool: .

Promenadka :cool: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

„Plaża” :wink: .

Obrazek

Ta wysepka nieopodal to Moni. Nie jest zamieszkała, ale jest popularnym celem wycieczek… z Perdiki pływają tam łódki (z tego co widzieliśmy to koszt wynosi 5 euro w obie strony). Z tej strony nie widać, ale z drugiej jest mały, płaski cypelek porośnięty piniami i tam znajduje się jedyna na wysepce plaża, a także bar.

Obrazek

Na cypelku plaża wygląda dość nieprzyjaźnie (oczywiście jak dla nas), ale w zatoczce, którą zobaczymy za chwilę – jest normalniej :cool: .

Obrazek

Perdika – jak to zwykle bywa – była tradycyjną wioską rybacką, teraz jest takim małym kurorcikiem z rządkiem tawern wzdłuż nabrzeża. Jest ich sporo, o tej porze właśnie się otwierają.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W sumie fajny widoczek mają goście :) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak tawerny, to i koty :cool: , jest ich tu mnóstwo :idea: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - EEE czyli Grecja 2018 :

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.11.2018 08:16

Porcik jachtowo-rybacki

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przy nabrzeżu jest też drugi, mały kościółek (do większego, Agios Sostis, pójdziemy później).

Obrazek

Plaża w zatoczce, nie jest może szałowa, ale lepsza niż te skały na cyplu :roll: .

Obrazek

Przy nabrzeżu zauważamy reklamę właśnie zakończonego święta pistacji :D .

Obrazek

I taką fajną roślinkę :)

Obrazek

Agios Sostis jest nowym kościołem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przy kościele jest kranik więc jakby ktoś potrzebował nabrać sobie wody to można…. :cool: . A cały cypel, jak pisałem, porastają eukaliptusy i pinie.

Obrazek

Perdika zajęła nam godzinkę, może półtorej. Dość przyjemne miejsce, o tej porannej porze raczej puste i spokojne, jedyny minus to dość silny wiatr dokuczający w odsłoniętych miejscach.

c.d.n.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - EEE czyli Grecja 2018 :

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 23.11.2018 08:26

kulka53 napisał(a):Promenadka .


... całkiem ładna ... :) ... jak ja tęsknię za spacerami w takich klimatach ... :roll: ...
Pozdrawiam.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13767
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - EEE czyli Grecja 2018 :

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 23.11.2018 20:51

kulka53 napisał(a):Ta wielka góra na horyzoncie to półwysep Methana. Jestem w lekkim szoku bo nie sądziłem że w rzeczywistości jest to tak blisko :roll: .



Z samolotu wyglądało na baaaaardzo blisko ;)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15535
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - EEE czyli Grecja 2018 :

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 23.11.2018 22:21

Podoba mi się to miasteczko i to co do tej pory na wyspie pokazaliście... Na kilku blogach czytałam, że jak na weekendową wyspę dla Ateńczyków, może zaskoczyć... Z niecierpliwością czekam na c.d. :papa:
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4553
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - EEE czyli Grecja 2018 :

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 25.11.2018 13:18

Ten VW Caddy to bardzo fajne autko jest. Mój syn nabył takowe równo rok temu właśnie z myślą o swoich wyjazdach wspinaczkowych i jest bardzo z niego zadowolony, bo sprawdza się w każdych okolicznościach.
Nie wiem jak Ty, ale on dokonał trochę modyfikacji w tym autku.
Pozwolę sobie wrzucić link do strony, gdzie można podpatrzyć różne możliwości przeróbek.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 664
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone