Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 30.01.2020 11:12

U mnie niektóre zdjęcia są, a niektórych dalej brak (tych z końca).
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 30.01.2020 11:19

piekara114 napisał(a):
mysza73 napisał(a):U mnie wciąż nie ma :?
Aga Ty to chyba masz problem u siebie.... Widzę na wszelkich sprzętach, nawet tam gdzie są blokady pewne porobione...

Już widzę :oczko_usmiech:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.01.2020 11:19

Przepraszamy za zamieszanie :oops:
Ewidentnie gdy nie udostępni się albumu w google zdjęć nie widać a i tak samo jest gdy udostępni się już po fakcie czyli wstawieniu do posta. Wtedy zdjęcia widać gdy jesteśmy zalogowani na konto gmailowe :roll: , gdy się wylogujemy, znikają.
Powstawiałem linki do zdjęć na nowo już z udostępnionego albumu, linki się kompletnie pozmieniały.
Mam nadzieję że już będzie ok :)
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 30.01.2020 13:21

Już widzę wszystkie zdjęcia. :)

Agnontia wraz okolicą (i płaskimi kamieniami :wink: ) - piękna! :D
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.01.2020 19:36

Mikromir napisał(a):Agnontia wraz okolicą (i płaskimi kamieniami :wink: ) - piękna! :D

No tak, zapomniałem że niektórzy preferują kamolce :wink: :lol:

Ok, mają swoje plusy. Jak wieje nie zasypują wszystkiego tak jak piach i można poobkładać nimi rzeczy :cool:
Aaaaa, takimi płaskimi można jeszcze kaczki puszczać, co namiętnie czyniłem :lol:
Jan32
Odkrywca
Posty: 62
Dołączył(a): 12.09.2018
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jan32 » 30.01.2020 19:39

Fajna plaża aż grzech nie pojeździć po niej jeśli można.
Można chociaż pobiegać...
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.01.2020 19:50

Jan32 napisał(a):Fajna plaża aż grzech nie pojeździć po niej jeśli można.
Można chociaż pobiegać...

Można, tu i ówdzie były ślady. Ja bym nie zaryzykował, w końcu już parę razy wygrzebywaliśmy auto z piachu lub kamieni :? .
W tym miejscu które widać na fotce było stabilnie, tam zajechaliśmy autem wieczorem.
Po plażach to fajnie się w Danii jeździ :cool:

Co do biegania, nie było potrzeby :D . Czasami to robię gdy woda jest zbyt chłodna by się zanurzyć, np w Bałtyku albo ostatnio na Kei w maju. Paręset metrów wzdłuż plaży i już można zmieniać kierunek na ten w głąb morza.... jeszcze najlepiej gdy wieje i są duże fale :D .
Jan32
Odkrywca
Posty: 62
Dołączył(a): 12.09.2018
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jan32 » 30.01.2020 22:17

kulka53 napisał(a):Po plażach to fajnie się w Danii jeździ :cool:

I po Benone beach w Irlandii...
Zasadniczo najfajniej jest jednak kiedy do plaży nie daje się dojeżdżać a jedynie dostać pieszo lub łodzią.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 31.01.2020 12:50

Jan32 napisał(a):Zasadniczo najfajniej jest jednak kiedy do plaży nie daje się dojeżdżać a jedynie dostać pieszo lub łodzią.

To prawda, byle nie było za daleko pieszo i też w miarę po płaskim :cool:
Jednak dla nas najfajniejsze są dzikie plaże z możliwością dojazdu autem, możemy je wówczas wykorzystać jako miejsce do spania...
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 31.01.2020 12:51

Dzień czternasty, 22 września, niedziela

Jakoś przeżyliśmy tę noc choć podmuchy wiatru były tak silne że budziły nas parę razy w ciągu tego czasu. Poranek był niestety podobny :? , wiało dramatycznie ale schowani za autem daliśmy radę jakoś funkcjonować. Gdyby nie wiatr byłoby całkiem fajnie a tak to nie będziemy darzyć Agnontii szczególnym sentymentem :roll: , poza tym zarówno sama plaża jak i nasz nocleg nie były takie jak sobie wcześniej wyobrażałem.

Parę fotek z poranka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Opuszczamy dolinkę bez większego żalu, bardziej z obawami jak będzie wyglądał nasz powrót. Postanowiliśmy sobie, że jeśli będziemy mieć jakiekolwiek kłopoty, czy to z wiatrem, czy to z szutrowym podłożem czy ze stromymi po nim podjazdami to odpuszczamy inne plaże w tym rejonie i wracamy na asfalt. Okazało się że nie było tak źle (na to liczyłem bo chciałem zobaczyć tu coś więcej niż jedną Agnontię :D )…

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Musieliśmy sporo podjechać do rozwidlenia, jakieś 200-250 metrów co najmniej pod górę. Wiatr oczywiście wiał ale tu wyżej jakby z mniejszą siłą niż na dole… a może w ogóle już nieco osłabł? Pogoda była piękna i upalna :) , bardziej na plażowanie niż telepanie się po szutrach, ale cóż, wyszło jak wyszło.

Na rozwidleniu skręcamy więc w stronę plaży Agios Minas.

Obrazek

Krajobrazy… ładne, specyficzne, podobnie jak i skały tworzące te wzniesienia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie mamy takiego zdjęcia ale po drodze widzieliśmy kilka takich miejsc, podobnie jak na wydmach dla wzmocnienia podłoża stosuje się w tym rejonie nasadzenia. Poletka sosenek mają się całkiem dobrze :) .

Agios Minas już niedaleko.

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 31.01.2020 12:51

Zjeżdżamy na sam dół. Od razu stwierdzamy że dobrze zrobiliśmy wybierając Agnontię zamiast tej dolinki na nocleg i plaży na spędzenie całego dnia. Co prawda nie spotkaliśmy będąc tam żywego ducha 8O ale nie byłoby tutaj dogodnego miejsca na zajechanie autem i rozbicie obozu. Reklamuje się wyżej jedna tawerna a na miejscu zastajemy aż trzy :) , o tej porze roku raczej już nie działające a przynajmniej nie wtedy gdy są takie nieciekawe warunki wietrzne. W każdym razie wszystko wyglądało na pozamykane na głucho.

Zajeżdżamy nad samą plażę. Dróżka zarośnięta jest nieco krzakami, także suchymi, i zanim odjechaliśmy pofatygowałem się i połamałem ich trochę :? by nie porysować auta i boksa.

Plaża Agios Minas podobna jest do Agnontii bardzo. Oczywiście otoczenie jest inne ale kamyki na plaży i jej wielkość jest mniej więcej taka sama, jest tu też trochę drobniejszego żwirku. Pewną odmianą są parasolki i leżaki, wyraźnie zaznaczono na tablicach klienci której tawerny mogą z nich korzystać :wink: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niewykluczone że bywają tutaj też zwolennicy dzikich noclegów :roll: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Od północnej strony nad zatoką góruje kościółek od którego wzięła ona swoją nazwę – Agios Minas.

Obrazek

Obrazek

Gaj oliwny na „zapleczu” plaży.

Obrazek

Chcąc zostać tutaj na nocleg (albo plażowanie) musielibyśmy w taki sposób postawić auto.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zauważamy drugą małą plażyczkę nieopodal, niby widziałem że prowadzi do niej dróżka ale chyba bałbym się tam zapuszczać. Chociaż może byłaby to alternatywa na nocleg i plażowanie :) .

Obrazek

Obrazek

Ogólnie mówiąc podoba się nam tutaj średnio. Bo chociaż tak patrząc obiektywnie jest przecież bardzo ładnie, to jak dla nas nie jest to zbyt odpowiednia plaża. Ruszamy dalej…

c.d.n.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 31.01.2020 14:17

kulka53 napisał(a):
Obrazek


Pięknie Olympos wygląda z tego miejsca, no i ta nazwa :)

Tu, poniżej jak na jakim Santorynie ;0
Obrazek

Plaża Vananta może nie urywa, ale za to w jakim ładnym miejscu jest położona!

Widok Sarii z Vrykoundy bezcenny

:papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 31.01.2020 19:45

tony montana napisał(a):Pięknie Olympos wygląda z tego miejsca, no i ta nazwa :)

Olympos jest bez wątpienia jedną z greckich, wyspiarskich perełek.
Podobnie jak i cała Karpathos, widokowa i mocno intrygująca wyspa.

Santorini, hm :) , ciekawe porównanie, nie przyszło mi takie do głowy :D . To jednak zupełnie inne miejsca. Klifowe osady Santorini składające się w znacznej mierze z hoteli są wymuskane i takie można by rzec - z powiewem luksusu. Natomiast Olympos choć coraz bardziej turystyczne wciąż pozostaje jednak zwykłą grecką osadą, zwykłą pod względem zadbania budynków, terenu wokół i całości wrażenia które po sobie pozostawia. Kolorystycznie też odbiega, no i co najważniejsze - nie ma błękitnych kopułek gdzie się nie spojrzy :cool: .
Tak czy inaczej - jedno i drugie warto zobaczyć :idea: .

Po plażach w tym rejonie fakt, tak jak napisałem - spodziewałem się ciut więcej. Odwiedzimy jednak jeszcze jedną i to będzie ta która wydała się nam najfajniejsza :) .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.02.2020 10:07

Dzień czternasty, 22 września, niedziela c.d.

Do widocznego powyżej zatoki kościoła Agios Minas można łatwo dojechać, droga jest stroma ale szeroka. Parę chwil i jesteśmy na miejscu.

Obrazek

Obrazek

Niewykluczone że to miejsce ma antyczne korzenie :cool: , w mur okalający plac z kościołem wmurowano kolumnę.

Obrazek

Obrazek

W ścianę kościoła za to wmurowano tablicę z wizerunkiem patrona.

Obrazek

Kościółek jest ładny, zapewne odrestaurowany w ostatnich latach podobnie jak pobliskie budynki i cały teren na którym stoi.

Obrazek

Jest otwarty więc zaglądamy do środka zastając tam charakterystyczne dla Olympos i być może całej wyspy ozdoby.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Agios Minas zwykle przedstawiany jest w pozycji konnego jeźdźca.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże- Greckie Perełki-Dodekane

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.02.2020 10:07

Sprzed kościoła rozciągają się całkiem przyjemne widoki na plażę Agios Minas, zatokę, dolinę z gajami oliwnymi i całą górzystą okolicę :cool: .

Obrazek

Obrazek

Trudno powiedzieć czy tawerny o tej porze roku jeszcze funkcjonują.

Obrazek

Obrazek

Nie dotarliśmy do tej drugiej plażyczki, może szkoda że nie wybraliśmy się tam pieszo.

Obrazek

Dojazd mógłby być jednak utrudniony :roll: .

Obrazek

Widać że wieje, aż aparat mi poruszyło :wink: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W drugą stronę nie ma spektakularnych widoków.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ale nasz następny cel trochę widać :D .

Obrazek

Przed odjazdem krótka sesyjka pamiątkowa całej naszej trójki :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 727
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone