Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Lubin - Sveti Filip i Jakov

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 08.06.2010 19:16

yskyerka napisał(a):Hmm, ale te mosty to się czymś prócz koloru różnią?? :)


Jeden most Ten czerwony) jest w ciągu autostrady nad cieśniną, drugi łączy wyspę Pag ze stałym lądem.
player07
Globtroter
Posty: 32
Dołączył(a): 25.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) player07 » 08.06.2010 19:34

Niestety Januszu, mylisz się. Oba mosty są bardzo blisko siebie i oba są nad tą samą cieśniną. O ile się nie mylę oba mosty nazywają "Maslenica". Dla rozwiania wątpliwości wklejam zdjęcia satelitarne. Ten wyżej to most autostradowy, a ten niżej most na drodze lokalnej (koloru czerwonego na zdjęciu el_guapo.

Obrazek
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 08.06.2010 20:21

player07 napisał(a):Niestety Januszu, mylisz się. Oba mosty są bardzo blisko siebie i oba są nad tą samą cieśniną. O ile się nie mylę oba mosty nazywają "Maslenica".


:oops: No to zwracam honor, "paśki" most ma trochę podobna konstrukcje do "Maslenicy" i to mnie zmyliło :wink:

Obrazek
player07
Globtroter
Posty: 32
Dołączył(a): 25.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) player07 » 08.06.2010 20:38

Dzień trzeci

Wstaliśmy dość wcześnie, jak na nie przespaną poprzednią noc, bo o 8. Śniadanko, krótki spacerek wzdłuż morza. Powrót do apartamentu i zaczęliśmy szykować się na pierwszą wycieczkę. Jadąc do Cro, wiedziałem gdzie chcę pójść/pojechać i co zobaczyć. Nie mogłem się powstrzymać, aby już teraz wybrać się na wzniesienie o wysokości 120 m, z którego roztaczał się piękny widok na wybrzeże i pobliskie wyspy.
Plecak, aparat, kamera, lornetka, butelka picia przygotowane, więc wyruszamy.
Spacer w jedną stronę trwał około godzinę. 3 km spacerku, prawie cały czas lekko pod górę, nie wszyscy znosili bez marudzenia. Trudno, z Anią wiedzieliśmy co chcemy zobaczyć. Uparcie, mimo że raz zgubiliśmy drogę, szliśmy do celu. Widok, chyba wszystkim wynagrodził, wcześniejsze zmęczenie, które potęgował upał, do którego nie byliśmy przyzwyczajeni.

To był nasz cel:
Obrazek

Jak już dotarliśmy na miejsce...
Obrazek

...Nie mogłem się powstrzymać i po chwili jako jedyny byłem na górze. Nie było nikogo innego odważnego :wink:
Obrazek
Obrazek

Widok był taki:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Sveti Filip i Jakov, a w oddali Biograd
Obrazek

Jak już byłem na ziemi, pstryknęliśmy sobie kilka fotek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W drodze powrotnej przechodziliśmy obok cmentarza...
Obrazek

... i ruin domu, których w Cro widać niestety dość sporo
Obrazek

Po powrocie, zjedliśmy obiad, posiedzieliśmy na słońcu, a dzień skończyliśmy na Karlovacku i Ożujsku.
Leszek W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 552
Dołączył(a): 14.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek W » 08.06.2010 21:14

Co do mostów, to w czerwony maslenicki został odbudowany w 2005 roku (w 2004 jeszcze go nie było). Chorwaci sami go wysadzili odcinając drogę na Zadar. Sporo na ten temat opowiedział mi chorwacki przyjaciel z Posedarja Marinko, który brał w tym udział. W czasie bury oba mosty są zamykane dla ruchu kołowego, ale częściej ten "autostradowy" szary ponieważ nie jest wybudowany w tak korzystnym miejscu jak "stary-nowy" maslenicki. Ten często stanowi objazd i wtedy w kierunku na Zagrzeb jedzie się przez Obrovac - Plitvice.
el_guapo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1539
Dołączył(a): 08.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) el_guapo » 09.06.2010 08:38

Leszek W napisał(a):Co do mostów, to w czerwony maslenicki został odbudowany w 2005 roku (w 2004 jeszcze go nie było)


To dlatego go nie znalazłem w 2004 roku :oops:

W 2004 roku chęć podróżowania drogami krajowymi po wyjechaniu ze Sv. Roka po stronie adriatyckiej zakończyła się porażką. Nie trafiliśmy na most drogi krajowej w Maslenicy i zmuszeni byliśmy powrócić na autostradę-uznaliśmy iż most został wchłonięty przez autostradę i go po prostu nie ma. W tym roku uzbrojeni w iGO, który jednoznacznie wskazywał na istnienie mostu równoległego do autostradowego, z Zadaru w kierunku NP Paklenica wyruszyliśmy drogami krajowymi. iGO idealnie poprowadził nas wzdłuż autostrady i naszym oczom ukazał się stary most w Maslenicy.
Bolo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 265
Dołączył(a): 23.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bolo » 09.06.2010 21:54

Joanka23 napisał(a):
yskyerka napisał(a):Hmm, ale te mosty to się czymś prócz koloru różnią?? :)


...też się właśnie nad tym zastanawiam. Ten drugi to nawet, na zdjęciu wygląda, że w bardziej malowniczym miejscu położony... :D

Ale jednak ten czerwony ładniejszy i bardziej malowniczo położony.
ksenia
Globtroter
Posty: 55
Dołączył(a): 04.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) ksenia » 10.06.2010 11:16

Witam, fajnie czyta się Twoje opisy, zdjęcia też ładne szczególnie te widoki .Czekam niecierpliwie na ciąg dalszy a, że jadę w to samo miejsce za niedługo nie omieszkam sprawdzić wszystkich informacji .Gorąco pozdrawiam. :D
nero
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2541
Dołączył(a): 26.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) nero » 10.06.2010 16:28

:D Sv. Filip i Jakov to było miejsce naszego pierwszego pobytu na Chorwacji więc z chęcią wrócimy tam dzięki tej relacji.
Czekamy na kolejne zdjęcia - miło powspominać ... :D
Byliśmy w tym samym kompleksie apartamentów.
ArletaPrzemek
Globtroter
Posty: 40
Dołączył(a): 11.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) ArletaPrzemek » 10.06.2010 17:30

Z wielką chęcią byśmy na żywo zobaczyli tę panoramę. Czekamy na reszte
anulka9220
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 32
Dołączył(a): 23.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) anulka9220 » 10.06.2010 18:35

Czytam i bardzo ciekawi mnie co dalej :wink: opowiadaj i wrzucaj foty :P
Ja wyjezdzam za 21 dni :D :D
moze tez napisze relacje z czwartego wyjazdu do Cro 8)
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 10.06.2010 22:10

Panoramę z wieży muszę zobaczyć . . . kiedyś . . .
Chyba skoczę po kolejne porcje - popcorn się kończy . . .


anulka9220 napisał(a):Ja wyjezdzam za 21 dni :D :D
moze tez napisze relacje z czwartego wyjazdu do Cro 8)


Jakie "może" :?: :roll: czwarty wyjazd - relacja obowiązkowa :wink: :D
anulka9220
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 32
Dołączył(a): 23.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) anulka9220 » 10.06.2010 22:15

no dobra napisze;D
w sumie i tak tata zawsze każe mi opisywac wszystko po podrózy.
:nice: sie po młodziezowemu napisze xD
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 10.06.2010 22:26

anulka9220 napisał(a): :nice: sie po młodziezowemu napisze xD


Tylko pamiętaj, oby tak ładnie "po polsku" :wink: jak autor tej relacji :D
Bolo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 265
Dołączył(a): 23.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bolo » 11.06.2010 11:08

player07 czy na tą górkę jest mozliwośc dojazdu autkiem, w którym miejscu w Sv. Filip i Jakov trzeba odbic? Ja w sierpniu będę odpoczywał w Sv. Petar więc napewno się tam wybiorę. Tylko niewiem czy młody da radę w tym upale godzinkę do góry dlatego pytam o możliwośc dojazdu.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Lubin - Sveti Filip i Jakov - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone