Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kuchnia chorwacka

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
AndrzejJ.
zbanowany
Posty: 7149
Dołączył(a): 01.12.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejJ. » 06.02.2008 00:11

mirko napisał(a):
AndrzejJ. napisał(a):Czy ktoś wie jak robi się chorwacką kapustę kiszoną ?


W ten sam sposob jak polska.
Kapusta+sol+woda

Mhm. :wink: A tą kapustę szatkujesz czy nie? :wink:
pozdrav
Amelka
Croentuzjasta
Posty: 199
Dołączył(a): 17.02.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Amelka » 09.02.2008 12:59

Smak Europy napisał(a):Amelko, może więc mogłabyś zdobyć dla mnie jakieś nowe przepisy, które mógłbym zamieścić na swojej stronie. Nie narażając się na "potencjalną krytykę" o nieautentyczności?

Smaczku :) ja to niewłasciwy czlowiek do tego zadania!, bo ja jestem "smakosz", a nie "kucharz". Książkę kucharską uważam za lekturę nudniejsza od ksiazki telefonicznej... Przy stole zawsze dopytuję jak sie to robi, z czego, ale tylko dlatego, ze rozmowa o jedzeniu podnosi jego smak... w trakcie konsumpcji :) chwile pozniej, nawet przypiekana na rożnie, już nie pamietam o czym byla mowa :)
MOge weryfikowac z autopsji przepisy, ale nie pisac o nich. Wybacz!
grzesis
Globtroter
Posty: 30
Dołączył(a): 13.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) grzesis » 23.03.2008 12:29

A czy może ktoś ze smakoszy napisać jak przygotowuje się do smażenia, gotowania lub pieczenia chorwackie owoce morza kupione prosto od rybaka. Co się je z ośmiornicy,czy czyści się tylko wnętrzności, a macki nie obiera się ze skóry i różnego rodzaju czułek? Krewetki kupione od rybaka co się z nimi robi za nim zacznie przyrządzać ?, Świerze małże i ostrygi czym oczyścić przed gotowaniem i po wyjęciu ze skorupy czy jeszcze płukać z własnego sosu czy nie ? Jestem laikiem w smakowaniu takich przysmaków i nie chciałbym się od razu zrazić. I jeszcze jedno czy polecacie jakiś szczególny gatunek ryby sprzedawany od rybaka żeby nie była bardzo oścista jak nasze rzeczne.
jadrankika
Croentuzjasta
Posty: 123
Dołączył(a): 18.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jadrankika » 23.03.2008 20:37

grzesis napisał(a):A czy może ktoś ze smakoszy napisać jak przygotowuje się do smażenia, gotowania lub pieczenia chorwackie owoce morza kupione prosto od rybaka. Co się je z ośmiornicy,czy czyści się tylko wnętrzności, a macki nie obiera się ze skóry i różnego rodzaju czułek? Krewetki kupione od rybaka co się z nimi robi za nim zacznie przyrządzać ?, Świerze małże i ostrygi czym oczyścić przed gotowaniem i po wyjęciu ze skorupy czy jeszcze płukać z własnego sosu czy nie ? Jestem laikiem w smakowaniu takich przysmaków i nie chciałbym się od razu zrazić. I jeszcze jedno czy polecacie jakiś szczególny gatunek ryby sprzedawany od rybaka żeby nie była bardzo oścista jak nasze rzeczne.


No to kilka wskazówek - 1.osmiornicę lepiej poszukaj u rybaków ,ale zamarzniętą -bedzie już trochę skruszała=krótsze gotowanie .(cena za 1kg ok.50kn). Trzeba z niej wyrwać jedynie ZĄB,który znajduje się od spodu. Polecam zrobić ją "na salatu",czyli sałatkę(ugotować ,ostudzić.pokroić,dodać-czosnek lub cebulę,sól,pieprz,pietruszka i obowiązkowo OLIVĘ).Dobry też z niej jest brudet(brodetto =gęsta zupa)
2.krewetki przed przyżądzaniem się nie czyści .Najlepiej kupić jeszcze żywe(ruszają się ).(cena od 60-120kn).Polecam potrawę "ŚKAMPE NA BUZARU".
3.ostrygi je się surowe.
4.najlepsza ryba ,to ZUBATAC -ale cholernie droga. Polecam KOKOTA ,ARABUNA,KANTARA-niestety to te droższe.Najlepiej z grila(na gradele).Rekin też nie ma ości,lecz mięso jest twarde-nie polecam.

Z tańszych ryb świetne śą zwykłe SARDYNKI(srdele) smazone w mące na oleju.Super są też GAVUNI,albo malutkie GIRE.To smazysz też w mące w całości-i tak jesz(oni nawet jedzą z głowami ,ale ja to odrzucam).(cena od 20-40kn).Fajne ,słodziutkie rybeczki!Dzieci je lubią-po usmażeniu je się jak chipsy.
Świetne są tez kalmary ( lignjie)-cena 100-150kn.Jesz w nich wszystko.
Nie kupuj TUŃCZYKA! co prawda są to ładne steki,ale większość tych sprzedawanych jest z farm tuńczyków=sztucznie pędzone=śmierdzą.

Pozdrawiam ,smacznego (DOBAR TEK !).
Amelka
Croentuzjasta
Posty: 199
Dołączył(a): 17.02.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Amelka » 25.03.2008 13:25

[quote="jadrankika"]
Świetne są tez kalmary ( lignjie)-cena 100-150kn.Jesz w nich wszystko. quote]
Z calym szacunkiem, ale jednak gruba centralna ość trzeba wyciagnac, bo życie mozna na tym stracic (albo przynajmniej uzębienie :)) Ja nie lubie tez tego co w srodku (czyli flakow). Trzeba wyciagnac ość, wypłukać flaczki i dopiero kroic albo poddawac innej obróbce :) I.. dobar tek :)
jadrankika
Croentuzjasta
Posty: 123
Dołączył(a): 18.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jadrankika » 25.03.2008 14:00

Amelka napisał(a):
jadrankika napisał(a): Świetne są tez kalmary ( lignjie)-cena 100-150kn.Jesz w nich wszystko. quote]
Z calym szacunkiem, ale jednak gruba centralna ość trzeba wyciagnac, bo życie mozna na tym stracic (albo przynajmniej uzębienie :)) Ja nie lubie tez tego co w srodku (czyli flakow). Trzeba wyciagnac ość, wypłukać flaczki i dopiero kroic albo poddawac innej obróbce :) I.. dobar tek :)


No tak ,masz rację,że ten "przeżroczysty plastik "nie da się jeść -ale myślałam ,że to każdy potem zauważy i dlatego nie pisałam .

Mój mąż -jako "stary dalmosz" ,po złowieniu kalm. zupełnie ich nie czyści-tylko bęc-na grila i są super .Ale każdy na swój sposób.

Ładnie pozdrawiam - UZ SLAST. :P
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 31.03.2008 00:50

Amelka
Croentuzjasta
Posty: 199
Dołączył(a): 17.02.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Amelka » 31.03.2008 13:16

Januszku, aleś mi ślinotoku narobił :))
XT600
Odkrywca
Posty: 107
Dołączył(a): 12.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) XT600 » 14.04.2008 16:41

Ostatnio edytowano 29.10.2015 14:32 przez XT600, łącznie edytowano 1 raz
asikx
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 22.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) asikx » 14.04.2008 21:16



Analfabetyzm kuchenny jak stąd do Splitu. Strudel to nie jest to samo co strucla!!!
Bierze się ktoś za robienie wirtualnej książki kucharskiej, nie posiadając na ten temat żadnej wiedzy!!!

PS. Strucla powstaje w oparciu o ciasto drożdżowe, nadziewane słodkim twarogiem, powidłami lub owocami i NIGDY nie jest tak, że strucla może być słona lub słodka!!! Ona ma być słodka i basta!
Strudel powstaje na bazie ciasta a`la francuskiego, nadziewany jabłkami (apfelstrudel), serem (topfenstrudel) lub wiśniami (weichselstrudel). Na Bałkanach strudel zwany jest inaczej burkiem. Ale do cholery, to nie to samo co strucla!

Pozdrawiam stRuclowo
Rafał
Renatka66
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 306
Dołączył(a): 04.11.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Renatka66 » 14.04.2008 21:41

W jednym z ostatnich odcinków Makłowicz tłumaczył właśnie różnicę między struclą a strudlem ( był wtedy chyba we Włoszech i jadł STRUDEL). :D
bibinjka
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 13
Dołączył(a): 20.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) bibinjka » 20.04.2008 22:14

Ach uwielbiam te małe rybki panierowane w mące :) pychotka. Lubię też rybę z grilla a do tego sosik robiony z oleju, soku z cytryny, pietruszki i czosnku :)
W zeszłe wakacje próbowałam też zupę z bakalara (to chyba dorsz, o ile dobrze kojarzę). Mi osobiście nie smakuje, bo śmierdzi.
Z ciekawostek jakie tam jeszcze próbowałam to baklava (aczkolwiek to nie chorwackie ciasto ;) ) ale baardzo dobre :D
Zuzanka
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 34
Dołączył(a): 29.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Zuzanka » 06.06.2008 15:40

Hej.

Podpowiedzcie co zamawiać w restauracjach w CRO, żeby jak najbardziej poczuć smak i zapach ich kultury. Będę m.in w Dubrovniku, więc może, ktoś poleci jakieś fajne knajpki...?

Ahoj :papa:
funkyman3
Odkrywca
Posty: 72
Dołączył(a): 02.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) funkyman3 » 13.07.2011 13:56

Pieczona ośmiornica, brzmi wyśmienicie. Wiem, że można prosto z kutra kupić ośmiornicę. Orientujecie się ile kosztuje taka ośmiornica i jaka jest jej dostępność? Jeszcze jedno pytanie, można dostać książki kucharskie chorwackie wydane w polskim języku, bądź też napisane przez rodaków. Dziękuję
jak501
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 200
Dołączył(a): 09.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) jak501 » 27.07.2011 16:24

funkyman3 napisał(a):Pieczona ośmiornica, brzmi wyśmienicie. Wiem, że można prosto z kutra kupić ośmiornicę. Orientujecie się ile kosztuje taka ośmiornica i jaka jest jej dostępność? Jeszcze jedno pytanie, można dostać książki kucharskie chorwackie wydane w polskim języku, bądź też napisane przez rodaków. Dziękuję

Również i ja podpisuję się pod tym wątkiem chętnie nabyłbym taką książeczkę
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura chorwacka


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Kuchnia chorwacka - strona 10
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone