Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Korki po drodze nad Adriatyk i jak ich uniknąć...

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
wielbiciel
Cromaniak
Posty: 1209
Dołączył(a): 16.03.2008
Re: trasa do Chorwacji w 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) wielbiciel » 13.06.2022 15:25

marcin_wro napisał(a):Hej!
Czytając posty nie znalazłem odpowiedzi (ani podpowiedzi) na moje pytania.
Po 12 latach wracamy do Chorwacji i chciałbym się dowiedzieć jaka trasa jest optymalna (szybka i bezpieczna) do pokonania z Wrocławia do okolic Rogoznicy (za Primosten). Wyjeżdżamy 17.08 i powrót będzie 29-30.08 więc omijamy weekendy.
Zastanawiam się nad jazdą w Polsce: A4 do Gliwic i A1 do Ostrawy.
Po Czechach i Austrii z winietami przez Brno, Wiedeń, Graz i zjazd do Mureck.
Słowenię przejechać poza drogami płatnymi od Mureck do Ptuj i aż do Chorwacji.
W Chorwacji podróż autostradami od Trakoscan aż do Sibenik.
W drodze do podróż z przystankami a w drodze powrotnej nocleg w okolicach Wiednia.

I moje dodatkowe pytania:
Jakie macie doświadczenia z taką lub podobną trasą?
Czy warto omijać Czechy od strony Kłodzka?
A jak podróż przez Węgry?
:)


W chwili obecnej na A4 w na wysokości Strzelce Opolskie masz zamkniętą nitkę na wschód i jest tam zawsze korek, strata ok. 20-25min. nawet jak GM nie pokazuje korka.
vin
Croentuzjasta
Posty: 310
Dołączył(a): 12.05.2021
Re: trasa do Chorwacji w 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) vin » 13.06.2022 16:18

marcin_wro napisał(a):Czy warto omijać Czechy od strony Kłodzka?
A jak podróż przez Węgry?

:)

Osobiście wybieram trasę przez Kłodzko zamiast autostradą przez Śląsk i Ostravę - pomijając płatność za polski odcinek, często w wakacje trafisz tam na roboty, zwężenia, a w efekcie - korki. Jadąc na Kłodzko masz co prawda spory ruch na odcinku Wrocław-Kłodzko właśnie, dalej za to już znacznie mniejszy (wszystkie tiry lecą na Kudowę, nie na Boboszów). Generalnie jeśli ruszasz w nocy - poleciałbym autostradą, jeśli w dzień - jedź przez Boboszów i Mohelnice.
Co do Węgier - jestem chyba tu w mniejszości, ale omijam tam autostrady, głównie dlatego, że tam nocuję zaraz z granicą z SK i ruszam od rana, więc jasno, raczej pusto i zwierzyny nie ma. W każdym razie polecam ten wariant (stara 86, potem skrót przez Słowenię do Cakovca/Varazdin i dalej autostradą), w moim odczuciu sprawdza się bardzo dobrze i jest odskocznią od monotonii autostradowej :)
ZAQ_12
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 159
Dołączył(a): 28.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) ZAQ_12 » 13.06.2022 16:32

marcin_wro napisał(a):12 lat temu jechaliśmy przez Słowenię, omijając płatne drogi właśnie od do Mureck (AT) przez Ptuj (SL) do Cvetlin (HR). Google Maps z jakiegoś powodu nie pokazuje tej ścieżki.
Zastanawiam się czy warto jechać przez Gliwice do Ostrawy czy jechać przez kotlinę kłodzką i wszystkie miejscowości w Czechach (40 i 50km/h).


Marcin,
1. wcześniej o tym pisali przedmówcy, że google tak ma, ale przejście Cvetlin czynne.
2. my kilka razy jechaliśmy przez Katowice - Ostrawa i kilka razy przez Boboszów. Czasowo i kilometrowo wygrywa Boboszów. Niestety jak trafisz na korek na A4, co jest bardzo częstym zjawiskiem, to cała wygoda jazdy autostradą "bierze w łeb".
:papa:
wikol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1903
Dołączył(a): 19.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) wikol » 13.06.2022 18:42

Musiałem zmienić datę wyjazdu i tak w tym roku będę wjeżdżał do Cro 12.08 - w piątek rano..
Zawsze przekraczałem granice węgiersko chorwacką w poniedziałki rano, a niedziela to byl dzień na przejechanie Polski.
W tym roku ciekawe jak będzie ale obawiam się że pierwszy raz zobaczę korki w drodze nad Adriatyk....
bledzik
Croentuzjasta
Posty: 190
Dołączył(a): 30.06.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) bledzik » 15.06.2022 09:31

elgal napisał(a):Co jest wiarygodne w ocenie stopnia zakorkowania Macelja? Patrzę o planowanwj godzinie przejazdu na kamerę na Hak - nie ma korka, google pokazuje korek ale nie jakiś kosmiczny, patrzę na słowenski Promet - korek na 1-2 h stania. Czy tam może być korek, ktorego nie obejmuje kamera?


aplikacja HAK pokazuje dość dokładnie czasy stania na granicach, dodatkowo sprawdzić Promet i będzie jasne.
do 30-40 min stania dla mnie omijanie mija się z celem
bledzik
Croentuzjasta
Posty: 190
Dołączył(a): 30.06.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) bledzik » 15.06.2022 09:34

wikol napisał(a):Musiałem zmienić datę wyjazdu i tak w tym roku będę wjeżdżał do Cro 12.08 - w piątek rano..
Zawsze przekraczałem granice węgiersko chorwacką w poniedziałki rano, a niedziela to byl dzień na przejechanie Polski.
W tym roku ciekawe jak będzie ale obawiam się że pierwszy raz zobaczę korki w drodze nad Adriatyk....


nie będzie korków w piątek rano.
Prawie nigdy ich nie ma o tej porze w piątki
Jareeq
Podróżnik
Posty: 25
Dołączył(a): 19.09.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jareeq » 15.06.2022 09:39

Jadę w czwartek na noc, czechy-austria-słowenia-chorwacja, mam nadzieję na kompletny brak korków :-)
Wracam w nocy w kolejny poniedziałek więc też spodziewam się że korków będzie brak.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2180
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 15.06.2022 10:14

Jareeq napisał(a):Jadę w czwartek na noc, czechy-austria-słowenia-chorwacja, mam nadzieję na kompletny brak korków :-)
Wracam w nocy w kolejny poniedziałek więc też spodziewam się że korków będzie brak.


W poniedziałek w nocy to prawdopodobieństwo korków jest praktycznie zerowe :D
grab56
Croentuzjasta
Posty: 250
Dołączył(a): 12.03.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) grab56 » 15.06.2022 11:09

bledzik napisał(a):
elgal napisał(a):Co jest wiarygodne w ocenie stopnia zakorkowania Macelja? Patrzę o planowanwj godzinie przejazdu na kamerę na Hak - nie ma korka, google pokazuje korek ale nie jakiś kosmiczny, patrzę na słowenski Promet - korek na 1-2 h stania. Czy tam może być korek, ktorego nie obejmuje kamera?


aplikacja HAK pokazuje dość dokładnie czasy stania na granicach, dodatkowo sprawdzić Promet i będzie jasne.
do 30-40 min stania dla mnie omijanie mija się z celem


Samą kamerką nie można się sugerować, bo ona pokazuje tylko to, co jest przed kontrolą u Chorwatów. Jeśli Słoweńcy odprawiają wolniej od Chorwatów, a to się zdarza, to na tej kamerce będzie pusto, bo między ich budynkami jest kilkaset metrów odległości.
maniek_wroc
Odkrywca
Posty: 67
Dołączył(a): 27.07.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) maniek_wroc » 17.06.2022 12:32

Jareeq napisał(a):Jadę w czwartek na noc, czechy-austria-słowenia-chorwacja, mam nadzieję na kompletny brak korków :-)
Wracam w nocy w kolejny poniedziałek więc też spodziewam się że korków będzie brak.


Jak chcesz uniknąć korków w Wiedniu to staraj się być tam w nocy lub wcześnie rano, ja byłem tam o 10 i przejechanie Wiednia zajęło półtora godziny :-/
Wojtas2010
Globtroter
Posty: 30
Dołączył(a): 26.04.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Wojtas2010 » 17.06.2022 14:14

Cześć.
Niestety w tym roku tak się złożyło że będę jechał na Chorwację z piątku na sobotę. Startuję 22.07 z Katowic. Wyjazd po południu. Napiszcie proszę jaka godzina mniej więcej będzie optymalna na start żeby uniknąć korków na trasie?
Zawsze jeździłem z czwartku na piątek, startowałem koło 20 i praktycznie zawsze zero korków.
Trasa przez Czechy-Austrię-Słowenię
Ostatnio edytowano 17.06.2022 16:31 przez Wojtas2010, łącznie edytowano 1 raz
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 17.06.2022 14:21

Nie wiemy jaka trasa, ale u nas sprawdzał się wjazd do Chorwacji od strony Słowenii (autostrada, weekend) około północy i bez korków było.
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1959
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 17.06.2022 14:44

Wojtas2010 napisał(a):Cześć.
Niestety w tym roku tak się złożyło że będę jechał na Chorwację z piątku na sobotę. Startuję 22.07 z Katowic. Wyjazd po południu. Napiszcie proszę jaka godzina mniej więcej będzie optymalna na start żeby uniknąć korków na trasie?
Zawsze jeździłem z czwartku na piątek, startowałem koło 20 i praktycznie zawsze zero korków.

Ja w zeszłym roku wyjechałem ze Śląska w piątek ok 16:30.
Jechałem przez Słowację i Węgry. Zero korków. Przejście graniczne puste.
sandomingo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 519
Dołączył(a): 25.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) sandomingo » 20.06.2022 12:20

Dzisiaj w okolicach południa przejście graniczne Dragonja dość mocno zakorkowane, przynajmniej wg Google Maps.

Jaka jest najlepsza alternatywa w "okolicy"? Przez Buzet?
Crocodyl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1017
Dołączył(a): 13.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crocodyl » 20.06.2022 12:42

sandomingo napisał(a):... Jaka jest najlepsza alternatywa w "okolicy"? Przez Buzet?

Przejście Socerga-Buzet jest zawsze najlepszą alternatywą dla Dragonii. Od 8 lat wybieram to przejście i zawsze je polecam. Na potwierdzenie w zeszły roku (jazda do i z Cro) na tym przejściu widziałem rekordową liczbę samochodów (ale nie jakaś inwazja po prostu więcej) z Włoch. Widać wolą nadłożyć trochę drogi i płynnie przekroczyć granicę.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi

cron
Korki po drodze nad Adriatyk i jak ich uniknąć... - strona 718
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone