Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kajak do amatorskiej turystyki przybrzeżnej. Co wybrać?

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
darek1974
Odkrywca
Posty: 73
Dołączył(a): 19.06.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1974 » 25.08.2017 11:58

Dokładnie mam taki z tymi pompowanymi kołnierzami, dziobem czy jak to nazwać? :D. Kurcze żeby ten kręgosłup miał jakieś zaparcie to by było wszystko ok z tym kajakiem :cry: a tak przepłynąłem 3,5km i spowrotem do ID. Troszkę się zraziłem do kajaka ale może do lata mi przejdzie jak nie pójdzie na Ebay :D

Ps. Na samą myśl już mnie kręgosłup boli :D
Tytusdj
Croentuzjasta
Posty: 459
Dołączył(a): 27.02.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tytusdj » 25.08.2017 13:08

Mój Intex ciągle ma te nakładki pompowane, by tworzył się kołnierz ograniczający nalewanie wody do kajaka jak płyniesz pod falę.

Nic to w praktyce nie daje, więcej wody z wioseł leje się do środka...ale mój Intex ba bardziej zadarty dziób do góry. Za to siedzenia są takie same.
sdolas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1855
Dołączył(a): 30.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) sdolas » 25.08.2017 13:18

W tym wątku, sporo już czasu temu, zabierali głos właściciele kajaków Tahiti.
Opinie były na tyle pozytywne, że nawet sam brałem ten kajak pod uwagę przy kupnie :roll:
Nikt nie skarżył się na niewłaściwą pozycję siedzącą.
W kajakach typu Hudson czy Itivit też nie ma jakiegoś "wygodnego fotela" z wysokim oparciem.
Oparcie to wg. mnie nie jest właściwe określenie, bo pełni ono bardziej funkcję ogranicznika, by wiosłując tyłek i część krzyżowa kręgosłupa miała jakieś odczuwalne ograniczenie.
Zauważyłem jedno, im większy wiatr i intensywniejsza praca rąk tym mniejsze ma znaczenie oparcie bo i tak powyżej miednicy wszystko zaangażowane jest w wysiłek.
Moja małżonka ma dyskopatię, niestety jej też jest ciężko znaleźć właściwą pozycję do siedzenia.
Reasumując, trzeba było się brać za kajakowanie w wieku 20 lat, to każde siedzenie by było wygodne :oczko_usmiech:
mattom
Odkrywca
Posty: 111
Dołączył(a): 06.07.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) mattom » 25.08.2017 13:24

darek1974 napisał(a):Dokładnie mam taki z tymi pompowanymi kołnierzami, dziobem czy jak to nazwać? :D.

Ps. Na samą myśl już mnie kręgosłup boli :D

Może tu leży problem - mi wyraźnie było mniej komfortowo w tym z pompowanymi kołnierzami - chyba dobre słowo.
Mam bez tych dmuchanych połaci - i można się zdecydowanie mociej cofnąć - przez co i zaparcie plecami jest lepsze
darek1974
Odkrywca
Posty: 73
Dołączył(a): 19.06.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1974 » 25.08.2017 13:31

No właśnie żeby chociaż tyłek i część krzyżowa miała jakieś zaparcie a tu siedzisz jak na taborecie 8O . Fakt 20 lat już nie mam i nie bardzo zdrowy kręgosłup w dodadku jeszcze amator kajakarstwa ale na 90% coś jest nie tak z tymi siedzeniami :x
bezrobotny500
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 189
Dołączył(a): 25.03.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) bezrobotny500 » 25.08.2017 13:50

darek1974 napisał(a):No właśnie żeby chociaż tyłek i część krzyżowa miała jakieś zaparcie a tu siedzisz jak na taborecie 8O . Fakt 20 lat już nie mam i nie bardzo zdrowy kręgosłup w dodadku jeszcze amator kajakarstwa ale na 90% coś jest nie tak z tymi siedzeniami :x


Spróbuj wypuścić całkiem powietrze z tej poduszki na której siedzisz, wtedy oparcie sięga trochę wyżej i można mocniej dociągnąć paski, które mocują oparcie do burt. Inna rzecz to trening i przyzwyczajenie. A najważniejsze moim zdaniem to technika wiosłowania. Podczas wiosłowania nie mogą pracować same ręce tylko całe ciało od pasa w górę. Poobserwuj kiedyś nad wodą czy jakieś zawody jak wiosłują co sprawniejsi kajakarze, nikt tam nie siedzi rozłożony w fotelu z zagłówkiem ;) Albo tez popatrz na inne kajaki raczej nie spotkasz takiego w którym oparcie byłoby wyższe niż 30-40 cm.
sdolas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1855
Dołączył(a): 30.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) sdolas » 25.08.2017 13:51

A tzw. poddupnik jest zablokowany ?
Zdarzyło mi się nie raz że miałem pozycję ustaloną, pasy od oparcia odpowiednio napięte by podparcie było ok.
Po jakimś czasie pozycja diametralnie się zmieniła, a okazało się że rzepy puściły od poddupnika a ten się przesuwał i jednocześnie zmieniał się kąt oparcia.
Tak właśnie zerknąłem na fotki w necie ...
Obrazek
i wygląda na to że do burt mocowane jest oparcie, a poddupnik w żaden sposób nie jest mocowany do podłogi czyli może się przesuwać, całkiem możliwe że tu jest problem
Ostatnio edytowano 25.08.2017 14:12 przez sdolas, łącznie edytowano 1 raz
mattom
Odkrywca
Posty: 111
Dołączył(a): 06.07.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) mattom » 25.08.2017 14:03

przynajmniej w moim tahiti poduszko-oparcie to jedność i nie da się spuścić powietrza z jednej części - ewentualnie sprobowac poddupnik odwrócic i siadać na podlodze - ale wtedy ciezko bedzie wiosłowac
darek1974
Odkrywca
Posty: 73
Dołączył(a): 19.06.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1974 » 25.08.2017 14:24

Napewno nie potrzebuje fotela z zagłówkiem :roll: ale coś ten tyłek trochę powinno trzymać. Jeśli chodzi o wypuszczenie powietrza z poddupnika to chyba nie wchodzi w rachubę bo już i tak nisko się siedzi. Posłucham jeszcze rady i będę podpatrywał inne kajaki i techniki wiosłowania 8O . Do lata czasa a na Ebay można zawsze wstawić :)
jan ostrzycki
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 365
Dołączył(a): 08.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan ostrzycki » 25.08.2017 14:37

Nie wiem czy dobrze rozumiem problem. Wg. mnie oparcie w kajaku nie służy do "opierania" się, tylko do zachowania w miarę pionowej pozycji tułowia wioślarza, a najlepiej pozycji lekko pochylonej do przodu. W takiej pozycji mamy najdłuższy zasięg wiosła i najlżej i najwydajniej wiosłujemy. Wiosłowanie w pozycji półleżącej nie jest ani ładne ani wydajne. I to pisze facio ze sporym brzuchem i zbolałymi plecami.
darek1974
Odkrywca
Posty: 73
Dołączył(a): 19.06.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1974 » 25.08.2017 15:46

Dobra poddaje się :oczko_usmiech: . Mam nadzieję że jeszcze coś mądrego wymyślę z tym kajakiem bo trochę szkoda sprzedawać, a może brak doświadczenia? Hmmm.... ale stawiam na te siedzenia że są do d.... :mrgreen:
Tytusdj
Croentuzjasta
Posty: 459
Dołączył(a): 27.02.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tytusdj » 25.08.2017 16:25

Nie wyobrażam sobie kajakować parę godzin bez podparcia w odcinku lędźwiowym. Wyżej jest to niepotrzebne, ale krzyż musi być podparty. Wyczynowe kajaki, gdzie pracuje się całym ciałem mają inny kształt i inaczej się tam pływa, to jest kajak rekreacyjny i podparcie krzyża daje większą wygodę przy wiosłowaniu.

Spróbuj coś sobie zwłaszcza pod plecy podłożyć i tak powiosłować. Jak ciągle będzie kijowo, możesz jeszcze samo siedzisko z pianki, takie sztywne nie dmuchane kupić np w Deca i klamry przełożyć, mocuje je się na tej samej zasadzie, może wtedy będzie ci wygodniej.

Wymiana kajaka to ostateczność i poza tym także nie wiesz, czy nowy będzie wygodniejszy.
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 03.09.2017 21:50

Witam wszystkich. Mam pytanie odnośnie wyboru kajaka. Wątek dokładnie przestudiowałem i zastanawiam się jak zaopatrzyć się na przyszłoroczny wyjazd do Chorwacji. Rezerwację już klepnąłem i wyjazd przyszłoroczny będzie w głównej mierze związany z zaliczaniem zatoczek od strony wody. Nasza rodzinka składa się z 4 osób i tu pojawia się pierwszy problem. Czy na pierwszy wyjazd kupować jeden czy dwa pływadła. Po uważnej lekturze mam kilka koncepcji.
1. Itivit 3
2. Hudson
3. Itivit 3 + Itivit 1
4. 2 X Itivit 2
5. 2X Sevylor Adventure

Pierwsza i druga opcja wchodzi w grę tylko wtedy, jeżeli wycieczki jednodniowe ok. 7-8 km, da się tymi trójkami w cztery osoby odbyć.
Sprawa podstawowa, czy moja młodsza córka, za rok 9 lat (30 kg), zmieści się przed pierwszym siedziskiem. Tego nie wiem :roll:
Wszyscy razem nie przekraczamy 230 kg. Macie te kajaki, może jesteście w stanie coś doradzić. Inna rzecz, nie wiem czy wszyscy łykną bakcyla . W tej sytuacji może na pierwszy raz tylko jakąś trójkę wziąć. Za wszelkie sugestie dziękuję.
P.S.
Jeszcze myślałem żeby dokupić do trójki jakiegoś taniego (Challenger k1) ceratowca :roll:
lotnikwsk
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2214
Dołączył(a): 21.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lotnikwsk » 03.09.2017 22:01

Moim zdaniem najlepiej będzie zrealizować punkt 4 lub 5 :D
czyli dwie dwójki , ale to jest tylko moje zdanie :roll:
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 03.09.2017 22:08

lotnikwsk napisał(a):Moim zdaniem najlepiej będzie zrealizować punkt 4 lub 5 :D
czyli dwie dwójki , ale to jest tylko moje zdanie :roll:

Tylko jak jedna osoba (starsza córka) nie będzie chciała płynąć, co się często w tym wieku zdarza (16 lat) :roll: , to i tak będziemy musieli płynąć dwoma kajakami :idea:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Kajak do amatorskiej turystyki przybrzeżnej. Co wybrać? - strona 58
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone