Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

jakie groźne owady czekają na mnie w Chorwacji?

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
-Yaro-
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1067
Dołączył(a): 01.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) -Yaro- » 26.08.2008 12:23

U nas też zawitał konik polny, tylko jakiś wybrakowany bo bez jednej nóżki

Obrazek :(
Agga
Turysta
Posty: 11
Dołączył(a): 21.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Agga » 27.08.2008 08:34

Widzieliśmy węża , ale chyba nie był jadowity........
Wiolka
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 65
Dołączył(a): 12.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Wiolka » 29.08.2008 00:07

Wiele razy byłam w HR zanim się tu przeprowadziłam i jakoś nigdy nie zauważałam jakiś specjalnych robali. Komarów pełno to fakt, ale wystarczy raid. Natomiast po przeprowadzce jak juz minął cały szał z tym związany usiadłam sobie spokojnie na tarasie i co, najpierw szerszeń, pożniej osy (niestety zadomowiły się na dobre), później jakiś dziwny robal wyglądający jak 3 razy większa osa tylko że z jakimś ogonkiem i w dodatku włochata, jaszczurka etc... i to wszystko jednego wieczoru. Następnego dnia poznałam koleżankę, która miała około 10 cm i siedziała słodko obok mnie przez dobrą godzinkę. Koleżanka niestety się nie przedstawiła ale nie należała do najładniejszych (skorupa, odwłok itp.), pomyślałam że może urządze jej pogrzeg bo rzezi ale chyba się nie obraziła ze dałam sobie spokój ;) Najwspanialsze jest to że niestety nie przygotowałam się na takie atrakcje, więc nadszedł czas na edukację. Po krótkiej rozmowie z moim mężem dowiedziałam się iż:
1. Istnieje 1 jadowity wąż w który się zowie poskok (bo skacze menda)
2. Świerszcze, osy i trzmiele to zwierzątka domowe ;)
3. Trzeba uważać na czarną wdowę
4. Gzy są duże i są be
5. Poza tym widziałam nietoperza, szarańczę, modliszkę i ogromną stonogę, która spadła mi na głowę.
W każdym bądź razie, jak otwieram okno to nie zapalam światła ponieważ ćmy są wielkości palca, komarów pełno i w sumie nigdy nie wiesz co ci się zaplącze we włosy danej nocy :?
Dreq
Podróżnik
Posty: 28
Dołączył(a): 17.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dreq » 17.06.2009 23:27

uchh... przeczytałem wszystkie wypowiedzi i choć do panikarzy nie należę to muszę przyznać, że z niepokojem zacząłem postrzegać naszą dziewiczą podróż do Cro.... Przeca jak żona węża zobaczy... albo jej 10-cio cm stonoga na głowę spadnie to będzie ambaras na całą dzielnicę.... :wink:
A co z tym poskokiem? Jak udziabie to co robić? wyssać ranę? wyciąć z marginesem 10cm zdrowej tkanki?

Ostatni Wasz wpis w temacie prawie sprzed roku.... a jak wygląda sytuacja teraz?
Jedziemy 19.06. powrót kole 7.07.
Plumek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3893
Dołączył(a): 20.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 17.06.2009 23:42

Jeszcze szybkobiegajace krocionogi i obrzydliwe wije...
Plumek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3893
Dołączył(a): 20.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 17.06.2009 23:47

Dreq napisał(a):A co z tym poskokiem? Jak udziabie to co robić? wyssać ranę? wyciąć z marginesem 10cm zdrowej tkanki?


Podać surowicę. Migiem. W szpitalach mają. Do szpitala zapewne daleko będzie, bo poskok w mieście np. Split nie mieszka.
W zeszłeym roku słyszałam o 2 przypadkach ukąszenia przez poskoka (podawali w radiu i pisali w gazetach) - oba śmiertelne.
slawek66
Cromaniak
Posty: 1521
Dołączył(a): 24.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) slawek66 » 17.06.2009 23:53

Plumek, a jak sie nazywa to dluuuuuuuuuugie zielone co sie wije z tyly djenki ?
rysiek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 394
Dołączył(a): 11.05.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) rysiek » 18.06.2009 00:12

Dreq napisał(a):uchh... przeczytałem wszystkie wypowiedzi i choć do panikarzy nie należę to muszę przyznać, że z niepokojem zacząłem postrzegać naszą dziewiczą podróż do Cro.... Przeca jak żona węża zobaczy... albo jej 10-cio cm stonoga na głowę spadnie to będzie ambaras na całą dzielnicę.... :wink:
A co z tym poskokiem? Jak udziabie to co robić? wyssać ranę? wyciąć z marginesem 10cm zdrowej tkanki?

Ostatni Wasz wpis w temacie prawie sprzed roku.... a jak wygląda sytuacja teraz?
Jedziemy 19.06. powrót kole 7.07.


Sytuacja teraz wygląda tak że wszystkie w/w gadziny żyją i mają się dobrze :D :D :D
Plumek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3893
Dołączył(a): 20.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 18.06.2009 00:24

slawek66 napisał(a):Plumek, a jak sie nazywa to dluuuuuuuuuugie zielone co sie wije z tyly djenki ?


Wonż o imieniu Szlauf :D
krzysiek M.
Croentuzjasta
Posty: 271
Dołączył(a): 01.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) krzysiek M. » 18.06.2009 08:05

W Sv Filip i jakov było bardzo dużo komarów i to jedyne znane mi miejsce w CRO w którym one wystepowały. Spotykałem sie jeszcze z jakimiś obrzydliwymi wijami które chodziły po ścianach. chyba gryza bo rano miałem pogryzione dziecko. Pojawiają sie jeszcze wypasione gzy które boleśnie gryzą. Widywałem je na plażach.
Tomrz
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 43
Dołączył(a): 18.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomrz » 18.06.2009 23:57

Czyli wychodzi na to ,że w Chorwacji będziemy 2 lipca a w Polsce 3 :cry:

Żona jak zobaczy coś z tych okazów ze zdjęć to nawet 2 już będziemy :/
P_Piotrek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 245
Dołączył(a): 18.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) P_Piotrek » 19.06.2009 00:43

Mariusz Gubernat napisał(a):Witam.
Co prawda nie jest to owad, ale to coś miało chyba ponad 1 metr.
Nie wiem czy to wąż czy żmija, czy jadowite czy nie, ale ten gadzior wygrzewał się przy wejściu na plażę i nie był specjalnie zaniepokojony naszą obecnością, także przestrzegam.
Peljesac - plaża Divna.


To Šilac. Długi, cieńki, bardzo szybki i raczej niegroźny. Przepięknie się porusza - jak błyskawica! Kiedyś w Małej Paklenicy oglądaliśmy z rodzinką jaszczurkę. Nagle ona uciekła - i wtedy okazało się, że nie tylko my ją oglądaliśmy :)
Pozdr. Piotr
P_Piotrek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 245
Dołączył(a): 18.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) P_Piotrek » 19.06.2009 01:09

marcek_pl napisał(a):Gekony są, owszem, słodkie i niegroźne, a siedza głównie wysoko na ścianie.

Jedyne naprawdę groźne zwierzę, o jakim słyszałam to poskok - taki wąż. Podobno czatuje na drzewach i skacze na ofiary (stąd nazwa). Można go tez spotkać wśród traw - nie warto zbaczac z dróżek albo bardzo uważnie patrzeć pod nogi.

Niestety, w zeszłym roku czytałam w gazecie chorwackiej (czytałam pośrednio - za pomoca gospodarzy 8) ), że zdarzył sie tragiczny wypadek (wąż jest bardzo jadowity). Nie będę opisywać szczegółów, bo nie chcę nikogo straszyć. Myślę tylko że warto patrzeć pod nogi.

No ale na plaży to poskoki nie leżakują :D .

:papa:


Poskok

Nie jest to jedyny jadowity wąż występujący w Cro, ale chyba zdecydowanie najgroźniejszy. Proponuję szczególnie uważać na dzieci - które każdą dziurę w okolicy muszą sprawdzić! :)
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 19.06.2009 09:01

Pamiętam któregoś roku nalot na nasz dom pewnych robali. Dom w połowie to stary typowy chorwacki dom, druga część jest nowa (w tej nowej na szczęście zawsze mieszkamy). W tej starej części w korytarzyku ze schodami na ścianie siedziało pełno robali. Kumpel wyszukał wówczas w necie, że to skolopendry. Do końca wakacji na główny duży taras domu chodziła dookoła. Wolałam już spotkać jaszczurkę wygrzewającą się na tarasie domu obok niż przejść wąskim korytarzykiem wśród skolopendr. Fuj.

Tomrz napisał(a):Czyli wychodzi na to ,że w Chorwacji będziemy 2 lipca a w Polsce 3 icon_cry.gif

Żona jak zobaczy coś z tych okazów ze zdjęć to nawet 2 już będziemy :/

Spoko, da radę :)
Ja to mam w ogóle jakiś wstręt do wszystkiego co się rusza i nie rusza też (o wszelakiej maści robalach mówię). Bez moskitiery w Cro o spaniu nie ma mowy, co roku przed wyjazdem kupuję nowe bo a nóż ktoś podarł albo wyrzucił :) Omijam szerokim łukiem zarośla, kamienie itp. Mam nadzieję, że moje dziecko odziedziczy to po mnie bo nie chciałabym, żeby któregoś dnia Julia przyniosła mi w rączce "coś" i powiedziała "mamo a to ma oczy" :)
Filipki
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 68
Dołączył(a): 02.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Filipki » 19.06.2009 09:24

Obawiam się,że będę musiał zamknąć na "kłódkę"ten temat na forum przed moją żoną...Ledwo wyleczyłem ją ze strachu przed rekinami w adriatyku,a tu takie kwiatki!!!!!Jak tak dalej pójdzie to nici z mojego wyjazdu!!!!A zostało tylko 55 dni...Hmmm...Chyba popsuje mi się komputer na te 55 dni....
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Chorwackie ABC



cron
jakie groźne owady czekają na mnie w Chorwacji? - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone