Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

jakie groźne owady czekają na mnie w Chorwacji?

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 25.07.2008 08:27

Moje doświadczenia są takie:
- w Trsteno przez drogę za arboretum ślizgał się wąż długości ok. 25 cm
- w Omiś idąc na ruiny zamku pod kamieniem siedział wąż wielkości sznurówki
- wszędzie jaszczurki - to bardziej mogą wyskoczyć i wystraszyć
- jadąc na Pag przez drogę przechadzał się leniwie żółw :)
Trzy razy w HR i nigdy nie pokąsany przez komary czy inne jakieś.
Należy tylko zwrócić uwagę czy nie leżymy na mrówkach i nie stajemy na jeżowce (raz przemknęła koło mnie ośmiornica).
Miłego wypoczynku.
P.S. dziewice muszą uważać na nietoperze
Ostatnio edytowano 29.07.2008 12:45 przez Vjetar, łącznie edytowano 1 raz
marcek_pl
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 75
Dołączył(a): 20.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcek_pl » 25.07.2008 10:46

Gekony są, owszem, słodkie i niegroźne, a siedza głównie wysoko na ścianie.

Jedyne naprawdę groźne zwierzę, o jakim słyszałam to poskok - taki wąż. Podobno czatuje na drzewach i skacze na ofiary (stąd nazwa). Można go tez spotkać wśród traw - nie warto zbaczac z dróżek albo bardzo uważnie patrzeć pod nogi.

Niestety, w zeszłym roku czytałam w gazecie chorwackiej (czytałam pośrednio - za pomoca gospodarzy 8) ), że zdarzył sie tragiczny wypadek (wąż jest bardzo jadowity). Nie będę opisywać szczegółów, bo nie chcę nikogo straszyć. Myślę tylko że warto patrzeć pod nogi.

No ale na plaży to poskoki nie leżakują :D .

:papa:
Corwin
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 35
Dołączył(a): 13.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Corwin » 27.07.2008 20:45

Jak byłem na Istrii 2 lata temu, to było trochę takich brązowych, włochatych stonóg czy czegoś tam podobne - generalnie niegroźne, tylko trzeba było codziennie kilka wymiatać. Pozdrawiam.
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 27.07.2008 21:45

POLECAM, uwazać na te owady :(
krpelj(kleszcz)
crna udovica(czarna wdowa)

:roll:
wowek99
Globtroter
Posty: 39
Dołączył(a): 02.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) wowek99 » 29.07.2008 13:39

W wodzie zauważyłem jeszcze coś na kształt ślimaka, miał około 30 - 40 cm, był bardzo gruby i miał na ciele kilka wyrostów w kształcie kolców. Dotykałem to coś patykiem i było bardzo miękkie. W ogóle to cała masa tego w wodzie jest. Nie potrafię powiedzieć czy to jest groźne czy nie bo to omijałem :D . Dla mnie to wyglądało na dużego morskiego ślimaka, ale nie jestem pewien do końca. Dodam jeszcze że to coś żyje przy dnie.

Może ktoś bardziej doświadczony się wypowie
tulipek
Podróżnik
Posty: 29
Dołączył(a): 19.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) tulipek » 29.07.2008 13:47

znajomi mi mówili, że nie ma komarów w CRO.
pierwsza noc w CRO w aucie (za póćno dojechaliśmy -godz.23 i nie znaleźliśmy kwatery) okna w aucie otwarte na 1-2cm. (gdyż bałam sie cykad, że wlecą do auta :P ) teraz już wiem, że one poza drzewa nie wylatują :) , i tyle komarów wleciało do auta, że nie spałam nawet minuty :(((
tak mnie to wkurzyło, z 30 komarów . cała tapicerka we krwi bo w końcu jak zapaliliśmy światło to zobaczyliśmy, że siedzi komar ptrzy komarze na suficie, reszta lata. niedaleko była latarnia nie iwem co je tak ciągneło do auta. Ciepło chyba. ale to była masakra. wybiliśmy większośc i znów nawlatywała masa komarów.
Na szczęście już na kwaterze przy otwartym oknie i zapalonym świele nie uświadczyłam żadnego:)
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 29.07.2008 14:48

Komary??? dziwne....
A cykady wylatują też czasem z bagażnika po powrocie:)
tgniw
Croentuzjasta
Posty: 347
Dołączył(a): 16.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) tgniw » 29.07.2008 14:56

tulipek napisał(a): nie iwem co je tak ciągneło do auta.


Wasz pot. Nie zartuje. Wiele owadow typu komary ciagna do potu, gdyz ten jest wydzielany z zywych ludzi i niektorych zwierzat.
Czytalem, ze pot jest wyczuwany przez komary z odleglosci nawet 1 km. Prawde mowiac nie bardzo chce mi sie w to wierzyc, by z takiej odleglosci komary wyczuwaly pot, no ale powiedzmy, ze tak.

To by wyjasnialo skad sie nagle biora wokol nas komary.
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 29.07.2008 14:56

wowek99 napisał(a):W wodzie zauważyłem jeszcze coś na kształt ślimaka, miał około 30 - 40 cm, był bardzo gruby i miał na ciele kilka wyrostów w kształcie kolców. Dotykałem to coś patykiem i było bardzo miękkie. W ogóle to cała masa tego w wodzie jest. Nie potrafię powiedzieć czy to jest groźne czy nie bo to omijałem :D . Dla mnie to wyglądało na dużego morskiego ślimaka, ale nie jestem pewien do końca. Dodam jeszcze że to coś żyje przy dnie.

Może ktoś bardziej doświadczony się wypowie


Strzykwa zwana ogórkiem morskim, całkowicie niegroźne stworzenie, choć z wyglądu piękny to on nie jest :wink:
lider
Croentuzjasta
Posty: 141
Dołączył(a): 09.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) lider » 29.07.2008 17:29

Natrętna niemiecka stonka-wszędzie jej pełno/zawyżają ceny/ :evil:
rysiek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 394
Dołączył(a): 11.05.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) rysiek » 29.07.2008 17:50

Obrazek

A to ćma , trochę duża, dla porównania rozmiaru drugie zdjęcie z długopisem. Zdjęcia zrobione w okolicach Ninu

Obrazek

Nie bardzo się znam ale to chyba modliszka. Zdjęcia z tego samego miejsca

Obrazek


Obrazek



Obrazek
-Yaro-
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1067
Dołączył(a): 01.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) -Yaro- » 30.07.2008 07:45

Modliszka wygląda super 8O
emka29
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 07.06.2008
nastraszyliście mnie, a wróciłam i ...

Nieprzeczytany postnapisał(a) emka29 » 31.07.2008 23:09

nie było tak źle. Rzeczywiście jaszczurek widziałam sporo, ale tych akurat się nie boję i oczywiście nie należą do owadów :). Na dzień dobry zobaczyłam jakieś owady podobne do trzmiela czy szerszenia (rozmiarem oczywiście) tyle że był czarny i jakąś dużą jaszczurkę zasuwającą po ścianie budynku (w końcu wlazła przez jakieś okienko). Widziałam niestety szerszenia chyba? - większy niż u nas i strasznie głośno bzyczał. Ale ogólnie wydaje mi się że jest jakby mniej tych owadów niż w Polsce. BYŁO REWELACYJNIE!!!!!!!!!!!!!!!
marcek_pl
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 75
Dołączył(a): 20.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcek_pl » 25.08.2008 16:52

A mnie ćma wleciała do ucha :( Małżonek wydostał za pomocą pęsetki, ale było ciężko. Horror. Brrr.

I w ogóle już wróciłam i znowu musze rok czekać na następna ćme :)
Mariusz Gubernat
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 245
Dołączył(a): 05.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mariusz Gubernat » 26.08.2008 08:03

Witam.
Co prawda nie jest to owad, ale to coś miało chyba ponad 1 metr.
Nie wiem czy to wąż czy żmija, czy jadowite czy nie, ale ten gadzior wygrzewał się przy wejściu na plażę i nie był specjalnie zaniepokojony naszą obecnością, także przestrzegam.
Peljesac - plaża Divna.
Obrazek

To podobno odpowiednik naszego zaskrońca, wg Chorwatów nie jadowity
Obrazek


Ten sam wąż w ukryciu. Widziałem jak polował na owady siedzące na karczochu.
Obrazek

Ten konik polny, przepraszam ale to już chyba koń, był częstym gościem naszego apartamentu, popatrzcie na jego szabelkę.
Obrazek
Pozdrav.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Chorwackie ABC



cron
jakie groźne owady czekają na mnie w Chorwacji? - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone