Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Jak długo Jadran to wytrzyma?!

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
realista2
Cromaniak
Posty: 2238
Dołączył(a): 13.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) realista2 » 01.10.2011 09:08

slawekewa napisał(a):No właśnie Jadran tego długo nie wytrzyma.
Ratunek w Unii - dla mnie to jest śmieszne. .

Nie zgadzam się. Być może Chorwatom będzie trudniej, być może, że biedniej, ale Jadran rozumiany jako morze i otaczająca go przyroda na tym zyskają.

slawekewa napisał(a):Unia zamyka tamtejsze przedsiębiorstwa,rośnie bezrobocie,frustracja dorastających młodych ludzi ,to nie wróży nic dobrego.Wiem to z ust dobrze sytuowanego chorwata, u którego byłem 4 razy..


Całkowita zgoda. Chorwaci z ich anemiczną gospodarką nawet nie wiedzą na co się porywają. Zasadne jest pytanie nie czy, ale ile na tym stracą ? Tyle, że jest małe ale. To co się nie opłaca małej żyjącej z turystyki Chorwacji, może się opłacać i opłaca się opartej na przemyśle Polski, a dyskusja zboczyła w pewnym momencie właśnie w tym kierunku.

slawekewa napisał(a):Autostrada tak wychwalana i pożądana przez wielu forumowiczów.
Niesie ona globalizację,prostotę dostępu do enklaw spokoju i odmiennej kultury,masową turystykę.
.


Tak, tak, tak. To najważniejsze zdanie jakie padło w tej dyskusji. Podpisuję się obiema rękami.
W dodatku unijne środki spowodują, że autostrad będzie jeszcze wiecej, z całymi konsekwencjami związanymi z ich istnieniem.

slawekewa napisał(a):
Bez Unii Chorwacja też dałaby sobie radę. Podstawa to uszczelnienie jej systemu podatkowego.
.

Jak by to było takie proste to już by dawno to zrobili, ale zgadzam się, że by sobie poradzili śpiewająco. Tylko czy Jadran by to wytrzymał?
slawekewa napisał(a):[Kiedyś - inny kraj, jego charakterystyczne dla regionu sklepy,produkty,oferty.To stanowiło odmienność,pociąg do poznawania czegoś innego ,fajnego- było ciekawiej.
A teraz Lidle,taki sam układ regałów jak tam gdzie mieszkam.Dla mnie staje się to mniej atrakcyjne.
.

Dokładnie tak. Nic dodać nic ująć.

slawekewa napisał(a):Czym jest Unia?
Jak wejdą do Unii to korporacje wykończą ich chorwackość,zaleją je galerie handlowe i inne dziadostwo z którego czerpać bedą korzyści trzy duże kraje europejskie..

Tak będzie, choć z tymi trzema krajami beneficjantami to już przesadziłeś.
slawekewa napisał(a):Nie gniewajcie się na mnie ale od upatrywania w unii ratunku to mnie mdli.


Każdy mówi za siebie. Ja się nie gniewam. Zgadzam się, że Chorwacji(w kontekście pomyślnosci obywateli) podobnie jak Norwegii, czy Szwajcarii przystąpienie do Unii się nie opłaca, ale dla ochrony środowiska, czystości wody, ochrony Adriatyku przed wyłowieniem ostatnich trzech ryb jakie tam jeszcze pływają jest to rozwiązanie dobre żeby nie powiedzieć jedyne.
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 01.10.2011 12:07

slawekewa
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 364
Dołączył(a): 07.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) slawekewa » 01.10.2011 19:32

Każdy mówi za siebie. Ja się nie gniewam. Zgadzam się, że Chorwacji(w kontekście pomyślnosci obywateli) podobnie jak Norwegii, czy Szwajcarii przystąpienie do Unii się nie opłaca, ale dla ochrony środowiska, czystości wody, ochrony Adriatyku przed wyłowieniem ostatnich trzech ryb jakie tam jeszcze pływają jest to rozwiązanie dobre żeby nie powiedzieć jedyne.[/quote]

Zgadzam się z posumowaniem Realisty 2
Pozdrawiam
el_guapo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1539
Dołączył(a): 08.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) el_guapo » 03.10.2011 10:27

Temat przydomowych szamb, czy kanalizacji jest faktycznie tematem tabu.
Sam wielokrotnie zastanawiałem się czy owe szamba są, a jeżeli tak to czy są szczelne. Kanalizacja? Hmm biorąc pod uwagę raczej skaliste podłoże w miejscowościach, które odwiedzałem uważam, że kanalizacja pochłonełaby nadmeierne koszty.

Z drugiej strony nigdy nie widziałem kursujących szambowozów, ani w dzień ani w nocy. To wzmagało czujność i podczas snoorkowania wypatrywałem tych "rur" zamiast kolejnej bellony - nie znalazłem.

Podsumowując:
- jeżeli mają szamba, to dobrze ukryte i uszczelnione (brak "zapachów"),
- jeżeli wywożą te szamba beczkowozami, to robią to niepostrzeżenie i chyba z odciągiem zapachów (znowu brak "zapachów" i szambiarek wpisanych w krajobraz miast i miasteczek)
- jeżeli wylewają to i owo do morza tymi "rurami", to miałem wyjątkowe szczęście, bo od Kvarneru, przez okolice Zadaru, Szybenika, po Omis nie zanotowałem istnienia takich rur na dnie, ani śmieci na powierzchni.

Ktoś kto obcował z kolektorami ściekowymi nad Wisłą doskonale wie, że oprócz framgentów pochodzenia biologicznego (łaskawie pominę o co mi chodzi :wink:) najbardziej upierdliwe są inne pozostałości, które wrzuca się do toalet: przybory higieniczne, resztki jedzenia (doskonale widoczne ogryzki), papierki i torebki.

I teraz coś optymistycznego: jako współużytokownik szamba na działce (szambo szczelne), mogę z całą dozą odpowiedzialności powiedzieć, że 85% zawartości szamba stanowi woda, a pozostałe 15% odpadki. Jeżeli zatem Chrowaci coś robią z tymi 15% (a chyba robią, bo papieru toaletowego i patyczków do uszu w wodzie nie stwierdziłem), to pozostałe 85% wypuszczone daleko w morze raczej nam nie zaszkodzi, morzu takoż.

Oczywiście byłbym za oczyszalniami z prawdziwego zdarzenia, ale jestem też realistą.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107678
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 03.10.2011 10:33

el_guapo napisał(a):podczas snoorkowania wypatrywałem tych "rur" zamiast kolejnej bellony - nie znalazłem.


Jak wchodzisz na forum, to czasem belonę widzisz podczas surfowania :wink:
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 03.10.2011 12:35

el_guapo napisał(a):Temat przydomowych szamb, czy kanalizacji jest faktycznie tematem tabu.
Sam wielokrotnie zastanawiałem się czy owe szamba są, a jeżeli tak to czy są szczelne. Kanalizacja? Hmm biorąc pod uwagę raczej skaliste podłoże w miejscowościach, które odwiedzałem uważam, że kanalizacja pochłonełaby nadmeierne koszty.

Z drugiej strony nigdy nie widziałem kursujących szambowozów, ani w dzień ani w nocy. To wzmagało czujność i podczas snoorkowania wypatrywałem tych "rur" zamiast kolejnej bellony - nie znalazłem.

Podsumowując:
- jeżeli mają szamba, to dobrze ukryte i uszczelnione (brak "zapachów"),
- jeżeli wywożą te szamba beczkowozami, to robią to niepostrzeżenie i chyba z odciągiem zapachów (znowu brak "zapachów" i szambiarek wpisanych w krajobraz miast i miasteczek)
- jeżeli wylewają to i owo do morza tymi "rurami", to miałem wyjątkowe szczęście, bo od Kvarneru, przez okolice Zadaru, Szybenika, po Omis nie zanotowałem istnienia takich rur na dnie, ani śmieci na powierzchni.

Ktoś kto obcował z kolektorami ściekowymi nad Wisłą doskonale wie, że oprócz framgentów pochodzenia biologicznego (łaskawie pominę o co mi chodzi :wink:) najbardziej upierdliwe są inne pozostałości, które wrzuca się do toalet: przybory higieniczne, resztki jedzenia (doskonale widoczne ogryzki), papierki i torebki.

I teraz coś optymistycznego: jako współużytokownik szamba na działce (szambo szczelne), mogę z całą dozą odpowiedzialności powiedzieć, że 85% zawartości szamba stanowi woda, a pozostałe 15% odpadki. Jeżeli zatem Chrowaci coś robią z tymi 15% (a chyba robią, bo papieru toaletowego i patyczków do uszu w wodzie nie stwierdziłem), to pozostałe 85% wypuszczone daleko w morze raczej nam nie zaszkodzi, morzu takoż.

Oczywiście byłbym za oczyszalniami z prawdziwego zdarzenia, ale jestem też realistą.


Jak wiadomo w Chorwacji jest wielki kryzys.
Ludzie jedzą mało i opróżnianie szamb nie jest problemem. Kiedy kryzysu nie było mój przyjaciel, który lubi dobrze zjeść, wypełnił szamba dla miesiąc teraz nie może naładować szamba, sześć miesięcy.
Papier toaletowy w Chorwacji jest używany kilka razy (papier toaletowy, myjemy, suszymy i ponownie używamy i tak kilka razy).
Ponadto, prezerwatywy używany są więcej niż raz (zrobiłem to zdjęcie w podwórku sąsiadów). :lol:
Kryzys jest dobry dla ekologii. :wink:

Obrazek
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33332
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 03.10.2011 13:22

mirko napisał(a):Jak wiadomo w Chorwacji jest wielki kryzys.
Ludzie jedzą mało i opróżnianie szamb nie jest problemem. Kiedy kryzysu nie było mój przyjaciel, który lubi dobrze zjeść, wypełnił szamba dla miesiąc teraz nie może naładować szamba, sześć miesięcy.
Papier toaletowy w Chorwacji jest używany kilka razy (papier toaletowy, myjemy, suszymy i ponownie używamy i tak kilka razy).
Ponadto, prezerwatywy używany są więcej niż raz (zrobiłem to zdjęcie w podwórku sąsiadów). :lol:
Kryzys jest dobry dla ekologii. :wink:

Obrazek


:lool: :lool: :lool:
slawekewa
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 364
Dołączył(a): 07.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) slawekewa » 03.10.2011 14:06

anakin napisał(a):
mirko napisał(a):Jak wiadomo w Chorwacji jest wielki kryzys.
Ludzie jedzą mało i opróżnianie szamb nie jest problemem. Kiedy kryzysu nie było mój przyjaciel, który lubi dobrze zjeść, wypełnił szamba dla miesiąc teraz nie może naładować szamba, sześć miesięcy.
Papier toaletowy w Chorwacji jest używany kilka razy (papier toaletowy, myjemy, suszymy i ponownie używamy i tak kilka razy).
Ponadto, prezerwatywy używany są więcej niż raz (zrobiłem to zdjęcie w podwórku sąsiadów). :lol:
Kryzys jest dobry dla ekologii. :wink:

Obrazek

Siedmiu wspaniałych
:lool: :lool: :lool:
sviva
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2768
Dołączył(a): 05.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) sviva » 19.02.2012 21:19

ja tu szukam ładnych plaż i urokliwych miejsc na Pagu a wy mi taki filmik z pierwszej strony serwujecie...;)
pawelh
Cromaniak
Posty: 1318
Dołączył(a): 25.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawelh » 26.02.2012 08:09

sviva napisał(a):ja tu szukam ładnych plaż i urokliwych miejsc na Pagu a wy mi taki filmik z pierwszej strony serwujecie...;)
im więcej szumu w temacie tym większa szansa na poprawę sytuacji.
pawelh
Cromaniak
Posty: 1318
Dołączył(a): 25.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawelh » 18.12.2012 00:42

To był dobry temat na zimowe wieczory.Cro wchodzi za kilka miesięcy do ue i ciekawe czy coś w tej sprawie(ekologia)drgneło?
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 18.12.2012 10:34

Awansem unia środków nie rozdziela. Jak wejdą to wtedy będą mogli się starać.
Użytkownik usunięty
Re:

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 18.12.2012 10:49

el_guapo napisał(a):nigdy nie widziałem kursujących szambowozów, ani w dzień ani w nocy

Będąc w Sevidzie w 2011 r., na okrągło widziałem szambowóz kursujący o każdej porze dnia i nocy...żadnych zapachów ani nieczystości w Sevid nie widziałem ale samochód bardzo często, co doprowadzało mnie do rozpaczy na tej drodze :-|
wos71
Croentuzjasta
Posty: 183
Dołączył(a): 17.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) wos71 » 21.01.2013 22:11

Dzisiaj z nudów "objechałem"na GE całe wybrzeże Chorwacji(bez wysp) i znalazłem ...DWIE oczyszczalnie ścieków(ok.Rijeki i Zadar).Czyli dobrze nie jest.
PS. Na GE pojawiły się nowsze aktualizacje(np.Omiś).
pawelh
Cromaniak
Posty: 1318
Dołączył(a): 25.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawelh » 22.01.2013 21:39

Solina miała kiedyś krystalicznie czystą wodę,ale lata puszczania szamba zrobiły swoje.Trudny teren do tego mała gęstość zaludnienia(liczy się stałych mieszkańców a nie turystów)sprawiły,że nie można było przez lata otrzymać dotacji ue na kanalizację i oczyszczalnie :evil: Dopiero niedawno udało się temat ruszyć i pojawiła się nadzieja na lepsze jutro.Trudno porównywać jezioro z morzem,ale lepiej by było gdyby z tym coś zaczęto robić bo dzieci nam tego mogą nie wybaczyć :cry:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...

cron
Jak długo Jadran to wytrzyma?! - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone