Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Jak długo Jadran to wytrzyma?!

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
adamk3
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1282
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) adamk3 » 03.08.2011 11:14

realista2 napisał(a):
Leon napisał(a):Proponuje ten watek wislac na maila chorwackej izbi turisticznej w Waw, oraz doarumentowac go zdienciamy tego co zanotowaliscie. Ta amom wiadomosc trzeba wislac do kturegosz z mediow (Jutarnjilist, Slobodna dalmacja....) z prosba ze by sie ktosz z chorwacji ustosunkowal i odpowiedzial jaka bendzie najblisza prziszlosc. W ten sposob zrobimi cosz dobrego.


Znaczy się, mamy za Was dbać o Wasze interesy w Waszym kraju ?


Już niedługo CRO będzie (w tym **tworze) UE - czyli prawie nasza :wink:
pozdrav.
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 03.08.2011 19:53

Realista2 metoda ktora ja proponje ma sens i jest sprawdzona chociarzby w Polsce tysianc razy. Oczewiscie niema to zwiazku z logika ale pozwol ze wytumacze. Jezeli Chorwaci zwracaja uwage samozandom i wladzom co jest niedobre i co trzeba zmienic to niema takiego echa i efektu jak by to zrobil ktosz ze zewnacz.
Polaci tez wiele spraw bily zmusiany zmienic pod wpliwem nacisku z zewnacz. Przecierz to nie jest tak ze w Polsce premijer i minister pewnego poranka wstali i powiedzialy: Od jutra wszistke szkoly maja bic pomalowane, a karzda obora musi miec szambo! i jusz. Przeciez pamientam ze to na naciski z Europi zostal rorzezoni obszar chroniony Dolna Odra. Te ruzne namawiania i przekoniwania ze zewnacz bilo "brutalne". Jak tego nie zrobicie mozecie zapomniac o kasie na inna infrastrukture.
W moim poscie nie chodzilo o to ze byscie wy do konca odrobili to co powiniszmy zrobic my, ale jezeli wy napiszecie do cro mnisterstwa ze nie przijedziecie do Chorwacji bo........(a Chorwacja liczy na wasze eura) to pion administracijni szibcie ruszy glowom i zmieni cos niz na moje apele.
Trzeba tylko napisac im ...nie przijade w nastepnim roku bo.....
Tez sie musie zgodzic z taba ze to jest moja misija, poprosze swoich gosci ktorzy zauwarzyli "czarne dziuri" ze by mi pomogli zrobic liste ktora wysle dalej z ich oswiadczeniem ze usz nie wruca a ja wiszle do ministra kostoris strat dla mnie i panstwa.
Niestety nie wiem czy my sie uda poniewarz panstwowe statystyki znow notuja wzrost turistow i noclegow.
jotem
Croentuzjasta
Posty: 411
Dołączył(a): 17.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jotem » 06.08.2011 12:16

arturac napisał(a):To że ktoś zmiksował, kawałki reklamy campa z Pagu to, nie znaczy, że tam ten syf wylewali. To się nazywa walka o klienta.


hmm a relacje naocznych świadków na tym forum???

np w tym wątku:
forum/viewtopic.php?t=33673

wikusia napisał(a):Jak mowa o wysypisku... ( w mieście Pag)
To ja dodam coś z podobnej beczki...
Prawie dokładnie vis a vis wysypiska po drugiej stronie zatoki na górce "spuszczają swoje trąbki" niebieskie samochodziki z fekaliami... Choć jest tam pewnie jakieś sensowne oczyszczanie po drodze, a przynajmniej mam nadzieję, że jest, to nie kąpaliśmy się na pobliskich plażach, mimo tego, że wystarczyło tylko zejść parę kroków. Kamienie przy brzegu były jakoś dziwnie "obślizgłe" jak na Jadran i roślinność podwodna tez inna: czarno i gloniasto :?Choć woda niby czysta... może nasze obawy co do czystości wody w okolicy oczyszczalni były nieuzasadnione, to jakoś niemiło, gdy codziennie obserwowało się kawalkady tych beczkowozów wspinających sie na górkę. Ale w końcu gdzieś te nieczystości trza utylizować...


Swoją drogą filmik w pierwszym poście tego wątku przeczy jakiemukolwiek oczyszczaniu "po drodze" :evil:
boniek69
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 01.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) boniek69 » 06.08.2011 14:22

a może wspólną siłą zredagujemy pismo o którym mówił Leon?Bo dalsze drążenie tematu chyba nic nie wniesie,jak jest to wiadomo,nie ma oczyszczalni to wylewają do morza.Czego oczywiście nie usprawiedliwiam.
jotem
Croentuzjasta
Posty: 411
Dołączył(a): 17.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jotem » 06.08.2011 14:42

boniek69 napisał(a):a może wspólną siłą zredagujemy pismo o którym mówił Leon?Bo dalsze drążenie tematu chyba nic nie wniesie,jak jest to wiadomo,nie ma oczyszczalni to wylewają do morza.Czego oczywiście nie usprawiedliwiam.



Temat jest niewygodny, żeby nie powiedzieć śmierdzący - większość właścicieli domów woli chyba zamilczeć? A my, turyści też wolimy dla wygody nie wchodzić w temat głębiej....?
Wylewanie do morza jest (mam nadzieję!) jednak nielegalne... tyle, że morze jest pod ręką....
Z ciekawości - co się dzieje w Chorwacji z kasą z "taksy klimatycznej"?
pawelh
Cromaniak
Posty: 1318
Dołączył(a): 25.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawelh » 06.08.2011 15:08

Kilka lat temu mój brat z rodziną kuszony moimi opowieściami o krystalicznie czystej wodzie dał się namówić na wyjazd do Cro a konkretnie na Istrię okolice Umagu.Pewnego pięknego dnia na naszą plażę dopłynęły sterty śmieci,które przemieszczały się przez kilka godzin.Na moje oko to zostały wysypane z jachtu przez jakiegoś bezmózgowca :evil: Jeśli Cro nie zadba o stan swojego skarbu jakim jest morze to straci sporą część dochodów a my i nasze dzieci miejsca godnego do polecenia na odpoczynek :(
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 07.08.2011 15:15

jotem kasa z taksy klimaticzniej w 90% idzie na koszty utzimania placowek izbi turisticznej za granica, oraz na reklame
pawelh
Cromaniak
Posty: 1318
Dołączył(a): 25.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawelh » 07.08.2011 20:38

Leon napisał(a):jotem kasa z taksy klimaticzniej w 90% idzie na koszty utzimania placowek izbi turisticznej za granica, oraz na reklame
Tylko,że w większości tej taksy nie pobierają :lol:
Stela
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 852
Dołączył(a): 02.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Stela » 07.08.2011 21:45

pawelh napisał(a):
Leon napisał(a):jotem kasa z taksy klimaticzniej w 90% idzie na koszty utzimania placowek izbi turisticznej za granica, oraz na reklame
Tylko,że w większości tej taksy nie pobierają :lol:


kurka, albo trafiam na wyjątkowo uczciwych obywateli, albo jestem naiwna, ale ode mnie zawsze tax pobierali
jotem
Croentuzjasta
Posty: 411
Dołączył(a): 17.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jotem » 07.08.2011 23:33

Stela napisał(a):
pawelh napisał(a):
Leon napisał(a):jotem kasa z taksy klimaticzniej w 90% idzie na koszty utzimania placowek izbi turisticznej za granica, oraz na reklame
Tylko,że w większości tej taksy nie pobierają :lol:


kurka, albo trafiam na wyjątkowo uczciwych obywateli, albo jestem naiwna, ale ode mnie zawsze tax pobierali



Ode mnie też, i od znajomych, i znajomych znajomych także... więc pobierać pobierają, tylko jak widać... niewiele z tego wynika :evil: 8)
adamk3
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1282
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) adamk3 » 08.08.2011 09:02

jotem napisał(a):
Stela napisał(a):
pawelh napisał(a):
Leon napisał(a):jotem kasa z taksy klimaticzniej w 90% idzie na koszty utzimania placowek izbi turisticznej za granica, oraz na reklame
Tylko,że w większości tej taksy nie pobierają :lol:


kurka, albo trafiam na wyjątkowo uczciwych obywateli, albo jestem naiwna, ale ode mnie zawsze tax pobierali



Ode mnie też, i od znajomych, i znajomych znajomych także... więc pobierać pobierają, tylko jak widać... niewiele z tego wynika :evil: 8)


ja (i wszyscy moi znajomi) :D zawsze płaciłem "cash" do ręki bez papierów - bez meldowanie, może jak robi się przelew albo przez biuro to wtedy jest klimatyczne?

pozdrav.
PS
niech ktoś zrobi ankietę na w/w temat :wink:
jotem
Croentuzjasta
Posty: 411
Dołączył(a): 17.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jotem » 08.08.2011 11:03

adamk3 napisał(a):
ja (i wszyscy moi znajomi) :D zawsze płaciłem "cash" do ręki bez papierów - bez meldowanie, może jak robi się przelew albo przez biuro to wtedy jest klimatyczne?

pozdrav.
PS
niech ktoś zrobi ankietę na w/w temat :wink:


To, że gotówka do ręki to wiadomo, tyle, że zawsze mi gospodarze doliczali tę taksę - czy mnie meldowano i odprowadzono te pieniądze we właściwym kierunku, to już jak mi się zdaje zupełnie inna historia..... mam mocne wątpliwości...
Z drugiej strony skoro kasa z tej taksy turystycznej idzie na utrzymanie izb turystycznych za granicą (jak pisze Leon)... czyli pewnie meble, telefony i foldery...?, to nawet gdyby była 100% ściągalność, to w kwestii działań pro-ekologicznych na miejscu wiele zmienić się nie może.

PS Nigdy nie jechałam z biurem podróży, pobyt zawsze w prywatnym domu i adres uzyskany poprzez mailowy/telefoniczny kontakt bezpośrednio z właścicielem.
pawelh
Cromaniak
Posty: 1318
Dołączył(a): 25.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawelh » 08.08.2011 14:30

Do Cro jadę 7 raz i zawsze zatrzymuję się w dwóch miejscach-czyli wyjazdy razy 2 pobyty dają ilośc doświadczeń.Klimatyczne doliczano mi na campie pod Umagiem(byłem tam dwa razy)i tylko tam.Oczywiście każdy wyjazd jest bez pośredników.Reszta moich doświadczeń z apartamentów i prywatnego pola namiotowego to z rączki do rączki.Chyba,że gospodarze są tak uczciwi,iż z przyjętej kasy sami robią opłatę :roll: W Grecji zresztą jest identycznie :wink:
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 09.08.2011 00:45

Tera sie placi riczaltowo takse przed i po sezonie, albo dla karzdego goscia osobno w biurze turistycznim w miescie pobitu. Tak wogule mozecie sie samy isc zameldowac i zaplacic takse. Niektorzy z moich sasiadow tak "wiganiaja" turistowze by sami sie zameldowali i zaplacili za takse a turisci im podpisuja zaswiadczenie ze oni to zrobia osobiscie. Dlaczego? Ano dlatego ze jezeli wlasciciel kwatei nie zamelduje goscia i nie zaplaci taksi to zaplaci baaardzo duzi mandat. Policija wiele razi sprawdza zmeldowanie turistow. Naprziklad jechale z turistamy do Međugorje i policjanci na granici wiedzialy ze oni sa moimi goscmi bo sa zameldowani u mnie a oni to aja w komputerze. W przipadku braku zameldowania ktosz musi odpowiadac, najczesciej wlasciciel. Dlatego chorwacj melduja karzdego goscia. Ci co placa riczalt czensto jusz w cene wliczaja takse i wiglanda jak bi ja nie odczogaly. Z taksi tez sie placi studentow ktorzy czysczo z rana plaze, albo ruzne imprezi latem. Najwiencej idzie na promocje. Przecierz materialy w jeziku polskim tez kosztuja, reklamy telewizijne i sponsorowane....
pawelh
Cromaniak
Posty: 1318
Dołączył(a): 25.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawelh » 01.09.2011 15:03

Po raz 7 odwiedziłem cro w tym drugi z rzędu Mimice i stwierdzam definitywne pogorszenie stanu czystości wody.Daje się to zauważyć zarówno nurkując jak i obserwując powierzchnię..Bywały dni,że woda byłe idealnie czysta a i trafiło się,że dzieciaki tak moje jak i znajomych Chorwatów nie chciały wejść do morza.Mieszkałem w Mimicach od strony południowej i moje spostrzeżenie dotyczy tego miejsca-gdy prąd niósł wodę z tego kierunku pełno w niej było śmieci i zanieczyszczeń pochodzących z szamba.Oczywiście po pewnym czasie to się rozpuszczało w morzu i prawie znikało,ale niesmak pozostawał :cry:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...

cron
Jak długo Jadran to wytrzyma?! - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone