Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Jak długo Jadran to wytrzyma?!

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
jotem
Croentuzjasta
Posty: 411
Dołączył(a): 17.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jotem » 27.07.2011 16:34

realista2 napisał(a):Pływam po chorwackich wodach od lat i zaręczam wam, że nieczystości są zawsze i bezzwłocznie usuwane do wody. Nie znam też ani jednej mariny która miałaby urządzenia do przyjmowania ścieków z jachtów. Chorwacja to pod tym względem trzeci świat i dopiero być może pod rządami Unii to się zmieni.


Tym bardziej dziwi mapa czystości wód pokazana wyżej. Mam niestety wrażenie, że owa czystość "excellent" jest w wielu miejscach mocno na wyrost i nie poparta rzetelnymi badaniami???
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 27.07.2011 18:54

realista2 napisał(a):
mirko napisał(a):Każdy jacht zgodnie z europejskimi przepisami, musi mieć zbiornik na ścieki.


Zbiornik na nieczystości być może jest tylko co z tego skoro nie ma go gdzie opróżnić. Pływam po chorwackich wodach od lat i zaręczam wam, że nieczystości są zawsze i bezzwłocznie usuwane do wody. Nie znam też ani jednej mariny która miałaby urządzenia do przyjmowania ścieków z jachtów. Chorwacja to pod tym względem trzeci świat i dopiero być może pod rządami Unii to się zmieni.




Każda marina, ktura posiada "Blue Flag" ma urządzenie do opróżniania zbiorników ściekowych z jachtów :wink:
marinas in Croatia with Blue flag
realista2
Cromaniak
Posty: 2238
Dołączył(a): 13.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) realista2 » 27.07.2011 19:24

mirko napisał(a):
realista2 napisał(a):
mirko napisał(a):Każdy jacht zgodnie z europejskimi przepisami, musi mieć zbiornik na ścieki.


Zbiornik na nieczystości być może jest tylko co z tego skoro nie ma go gdzie opróżnić. Pływam po chorwackich wodach od lat i zaręczam wam, że nieczystości są zawsze i bezzwłocznie usuwane do wody. Nie znam też ani jednej mariny która miałaby urządzenia do przyjmowania ścieków z jachtów. Chorwacja to pod tym względem trzeci świat i dopiero być może pod rządami Unii to się zmieni.




Każda marina, ktura posiada "Blue Flag" ma urządzenie do opróżniania zbiorników ściekowych z jachtów :wink:
marinas in Croatia with Blue flag



Taaaak to wskaż miejsce na nabrzeżu w którejkolwiek z wymienionych marin gdzie takowe urządzenie się znajduje. Kto czarterował jacht w Chorwacji, a na forum jest takich osób całkiem sporo wie o czym mówię.
AndrzejJ.
zbanowany
Posty: 7149
Dołączył(a): 01.12.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejJ. » 27.07.2011 22:02

Kiedy snurkujesz i widzisz te rury na dnie ciągnące się dalej i dalej po dnie,to wiesz ,że nieciekawy temat snurkujesz. :wink:
Korala
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 347
Dołączył(a): 28.05.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Korala » 29.07.2011 00:47

Arek napisał(a):Cóż, wynika to z tegorocznych obserwacji w Primošten. Kilka jachtów (głównie pod niemieckimi banderami, choć również była czeska, węgierska i chorwacka) stało zakotwiczone w zatoce wzdłuż ulicy Bana Josipa Jelačića. Problem się zaczął w momencie, gdy zaczął wiać wiatr od strony morza i do plaży zaczęły dopływać... ekhmm... kupy. Nie był to jednostkowy przypadek, następnego dnia powtórka z rozrywki. Musieliśmy się przenieść na plażę w zatoce Raduča.


Nie zamierzam nikogo rozgrzeszać ale:
- kostrukcja toalet na jachcie jest taka, że wszystko co w nią wpadnie jest następnie rozdrabniane. Więc żeby "coś" dopłynęło do brzegu w całości żeglarz musiałby się "wypiąć za burtę. Jakoś nigdy tego nie zaobserwowałem :-) Oczywiście rozdrobnienie nie zmniejsza zanieczyszczenia, ale trudno sobie wyobrazić by efekt działań załogi jachtu znalazł się na brzegu :-)
- wg oficjalnych danych w Chorwacji pływa parę tysięcy jachtów. Nawet licząc po 6-8 osób w załodze i wymiany w ciągu sezony to niewielki procent wobec kilku milionów turystów którymi chwali się Chorwacja. Do tego trzeba doliczyć jeszcze stałych i sezonowych mieszkańców wybrzeżą. Wszystko co oni "wyprodukują" trafia do morza przez okrągły rok.
- z moich obserwacji wynika, że najgorszy stan wody jest w pobliżu dużych miast.
- w Chorwacji nie ma obowiązku posiadania na jachcie zbiornika na fekalia. Zresztą przy obecnym stanie infrastruktury prawdopodobnie fekalia odebrane z jachtu trafiałyby do morza kawałek dalej poprzez jakiś zbiornik i rurę (lub tak jak na filmie).
- jeśli UE nie da kasy, to nie ma co liczyć na poprawę. Chorwacja jest w głębokim kryzysie.
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 29.07.2011 07:48

Korala napisał(a): - w Chorwacji nie ma obowiązku posiadania na jachcie zbiornika na fekalia. Zresztą przy obecnym stanie infrastruktury prawdopodobnie fekalia odebrane z jachtu trafiałyby do morza kawałek dalej poprzez jakiś zbiornik i rurę (lub tak jak na filmie).


Zbiornik fekalii na jachtach jest przewidziany przez przepisy flagi który ma jacht :wink:
Wszystkie jachty z chorwacką flagą mają zbiornik fekalii zgodnie z HRN EN ISO - 8099-2004 :)
boniek69
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 01.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) boniek69 » 31.07.2011 13:26

mirko napisał(a):
Korala napisał(a): - w Chorwacji nie ma obowiązku posiadania na jachcie zbiornika na fekalia. Zresztą przy obecnym stanie infrastruktury prawdopodobnie fekalia odebrane z jachtu trafiałyby do morza kawałek dalej poprzez jakiś zbiornik i rurę (lub tak jak na filmie).


Zbiornik fekalii na jachtach jest przewidziany przez przepisy flagi który ma jacht :wink:
Wszystkie jachty z chorwacką flagą mają zbiornik fekalii zgodnie z HRN EN ISO - 8099-2004 :)

Mirko nie chce Cię urazić ale ma się to nijak do rzeczywistości,może i zbiornik jest przewidziany ale niech wypowiedzą się osoby z forum a będziemy wiedzieli orientacyjnie jaki procent czarterowych jachtów pod Chorwacką banderą posiada taki zbiornik.Faktycznie to dopiero teraz zacząłem się zastanawiać i w żadnej marinie nie widziałem rury do odbioru nieczystości z jachtu a jedynie obiło mi się o uszy że jachty wyposażone w taki zbiornik nie mogą go opróżniać bliżej jak 2 mile od brzegu ciasnych przejściach i portach(chyba 2 mile nie pamiętam)
adamk3
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1282
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) adamk3 » 31.07.2011 22:18

Niestety - ja też nie widziałem w żadnej marinie w cro "odsysarki", tylko podłączenie prądu i wody.

tu o toaletach
http://www.samoster.org.pl/doc/kible.pdf
:wink:

pozdrav.

PS
tu w PL
http://forum.mazury.info.pl/printview.p ... 800bdf10b3
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 31.07.2011 22:59

boniek69 napisał(a):
mirko napisał(a):
Korala napisał(a): - w Chorwacji nie ma obowiązku posiadania na jachcie zbiornika na fekalia. Zresztą przy obecnym stanie infrastruktury prawdopodobnie fekalia odebrane z jachtu trafiałyby do morza kawałek dalej poprzez jakiś zbiornik i rurę (lub tak jak na filmie).


Zbiornik fekalii na jachtach jest przewidziany przez przepisy flagi który ma jacht :wink:
Wszystkie jachty z chorwacką flagą mają zbiornik fekalii zgodnie z HRN EN ISO - 8099-2004 :)

Mirko nie chce Cię urazić ale ma się to nijak do rzeczywistości,może i zbiornik jest przewidziany ale niech wypowiedzą się osoby z forum a będziemy wiedzieli orientacyjnie jaki procent czarterowych jachtów pod Chorwacką banderą posiada taki zbiornik.Faktycznie to dopiero teraz zacząłem się zastanawiać i w żadnej marinie nie widziałem rury do odbioru nieczystości z jachtu a jedynie obiło mi się o uszy że jachty wyposażone w taki zbiornik nie mogą go opróżniać bliżej jak 2 mile od brzegu ciasnych przejściach i portach(chyba 2 mile nie pamiętam)


Zgodnie z regulaminem HRB (Chorwacki Rejestr Statków) jacht jest, jeśli Loa> 12m.
Każdy jacht nie może uzyskać pozwolenia na żagiel, jeśli nie ma zbiornika ścieków i możliwość rozładowania.
Wiem to, bo pracuję jako inspektor HRB-a i codzienne wykonuje kontrole jachtów.
Rozładowanie to problem załogi
adamk3
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1282
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) adamk3 » 01.08.2011 09:33

mirko napisał(a):
boniek69 napisał(a):
mirko napisał(a):
Korala napisał(a): - w Chorwacji nie ma obowiązku posiadania na jachcie zbiornika na fekalia. Zresztą przy obecnym stanie infrastruktury prawdopodobnie fekalia odebrane z jachtu trafiałyby do morza kawałek dalej poprzez jakiś zbiornik i rurę (lub tak jak na filmie).


Zbiornik fekalii na jachtach jest przewidziany przez przepisy flagi który ma jacht :wink:
Wszystkie jachty z chorwacką flagą mają zbiornik fekalii zgodnie z HRN EN ISO - 8099-2004 :)

Mirko nie chce Cię urazić ale ma się to nijak do rzeczywistości,może i zbiornik jest przewidziany ale niech wypowiedzą się osoby z forum a będziemy wiedzieli orientacyjnie jaki procent czarterowych jachtów pod Chorwacką banderą posiada taki zbiornik.Faktycznie to dopiero teraz zacząłem się zastanawiać i w żadnej marinie nie widziałem rury do odbioru nieczystości z jachtu a jedynie obiło mi się o uszy że jachty wyposażone w taki zbiornik nie mogą go opróżniać bliżej jak 2 mile od brzegu ciasnych przejściach i portach(chyba 2 mile nie pamiętam)


Zgodnie z regulaminem HRB (Chorwacki Rejestr Statków) jacht jest, jeśli Loa> 12m.
Każdy jacht nie może uzyskać pozwolenia na żagiel, jeśli nie ma zbiornika ścieków i możliwość rozładowania.
Wiem to, bo pracuję jako inspektor HRB-a i codzienne wykonuje kontrole jachtów.
Rozładowanie to problem załogi


czyli w CRO taj jak w PL - przepis sobie życie sobie :wink:

pozdrav.
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 02.08.2011 01:28

Trzeba być dość naiwnym, żeby wierzyć, że jak Jadran taki ładniutki i czyściutki, to Chorwaci też tacy czyści i ładniutko dbają...

Ogólnie Słowianie nie mają takich nawyków dbania o czystość jak inne nacje (głównie zachodnie choć nie wszystkie, ale tam gdzie nie wystarczały nawyki wprowadzono takie kary, że ze strachu i pod przymusem zaczęto dbać) a procent "ekologów" jest nadal mały, gdyż ludzie są na tyle bezmyślni i krótkowzroczni, że poza nie robieniem syfu pod sobą (choć i z tym bywa różnie!) i wokół swego nosa- reszta im zwisa.

Oj nie- Chorwaci nie są na unijnym poziomie. i tym razem po 10 czy 11-tym pobycie w CRO zaczynam mieć oczy szeroko otwarte, bo niejedno widziałem już przy drogach i za zabudowaniami.
Może i dobrze, że nie miałem wiedzy jak to jest z tymi jachtami i marinami, bo to chyba do reszty by mi obrzydziło kąpiel.

Przy czym jest jeszcze jedna sprawa.
Dziwnie dużo ludzi teraz w lipcu na Pagu (i to różnych przyjezdnych, nie tylko Polaków!) narzekało na uczulenia, czerwone wypryski na skórze i takie tam inne pieroństwa.
Może nie jestem tego pewien, ale wydaje mi się, że albo dziura ozonowa się zwiększyła i słońce parzy od razu, albo.... jakoś nagle sporo ludzi w niektórych miejscach zaczęło być uczulonych na to samo- a dodam, że nie chodzi o nałogowych opalaczy, wystarczyło kilkanaście minut w wodzie i pomimo tego, że ludzie się płukali zaraz słodką wodą i tak mieli górną część pleców i tors/dekolt w brzydkich krupiastych drobnych plackach.
Każdy inaczej reaguje na uczulenia, ma inny wiek, inną skórę itd, ale jakoś nas tam niemal wszystkich brało to samo i w tym samym czasie.
Jedynie osoby, które nie kąpały się w morzu nie miały takich objawów.
Co o tym sadzić? :roll: :?
volare77
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 292
Dołączył(a): 24.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) volare77 » 02.08.2011 12:15

Sądzę,że ludziska takimi kilogramami smarów się
nacierają, że w kontakcie ze słona wodą któa jest
bardzo agresywna w stosunku do wszystkich innych
zwiazków chemicznych moga wystąpić reakcje
alergiczne na skórze. A jeszcze temperatura to przypiesza.
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 02.08.2011 12:49

Proponuje ten watek wislac na maila chorwackej izbi turisticznej w Waw, oraz doarumentowac go zdienciamy tego co zanotowaliscie. Ta amom wiadomosc trzeba wislac do kturegosz z mediow (Jutarnjilist, Slobodna dalmacja....) z prosba ze by sie ktosz z chorwacji ustosunkowal i odpowiedzial jaka bendzie najblisza prziszlosc. W ten sposob zrobimi cosz dobrego.
boniek69
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 01.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) boniek69 » 03.08.2011 09:51

Leon ma racje nie chodzi przecież żebyśmy tylko sobie pogadali ale żeby z tego był pożytek i ochrona tego co mamy bo świat jest coraz mniejszy i wiem że nie tylko dobro Polski leży w naszym interesie.Przecież każdy z nas dzięki Adriatykowi miał,ma czy będzie mial fajne wakacje.
realista2
Cromaniak
Posty: 2238
Dołączył(a): 13.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) realista2 » 03.08.2011 10:54

Leon napisał(a):Proponuje ten watek wislac na maila chorwackej izbi turisticznej w Waw, oraz doarumentowac go zdienciamy tego co zanotowaliscie. Ta amom wiadomosc trzeba wislac do kturegosz z mediow (Jutarnjilist, Slobodna dalmacja....) z prosba ze by sie ktosz z chorwacji ustosunkowal i odpowiedzial jaka bendzie najblisza prziszlosc. W ten sposob zrobimi cosz dobrego.


Znaczy się, mamy za Was dbać o Wasze interesy w Waszym kraju ?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...

cron
Jak długo Jadran to wytrzyma?! - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone