Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Jak długo Jadran to wytrzyma?!

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Bocian
zbanowany

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 03.01.2015 22:46

I ty to widziałeś? To po grzyba tam jeździsz? I do czego była ta rura? Bo przecież wiesz to :)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 03.01.2015 23:44

Cytat z branżowej strony:

1 lipca 2013 roku Chorwacja stała się 28. państwem członkowskim Unii Europejskiej. Podpisując traktat akcesyjny, kraj ten zobowiązał się do realizacji niezwykle ambitnych celów na polu inwestycji w strukturę wodno- kanalizacyjną.

W porównaniu do innych krajów UE, Chorwacja znajduje się znacznie poniżej normy. W większości państw europejskich dane wskazują, że średni poziom ludności podłączonej do sieci wodociągowej wynosi około 90%[1], natomiast w Chorwacji z 295 miast i wsi, w których zbudowano sieć kanalizacji tylko 131 (44%) ma oczyszczalnię ścieków. Ponadto jedynie 27 % całej populacji objęte jest usługą oczyszczania ścieków.

Wchodząc do Unii, Chorwacja zobowiązała się doprowadzić do stanu, w którym do 2021 roku wszystkie miejscowości powyżej 50 mieszkańców będą miały dostęp do infrastruktury wody pitnej. Ponadto do 2023 r. kraj ten ma w pełni wdrożyć Dyrektywę Urban Wastewater Treatment (91/271/EEC), co oznacza, że wszystkie miejscowości liczące ponad 2 000 mieszkańców będą musiały zostać podłączone do kanalizacji oraz systemu oczyszczania ścieków, z zastrzeżeniem, że aż 88% domostw ma zostać podłączonych w przeciągu kolejnych 9 lat.
ARNIK
Globtroter

Nieprzeczytany postnapisał(a) ARNIK » 04.01.2015 00:36

Bocian napisał(a):I ty to widziałeś? To po grzyba tam jeździsz? I do czego była ta rura? Bo przecież wiesz to :)

Ja podzieliłem się jedynie spostrzezeniami a tobie to widac nie w smak. Czytajac twoje posty widac że przynalezysz do chorwackiej sekty negujacej i piętnującej jakiekolwiek krytyczne posty na tym forum na temat Chorwacji. Mam zasadę że z fanatykami nie dyskutuje.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.01.2015 00:40

Przegięłaś i to zdrowo :!: :?

To, że wody Adriatyku są bardzo czyste to nie jest opinia fanatyków, tylko to potwierdzają wszystkie badania naukowe.
I to, ze śmieci płyną z Albanii to jest także fakt. :!: :D
Wiadomo, że w każdym kraju są turyści, którzy śmiecą.
I wiadomo, że nigdzie nie jest idealnie, zawsze można poprawić stan środowiska.

Z faktami się nie dyskutuje :roll:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.01.2015 00:51

Lednice, przytocz jakieś badania naukowe na ten temat.
Ja przytoczyłem cytat.
Jadran jest przejrzysty - to fakt, ale czy czysty - tego nie wiemy na pewno.
Marketing ma się nijak do faktów.
Przejrzystość / nie czystość/ Jadranu u wybrzeży Chorwacji jest wypadkową kilku składników.
TJL
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) TJL » 04.01.2015 00:55

Statystyki, statystykami... a szambo-statków nigdy nie widziałem, natomiast rury kanalizacyjne pod wodą (do morza) na przykład z knajpki przy promenadzie można często spotkać. Taka słowiańska "zaradność".
Pozdrawiam,
Tomek
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.01.2015 01:13

Przytoczyłem kilka postów do tyłu link do konkretnych badań :!:

Wiem, ze poza teoriami spiskowymi nie ma na to żadnych kontrargumentów :!:

PS: Chorwacja to nie tylko Jadran. To, że okolicach miasta Osijek czy Knin nie ma wodociągów w okolicznych
wioskach ma tyle wspólnego z Jadranem co krzesło z krzesłem elektrycznym :!:
Gdyby faktycznie było tak, że wszystkie ścieki i inne świństwa trafiają do Jadranu, to wynik badań czystości wód byłby zupełnie inny.
No, ale każdemu wolno wierzyć w różne rzeczy :wink: :wink: :wink:
Krzychooo
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 04.01.2015 01:33

Śmieci są wszędzie, nie wiem, dlaczego w Chorwacji miałoby być inaczej. Czy jest gorzej niż w innych krajach? Nie sądzę. Jednak brak kanalizacji to poważny problem i to, że w wielu miejscach (nie twierdzę, że wszędzie) nieczystości spuszcza się do morza, jest tajemnicą poliszynela. Niestety.

Poza tym obwinianie o wszystko turystów to przesada. Lodówki, pralki, części samochodowych karoserii z Albanii też raczej nie przypłynęły, a i takie widywałem.

Śmieci i nieczystości w akwenach (i nad nimi) były, są i będą. Na Pacyfiku pływa wyspa śmieci wielkości Europy, heh. Na nasze szczęście Adriatyk to spokojne morze i śmieci z innych regionów i krajów są wyrzucane na brzeg stosunkowo rzadko.
Bocian
zbanowany

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 04.01.2015 11:24

ARNIK napisał(a):
Bocian napisał(a):I ty to widziałeś? To po grzyba tam jeździsz? I do czego była ta rura? Bo przecież wiesz to :)

Ja podzieliłem się jedynie spostrzezeniami a tobie to widac nie w smak. Czytajac twoje posty widac że przynalezysz do chorwackiej sekty negujacej i piętnującej jakiekolwiek krytyczne posty na tym forum na temat Chorwacji. Mam zasadę że z fanatykami nie dyskutuje.

To wynieś z domu lustra.
Bocian
zbanowany

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 04.01.2015 11:29

ołowiany napisał(a):Lednice, przytocz jakieś badania naukowe na ten temat.
Ja przytoczyłem cytat.
Jadran jest przejrzysty - to fakt, ale czy czysty - tego nie wiemy na pewno.
Marketing ma się nijak do faktów.
Przejrzystość / nie czystość/ Jadranu u wybrzeży Chorwacji jest wypadkową kilku składników.

http://baltazar.izor.hr/plazepub/kakvoca
http://mzoip.hr/doc/kakvoca_mora_za_kup ... odini_.pdf
Bocian
zbanowany

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 04.01.2015 11:39

Jeżdżąc od jakiegoś czasu do Cro zauważam zwiększony syf tu i tam. Tak jak pisał poprzednik, lodówki, silniki od łódek... Tego nie zostawiają turyści. Turyści zostawiają torebki, papier, butelki, pety i cały asortyment plażowy który sie zepsuł. Plus wodniacy ścieki z jachtów. Południe Jadranu nawiedza przytaczany tu syf z Albanii.
To chwalony przez wielu Trstenik
http://www.jutarnji.hr/plaza-u-trstenik ... 654&foto=1
Sprzątnięte w 3 dni. Czego nie udało sie sprzątnąć, bura pognała do Italii.
Kategoryczne twierdzenia, że Jadran to zbiornik na szambo moim zdaniem to farmazon i kłamstwo. Nie wierzę, ze wszystkie te Plave Zastave http://www.lijepa-nasa.hr/plava-zastava.html są dawane za kasę bo wali to spiskiem prezesa. Wielu mówi o tym co słyszało, co jest tajemnicą Poliszynela. Mówcie o tym co wiecie, co widzieliście. I jeszcze pytanie które pozostało bez odpowiedzi. Po uj tam jeździć jak taki syf w wodzie? Nie szkoda wam dzieciaków? A niektórzy jeżdżą tam z uporem maniaka.
Bocian
zbanowany

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 04.01.2015 12:11

Zainteresowanych odsyłam tu:
http://www.hgvik.hr/
Można sobie poczytać.
Krzychooo
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 04.01.2015 13:55

OK, jeśli ktoś woli problemu nie dostrzegać, niech nie dostrzega.

Na szczęście niektórzy Chorwaci klapek na oczu nie mają:
http://www.jutarnji.hr/zasto-na-jadranu ... je/191619/

Tłumaczenie: Klik

I w tym nadzieja. Jeśli będziemy uważać, że jest doskonale, a ścieki hmm... wyparowują, nic się nie zmieni.

Dzięki dotacjom z UE coś się na szczęście ruszyło. Ostatnio zakupiono jakąś aparaturę do badania wody przy wylotach podwodnych kanałów ściekowych (tak, istnieją takie): http://slobodnadalmacija.hr/Split/tabid ... fault.aspx
Bocian
zbanowany

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 04.01.2015 16:06

A kto go nie dostrzega?
cropag
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) cropag » 04.01.2015 16:54

Krzychooo napisał(a):OK, jeśli ktoś woli problemu nie dostrzegać, niech nie dostrzega.

Krzychooo, szkoda czasu na dyskusje z Bocianem i Lednicom. Chłopaki (lednice mogą być babą!) niewiele wiedzą, ale w każdym temacie zależy im na ilości wstukanych postów. Zobacz, że Bocian nawet potrafi napisać 4 posty jeden pod drugim w tym samym wątku (patrz powyżej). No i ma zasadę: nie czyta własnych postów - przyznał się do tego w informacji o użytkowniku (patrz Lokalizacja).
Próbowałem dyskutować z nimi na ten temat, ale przegrałem - jak w znanym powiedzeniu: durnymi postami sprowadzili mnie do swojego poziomu głupoty, a potem pokonali doświadczeniem :P :P

cropag
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże i Adriatyk. Żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie ...