Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Jak długo Jadran to wytrzyma?!

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
arturescu
zbanowany
Posty: 444
Dołączył(a): 22.11.2018
Re: Plastik

Nieprzeczytany postnapisał(a) arturescu » 12.06.2019 20:39

koloX napisał(a):Nie wiem czy wy też to zauważacie ale ja widzę w wodzie masy plastiku. Może to zależy od miejsca. W każdym razie u mnie na Mljecie na brzeg bez przerwy spływa kupa plastiku. Nie są to oczywiście wielkie przedmioty ale większe i mniejsze kawałki folii, torebek, plastrów, sznurków i innych. Gdy byłem 9 lat temu też widziałem plastik ale nie w takich ilościach. Teraz każdego dnia mógłbym go wyciągać z wody garściami... Aż boję się pomyśleć ile pływa tego rozdrobnionego, niewidocznego plastiku.
Też to dostrzegacie, odbieracie podobnie? Mi ten plastik zabiera naprawdę masę przyjemności...


Nie neguję problemu śmiecenia, ale w Chorwacji, przynajmniej w tych miejscach w których byłem nie zaobserwowałem w wodzie plastiku, ani innych śmieci.

Sprzed ponad 10 lat pamiętam natomiast Czarnogórę i plażę miejską w Ulcinju. Takiego syfu jak tam nigdy wcześniej i potem nie wiedziałem.
Strielok
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 05.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Strielok » 17.06.2019 18:50

Potwierdzam. Jestem właśnie w Lumbardzie na Korculi. Dziś wyłowiłem z wody całą torbę syfu: kubeczki plastikowe, torebki plastikowe, jakieś dziwne plastikowe siatki wyglądające jak po jakichś kiełbasach, a nawet maszynkę do golenia.

Jeżdżę do Chorwacji od 8 lat, czegoś takiego jeszcze nie widziałem. W Lumbardzie byłem ostatnio trzy lata temu, woda była czyściutka.

Czytałem informacje z lutego, że południowa Chorwacja zmaga się z tonami śmieci niesionymi przez prądy aż z Albanii. Może to jeszcze pokłosie tej sprawy, ale ja nie mogę oprzeć się wrażeniu, że w wodzie zaczyna roić się od śmieci chwilę po tym, jak pod plażę podpływają jachty.

Niezależnie od przyczyny, jest to ogromnie frustracje i smutne, bo śmieci same do wody nie weszły.
koloX
Podróżnik
Posty: 27
Dołączył(a): 14.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) koloX » 30.06.2019 12:11

Z pewnością jachciarze robią swoje. Takie śmieci jak plastikowe kubki czy laminowane papierki po cukierkach mówią za siebie. Najwięcej jednak pływa różnych kawałków folii, o których pochodzeniu trudno coś stwierdzić. Jednak większe kawałki muszą pochodzić z bliska, gdyż nie zdążyły się rozczłonkować. Więc jachty wydają się być właściwym źródłem. Także rybacy, sądząc po sporej ilości różnych kawałków sieci, które namierzyłem.
Wierzę w każdym razie że niektórzy mogą nie dostrzegać problemu. Bardzo dużo zależy od wiatru. Gdy tylko wiało bezpośrednio na nasz zakątek to śmieci było mnóstwo. Gdy wiało w innym kierunku, było ich zdecydowanie mniej. Ale tak czy siak one są. W ogromnych ilościach. Jednego dnia morze przy naszym wybrzeżu na 100m od lądu było przykryte jak się wydawało pyłkami kwiatów. I dopiero jak się weszło do niego to okazało się że to drobne kawałki plastiku pływające 2-3 metry obok siebie jak jakieś płatki śniegu...
Ogólnie katastrofa.
domi_1
Croentuzjasta
Posty: 154
Dołączył(a): 30.05.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) domi_1 » 30.06.2019 13:33

Ogólnie masowa turystyka nie jest ekologiczna. Dodatkowo nie sprzyja czystości. Moim zdaniem najlepiej jak każdy spojrzy na siebie i będzie choć troszkę lepiej.
WojtekKRK
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 353
Dołączył(a): 11.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) WojtekKRK » 30.06.2019 14:21

Śledztwo trwa a przecież wiadomo że rurami leci do mora wszystko mnie o tym sami właściciele nie raz uświadamiali tłumacząc iż ryby zjedzą ok zjedzą ale na Cro robi się taki zalew turystów że tym roibomto się może chciało jeszcze 10 lat temu wydalać ale z taką iloscia mogą mieć ciężko . Będę tutaj przyjeżdżał pewnie ale nie jestem tutaj pierwszy raz i widzę że natura niestety w Cro zaczyna powoli cierpieć a szkoda .... Ps problem śmieci też się pojawił od kilku lat obserwuje ich większą ilość niz 10 lat temu np
WojtekKRK
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 353
Dołączył(a): 11.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) WojtekKRK » 01.07.2019 17:51

Mały dopisek dziś w Kanicy w jednej z zatok syf siatki , butelki , obierki ... i pytanie o pianę czy to z chorwackiego KAKA czy też jakieś inne nadprzyrodzone zjawisko bo takowa też dziś nawiedziła naszą zatokę ?
Yankee
Croentuzjasta
Posty: 143
Dołączył(a): 08.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Yankee » 06.08.2019 20:32

Straszny jest ten wątek.
Dzisiaj plywalem w Podobučach i zdziwił mnie wniesiony z północy dziwny osad z pianą na powierzchni wody. Wyglądało to jakby komuś przetrwało właśnie szambo. Skąd niby do Pozo uč nagle miało się coś takiego dostać skoro w promieniu kilku kilometrów nic tam nie ma.

Wyczaiłem dzisiaj jedną rurę w Podobučach. Ciągnie sie od apartamentu i Konoby portowej w głębię morza. Mała średnica około 35mm więc muszą okresowo opróżniać pompą ciekłą frakcję :-( Mam nadzieję, że tego w sezonie nie robią.
Bidon
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 270
Dołączył(a): 21.11.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bidon » 07.09.2019 13:44

empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1959
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 10.09.2019 21:25

el_guapo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1539
Dołączył(a): 08.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) el_guapo » 17.09.2020 21:30

Warto wrócić do tego tematu, bo na 11 dni pobuty w Pisaku tylko raz widziałem szambiarkę.
Przyjżałem się za to wykutym w skale miejscom pod nowe budynki - każde z nich miało mniej więcej po środku coś n a kształt małej piwnicy z wymurowanymi ścianami za to bez wybudowanego dna; ot spękana skała na dnie.
Po ulewie która jak to w Chorwacji był a intensywna za to krótka w naszej zatoce pojawiła się piana i ciemnozielona "rzęsa".

Dziś z kolei do znanego z poprzednich linków zdjęcia z okolic Puli

Screenshot_20200917-211423_Maps.jpg


dodaję zdjęcie SAT z Brodaricy - co tu się wydarzyło?

20200917_211816.jpg
olek111
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 74
Dołączył(a): 26.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) olek111 » 29.09.2020 22:00

ZytaS
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2068
Dołączył(a): 08.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) ZytaS » 29.09.2020 23:44


Jestem ciekawa czy autor tego filmiku jest forumowiczem :?: 8O
damianisko5
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3424
Dołączył(a): 02.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) damianisko5 » 30.09.2020 08:25

Jest o tym zdarzeniu na FB https://www.facebook.com/groups/1680218 ... 9029533629

Zapewne nie wiedział, że ten małż to przyszynka szlachetna, która jest objęta całkowitą prawną ochroną, a za odławianie grozi wysoka grzywna.
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 30.09.2020 08:34

czystość morza na plażach Adriatyku :hut:
http://baltazar.izor.hr/plazepub/kakvoca_detalji10
damianisko5
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3424
Dołączył(a): 02.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) damianisko5 » 30.09.2020 11:00

CD "tematu "szyszynka" udziałem Polaka. zaczerpnięte z FB.
Mirko - bardzo fajna stronka, dzięki. Tam, gdzie pływamy /nie zdradzę gdzie/ jest czysto!!
Załączniki:
szyszyn.jpg
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...

cron
Jak długo Jadran to wytrzyma?! - strona 13
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone