Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Jak długo Jadran to wytrzyma?!

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Bocian
zbanowany

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 04.01.2015 18:03

Jesteś za cienki synek, żeby ci odpowiadać na jakikolwiek temat. Ale jak masz ochotę powiedzieć mi coś o mojej głupocie twarzą w twarz to zapraszam na jakiekolwiek Spotkanie albo Zlot.
Bog.
cropag
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) cropag » 04.01.2015 19:23

Bocian napisał(a): Ale jak masz ochotę powiedzieć mi coś o mojej głupocie twarzą w twarz to zapraszam na jakiekolwiek Spotkanie albo Zlot.
Bog.

Byłem dzisiaj na Spotkaniu z twórcami koncepcji zagospodarowania III dzielnicy Pragi. Nie widziałem cię, więc nie mogłem ci o tym powiedzieć :lool: :lool: :lool:

Trzymaj się i nie pękaj; ja się bawię, a ty niepotrzebnie się frustrujesz. Jeszcze ci pęknie jakaś żyłka :cry:
cropag
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 05.01.2015 00:00

Ech...
JoannaMaxel
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoannaMaxel » 05.01.2015 01:07

Ja niestety też, widziałam, albo raczej słyszałam dziwny dźwięk w nocy... rano cała zatoka w tęczowej pianie. Widok smutny ;-) Wtedy właśnie przypomniało mi się, jak nasza gospodyni mówiła gdzie lepiej się nie kąpać. Zmartwiłam się... poszliśmy sobie tego dnia dalej, ale chorwackim dzieciakom zupełnie to nie przeszkadzało i nie wyrosły im od tego drugie głowy. Myślę, że taki proceder dzieje się tam od dziada pradziada, bo przecież Chorwacja krajem turystycznym nie stała się wczoraj i jakoś Jadran wciąż zachwyca. Może pieniądze z dotacji pomogą uregulować te kwestie. Ciekawe jednak, co stanie się z cenami kwater gdy gospodarzom przyjdzie płacić za ścieki :-(
anakin
Administrator

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 05.01.2015 10:47

Jadran wytrzyma, aczkolwiek Chorwaci są sporo na bakier w związku z poruszaną kwestią.
Bez względu na to ilu rejtanuf w ich obronie się ujawni.
volare77
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) volare77 » 05.01.2015 11:20

No ale w kwestii śmieci to chyba nas wyprzedzili. Na co drugiej ulicy stoją pojemniki
i to dostosowane do sortowania. Śmieciarka przyjeżdża co 2-3 dni. U nas się już
zaczyna wylewanie dziecka z kąpielą. Miliony dodatkowych worków , kodowanie
worków podpisywanie worków itd. Tak że w śmieciach na razie CRO-POL 1:0.
Bocian
zbanowany

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 05.01.2015 11:24

volare77 napisał(a):No ale w kwestii śmieci to chyba nas wyprzedzili. Na co drugiej ulicy stoją pojemniki

I co z tego jak oni te worki nocami obciążają kamieniami i wrzucają do morza :) Widziałeś kiedyś statki śmieciarki co wywożą śmieci z wysp? :) Przecież wszyscy znawcy tematu o tym wiedzą :) I pewnie dlatego jeżdżą w ten syf od lat :)
:papa:
Patroniusz
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) Patroniusz » 05.01.2015 13:17

Bocian napisał(a):
volare77 napisał(a):No ale w kwestii śmieci to chyba nas wyprzedzili. Na co drugiej ulicy stoją pojemniki

I co z tego jak oni te worki nocami obciążają kamieniami i wrzucają do morza :) Widziałeś kiedyś statki śmieciarki co wywożą śmieci z wysp? :) Przecież wszyscy znawcy tematu o tym wiedzą :) I pewnie dlatego jeżdżą w ten syf od lat :)
:papa:

A Sławek jak zwykle bojowo do tematu podchodzi....ale nic to...najwyżej mniej ziomków ten kraik odwiedzi...
maxredaktor
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 05.01.2015 14:11

Wy tu o śmieciach, a szykuje się inna sprawa.

Na stronach gospodarczych GW mamy taki tekst:

"Chorwacki rząd wydał w piątek 10 koncesji na poszukiwanie ropy i gazu na Adriatyku. Ma nadzieję, że nastawiony na turystykę kraj stanie się w przyszłości energetycznym potentatem mogącym pomóc Europie w uniezależnieniu się od dostaw ropy i gazu z Rosji. Ekolodzy jednak protestują - podaje "Wall Street Journal".

Do liczącej 4,3 mln ludności Chorwacji w 2013 roku przyjechało 12,4 mln turystów. Goście z zagranicy - w tym tysiące Polaków - głównie ciągną na chorwackie wybrzeże znane z pięknych wysp. Być może już niedługo turyści odwiedzający Chorwację będą musieli się przyzwyczaić do widoku instalacji służących do odwiertów mających na celu poszukiwanie ropy i gazu z dna Adriatyku - czytamy w "The Wall Street Journal".

[...]

Firmy mają czas do 2 kwietnia, żeby podpisać umowy na poszukiwanie surowców. Minister Ivan Vrdoljak szacuje, że w ciągu 5 lat zainwestują one w sumie około 630 mln dol. Jeśli odwierty będą udane, to wydobycie mogłoby zacząć się w 2019 roku.

Ucierpi turystyka?

Nie wszyscy sądzą, że dzięki odkryciu nowych złoży gazu i ropy Chorwacja stanie się prawdziwym Eldorado. Kilka organizacji ekologicznych m.in. Clean Adriatic Sea Alliance (CASA) boi się, że odwierty mogą zanieczyścić środowisko i zaszkodzić branży turystycznej, która generuje niemal jedną piątą chorwackiego PKB. Około 39 proc. chorwackiego wybrzeża to tereny pod ochroną. CASA jest przeciwna zarówno wydobyciu gazu jak i ropy z dna Adriatyku. Pod petycją sprzeciwiającą się wierceniom podpisało się już ponad 10 tys. osób.".
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 05.01.2015 14:30

Gdyby na Adriatyku była ropa lub gaz, to makaroniarze już dawno by ją znaleźli :wink:

Ale nie zaszkodzi skasować od firm kasę za koncesje :wink:
Bocian
zbanowany

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 05.01.2015 14:44

Patroniusz napisał(a):A Sławek jak zwykle bojowo do tematu podchodzi....ale nic to...najwyżej mniej ziomków ten kraik odwiedzi...

Bojowo? :) Gdzież tam :) Wkleiłem kilka linków z netu, dane z oficjalnych stron negujące jakieś farmazony. O czystości wody, o infrastrukturze. Wyłącznie Krzychooo wstawił link gdzie opisywany jest problem ścieków, podane są jakieś fakty. Reszta to pitupitu :) I pisanie o głupocie bo argumentów brak. Pisałem o swoich spostrzeżeniach w przeciągu kilkunastu wizyt w Cro. A, że pojedzie mniej rodaków? Tym lepiej dla nich, zaoszczędzą na zdrowiu nie kąpiąc się w zlewni szamba :)
I to by było wszystko z mojej strony w tym wątku.
volare77
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) volare77 » 05.01.2015 17:17

Nie wiem co chcecie udowodnić. Zapraszam do lasów Podkarpacia Beskidów Gorców i na pewno
całym tym... , gdzie sterty śmieci zalegają latami. I nie nanoszą tego turyści . Co do kąpania to
pomijam wody nasze i morze ale wstąpcie do licznych tzw. BANI powstałych ostatnio na Podhalu
Woda cieplutka , akurat do wymoczenie d.... A ZASYFIONA WODA pełna wszystkich możliwych
bakterii. TO JA JUŻ WOLĘ jechać te 1000 km i kąpać sie w tym bajorze z zatopuionymi worami
śmieci , gdzie woda z czasem się oczyszcza. A swoje spostrzeżenia opieram na kilkunastokrotnym
corocznym pobycie w CRO ( a nie jakimś pitu pitu) bo tak się składa że mam tam rodzinę.
PS. Nie jestem żadnym Chorwatofilem i tam gdzie trzeba zawsze im dokopię.
anakin
Administrator

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 05.01.2015 22:25

Wody na pewno w Jadranie nie braknie.
Uzupełniana jest na bieżąco.

Obrazek
yzedef
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) yzedef » 06.01.2015 00:17

anakin napisał(a):Wody na pewno w Jadranie nie braknie.
Uzupełniana jest na bieżąco.

Obrazek

Dokładnie! i jak oni dbają o przyrodę! zobaczcie! zrobili na plaży poidło ze słodką wodą dla ptaszków!, założę się że gdzieś obok też jest jakiś karmik :D:D
mirko
Rezydent

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 06.01.2015 08:28

Lednice napisał(a):Gdyby na Adriatyku była ropa lub gaz, to makaroniarze już dawno by ją znaleźli :wink:

Ale nie zaszkodzi skasować od firm kasę za koncesje :wink:

Obrazek
Platforme gazu w północnem Adriatyku :roll:
Ostatnio edytowano 06.01.2015 12:08 przez mirko, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże i Adriatyk. Żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie ...