Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Istria

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 24.05.2010 10:10

Ale trafiłem ... z avatarkiem :wink:

Niestety, jakoś nie mogę się odnaleźć w kuchni.
Nawet, jak coś mi już podpasuje, to zaraz zapominam, co to było i jak to się robi :(

Nie wiem czemu, ale kompletny antytalent jestem w tej dziedzinie.
Wszędzie jeżdżę z plikiem notatek i zdjęć co zjeść, albo ... strzelam :D
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 24.05.2010 10:27

weldon napisał(a):Ale trafiłem ... z avatarkiem :wink:


Wszędzie jeżdżę z plikiem notatek i zdjęć co zjeść, albo ... strzelam :D


Avatarek ... tak :)

My zawsze zaczynamy od tego czego nie znamy !
"Strzelanie" to też dobry sposób na poznawanie, czasami nie potwierdzona "organoleptycznie wiedza" może skutecznie powstrzymać od konsumpcji ... a to jednak zawsze strata.
W końcu zawsze można na tym pierwszym razie poprzestać ... a co się wie to się wie !!!

:)
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 24.05.2010 10:46

mariusz-w napisał(a): "Strzelanie" to też dobry sposób na poznawanie ...

Pod warunkiem, że nie zamówisz obiadu z trzech dań, a wymiękłeś już po sałatce :D
woka
Koneser
Posty: 5458
Dołączył(a): 20.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) woka » 24.05.2010 12:52

weldon napisał(a):Ale trafiłem ... z avatarkiem :wink:

Niestety, jakoś nie mogę się odnaleźć w kuchni.
Nawet, jak coś mi już podpasuje, to zaraz zapominam, co to było i jak to się robi :(


Nic się nie martw. Biję Ciebie na głowę. Ja nawet nie próbuję "robić". Mówiąc prawdę - najmniej mnie to interesuje.
Ponadto kupuję/zamawiam wzrokiem i jak do tej pory bez wpadki.
woka
Koneser
Posty: 5458
Dołączył(a): 20.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) woka » 24.05.2010 12:58

Mariusz-w ......

Jest duże prawdopodobieństwo, że zachaczę o Istrię więc zerkam na ten wątek.

Teraz nietypowo .... przeglądam Twoje zdjęcia i zauważyłem, że bardzo udana z Was para. Widać miłość na każdym kroku. Gratulacje dla obojga i tak trzymać. To się ceni i szanuje.
pzdr.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 24.05.2010 13:05

woka napisał(a):Ponadto kupuję/zamawiam wzrokiem i jak do tej pory bez wpadki.

Polecam chińską kuchnię w Budapeszcie ... :wink:
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 24.05.2010 14:18

Adam.B
Ines
Temcza
Longtom
Krutom
Woka


Życzymy samych niezapomnianych wrażeń w czasie pobytu na Istrii...
...będziemy radzi jeśli relacja okaże się przydatna w Waszych wędrówkach.

Dziękujmy Wam wszystkim za dobre słowo
i za dotychczasowy "udział" w naszej podróży.

Oczywiście zapraszamy dalej !

Pozdrawiam
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 24.05.2010 14:26

Rijeka ... ciąg dalszy !



Przekraczamy Rive ulicę biegnącą nabrzeżem zatoki, ze wschodu na zachód i przechodzimy na główny deptak miasta który ciągnie się równolegle do niej, czyli Korzo.

Obrazek


Deptak powstał w miejscu dawnych murów obronnych, które rozpadły się w 1750 roku gdy miasto zostało niemal doszczętnie zniszczone przez trzęsienie ziemi. Obecnie, to reprezentacyjna ulica z eleganckimi sklepami, kawiarniami, restauracjami.

Obrazek

Obrazek


Osamotnionym zabytkiem stojącym w jej pobliżu jest Wieża zegarowa, która jako jedyna większa pozostałość XII wiecznych murów obronnych nie została zniszczona przez trzęsienie. Ciekawostką jest to,że kiedyś stała nad brzegiem morza, dzisiaj dzieli ją do niego odległość ok. 200 metrów.

Dzisiaj jednak nie przypomina średniowiecznej a to z powodu przebudowy w barokowym stylu dokonanej w XVIII w. Fasadę wieży zdobią wizerunki austriackich cesarzy Leopolda I i Karola VI.

Obrazek

Obrazek



Powyżej Korzo dochodzimy ulicą Frana Supila...

Obrazek

Obrazek


... na Muzejski trg gdzie ma swą siedzibę Muzeum Żeglarstwa i Historii Chorwackiego Wybrzeża połączone z Muzeum Miejskim Rijeki arkadowym korytarzem ozdobionym rzeźbami. Niewiele dalej znajduje się także Muzeum Przyrodnicze.

Muzeum Żeglarstwa i Historii Chorwackiego Wybrzeża powstało w 1876r. w Pałacu Gubernatora ... wówczas wysłannika węgierskiego króla zarządzającego okolicą. Już sama siedziba muzeum jest "eksponatem"wartym zwiedzenia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wystrój niektórych salonów rezydencji gubernatora pozostał w oryginalnym stylu z tamtego okresu.

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Po tej części zwiedzania, przyszedł czas na kawę, lody no i oczywiście zimne piwo na tarasie ulicy Frana Supila przy Grand Hotelu Bonavia ... z widokiem u wylotu (lub wlotu) na przepływające statki.

Obrazek


Pozdrawiam
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 25.05.2010 20:23

Nabrawszy sił, udaliśmy się na rekonesans po Korzo i okolicznych ulicach, kierując się w stronę Martwego kanału i parkingu.

Ścisłe centrum Rijeki robi dobre wrażenie jest zadbane, kolorowe, gwarne. Zabudowa przeważnie XIX i XX wieczna . Gorzej wygląda część miasta przylegająca do terenów stoczni, tam fasady monumentalnych budowli z przełomu wieków są poczerniałe od spalin i noszą wyraźne znaki upływającego czasu.

Następnym punktem naszego programu pod tytułem Rijeka, było wzgórze Trsat (138 m n.p.m.) i kasztel (zamek)o tej samej nazwie.

Malowniczy, zatopiony w okolicznej zieleni zamek Trsat posiadał strategiczne walory miejsca, które docenili już Ilirowie. Następnie na wzgórzu rezydowali Rzymianie . Ostateczny, dzisiejszy kształt zamek zawdzięcza Frankopanom którzy w XII w. postawili go od podstaw. Do dzisiaj zachował się dziedziniec otoczony murami z czterema wieżami . Po gorszych okresach historii zamku , w tym trzęsienia ziemi , w 1826 roku obiekt kupił austriacki wojskowy, który dokonał renowacji i modernizacji w stylu neogotyckim z elementami antycznymi (mauzoleum).

Obecnie siedzibę mają tu galerie artystyczne, restauracja, na dziedzińcu odbywają się koncerty. Jest to miejsce gdzie można odetchnąć i prawdziwie odpocząć po trudach miejskiego spaceru.

Z murów roztacza się wspaniały widok na miasto i zatokę. Zamek czynny jest codziennie od dziewiątej rano do północy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 26.05.2010 07:34 przez mariusz-w, łącznie edytowano 1 raz
Temcza
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 410
Dołączył(a): 27.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Temcza » 25.05.2010 20:31

Mariusz, dziekujemy za relacje!Mimo 4-krotnego pobytu na Istri......duzo nas ominęło :oops: zawsze poruszalismy sie w pasie Umag-Pula....a tu tyle świetnych miejsc.Dzieci podrosły i w tym roku ruszamy waszym śladem 8) Pozdrawiamy,świetna relacja i super fotki
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 25.05.2010 21:01

Koleżance na zdjęciach pasuje do twarzy i opalenizny białe ubranie. W pewnej chwili myślałem, że to jakaś żona Sułtana albo Emira.
ines
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2304
Dołączył(a): 20.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) ines » 25.05.2010 22:30

mariusz-w, wiesz, że masz piękna żonę :) Pozdrawiam !
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 26.05.2010 07:58

Cztery razy byłem w Rijece i trzeba pojechać jeszcze raz :wink:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 26.05.2010 08:30

Jacek S napisał(a):Cztery razy byłem w Rijece i trzeba pojechać jeszcze raz :wink:

W końcu się tam wszyscy spotkamy ... :wink:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 26.05.2010 11:15

weldon napisał(a):
Jacek S napisał(a):Cztery razy byłem w Rijece i trzeba pojechać jeszcze raz :wink:

W końcu się tam wszyscy spotkamy ... :wink:


Tylko musimy się umówić gdzie :?: :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone