Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Istria

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 10.04.2010 13:28

Widzę, że jako dzielny woj Uwolniłeś tę pannę z wieży i stałeś się Jej patronem...
Liliana
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 202
Dołączył(a): 06.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Liliana » 10.04.2010 13:44

Zapisuję się jako czytelniczka relacji :D Zdjęcia są urzekające :lol:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107607
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 10.04.2010 15:01

Na hasło "Istria" już tu jestem i czekam na dalszą część relacji :D
HAncur
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 695
Dołączył(a): 29.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) HAncur » 10.04.2010 19:17

Dopisuję się do czytelni, zwłaszcza że jest to cel obrany przez nas na ten rok.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58937
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 11.04.2010 18:18

Krumlov jest piękny.
Kiedy tam byłem, moja Minolta zaczęła już zupełnie świrować i mam karykaturalnie powykrzywiane baszty i kamieniczki w odcieniach różu i fioletu. Z tym większą przyjemnością zobaczyłem go ponownie na Twoich zdjęciach.

Pozdrawiam,
Wojtek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 14.04.2010 08:40

JacYamaha napisał(a):Widzę, że jako dzielny woj Uwolniłeś tę pannę z wieży i stałeś się Jej patronem...



Uwolniłem ! ..... chciałem podrzucić misiowi ....ale się nie dało !
.........miś był po śniadaniu ! ;)

... to wziąłem w "jasyr" i trzymam do dziś !

:)
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 14.04.2010 08:41

Janusz Bajcer napisał(a):Na hasło "Istria" już tu jestem i czekam na dalszą część relacji :D


... parę "ścieżek" siłą rzeczy będzie wspólnych. :)

Pozdrawiam :)
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 14.04.2010 08:43

Franz napisał(a):Krumlov jest piękny.
Kiedy tam byłem, moja Minolta zaczęła już zupełnie świrować i mam karykaturalnie powykrzywiane baszty i kamieniczki w odcieniach różu i fioletu. Z tym większą przyjemnością zobaczyłem go ponownie na Twoich zdjęciach.

Pozdrawiam,
Wojtek


Zdjęcia z 2005 r. wykonane były moją pierwszą cyfrówką (Olympus C4100Z) też bywała chimeryczna ! :)

...a Krumlov piękny bardzo !

Pozdrawiam
tj_jankes
Croentuzjasta
Posty: 298
Dołączył(a): 12.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) tj_jankes » 14.04.2010 09:09

Zasiadam do czytania :D :D :D
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 14.04.2010 10:25

Następnego dnia wstajemy wcześnie rano i po śniadaniu docieramy do oddalonej o jakieś 7 km wsi Predjama , gdzie znajduje się efektownie wkomponowany w skałę XII wieczny zamek Predjamski Grad.

W nocy przeszła nad okolicą potężna burza. Ranek jednak jest piękny i słoneczny ... a rześkie powietrze przypomina, że to już 10 września .

Predjamski Grad to czteropiętrowy bajkowej urody zamek, który zamyka wejście do jaskini pod pionową skałą.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 14.04.2010 12:04

W zamku znajduje się ekspozycja pokazująca ówczesne życie jego mieszkańców...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



... istnieje także możliwość przejścia do groty znajdującej w skale za zamkiem oraz zwiedzanie znajdującej się poniżej jaskini.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Na 120 metrowej skale do której jest "przyklejony", trenują miłośnicy skałkowych wspinaczek.

Obrazek

Obrazek


Pozdrawiam
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 15.04.2010 12:40

Wracamy do Postojny pokonując ok. 10 km i o 11 godzinie meldujemy się na parkingu przy Jaskini Postojana . Mimo jego ogromnych rozmiarów już prawie cały jest zapełniony samochodami z rejestracjami całej Europy.

Z uwagi iż w Jaskini panuje stała temperatura +8 stopni a zwiedzanie 5,5 km trasy trwa ok. 2 godzin ...chwilę trwa "przegrupowanie" a właściwie przebieranie.

Udajemy się w okolice kas biletowych i wejścia do jaskini.

Oczekiwanie na zakup biletów trochę trwa, ale mimo dużej ilości chętnych nadzwyczaj sprawnie .

Bilety sprzedawane są na konkretne wejście ( a właściwie wjazd) o pełnych godzinach w ograniczonej ilości zgodnej z ilością osób mogących jednocześnie przebywać w jaskini z uwagi na przepustowość elektrycznej kolejki jak i ochronę jej środowiska.

Obrazek

Obrazek



Elektryczną kolejką pokonuje się pierwsze 4 km starego naturalnego korytarza ...

Obrazek

... czasami bardzo wąskiego i niskiego ... całkiem szybko ...

Obrazek

... co wzbudza emocje !

Obrazek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 15.04.2010 12:43

Trasa "piesza" to ok. 1,7 km na różnych poziomach

Obrazek

Obrazek

Trasa turystyczna przebiega starym korytem rzeki Pivke, która to wydrążyła w skałach te jaskinie, sale i korytarze pełne fantastycznych stalaktytów, stalagmitów kurtyn skalnych i innych tworów geologicznych . Odkryta do tej pory łączna długość tego cudu natury wynosi ponad 20 kilometrów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zwiedzanie jaskini to wielkie przeżycie ... tak z uwagi na jej rozmiary jak i piękno ... bezsprzecznie warte dość wysokiej ceny biletów.

Obecnie 20 Euro a i w 2005 roku nie było tanio !


Pozdrawiam
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 15.04.2010 20:22

W godzinach popołudniowych docieramy do Ravni jak wspominałem miejscowości tak małej i cichej , że nazywanie ją miejscowością to chyba przesada, no ale niech jej tam ...

Obrazek

Położona jest na zboczu łagodnie opadającym w kierunku morza, domy tarasowo rozmieszczone wzdłuż wąskiej drogi na długości ok. 1,3 km.

Nasz apartament znajduje się na początku miejscowości w jej północnej części. Na przeciwnym końcu znajduje się niewielki ośrodek wypoczynkowy , składający się z wielu małych szeregowo i tarasowo ustawionych domków. Ośrodek prowadzony jest przez niemieckie biuro i w okresie wrześniowym jest już nieczynny. Dlatego tak jak wcześniej wspominałem Ravni we wrześniu wydaje się pozbawione ludzi. Spotyka się tylko stałych mieszkańców , zajmujących porządkowaniem i ewentualnie remontowaniem domów-apartamentow ... czasami dodatkowo rybołówstwem.

Meldujemy się w apartamencie, który przez najbliższe 18 dni stał się naszym domem. Dwa tygodnie mieliśmy wykupione przez "Interhome" ale tak się nam spodobało (a i pogoda była cudowna) ... że przedłużyliśmy pobyt o jeszcze cztery dni.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 15.04.2010 20:28

Na miejscu oczekiwali na nas właściciele apartamentu, którzy okazali się bardzo miłymi ludźmi.

Po okazaniu nam naszego apartamentu poinformowali, że przez cały czas będziemy jedynymi mieszkańcami obiektu gdyż oni pracują w Rijece i jeśli bywają w Ravni to tylko w sobotę i niedzielę.

Po wysłuchaniu wszelkich informacji przydatnych do życia na nowym miejscu, wymianie numerów komórek zaczęliśmy się zadomawiać a nasi gospodarze dyskretnie nas opuścili.

Z tarasu apartamentu roztacza się następujący widok:

... w lewo na północy masyw górski Ućka z jej najwyższym punktem Vojak (1396 m n.p.m.)

Obrazek

... oraz położoną 50 km w linii prostej Rijekę,

Obrazek

... na wprost oddaloną o średnio 17 km praktycznie całą zachodnią stronę wyspy Cres

Obrazek

Obrazek

... aż po wysepkę Unije bliską sąsiadkę Lośnij na prawej południowej stronie.

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone