Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2022.

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 27.05.2022 11:49

dangol napisał(a):Będzie, bo te same miejsca za każdym razem wyglądają trochę inaczej - chociażby teraz pięknie pokazany Aspros Kavos 8) .


Coś w tym jest. Ja odkryłem to miejsce na nowo. Podobało mi się poprzednio, a teraz jeszcze bardziej. Pięknie tam :).


dangol napisał(a):Na to liczę :D



Poleniuchowaliśmy sobie, więc nie ma tego zbyt wiele :). Jeden cały dzień wypadł nam też przez nie najlepszą pogodę. O pogodzie zresztą coś jeszcze napisze.

Pozdrawiam
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 28.05.2022 14:59

Jednym z kilku miejsc na Donoussie w których jeszcze nie byliśmy, jest kamienista zatoka Ammoudi. Na jej kilku zdjęciach jakie widziałem w Internecie nie robiła jakiegoś wielkiego wrażenia, ale jednego poranka postanowiliśmy wraz ze starszym Synem, że ją odwiedzimy. Gdzieś tam w necie wyszperałem jakąś mapkę z zaznaczoną do niej ścieżką. Mapka niestety nijak miała się do stanu faktycznego i żadnej ścieżki nie znaleźliśmy. Zamiast tego było urwisko, którego pokonać się absolutnie nie dało. Na Ammoudi ostatecznie nie zeszliśmy, ale zrobiliśmy sobie przyjemny poranny spacerek.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Wracamy, a tymczasem na plaży w Stavros tłumy.

Obrazek


Jednak tego postanowiliśmy odwiedzić jeszcze jedno miejsce. Byliśmy tam już kilkukrotnie, jednak niezmiennie nam się podoba. Położona po przeciwnej stronie wyspy Kalotaritissa wraz z jej plażami.
Tym razem, inaczej niż zwykle, nie poszliśmy tam jak zwykle szlakiem numer 1, a skorzystaliśmy z jedynej na wyspie taksówki. Koszt 20 euro.

Kedros

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Gdzieś tam w dole plaża Livadi, nie dotarliśmy tam tym razem.

Obrazek


Tymczasem już widać Kalotaritissę i wysepkę Skylonísi.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Umawiamy się z właścicielem taksówki na godzinę powrotu i idziemy, podobnie zresztą jak w poprzednich latach w kierunku plaży Trypiti.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
CDN
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 28.05.2022 15:20

Bardzo przyjemnie spędzamy tam kilka godzin.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Aż żal było wracać. Wiosenne ostre słoneczko dało nam się we znaki. Dodatkowo na plaży niemal nie wiało, co na tym wyjeździe nie było takie oczywiste.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Taksówka czeka nas o umówionej godzinie.

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Jakby nam słońca było jeszcze mało, plaża w Stavros.

Obrazek
Obrazek
CDN
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12742
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 28.05.2022 19:26

Na Tripiti pięknie jak zawsze 8)
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 29.05.2022 09:37

dangol napisał(a):Na Tripiti pięknie jak zawsze 8)


Dokładnie, dlatego też pomimo rozleniwienia, które nas ogarnęło musieliśmy się tam wybrać :).
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 30.05.2022 10:03

Kilka słów na temat pogody jakiej doświadczyliśmy na Donoussie. Nie ma co czarować, była najgorsza ze wszystkich naszych tam pobytów. O ile słońce świeciło cały czas, oprócz jednego dnia, to problemem był Meltemi. Wiało w zasadzie non stop, oprócz tego jednego, pochmurnego dnia właśnie. O ile na połowie plaży w Stavros nie wiało niemal wcale, to na tarasie przed naszym studio nie posiedzieliśmy prawie w ogóle. Trochę nam tego brakowało. Woda też była najchłodniejsza ze wszystkich naszych pobytów. Kąpaliśmy się oczywiście, ale mogło by być lepiej. Ale od razu chcę napisać, bardziej optymistycznie, że i tak nie zamienilibyśmy wczesnomajowego terminu na żaden inny. Turystów zero, no może kilkoro, zawsze spotykaliśmy dwoje tych samych :). No i jak pisałem, na plaży nie wiało :).

Poniżej trochę zdjęć z tego najbardziej pochmurnego dnia.

Spacerek na Kedros

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Poniedziałek jest dosyć ruchliwym dniem jak na port na Donoussie. Dwa razy przypływa Skopelitis i raz statek firmy SeaJests. Kiedyś poniedziałkową, dotowaną trasę po Cykladach obsługiwała firma Nell Lines. Teraz, kiedy jej już nie ma, trasę przejął SeaJets. Poniżej Superjet tej firmy właśnie. Pierwszy raz widziałem, że wysłali statek nie zabierający samochodów.

Obrazek
Obrazek


Legendarny Express Skopelitis i jego walka z żywiołem na filmiku i na zdjęciach.



Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Tymczasem zrobiło się całkiem przyjemnie.

Obrazek
CDN
Ostatnio edytowano 10.08.2022 13:05 przez KOL, łącznie edytowano 14 razy
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12742
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 30.05.2022 11:03

Oj, nie chciałabym znaleźć się wtedy na Skopelitisie :mrgreen: . Co innego, popatrzeć na 8O taki spektakl!
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 30.05.2022 11:35

dangol napisał(a):Oj, nie chciałabym znaleźć się wtedy na Skopelitisie :mrgreen: . Co innego, popatrzeć na 8O taki spektakl!



Uprzedzając nieco, to płynęliśmy Skopelitisem z Donoussy, aż tak nie bujało. Żonka zadowolona ale u chłopaków z kolei zawód :).
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.05.2022 18:44

KOL napisał(a):Express Skopelitis i jego walka z żywiołem na filmiku i na zdjęciach.

Masakra 8O 8O 8O
Gdy kiedyś zdarzyło mi się płynąć tą jednostką, też wiało i bujało, ale zdecydowanie nie tak....
Podobne (chyba) fale były na morzu podczas rejsu którymś Blue Starem :roll: , ale to wielki statek był i przechyły + rozbryzgi faktycznie można było zaliczyć do atrakcji tej podróży.... na Skopelitisie przypuszczam że byłbym nieźle przerażony :? .
Ciekawe czy do utrzymania przewożonego auta na miejscu wystarczyłby bieg + hamulec :mrgreen:
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 30.05.2022 20:43

kulka53 napisał(a):Ciekawe czy do utrzymania przewożonego auta na miejscu wystarczyłby bieg + hamulec :mrgreen:


Kiedyś wracaliśmy małym promem z Zakynthos na Kefalonię i tak bujało promem, że jeden z kierowców musiał przestawić swoją ciężarówkę w poprzek bo inaczej by się przewróciła :). Ja wtedy też drżałem o nasz samochód ale na szczęście nic się nie stało. Co do Skopelitisa, to widziałem jeszcze bardziej ekstremalne filmiki. Podobnie jak Ty zawsze zastanawiam się co się dzieje wtedy z samochodami w środku :).
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 04.06.2022 12:10

Nawet nie wiem, kiedy minął nam tydzień na Donoussie. Przed wyjazdem zastanawialiśmy się czy siedem nocy to nie jest trochę za dużo. W końcu będziemy tam już siódmy raz. Nic z tych rzeczy. Znów mięliśmy wrażenie, że byliśmy tam za krótko.

Rano, 4 maja, obserwujemy pierwszą tego dnia wizytę Skopelitisa. Na drugą, o godzinie 18, kiedy wracał na Amorgos, czekaliśmy już z walizkami w porcie, ponieważ właśnie wyspę Amorgos odwiedziliśmy na koniec naszego tegorocznego, wiosennego wyjazdu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Żal było wyjeżdżać, zwłaszcza, że Donoussa żegnała nas w piękny sposób.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Nieuchronnie nadchodzi godzina 18, a my wsiadamy na pokład Skopelitisa.
Bilety kupiłem wcześniej za pośrednictwem, jak to było już wielokrotnie, Zas Travel z Naxos. Dobra wiadomość jest taka, że powrócili na „dobra drogę” i jak to było przez lata, z krótką przerwą ostatnio, nie pobierają żadnej prowizji. Przesyłka pocztą, niezmiennie 5 euro. Większość firm promowych ma już bilety elektroniczne, ale są jeszcze takie jak Small Cyclades Lines, które, wymagają wydrukowanych biletów papierowych.


Żegnaj Donousso! :cry: Choć może raczej Do Zobaczenia! :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Rejs nie trwa długo, po godzinie i piętnastu minutach wysiadamy w porcie Aegiali na Amorgos.
Nocleg wybierałem tak żebyśmy nie musieli zbyt daleko ciągnąć naszych walizek. Dlatego też dosłownie po kilku minutach, z pomocą czekającego na nas w porcie Właściciela „meldujemy” się w Apollon Studios. Wybór, przynajmniej dla nas, bardzo dobry. Lokalizacja niemal w samym porcie, przystępna cena i do tego wielki taras z widokiem na całą zatokę. Wynajęliśmy dwa studia zlokalizowane na najwyższej kondygnacji. Niestety nie mamy z balkonowym widokiem zbyt wielu zdjęć. Z pokojami ani jednego. Poniżej jedno z dosłownie kilku tam zrobionych ale akurat na nim widoków zbytnio nie widać :).

Obrazek
CDN
husband
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 813
Dołączył(a): 24.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) husband » 04.06.2022 12:55

Wracają wspomnienia. Miałem przyjemność też nocować w tym apartamencie. Przypłynęliśmy grubo po północy, a właściciel czekał na nas w porcie, który jest tuż obok. To bardzo miły Pan pomocny we wszystkim. Kiedyś był marynarzem i pływał po morzach :D .

Ciekawe, czy jest jeszcze pod balkonem taverna, jedna z dwóch w Aegiali. Bardzo miło wspominam ten pobyt. U mnie Amorgos to TOP na liście. Ciekawe czy wrak Olympia jeszcze stoi, czy już skorodował całkowicie :D O Oczywiście jeszcze Klasztor w skale, gdzie przywitał nas Przeor i poczęstował kawą i galaretkami. Mieliśmy to szczęście być tylko sami z nim.

Mam nadzieje, że jeszcze tam wrócimy ...

Pozdrawiam
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 05.06.2022 14:08

husband napisał(a):Ciekawe, czy jest jeszcze pod balkonem taverna, jedna z dwóch w Aegiali. Bardzo miło wspominam ten pobyt. U mnie Amorgos to TOP na liście. Ciekawe czy wrak Olympia jeszcze stoi, czy już skorodował całkowicie :D O Oczywiście jeszcze Klasztor w skale, gdzie przywitał nas Przeor i poczęstował kawą i galaretkami. Mieliśmy to szczęście być tylko sami z nim.

Mam nadzieje, że jeszcze tam wrócimy ...

Pozdrawiam


Nam też Amorgos bardzo się podoba, dlatego też wróciliśmy. Tawerna jest, choć w niej nie byliśmy. Olympia jeszcze stoi (będzie kilka zdjęć), ale wraku sporo ubyło od naszej ostatniej wizyty. Poczęstunek w klasztorze też był, tu nic się nie zmieniło :).
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 05.06.2022 16:52

Poranek 5 maja. Codzienne zdjęcia promowe. W tym temacie, szczególnie starszy Syn był wyjątkowo sumienny, niezależnie od pory o jakiej promy przypływały.


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Wszyscy tego dnia wstajemy wcześnie. Nasz drugi pobyt na Amorgos podobnie jak pierwszy nie potrwa zbyt długo, więc szkoda marnować czas.
Zarezerwowany już wcześniej samochód odbieramy ze zlokalizowanego sto metrów od Apollon Studios biura FM Rent a Car. Czas na „podbój” Amorgos.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
CDN
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 08.06.2022 13:04

Pierwsze miejsce, które odwiedziliśmy, to największa i najbardziej znana atrakcja Amorgos, Klasztor Chozoviotissa. Wymieniany zresztą często jako jedna z największych atrakcji całej Grecji.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek



Byliśmy już tu kilka lat temu, z tym, że ja i Żonka pamiętamy to dobrze, starszy Syn jak przez mgłę, a młodszy wcale :).

Obrazek
Obrazek
Obrazek



Klasztor jest najstarszym klasztorem na Cykladach i podobno drugim najstarszym w Grecji. Został zbudowany w IX wieku (812 – 813r), odnowiony i rozbudowany w 1088 roku. Jego nazwa wzięła się od ikony, która dotarła na Amorgos z Palestyny. Ikona znajdowała się w klasztorze św. Jerzego z Chozivy (Koziby) w Palestynie właśnie (stąd Chozoviotissa). Kiedy klasztor plądrowali Arabowie, uciekający z niego mnisi płynęli łodzią, aż dotarli do Amorgos, gdzie zatrzymali się, ponieważ jej klify przypominały im pierwotną lokalizacje ikony. Inna legenda mówi, że mnisi umieścili ją w łodzi bez załogi, która w cudowny sposób dotarła na Amorgos. Jeszcze inna, że ikonę do morza wrzuciła jakaś kobieta.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek



Klasztor ma osiem kondygnacji i ponad siedemdziesiąt pomieszczeń. Obecnie zamieszkuje tam trzech mnichów.

Obrazek
Obrazek
Obrazek



Przez małe wejście wchodzimy do środka. Młodszy Syn z uwagi na za krótkie spodenki, zostaje poproszony o założenie jednych z wiszących przy wejściu spodni.

Obrazek


W środku nie można robić zdjęć i do tego zakazu się dostosowaliśmy. Podobnie jak przy ostatniej wizycie, zostajemy poczęstowani słodkimi galaretkami i likierem, specjalnością Amorgos.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek



To pojazd, którym poruszaliśmy się po wyspie. Wybór młodszego Syna zresztą.

Obrazek
Obrazek


To następny cel.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
CDN
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Na Greckie Wyspy i nie tylko 2008-2022. - strona 163
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone