Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Galerie zdjęć z okresu wojny domowej w Jugosławii

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Plumek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3893
Dołączył(a): 20.09.2004
Galerie zdjęć z okresu wojny domowej w Jugosławii

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 11.02.2009 18:49

Piszę, jako nowy wątek.

Udało mi się coś takiego znaleźć...

http://www.pbase.com/zidar
janniko
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3195
Dołączył(a): 08.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) janniko » 12.02.2009 09:27

Może mi ktoś wyjaśnić, po cholerę na forum wakacyjnym (bo tak pojmuję to forum) umieszczać takie fotoreportaże!?
Czemu ma to służyć?
:twisted:

Sami Chorwaci niechętnie mówią o tamtych tragicznych dla nich i b. trudnych czasach...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 12.02.2009 10:15

janniko napisał(a):Może mi ktoś wyjaśnić, po cholerę na forum wakacyjnym (bo tak pojmuję to forum) umieszczać takie fotoreportaże!?
Czemu ma to służyć?....

janniko.....bo to też historia tego kraju. A że smutna, no cóż nigdzie nie jest idealnie.
Nie patrzmy na dany kraj (o ile nas on interesuje) tylko przez okno apartamentu lub dziurę w namiocie.
Nie ma co przesładzać rzeczywistości ;-)

Skoro pytasz czemu ma to służyć na forum turystycznym to odpowiem (tak jak nie powinno się odpowiadać) czyli pytaniem na pytanie ;-)
A czemu służą na cro.pl wątki np. o stanie wojennym, o tropieniu spisków cyklistów, masonów :-) i wiele, wiele innych w Hyde Parku, które są nie na temat wakacji (w tym wątki, których celem jest jedynie wylewanie pomyj na głowę innych userów) ??????? ;-)
Pozdrav ;-)
Iwona Baśka
Cromaniak
Posty: 1096
Dołączył(a): 15.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Iwona Baśka » 12.02.2009 10:52

janniko napisał(a):Może mi ktoś wyjaśnić, po cholerę na forum wakacyjnym (bo tak pojmuję to forum) umieszczać takie fotoreportaże!?
Czemu ma to służyć?
:twisted:

Sami Chorwaci niechętnie mówią o tamtych tragicznych dla nich i b. trudnych czasach...

Cro.pl to "Nieoficjalny i niezależny serwis poświęcony Chorwacji", a nie tylko "forum wakacyjne". Myśę, że dobrze jest znać historię kraju, którym tak się zachwycamy.
Pozdrawiam
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 12.02.2009 12:15

Dziękuję za bardzo ciekawe zdjęcia. Szczególnie poruszył mnie obrazek mający wymiar symboliczno-groteskowy, na którym wymuskani panowie z UN obserwują wojnę usadowieni na wygodnych krzesełkach - budzi to wiele skojarzeń. Pozdrawiam. Jan.
Kasiulka85
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 244
Dołączył(a): 20.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasiulka85 » 12.02.2009 12:28

A mi pokazanie tych zdjęć bardzo się podoba.Uważam , że jeżeli jeździ się co roku do jakiegoś kraju należy mieć chociaż ogólne pojęcie o jego historii czy też o jego wyglądzie sprzed kilkunastu lat.A nieznajomość historii jest przejawem ignorancji.
Zdjęcia naprawdę dają do myślenia.
Plumek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3893
Dołączył(a): 20.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 12.02.2009 12:32

janniko napisał(a):Może mi ktoś wyjaśnić, po cholerę na forum wakacyjnym (bo tak pojmuję to forum) umieszczać takie fotoreportaże!?
Czemu ma to służyć?
:twisted:

Sami Chorwaci niechętnie mówią o tamtych tragicznych dla nich i b. trudnych czasach...


Nie rozumiem Twojego oburzenia...

Forum wakacyjne jest na gazeta.pl, a tu jest forum o Chorwacji w ogóle (również trochę o krajach bałkańskich).

Dla mnie to ciekawa galeria. Chodząc dzisiaj po dzisiejszych miastach, miejscowościach nie widzę tego, co się działo te 15 lat temu. Pamiętam Jugosławię z lat 80. Widzę dzisiejsze kraje. To jest historia, chcę ją poznawać, czuć... W maju wybieram się do Vukovaru. Może do Srebrenicy też skoczę. Na razie byłam w Bihaciu (z tych mniej popularnych miejscowości - kompletnie niewypoczynkowych).
koledr
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 337
Dołączył(a): 17.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) koledr » 12.02.2009 13:01

Pozostałości po wojnie w drodze do Biogradu.
Obrazek
Ostatnio edytowano 12.02.2009 17:49 przez koledr, łącznie edytowano 1 raz
janniko
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3195
Dołączył(a): 08.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) janniko » 12.02.2009 13:31

Wybaczcie, jeśli źle się zrozumieliśmy.
Dla mnie jest oczywistym, że jeśli jeżdżę na Bałkany, to znam dobrze ich historię (i Chorwatów, i Bośniaków i Serbów) i ich wciąż żywe konflikty i wzajemne niechęci.
Ich konflikt jest b. trudny dla nas do zrozumienia, i b. łatwo jest wyciągnąć pochopne wnioski i oceny.
Acz zauważyłem, że ani jedni ani drudzy nie lubią, a wręcz nie chcą o tym rozmawiać. Za dużo było w tym cierpienia.
Chętnie się godzą na filmy Kustoricy, który wojnę tę przedstawia często w pozornie satyryczny sposób... ale to dłuższa dyskusja.
Byłem w Vukovarze i jeszcze kilku miejscach, gdzie tak nie dawno doszło do makabrycznych tragedii ludzkich i gdzie mieszka (często w wielkiej biedzie) jeszcze wiele ofiar wojny, młodych jeszcze ludzi, chłopców i dziewcząt, których wojna paskudnie okaleczyła, i którym zniszczyła ich dzieciństwo i właściwie całe życie..
I uważam, że jak najbardziej wypada zapoznać się z ich historią, tylko nie rozumiem, czemu ma służyć pokazywanie zdjęć.
Czy to ma wzbudzić współczucie, niechęć do wojny itp?
Niestety, według badań socjologicznych, takie zdjęcia często wzbudzają zupełnie inne uczucia w naszej tak nie przeniknionej naturze..
To jest coś podobnego do tego co robią media. Wielki bezimienny wirtualny spektakl, gdzie pożywką jest ludzkie cierpienie. A ktoś na tym zbija potężną kasę!
Czy takie zdjęcia jakkolwiek pomagają nam osobiście stać się bardziej pacyfistami na naszym codziennym domowym lub służbowym podwórku. Bo przecież tu się zaczynają wszelkie wielkie wojny. W nas samych.
Czy może kipimy oburzeniem widząc porządnych panów-obserwatorów unijnych i myślimy sobie, że my nie jesteśmy tacy sami?!
A potem siadamy wieczorkiem przed TV i spokojnie oglądamy "śmierć żywo"... ilu z nas odwróciłoby głowę lub wyłączyło TV, gdyby jednak pokazali śmierć naszego biednego geologa, którego nie dawno zamordowano?

Więc jednak bym się upierał, że historię, owszem, trzeba znać i studiować i odnosić się do niej z pełnym szacunkiem. Ale te realistyczne zdjęcia są zupełnie nie potrzebne.
Takie mam zdanie i po prostu je wyraziłem.

pozdrawiam wszystkich "sprawiedliwych i współczujących"
petris
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2590
Dołączył(a): 06.12.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) petris » 12.02.2009 13:40

Byłam w Jugosławii zaraz po wojnie i tak co roku różnymi drogami wędrowalismy,patrząc co zrobili politycy z ludzmi i tak pięknym krajem. po ktorym wędowałam od 1976 r.może wy młodzi nie wiecie co to wojna,co to ludzkie nieszczęscie a tam wojna był bardzo okrutna,byłam w Vukowarze jeszze domy dymiły, nie odważyłam sie robicć zdjeć musialam uszanowac cierpienie To przechodzilo ludzkie pojecie,ale jesli chcecie prosze.
http://photoforum.istria.info/search.ht ... ds=Vukovar
na stronie historykow jest mnóstwo linkow,nie sprawdzałam mozecie obejrzeć.Ale sa okrutne.pelne cierpienia i nienawisci.
http://www.historycy.org/index.php?s=85 ... 43&t=12185
janniko
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3195
Dołączył(a): 08.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) janniko » 12.02.2009 14:06

Petris, dzięki za te linki
może po obejrzeniu tych kilku filmików niektórzy zrozumieją o co mi chodzi.. a jeśli nie .. to trudno..

Zadałem tylko proste pytanie: czemu ma służyć umieszczani takich galerii na forum Cro.pl?
jeśli ktoś chce poznać historię tej okrutnej wojny i zobaczyć "jak to wyglądało", to wystarczy wpisać w Google i znajdziecie tego całą masę..

Nadal bym się "upierał", że na forum Cro.pl nie koniecznie muszą się znaleźć takie "galerie"....
Kasiulka85
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 244
Dołączył(a): 20.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasiulka85 » 12.02.2009 14:41

O ile sie nie mylę to przy otwieraniu strony cro.pl na górze na pasku wyświetla się informacja że jest to nieoficjalna strona Chorawcji :)Niezależny serwis turystyczny o Chorwacji; ogólnie o kraju itp.
Więc twierdze uparcie, że historia jest nieodłączna częścią każdego kraju.
Dla mnie te zdjęcia nie są problemem.
Przecież nikt nie zmusza Cię do przeglądania tych zdjęć i informacji.
Jeśli nie masz ochoty to po prostu nie oglądaj :D


:papa:
Plumek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3893
Dołączył(a): 20.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 12.02.2009 14:56

janniko napisał(a):Petris, dzięki za te linki
może po obejrzeniu tych kilku filmików niektórzy zrozumieją o co mi chodzi.. a jeśli nie .. to trudno..

Zadałem tylko proste pytanie: czemu ma służyć umieszczani takich galerii na forum Cro.pl?
jeśli ktoś chce poznać historię tej okrutnej wojny i zobaczyć "jak to wyglądało", to wystarczy wpisać w Google i znajdziecie tego całą masę..

Nadal bym się "upierał", że na forum Cro.pl nie koniecznie muszą się znaleźć takie "galerie"....


Nie. Nie zrozumiem. Wybacz.

Ciekawi mnie natomiast, po co byłeś w Vukovarze?

Nie wiesz czasem po co dzieci jeżdżą oglądać Panoramę Racławicką, a starsi obóz koncentracyjny w Auschwitz?
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 12.02.2009 15:17

Kasiulka85 napisał(a):O ile sie nie mylę to przy otwieraniu strony cro.pl na górze na pasku wyświetla się informacja że jest to nieoficjalna strona Chorawcji :)Niezależny serwis turystyczny o Chorwacji; ogólnie o kraju itp.
Więc twierdze uparcie, że historia jest nieodłączna częścią każdego kraju.
Dla mnie te zdjęcia nie są problemem.
Przecież nikt nie zmusza Cię do przeglądania tych zdjęć i informacji.
Jeśli nie masz ochoty to po prostu nie oglądaj :D
:papa:

Howgh
petris
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2590
Dołączył(a): 06.12.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) petris » 12.02.2009 15:35

Plumek napisał(a):
janniko napisał(a):Petris, dzięki za te linki
może po obejrzeniu tych kilku filmików niektórzy zrozumieją o co mi chodzi.. a jeśli nie .. to trudno..

Zadałem tylko proste pytanie: czemu ma służyć umieszczani takich galerii na forum Cro.pl?
jeśli ktoś chce poznać historię tej okrutnej wojny i zobaczyć "jak to wyglądało", to wystarczy wpisać w Google i znajdziecie tego całą masę..

Nadal bym się "upierał", że na forum Cro.pl nie koniecznie muszą się znaleźć takie "galerie"....


Nie. Nie zrozumiem. Wybacz.

Ciekawi mnie natomiast, po co byłeś w Vukovarze?









Nie wiesz czasem po co dzieci jeżdżą oglądać Panoramę Racławicką, a starsi obóz koncentracyjny w Auschwitz?




Po prostu tamtędy prowadziła mnie moja trasa wędrówek po Jugosławii,zreszta nie ta jedna i nie pierwszy raz .Moze jednak nie zauwazyłaś najprostrzej trasy- północy na południe. :) A zresztą co to za pytanie. :twisted: .
Następna strona

Powrót do FotoCroClub - dyskusja



cron
Galerie zdjęć z okresu wojny domowej w Jugosławii
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone