Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dwa tygodnie w Chorwacji - druga połowa sierpnia 2009

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
hiphopz71
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 29.08.2009
Dwa tygodnie w Chorwacji - druga połowa sierpnia 2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) hiphopz71 » 29.08.2009 19:35

Witam,

Chciałbym wszystkim zainteresowanym przekać dość świeżą (wróciłem dzisiaj w nocy) informację nt. mojej wyprawy w tym roku do Chorwacji. Postaram się poruszyć większość tematów opisywanych na tym forum (które od początku sierpnia przeglądałem codziennie po minimum 1h i które BARDZO MI POMOGŁO) i rozwiać wszelkie wątpliwość osób które mają zamiar wybrać się do Chorwacji (Mam nadzieję że pomogę chociaż jednej osobie) No to zaczynam:

Czas urlopu 17.08.2009-28.08.2009
Miejsce: CRIKVENICA

1) Przygotowanie do urlopu:

Nocleg zarezerwowałem sobie przez internet. Wysłałem około 15 zapytań o nocleg do Chorwatów wynajmujących tzw Apartamenty (czyli sypialnia+kuchnia+łazienka) za strony:
http://www.crikvenica-info.com/index.php
Moim celem było zdobycie najkorzystniejszej cenowo oferty. Dostałem odpowiedź od 13 osób (więc w sumie całkiem nieźle na 15 zapytań) i to w ciągu jednego dnia. Najtańsza oferta wynosiła 30 EURO/nocleg/2 osoby co w sumie miało dać 330 EURO po jednym mailu zostało obniżone o 10 EURO i tą ofertę zaakceptowałem. (czyli za cały nocleg razem z podatkami zapłaciłem 320 EURO)

Chorwat oczywiście chciał zaliczkę w wysokości 50 EURO. Po przeanalizowaniu wszystkich ofert bankowych powiem Wam że są dwa rozwiązania:
- Dla osób NIE posiadających konta w Citibanku - wysłanie listu poprzez Pocztę Polską - poleconego, priorytetowego, ubezpieczonego, za potwierdzeniem odbioru (koszt około 17 PLN) czas dotarcia do Chorwacji 3-4 dni
- Dla osób posiadających konto w Citibanku po prostu przelać pieniądze ponieważ przelew mają ZA DARMO
Wszelkie inne przelewy będą o wiele droższe niż poczta a czas ich realizacji wynosi też około 3 dni

Ponieważ jechałem samochodem wykupiłem sobie jeszcze ubezpieczenie Moto-assistance w PZU (za 2 tygodnie zapłaciłem 27 PLN) - opłaca się

I to zrobiłem przed wyjazdem. Później była PODRÓŻ


2) Podróż
Początkiem podróży był Wrocław - celem Crikvenica. Ponieważ chciałem wakacje w Chorwacji zacząć w poniedziałek więc wyjechałem z Polski w niedzielę wieczorem. Do pokonania miałem 1000 km i byłem jedynym kierowcą. To była dla mnie pierwsza tak długa NOCNA przejażdżka ale powiem wszystkim że spokojnie da się przeżyc w poniedziałek funkcjonowałem normalnie i nie miałem żadnego kryzysu w nocy.
Dla kierowcy podczas tej trasy (do Chowacji) ważne są DWIE rzeczy:
- PALIWO - Najtańsze jest w Polsce, później Chorwacja, Czechy, a najdroższe w Austrii i Słowenii (ceny w obu tych krajach są niemal identyczne). Ja jechałem samochodem z silnikiem Diesla i pełen bak wystarczył mi na przejazd tych 1000 km więc tankowałem do pełna raz w Polsce i raz w Chorwacji. Do właścicieli aut zasilanych LPG: Stacje są widoczne w Czechach i w Chorwacji ale są to raczej prywatne przydomowe. Raczej ciężko kupić LPG na stacji paliw.
I jeszcze JEDNA WAŻNA INFORMACJA nt cen paliw w Chorwacji. Wszystkie paliwa w Chorwacji pochodzą z ichszego Orlenu czyli INA. Ceny regulowane są odgórnie i w prawie CAŁEJ Chorwacji są identyczne. Ceny zmieniają się co DWA tygodnie we wtorek (plus minus jeden dzień). Na wielu stacjach nie ma informacji o cenach (tak jak jest u nas przed stacją) dopiero po podniesieniu pistoletu z dystrybutora dowiadujesz się o cenie). Z początku myślałem że to głupie bo nie można sprawdzić z samochodu czy opłaca się zatankować akurat na tej stacji ale po tygodniu dotarło do mnie że w sumie jak cena WSZĘDZIE jest taka sama to co za różnica gdzie tankujesz :) Zmiany cen potrafią być DIAMETRALNE. W ostatnim tygodniu cena DIESLA zmieniła się (wzrosła) o 0,50 KUNY czyli o około 30 groszy (z jakiś 3,9 PLN na 4,2 PLN)
- WINIETKI - Temat rzeka na tym forum - szczególnie winietki w Słowenii. Tak jak pisałem na początku ponieważ byłem JEDYNYM kierowcą i całą trasę chciałem pokonać za jednym razem kupiłem wszystkie wymagane winietki tj. czeską, austriacką i słoweńską. Winietka czeska miesięczna 330 koron, winietka austriacka 7,7 Euro/10 dni więc musiałem kupić dwie, winietka słoweńska kupiona okazyjnie w Polsce za 80 PLN. Winietki wszystkie można kupić na stacjach benzynowych lub też na granicach poszczególnych państw.
Nie chcę się tutaj rozpisywać czy warto czy też nie kupować winietę na Słowenię i jechać autostradami czy też słynnym objadem przez PTUJ. Według mnie każdy powinien policzyć to po swojemu. Ja ponieważ jechałem w okolicę wyspy KRK czyli na północny zachód Chorwacji wolałem zapłacić Słoweńcom niż Chorwtom za przejazd autostradami. Po przeliczeniu wyszło mi że gdybym chciał jechać przez Zagrzeb musiłbym zapłacić za kursy w obie strony około 120 PLN a tak w Chorwacji zostawiłem na autostradach w sumie 10KUN czyli 6 PLN (2 x opłata za autostadę od granicy ze Słowenią do Rijeki) Dodatkowo przestaszyłem się opisywanych przez forumowiczów KORKÓW przed bramkami w Chorwacji.
Ale tak jak pisałem każdy niech policzy sam:
http://hac.hr/?task=aut
TRASA:
Moja trasa przedstawiała się następująco: Wrocław-Boboszów-Mohelnice-Olomouc-Brno-Mikulov-Wiedeń-Graz-Maribor-Ljubljana-Postojna-Rijeka-Crikvenica
Średnia prędkość wg komputera pokładowego 75km/h. Wszędzie jechałem na maksa czyli według przepisów + maksymalnie 10 km/h więcej.
Cała podróż zajeła mi około 14h łącznie z postojami na toalety, kawę, śniadanie.
KONTROLE:
- Policja - na szczęście nie miałem przyjemności spotkania policji :) Jedynie widziałem w Wiedniu o 3 w nocy jak stali z szuszarką i kogoś tam spisywali.
- Winietki - Wydaje mi się że winietki są sprawdzane automatycznie przez kamery. W Słowenii na zjeździe z autostrady w Postojnej przy bramce stała jakaś Pani i patrzyła na szyby samochodu.
- Granica - oczywiście wewnątrz unii brak kontroli natomiast na granicy Chorwackiej zerknięcie na paszport i machnięcie ręki

Odczucia subiektywne nt dróg (stanu nawierzchni i oznakowania)
Wg mnie drogi w Austrii są najlepsze i jeszcze jak wybudują autostradę Wiedeń Mikulov (która wg mnie jest już nieźle zaawansowana) to przejazd przez ten kraj będzie bardzo przyjemny. W Słoweni stan dróg całkiem niezły (czasami zdarzą się koleiny ale da się żyć) to najbardziej zdenerwowały mnie bramki na autostradzie (prawdopodobnie pozostałości po punktach poboru opłat) przed którymi trzeba zwolnić i robią się korki). W Chorwacji bardzo fajne drogi i dobrze oznakowane. W Czechach znośna nawierzchnia ale z opisywanych krajów chyba najgorsza. Co do polskich dróg nie będę się wypowiadał bo szkoda słów :(

3) Pobyt na miejscu
W rozdziale tym chciałbym opisać koszty życia, wymiany walut, zwiedzanie, pogodę i główny cel wakacji w Chorwacji czyli plażowanie :)
- Wymiana walut - Kursy walut są w Chorwacji w miarę stabilne - podczas mojego pobytu nie zmieniły się. Nie ma znaczenia czy wymienisz pieniądze w Banku czy w kantorze kursy są identyczne. Aktualne w mojej okolicy 1 EUR - 7,24 Kuny, 1 PLN - 1,74 Kuny. Przestrzegam przed wymianą na granicy i w jej okolicach gdzie przyjęty jest kurs 1 EUR - 7 Kun
- Koszty życia - tak jak to opisano w wielu postach na tym forum na pewno jest drożej niż w Polsce. Pewnie zależy od regionu i sklepu czy ceny są wyższe o 20 czy też 50% ale są wyższe.
Przykładowe ceny: (z marketu Konzum, piekarni, barów i restauracji)
Winogrona - 11 Kun/kg (chociaż były promocje że kosztowały po 7-8 kun)
Soki - min 10 kun/l
Bułka - 2,5 kuny
Chleb (czyli w wypdku mojej piekarni dłuższa bułka) 5-7 Kun
Taka bułkowa róża (składa się z siedmiu razem wypiekanych bułek) 7kun
Lody gałkowe - 5 kun/gałkę (gałki całkiem spore - nie żałują)
Restauracje:
Talerz ryb lub mięsa dla dwóch osób - 150-200 kun
Jedno danie mięsne (np pierś kurczaka z frytkami lub taki ala mielony) - 50-60 kun
Pizza od 30-50 kun
Surówki - 15 kun
Kieliszek wina 20 kun
Ceny na targowiskach są wyższe niż w marketach np kilogram owoców (brzoskwiń lub nektarynek lub winogron) kosztuje około 20-25 Kun przy czym wyglądają naprawdę apetycznie.
Cena litra Rakiji na targu to około 40 Kun
- POGODA - podczas mojego pobytu pogoda był dosyć stabilna - zero deszczu raz mocniej dmuchało że były fale i stale 32 stopnie w cieniu. Żar zaczyna się już od około 10 i kończy około 18. W nocy temperatura na poziomie 24 stopni. Dokładniejszą pogodę możecie oglądnąć na http://www.hrt.hr/?id=150
- Zwiedzanie - Przyznam szczerze że nie wiele zwiedzałem (jedno akwarium i jedną jaskinię na KRKu + kurs tzw Glass boatem czyli łódką ze szklanym dnem żeby oglądać dno morza) ceny w miarę rozsądne i wydaje mi się że warto (akwarium - 30 kun, jaskinia - chyba 15 kun, kurs statkiem w nocy przez 2h - 100 kun) wszysktie ceny za jedną osobę.
- Plażowanie - Plaże w mojej okolicy kamieniste więc wymogiem była karimata poza tym woda ciepła i prawie brak fal. Wynajęcie leżaka to koszt około 20 kun, wynajęcie parasola to 15 kun. W Crikvenicy jest ogrodzona obsypana piaskiem plaża w morzu jednak są kamienie - koszt wejścia 12 kun. Ze względu na kamienie w wodzie polecam zakupić (nawet w Polsce) buty do pływania i zabrać ze sobą maskę bo jest co oglądać. Dostępne są również atrakcje ale pływanie na bananie za łódką lub na spadochronie za motorówką (koszt około 400-500 kun)

4) POWRÓT
Wracałem w dzień. Wyjechałem o 8 rano. We Wrocławiu byłem o 22. Czyli podróż trwała mniej więcej tyle samo. W czasie powrotu zrobiłem sobie trochę dłuższy postój na obiad w Brnie i poza malutkim korkiem w Wiedniu nie spotkałem się z większymi problemami.

5) PODSUMOWANIE
Trochę się rozpisałem :) Mam nadzieję że moje wskazówki komuś pomogą. Ogólnie polecam wakacje w Chorwacji. Szczególnie dla osób które lubią opalanie i pływanie. W sumie pobyt dwóch osób wyniósł około 2800 PLN i uważam że warto było.

Pozdrawiam wszystkich podróżników
jp
Croentuzjasta
Posty: 179
Dołączył(a): 18.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) jp » 30.08.2009 21:39

Bardzo fajny post. Dzięki za wskazówki i uwagi. Najpierw chciałem się puścić przez Niemiaszkowo, ale widze, że nie ma większego sensu. W cyklu mieszanym przejeżdżam 600-700, więc jeśli pojadę jak Ty to pewnie także powienienem dać radę na jednym baku, a jeżdże raczej +20km/h.
marta.78
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 47
Dołączył(a): 03.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) marta.78 » 30.08.2009 21:50

Dostępne są również atrakcje ale pływanie na bananie za łódką lub na spadochronie za motorówką (koszt około 400-500 kun) ....to jest cena przejazd czy za np .godzine.Ile osob moze plynac na takim bananie i cz moze np.3 latek z tata???
sroczka66
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2566
Dołączył(a): 25.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) sroczka66 » 01.09.2009 17:22

Na bananie to nie wiem, ale parasailing (czyli latanie na spadochronie ciągniętym przez motorówkę jest chyba możliwy, o ile dziecko się nie boi. Jak my lataliśmy w lipcu, to razem z ojcem fruwał też 4 latek i był baaardzo zadowolony. A koszt to 70 kun od osoby (nie wiem ile płacił ten maluszek)
Jacek L
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 629
Dołączył(a): 10.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacek L » 01.09.2009 19:16

Trochę sucho piszesz ,ale za to treściwie i na temat -mam propozycję - napisz solidną relację z podróży i może jakeś foty .....
Większość tego co piszesz,to fakt ,ale nie wszystko - np. ceny paliw- co do nawierzchni Polskich zgadzam się w 1000% bo w naszym kraju drogi są najgorsze chyba na świecie ,wyłączając Kolumbię - choć nie jestem przekonany .... :D Ceny są wyższe , ale nie o 50% jak piszesz - gdzie robiłeś zakupy? - lody owszem 5 kn ale za to jakie - na polskie to 3 gały :D - talerz mięsa to koszt ok 100 kn .... - nie zawyżaj i nie zniechęcaj ....

Relacja treściwa - ale tak jak mówiłem - napisz w odpowiednim dziale i daj jakieś fotki - wszyscy chętnie poczytają
Pozdraw!!!
serpico
Plażowicz
Avatar użytkownika
Posty: 7
Dołączył(a): 02.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) serpico » 03.09.2009 18:03

Dodam kilka słów od siebie co do naszego przejazdu również w drugiej połowie sierpnia.

Większości zgadzam się z przedmówcą w wielu kwestiach. Nasza trasa z Olsztyna przez Cieszyn, Brno, Mikulov, Wiedeń i tu odmiana, skręciliśmy w Ilz na Feldbach i Bad Radkersbuch. Wynikało to z faktu, iż jechaliśmy do Dlamacji. W Słowenii pominęliśmy autostrady i przejechaliśmy ją w ok 45 minut Gorna Radgonia, Lenart, Ptuj, Spuhlja i przejście graniczne w Zavrc. Totalnie pusta granica.

Z opowieści naszych znajomych z tego samego dnia, gdy przekraczali granicę w Macelj tragedia 5km w 2 godziny. POtem już autostradą do Karlovac i trasą nr 1 do Splitu przez Knin, Sinj. Trasa przepiękna widokowo, bezpłatna, mały ruch. POLECAM.

Co do tankowania przyznam, że tylko Polska i Austria przy granicy ze Słowenią cena za Diesla 0,98 Euro, czyli taniej niż w Chorwacji, gdzie było po 7,23 czyli 1 Euro.


Co do kosztów ogólnych zmieściliśmy się w 3 tys PLN - 10 dni, dwie pary w aucie, tyle że przejazd aż z Olsztyna, więc przez całą Polskę. Nie oszczędzaliśmy na miejscu. Jedliśmy obiady w restauracjach (przeważnie) i wieczorki w knajpkach przy piwie i winie. Ponadto wycieczka do Bośni i do Dubrownika. Nocleg mieliśmy za 53 Euro za apartament 2 pokojowy na 4 osoby z klimą.

Reszta jak u przedmówcy.
Just_Bart
Globtroter
Posty: 40
Dołączył(a): 25.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Just_Bart » 29.04.2015 09:19

Witam,
Odkopuje temat.
1. Czy w drugiej połowie sierpnia spodziewać się upałów czy raczej umiarkowanego ciepła? Wiem, że wątki pogodowe już były ale może ktoś wspomni na podstawie ostatnich lat?
2. Czy w tym terminie jest dalej tłoczno czy turystów jest już mniej? Lubię wakacyjny gwar :)
4. Czy w tym terminie można spokojnie jechać w ciemno czy niekoniecznie?
witia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 895
Dołączył(a): 19.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) witia » 29.04.2015 11:21

1. Upałów
2. Tłoczno
3. Niekoniecznie
:)
Just_Bart
Globtroter
Posty: 40
Dołączył(a): 25.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Just_Bart » 29.04.2015 11:41

Ad.1
Właśnie potwierdziłem też ze znajomymi, którzy byli i pod koniec lipca i pod koniec sierpnia - cieplej było w sierpniu :) Więc to chyba jednak trochę wróżenie z fusów.

Ad.2, 3
Cieszę się, bo nie lubię pustkowia. Ale... wszędzie, gdzie piszę to dostaję odpowiedź, ze są wolne miejsca od 15.08. Wybieram się właśnie od tego dnia. Zastanawiam się czy to nie znaczy, ze nagle wszyscy wtedy znikają z Chorwacji? I pewnie też łatwiej o kwaterę będąc na miejscu.... Po co zatem rezerwować? :)
wtopek
zbanowany
Posty: 305
Dołączył(a): 08.01.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) wtopek » 29.04.2015 12:03

Just_Bart napisał(a):Ad.1
Właśnie potwierdziłem też ze znajomymi, którzy byli i pod koniec lipca i pod koniec sierpnia - cieplej było w sierpniu :) Więc to chyba jednak trochę wróżenie z fusów.

Ad.2, 3
Cieszę się, bo nie lubię pustkowia. Ale... wszędzie, gdzie piszę to dostaję odpowiedź, ze są wolne miejsca od 15.08. Wybieram się właśnie od tego dnia. Zastanawiam się czy to nie znaczy, ze nagle wszyscy wtedy znikają z Chorwacji? I pewnie też łatwiej o kwaterę będąc na miejscu.... Po co zatem rezerwować? :)


Znikają, przynajmniej tak było w CG. Ostatni weekend sierpnia i milion ludzi na plażach, nazajutrz może 1/4 tego.

Co do wolnych miejsc po 15 sierpnia, to w miejscach, które mnie interesuja, pełne oblozenie jest do początku września, być może kwatery mniej atrakcyjne, dalej od plaży są mniej obstawiane w tym terminie
Just_Bart
Globtroter
Posty: 40
Dołączył(a): 25.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Just_Bart » 29.04.2015 12:21

wtopek napisał(a):Znikają, przynajmniej tak było w CG. Ostatni weekend sierpnia i milion ludzi na plażach, nazajutrz może 1/4 tego.


Czyli jak jadę 16.08 to do końca Sierpnia nie powinno być pusto? Ludzie znikają w ostatni weekend jak rozumiem.
Nicolae
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 295
Dołączył(a): 20.04.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nicolae » 29.04.2015 13:41

Tak ja pisał wtopek - wyludnia się z końcem sierpnia.
W większości krajów skąd ściągają turyści do Chorwacji 01.09 zaczyna się rok szkolny więc ludziska wracają "do siebie" co by latorośl do szkoły wyprawić.
Ostatni weekend sierpnia w tym roku wypada w dniach 28-30 więc jak jedziesz od 16 na 2 tygodnie to już tego nie doświadczysz ;)
Just_Bart
Globtroter
Posty: 40
Dołączył(a): 25.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Just_Bart » 29.04.2015 15:07

Świetnie, dziękuję :)
Zatem pogoda powinna być bajeczna, ludzie powinni być :)

Kto pomoże z ostatnim pytaniem: lepiej kwaterę rezerwować od soboty (15.08) czy od niedzieli (16.08)?
Jak to jest z dojazdem, w sobotę korki? Pewnie znalazłbym to na forum ale.... no właśnie, muszę dzisiaj dać odpowiedź :)
wtopek
zbanowany
Posty: 305
Dołączył(a): 08.01.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) wtopek » 29.04.2015 22:12

Nicolae napisał(a):Tak ja pisał wtopek - wyludnia się z końcem sierpnia.
W większości krajów skąd ściągają turyści do Chorwacji 01.09 zaczyna się rok szkolny więc ludziska wracają "do siebie" co by latorośl do szkoły wyprawić.
Ostatni weekend sierpnia w tym roku wypada w dniach 28-30 więc jak jedziesz od 16 na 2 tygodnie to już tego nie doświadczysz ;)


Niekoniecznie, luźniej już się powinno zrobić tydzień wcześniej. Wielu, w w tym ja też, nie przepada za powrotem z wakacji i wysyłaniem dzieciaków na drugi dzień do szkoły. Sam też nigdy nie planuję urlopu tak, aby prosto z plaży wjeżdżać do firmy. Nawet jak się ma własną ;) Zawsze lepiej mieć trochę czasu na ogarnięcie się i aklimatyzację.
Nicolae
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 295
Dołączył(a): 20.04.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nicolae » 29.04.2015 22:31

ok, mogę iść na to że luźniej zrobi się tydzień wcześniej a wyludni się po ostatnim weekendzie :)
Następna strona

Powrót do Chorwackie ABC



cron
Dwa tygodnie w Chorwacji - druga połowa sierpnia 2009
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone