Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dolomity - skalne twierdze

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 10.08.2010 02:04

Fatamorgana napisał(a):Rolle jest jedną z dwóch wysokich przełęczy Dolomitów, gdzie mnie jeszcze nie było.
Wkrótce się to zmieni- poniekąd przez Wojtka. :lol: :wink:

Zapiszę to sobie jako zasługę. ;)

trinity napisał(a):;) zaglądają, zaglądają i podziwiają...
pozdrawiam

Cieszę się, Asiu i postaram się szybko kolejny fragment wypraw w Dolomity zamieścić. Tylko się nieco ogarnę po podróży. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 10.08.2010 22:21

Cieszę się , że wróciłeś i Twoje relacje znów będą cieszyć nasze oczy :D
i zarażać kolejnymi rejonami turystycznymi

Ostatnie podróże zaowocują pewnie nową relacją :?: :)
Mam taką nadzieję :)


Pozdrawiam
Piotr
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 11.08.2010 08:27

Franz napisał(a): postaram się szybko kolejny fragment wypraw w Dolomity zamieścić. Tylko się nieco ogarnę po podróży. :)

Pozdrawiam,
Wojtek


Witaj ... i to jest dobra deklaracja !!! :D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 11.08.2010 23:53

piotrf napisał(a):Ostatnie podróże zaowocują pewnie nową relacją :?: :)
Mam taką nadzieję :)

Notatki na bieżąco spisane, więc relacja powinna powstać. :) Ale przed nią jest kilka innych w kolejce. Mam spore zaległości...

mariusz-w napisał(a):Witaj ... i to jest dobra deklaracja !!!

Ale kolejne miejsce chyba niewiele doda do Twoich najbliższych planów, gdyż Brenta jest odrobinę oddalona i formalnie rzecz biorąc - nie należy do Dolomitów.

Nie wiem, czy Piotrek (Plavac) już jest - liczę na jego uzupełnienia w kolejnych odsłonach.

Pozdrawiam,
Wojtek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 12.08.2010 08:13

Franz napisał(a):Ale kolejne miejsce chyba niewiele doda do Twoich najbliższych planów, gdyż Brenta jest odrobinę oddalona i formalnie rzecz biorąc - nie należy do Dolomitów.



Taaaak ... to to wiem.

Dlatego pod Twoja nieobecność, "zaprzyjaźniłem się" między innymi z pozycją Dariusza Tkaczyka "Dolomity - Tom II Zachód" ... głównie w takim celu, aby przypadkiem nie zaplanować i się nie zapędzić tam gdzie nie powinniśmy!

Książka fajna ... dużo "rozjaśniająca" ... a po konfrontacji z mapami, "googlem", etc ... plan naszego pobytu już mamy gotowy ... i to w wersji pogodowej A i B .

Co z tego wyjdzie ?... :? ... to "w praniu się okaże" !

Jedno jest pewne , że nasze Dolomity będą na pewno z innej perspektywy niż Twoje ... ale mamy nadzieje, że też będzie pięknie !

Jestem przekonany, że tam inaczej być nie może. !!! :D

Tkaczyk twierdzi ... że Dolomity są dla wszystkich ... i każdy znajdzie swoją ścieżkę ! :)

To i będzie coś dla nas.

Pozdrawiam.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 12.08.2010 13:00

mariusz-w napisał(a):Dlatego pod Twoja nieobecność, "zaprzyjaźniłem się" między innymi z pozycją Dariusza Tkaczyka "Dolomity - Tom II Zachód" ... głównie w takim celu, aby przypadkiem nie zaplanować i się nie zapędzić tam gdzie nie powinniśmy!

Tkaczyk nadal stanowi dla mnie oparcie przy kolejnych wyjazdach. Poza tym już tylko internet.

W Dolomitach jest pełen wachlarz możliwości. A ich urodę spokojnie można doceniać z każdej perspektywy.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 15.08.2010 16:54

Poprzedniego dnia wieczorem dojechałem do Madonna di Campiglio, gdzie z pewnym trudem odszukałem drogę na parking na Malga Vallesinella di Sotto. Znalazłem sobie spokojne miejsce noclegowe na dosyć zatłoczonym parkingu i wczesnym rankiem startuję szlakiem w kierunku głównej grani Brenty.
Za mną widoczne północne, niższe partie Adamello.

Obrazek

Gdy wychodzę ponad las, pojawia się Cima Tosa oraz grań Crozzon di Val d'Agola.

Obrazek

Cima Tosa jest najwyższym szczytem w grupie Brenta. Jej wysokość to 3173m n.p.m.

Obrazek

Otwiera się widok na wysokie partie Adamello.

Obrazek

Północny filar Cima Tosa opada niżej stromo do głębokiej Val Brenta.

Obrazek

Szlak wciska się pomiędzy ciasne ścianki.

Obrazek

I już wkrótce mam przed oczyma główną grań aż po Bocchetta (przełączkę) di Brenta, do której zmierzam.

Obrazek

Po dosyć chmurnym poranku zaczyna pzeważać słońce.

Obrazek

Trasa wiedzie pod samymi ścianami Cima Mandron - turni w bocznej grani Cimy Brenta.

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 15.08.2010 16:56

Docieram do kapliczki ustawionej na buli w Val Brenta Alta.

Obrazek

Teraz strome podejście po piargu.

Obrazek

Turnie rzucają swe cienie na dno doliny.

Obrazek

I oto docieram na Bochetta di Brenta.

Obrazek

Nade mną turnie Cima Brenta Alta.

Obrazek

A po wschodniej stronie grani kompleks dwóch schronisk pod Croz del Rifugio. Tu widoczne rifugio Tosa.

Obrazek

Przybliżenie na dalekie granie właściwych Dolomitów.

Obrazek

I już schodzę do schroniska. Postanawiam najpierw sprawdzić widoczne po prawej rifugio Pedrotti.

Obrazek

Okazuje się, że miejsca są, więc nie sprawdzam już drugiego. Zostawiam śpiwór i parę gratów w schronisku. Tu zanocuję, ale najpierw zrobię małą pętelkę w okolicy.

Obrazek

Pozdrawiam,
Franz
http://wfs.freehost.pl
http://wfs.cba.pl
Tedeus
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 67
Dołączył(a): 11.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tedeus » 15.08.2010 17:03

Szacunek i jeszcze raz szacunek. Zdjęcia kapitalne. Niewyczerpalnej kondycji życzę.
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 16.08.2010 09:11

Oglądam , oglądam ... a przy okazji podpatruję jakie niebo Tobie towarzyszyło w tamtym czasie !

:)

Ja już pomału zaczynam obserwować taką stronę.

http://www.ilmeteo.it/meteo/Alta+Badia?g=6

Aczkolwiek wiem, że góry to góry ... niespodzianki mogą być !

:D

Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 16.08.2010 22:18

mariusz-w napisał(a):Oglądam , oglądam ... a przy okazji podpatruję jakie niebo Tobie towarzyszyło w tamtym czasie !

Aczkolwiek wiem, że góry to góry ... niespodzianki mogą być !

Zero reguł. Stała jest wyłącznie zmienność. ;)
Zwykle jeżdżę w Dolomity we wrześniu; ten jeden wypad był sierpniowy, gdyż na wrzesień umówiłem się wtedy na wypad za ocean.

Akurat w Brencie miałem więcej chmurek i mgieł, niż bym chciał. W tym czasie nieco bardziej na północ sypnęło śniegiem, o czym się wkrótce przekonałem, gdyż bezpośrednio z Brenty udałem się Ötztal na granicy włosko-austriackiej i deptałem po świeżym białym. Upiekło mi się, że Brentę aura potraktowała znacznie łagodniej. :P

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 16.08.2010 22:46

Franz napisał(a):Nade mną turnie Cima Brenta Alta.

Obrazek

Na dole, ten ciemny prostokąt, to jakaś tablica? Okno schronu?

Tytuł sugerował by to drugie, a jeżeli tak, to ... niesamowite ...
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 17.08.2010 16:40

Tedeus napisał(a):Szacunek i jeszcze raz szacunek. Zdjęcia kapitalne. Niewyczerpalnej kondycji życzę.

Dziękuję bardzo. :)
Mam nadzieję, ze kondycji starczy jeszcze na wiele spacerów. A zdjęcia... no cóż, mogłyby być lepsze. Ale ja nie zglądam w różne strony by zrobić tam piękne ujęcia, tylko pstrykam podczas wędrówek to, co widzą moje oczy. Cieszę się, jeśli mimo to potrafią się podobać. :P

weldon napisał(a):Na dole, ten ciemny prostokąt, to jakaś tablica? Okno schronu?

Tytuł sugerował by to drugie, a jeżeli tak, to ... niesamowite ...

Tytuł?.. Tu nie do końca wiem, co masz na myśli.
Natomiast, przyznaję się bez bicia - nie jestem pewien tego prostokąta. Nie pamiętam już teraz - może Piotrek (plavac) pomoże.
Nawet powiększenie zdjęcia nie wyjaśniło tej kwestii. Przypuszczam, że jest to otwór niewielkiej groty-schronu wykutego w celach wojskowych.

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 17.08.2010 17:06

Skalne twierdze ... Lagazuoi itd.... wykute w skale ... o ile dobrze nazwy pamiętam

:D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 18.08.2010 14:12

weldon napisał(a):Skalne twierdze ...

Podstępnie proste. :lol:

Pozdrawiam,
Wojtek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Dolomity - skalne twierdze - strona 29
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone