Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dolomity - skalne twierdze

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 15.03.2010 16:31

(c.d. z poprzedniej strony)

Z chmur wyłoniła już swoje oblicze Croda Rossa.

Obrazek

Spotykam kolejne zagęszczenie włoskich umocnień wojennych.

Obrazek

Za mną potężne płyty Vecio del Forame.

Obrazek

Znów stromo w dół, gdzie widać już ścieżki pośród zieleni. Ale najpierw jeszcze ostrożnie, łapiąc się stalowej liny.

Obrazek

Na południowym zachodzie odsłoniły się Tofany.

Obrazek

Jestem już dosyć nisko nad dolnym fragmentem Val Grande. Przede mną głębokie wcięcie Valle di Fanes. Przyjdzie i na nią czas, ale jeszcze nie tym razem.

Obrazek

Żegnam masyw Cristallo. Szlakiem schodzę do szosy, którą po kwadransie docieram do samochodu. Mam sporo czasu, bez wielkiego pośpiechu zdążę więc jeszcze dziś dojechać w kolejny rejon działania.

Obrazek

Obrany kierunek: południe.

Pozdrawiam,
Franz
http://wfs.freehost.pl
http://wfs.cba.pl
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 18.03.2010 18:10

Zjeżdżam do Cortiny a następnie wspinam się na Passo Giau w centralnie usytuowanej, niewielkiej grupie Averau-Nuvolau.
(mapka: http://cro.pl/forum/viewtopic.php?p=450606#450606)

Zatrzymuję się, by rzucić okiem na Ra Gusella - południowy trabant Nuvolau.

Obrazek

Kawałeczek dalej ładny widok na Averau i wystające w tyle turnie Fanis.

Obrazek

Teraz zjazd do Selva di Cadore i podjazd w kierunku pd.-wsch. na przełęcz Staulanza.
Bezpośrednio nad nią tkwi masyw Monte Pelmo.

Obrazek

Zjeżdżam kilka kilometrów na południe i parkuję na dużym placu przy szosie, w miejscu, gdzie na zachód odchodzi szlak 564.
Tu urządzam sobie piknik i pakuję plecak na następny dzień. Dorzucam również śpiwór i puszkę piwa, gdyż tę noc spędzę w schronisku.
Nade mną wspaniałe ściany Monte Pelmo. Zaczyna mnie strasznie kusić...

Obrazek

W planach mam jednak coś w przeciwną stronę.
Dochodzę pod wieczór do schroniska Coldai. Tu spędzę noc, by wczesnym rankiem ruszyć na Civettę.

Obrazek

Słońce już za horyzontem, gdy powoli sączę piwko na ławie przed schroniskiem.

Obrazek

Pozdrawiam,
Franz
http://wfs.freehost.pl
http://wfs.cba.pl
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 18.03.2010 22:51

... za krótkie te dolomitowe odcinki. :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 19.03.2010 14:13

mariusz-w napisał(a):... za krótkie te dolomitowe odcinki. :)

Tu pozwolę się z Tobą nie zgodzić. ;)
Wydaje mi się, że odcinki zawierające po 14 - 18 fotek nie są przesadnie krótkie.
Chyba, że masz na myśli dorzucony właśnie antrakt z trasą między Monte Cristallo, a Civettą. Ale to nie jest pełnoprawny odcinek, tylko łącznik. :D

Pozdrawiam,
Wojtek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 19.03.2010 14:29

Franz napisał(a):
mariusz-w napisał(a):... za krótkie te dolomitowe odcinki. :)

Tu pozwolę się z Tobą nie zgodzić. ;)
...............................................................................................

Pozdrawiam,
Wojtek


....OK... nie będę wybrzydzał ... poczytam i obejrzę od początku. ;) :)


...nie pierwszy raz :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 19.03.2010 22:25

mariusz-w napisał(a):....OK... nie będę wybrzydzał ... poczytam i obejrzę od początku. ;) :)

Postaram się jak najszybciej uruchomić kolejny odcinek wspomnień. :)
Pamiętam, że tym razem będę miał innych towarzyszy wspinaczki (i zspinaczki ;)) na fotkach.

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 19.03.2010 22:30

I żadnej budki telefonicznej na szlaku ... :wink: :)
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 19.03.2010 23:02

weldon napisał(a):I żadnej budki telefonicznej na szlaku ... :wink: :)


...jasne ...bo skąd tu wziąć kelnera do robienia zdjęć ;)
Ostatnio edytowano 20.03.2010 14:07 przez mariusz-w, łącznie edytowano 1 raz
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 20.03.2010 13:26

weldon napisał(a):I żadnej budki telefonicznej na szlaku ... :wink: :)

Hmmm... przemyślę to. Może by tak wkleić jakąś zgrabną budkę w pionową ścianę alpejską?.. ;)

mariusz-w napisał(a):skąd tu wziąć kelnera do robienia zdjęć

Robił mi zdjęcie pewien kelner w Alpach. Ale przypuszczam, że on akurat nie robił tego z sympatii do mnie, tylko wręcz przeciwnie. :lol:

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 20.03.2010 13:34

Pomiędzy wąską i głęboko wciętą doliną Cordevole na zachodzie oraz szeroką niecką górnej części doliny di Zoldo na wschodzie wznosi się potężny mur skalny. To masyw Civetty i Moiazzy - mapka: https://www.cro.pl/forum/viewtopic.php?p=450606#450606.
Rozciąga się w kierunku pólnoc-południe, kulminując w szczycie Monte Civetta o wysokości 3220m n.p.m. Z niego wybiega kilka bocznych grani, z których najdłuższa w kierunku południowo wschodnim, by później skręcić znów na południe do wierzchołka Moiazza Sud. Na tego ostatniego poprowadzono ferratę, uwazaną za jedną z najtrudniejszych w Dolomitach. Przyjdzie na nią czas później, teraz skupię się na północnej partii z Civettą włącznie.

Na ten najwyższy szczyt masywu poprowadzono dwie ciekawe ferraty - Tissi od południowego zachodu oraz Alleghesi od północnego wschodu. Ferratę Alleghesi obrałem sobie, jako sposób dotarcia na Civettę.

Ferrata, oznaczona stopniem "C" - "trudna" stanowi część trasy, która wraz z podejściem od szosy i powrotem jest dosyć długa. Dlatego też poprzedniego dnia zdecydowałem się dojść na wieczór do schroniska Coldai.
Wieczór spędziłem na wertowaniu ilustrowanych magazynów górskich, ktorych wiele w każdym schronisku oraz na pogawędce z dwoma Niemcami, do których przyłączyłem się, słysząc urywki ich rozmowy. Byli właśnie na Monte Pelmo i wymieniali uwagi na temat drogi.
Monte Pelmo zafascynowało mnie swoją potężną sylwetką, ale z przewodnika wiedziałem, że nie prowadzi na niego ferrata a na najłatwiejszej drodze wejściowej półką Balla trzeba się zmierzyć z bardzo niebezpiecznym miejscem. Wypytałem więc ich o wrażenia ze szczególnym uwzględnieniem tego jednego miejsca. Efekt był taki, że zasypiając później, w głowie nie tkwiła mi Civetta, tylko Monte Pelmo.

Obrazek

Jego też właśnie zobaczyłem rano po wyjściu ze schroniska. Ale ruszam - zgodnie z planem - ścieżką na południe.

Obrazek

Po godzinnym trawersowaniu u stóp wschodnich ścian północnej grani Civetty, zaczyna się ferrata. Pokonuję pierwszy ubezpieczony fragment z krótką drabinką pod koniec.
Widzę kolejnych wspinaczy na początku drogi.

Obrazek

Nie widać? To odrobinę ich przybliżę.

Obrazek

Niestety, obłoki wzięły w posiadanie cały masyw. A to taka widokowa trasa! Cóż robić?.. Ruszać w górę!

Obrazek

Obrazek

Decyduję się poczekać chwilę, aż zbliży się ta dwójka z dołu. Jeśli nie zgłoszą obiekcji, to będą mógł chociaż ciekawe fotki ze wspinaczki później zaprezentować.

Obrazek

Nie daruję jednak takiej, mimo iż zamglonej, skalnej szpicy.

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 20.03.2010 13:37

Zaczyna się kolejny, naszpikowany żelastwem odcinek. Wciskam się w wąski kominek.

Obrazek

Teraz Wasza kolej!

Obrazek

Skalne zerwy dosyć tajemniczo wyglądają w takich zamglonych krajobrazach.

Obrazek

Wymieniam kilka zdań z tą dwójką. To Austriacy. Nie mają nic przeciwko temu, bym zdjęcia z nimi zamieścił w internecie.

Obrazek

Tymczasem, mgły zaczynają się chwilami rozwiewać, odsłaniając to najbliższą turnię, to znów kawałek doliny.

Obrazek

Obrazek

Ferrata wyprowadza na grań.

Obrazek

Grań przebiega bardzo stromo i obfituje w bliskie pionu fragmenty.
Zadzieram głowę w górę, a serce cieszą coraz większe plamy błękitu.

Obrazek

Pozdrawiam,
Franz
http://wfs.freehost.pl
http://wfs.cba.pl
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 20.03.2010 14:35

Teraz - taaaak ....."idę" popatrzeć jak to wygląda w Google Earth . :)


Wojtku .

W Google Earth ukazały się niektóre trasy i ferraty.

Teraz jeszcze łatwiej Cię "śledzić" i podglądać . :)

Obrazek


pozdrawiam
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 21.03.2010 18:40

mariusz-w napisał(a):W Google Earth ukazały się niektóre trasy i ferraty.
Teraz jeszcze łatwiej Cię "śledzić" i podglądać . :)

Mariusz:
Jak się do nich dostać - do tych szlaków/ferrat? - opcja jakaś ?

Wojtek:
Publikowałeś jakieś zdjęcia z gór austriackich (Hochkonig, Wysokie Taury) ?
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 21.03.2010 18:51

"C" - "trudna" , a zdradzisz pozostałe?
A > B > C - trudna > D - tylko dla orłów na przykład, czy w druga stronę?













Też zacząłem uprawiać tę dyscyplinę - guglalpinistyka.
Coraz lepiej mi idzie.
:wink:
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 21.03.2010 18:52

Crayfish napisał(a):Mariusz:
Jak się do nich dostać - do tych szlaków/ferrat? - opcja jakaś ?



Otwierasz Google Earth następnie - Warstwy, następnie Podróże i turystyka zaznacz Wikiloc.


Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Dolomity - skalne twierdze - strona 22
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone