Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dolomity - skalne twierdze

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 26.09.2012 14:26

mariusz-w napisał(a):Nooo super ! ... bo już się stęskniłem ! :)

A widziałeś trend pogodowy, jaki mi towarzyszy w pierwszych odsłonach zaczętego właśnie sezonu?
Nie ma do czego tęsknić. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009
Re:

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 27.09.2012 01:01

mariusz-w napisał(a):Witajcie !
Jesteśmy w domu. 8)

weldon napisał(a):Przekaż pozdrowienia.
Nie wiem, Małgosia ma prawo jazdy? Jak to operacja, to mogą mieć poważny problem z powrotem do kraju.

Może jakoś trzeba będzie pomóc? :/

Dziękujemy, dziękujemy Tobie/Wam serdecznie ... jak się takie słowa czyta, to się mokro pod powiekami człowiekowi robi.
Wróciliśmy wczoraj. Przywiózł nas Antek (syn) dostarczony w Dolomity przez PZU w ramach ubezpieczenia.
Wojtek pozdrowienia przekazał osobiście.
Udało nam się spędzić z Franzem trochę czasu. 8)
Było to dla nas nie tylko fantastyczne spotkanie ... ale także super psychoterapia. :)

Pozdrawiam Mariusz. 8)


Ha! A tak jakoś ostatnio o Was myślałem. Nawet wołałem w Waszym wątku...
Ale nie zajrzałem tu kilkanaście dni.
Teraz widzę co się działo i ... smutno a zarazem miło się robi. Bo spotkanie z kimś takim jak Wojtek i to jeszcze w Dolomitach...to się zdarza albo wcale albo raz w życiu. I jak sam widzisz, działa wyjątkowo dobrze na człowieka.
Ja też bym wolał Wojtka spotkać w górach niż w mieście i na nizinach. Mam nadzieję, że do tego dojdzie.
Jak miło i fajnie gdy się ludzie połączeni wspólną pasją i rozumieniem świata spotykają- nawet gdy do spotkania dochodzi wskutek wypadku czy cierpienia.
Mariusz- miałeś fart z tym ubezpieczeniem!
Mam nadzieję, że niedługo będziesz skakał po polach i łąkach i pokażesz jakieś nowe zdjęcia z tych "spacerów rehabilitacyjnych"....? :wink: :)

A tymczasem trzymaj się mocno i serdecznie pozdrawiam czekając na nową dawkę Dolomitów!

:) :papa:
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 27.09.2012 09:24

Fatamorgana napisał(a):Teraz widzę co się działo i ......................

A tymczasem trzymaj się mocno i serdecznie pozdrawiam ...

Dzięki ! ... wszystko co napisałeś to prawda i tylko prawda ! 8)

Pozdrawiam.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Re:

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 27.09.2012 11:51

Fatamorgana napisał(a):Ja też bym wolał Wojtka spotkać w górach niż w mieście i na nizinach.

Będę w mieście nakładał głęboki kaptur na głowę. ;)

mariusz-w napisał(a):Dzięki ! ... wszystko co napisałeś to prawda i tylko prawda ! 8)

Żeby prawda była pełna, muszę dodać, że Mariusz z Gosią przechowali mnie u siebie przez okres niepogody.
Przenocowali i nakarmili. 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 27.09.2012 15:28

Wracam do głównego ciągu narracji.
Jako, że mastąpiła przerwa związana zarówno z moim najnowszym wyjazdem, jak i przykrą w skutkach przygodą Mariusza, to pozwolę sobie przypomnieć kilka fragmentów z poprzednich odcinków:

trafiam na system pochyłych półek. Z niepokojem patrzę w niebo. Jeśli popada, te półki staną się bardzo śliskie.
...
Szlak wyprowadza na skośne płyty, które giną wyżej we mgle. Zaczynają spadać pojedyncze krople deszczu...
...
Zwalniam, idąc teraz maksymalnie ostrożnie, gdyż buty coraz słabiej trzymają się wilgotnej skały.
...
Mokre - zabójcze ...
...
Jest paskudne. Ale bywa coś gorszego: lód, bądź cieniutka warstwa śniegu.

...

Walczą we mnie dwie postawy. Z jednej strony: chciałbym dotrzeć na szczyt. Z drugiej: chciałbym jeszcze w życiu na jakieś inne góry wejść...
Pogoda jest coraz gorsza. Pstrykam kilka fotek, chroniąc obiektyw przed nasilającym się deszczem.

P1734229.JPG


P1734232.JPG


P1734234.JPG


P1734235.JPG


Wspaniale stąd wygląda Monte Pelmo.
Po kolejnym zakosie na śliskich płytach ze zdziwieniem dostrzegam, że krople deszczu zamiast po prostu spadać, zaczynają taniec w powietrzu. Wirują...

Deszcz przechodzi w śnieg.
Czuję przenikający mnie dreszcz. Ciarki rozpoczynają bezładną bieganinę po moim grzbiecie. Śnieg - zarówno tutaj, jak i niżej, na skośnej półce - to już skrajne niebezpieczeństwo.

Uruchamia się czerwony alarm. Chcesz żyć? Spieprzaj stąd!

P1734237.JPG


P1734239.JPG


P1734241.JPG


P1734262.JPG
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 27.09.2012 15:31

Obrazek
Przy takich fotkach to wzrok trochę głupieje i się zaczynam zastanawiać,
czy to naprawdę tak było, czy tylko pochyliłeś aparat w któraś stronę, a ta ściana,
w rzeczywistości, jest albo pozioma, albo pionowa :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 27.09.2012 15:37

weldon napisał(a):Przy takich fotkach to wzrok trochę głupieje i się zaczynam zastanawiać,
czy to naprawdę tak było, czy tylko pochyliłeś aparat w któraś stronę, a ta ściana,
w rzeczywistości, jest albo pozioma, albo pionowa :)

Miała doskonałe nachylenie, żeby usiąść i rozpocząć długi zjazd zakończony imponującym skokiem do kotła. :twisted:

Pozdrawiam,
Wojtek
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 27.09.2012 19:11

Przymierzamy się w przyszłym roku do Antelao. Kolega odpuścił w tym roku z powodu deszczu.
Patrząc na te płyty nabieram pewności, że aby zdobyć Króla trzeba mieć po prostu szczęście ...
Robią wrażenie !

A te płatki , mam nadzieję, jak szybko się pojawiły tak szybko znikły ...
Taki znak ostrzegawczy od Anioła Stróża ...

A że jutro odetnę się dobrowolnie od sieci, na zaspokojenie ciekawości jak schodziłeś i jakich słów przy zejściu używałeś ( ... spieprzaj stąd ! :) ) będę musiał poczekać 10 dni.

Pozdrawiam 8)
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 27.09.2012 20:20

Franz napisał(a):Wspaniale stąd wygląda Monte Pelmo.

Wspaniale ! 8)

No wiesz ! ... ta akurat "górka" ;) to mnie się z wielu miejsc podoba i jest jedną z ulubionych. 8)

Pozdrawiam.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 27.09.2012 20:24

plavac napisał(a):Kolega odpuścił w tym roku z powodu deszczu.

Ja też się w tym roku przymierzałem. I też dałem za wygraną. Z innego powodu.

Tak mi przyszło na myśl... Czy ci Twoi koledzy nie pojechali potem przypadkiem w Alpy Julijskie? Bo spotkałem trójkę Krakusów, którzy mówili o przymiarce do Antelao.

plavac napisał(a):A że jutro odetnę się dobrowolnie od sieci, na zaspokojenie ciekawości jak schodziłeś i jakich słów przy zejściu używałeś ( ... spieprzaj stąd ! :) ) będę musiał poczekać 10 dni.

Ja?! Takich słów nie uzywam. To też musiał być Kolega Anioł. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re:

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 27.09.2012 20:50

mariusz-w napisał(a):No wiesz ! ... ta akurat "górka" ;) to mnie się z wielu miejsc podoba i jest jedną z ulubionych. 8)

Zgoda. Wygląda zacnie z każdej strony. 8)

mariusz-w napisał(a):Pozdrawiam.

Po ostatnich zmianach tego forum było coś takiego, że gdy się odpowiadało na jakiś post i w tym czasie ktoś zdążył coś nowego napisać, to pojawiało sie ostrzeżenie. Ale widzę, że już tego nie ma.
Sorry, Mariusz - odpowiadając Piotrowi, nie zauważyłem Twojego najnowszego wpisu.

Pozdrawiam,
Wojtek
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Re:

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 28.09.2012 10:52

Franz napisał(a):...Ale widzę, że już tego nie ma.

We środę jeszcze było. 8O :o

pzdr :wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Re:

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 28.09.2012 15:42

longtom napisał(a):We środę jeszcze było. 8O :o

A dziś mi ten mechanizm u Tony'ego zadziałał. To już nie wiem, jak to funkcjonuje i czemu nie zawsze.

Pozdrawiam,
Wojtek
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Re:

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 28.09.2012 18:25

Franz napisał(a):... jak to funkcjonuje i czemu nie zawsze.


Otóż to :!: :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 30.09.2012 20:51

Rozpoczynam odwrót.
Staram się iść szybko, by wymknąć się z zamykającej mnie pułapki, a jednocześnie maksymalnie ostrożnie, sprawdzając stopą szorstkość skały przed każdorazowym obciążeniem nogi. Szorstkość, która powoli staje się coraz bardziej umowna.
Parę razy zdarza się, że stopa się ześlizguje, ale w porę udaje mi się ją wycofać i postawić w innym miejscu. Z minuty na minutę skała staje się bardziej sliska, ale powolutku wytracam wysokość.

P1734248.JPG


P1734251.JPG


P1734258.JPG


P1734261.JPG


Opuszczam potwornie zdradliwe płyty. Ostatnie trudne miejsca to zejście pochyłą półką.
Tu już jest zupełnie gładko. Na szczęście śnieg jeszcze nie dotarł tak nisko i skała wyłącznie pokryta jest ściekającą wodą, zaś mam się czego uczepić rękoma - towarzyszy mi po lewej pionowa ściana i to ona stanowi moje ubezpieczenie.

P1734264.JPG


P1734266.JPG


P1734270.JPG


Wreszcie mam za sobą niezwykle w tych warunkach trudny teren i mogę odetchnąć. Nie będą o mnie pisać w gazetach! Uff...

P1734274.JPG
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Dolomity - skalne twierdze - strona 116
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone