Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

DO Chorwacji czy NA Chorwację?...

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 24.07.2016 21:14

valdemar napisał(a):Nie to nie jest wyjątek, jedziemy NA Słowację, Litwę, Białoruś, Ukrainę, Kubę....

DO Kuby, DO Litwy? DO Białorusi? :)

Wyjątek, wyjątek ... NA Słowację, DO Słowacji ... ;)
betty842
Globtroter
Posty: 56
Dołączył(a): 04.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) betty842 » 24.07.2016 21:43

Janusz Bajcer napisał(a):Zwracanie uwagi na poprawną pisownię to nie jest żadna nagonka. :idea:

http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/do-Cho ... 11282.html


i
Może nie nagonką ale jest to czepianie się. Człowiek wchodzi na forum,chce się dowiedzieć czegoś istotnego więc pisze a zamiast odpowiedzi jakiś przewrażliwiony zaczyna go poprawiać. Jest to denerwujące i czasem odechciewa się wchodzenia na takie forum. Dla mnie ważny jest sens wypowiedzi i istota problemu a nie to czy jest poprawnie napisana.Jeszcze rozumiem gdyby cały tekst był usłany błędami ortograficznymi, że aż oczy by bolały ale zwracanie komuś uwagi,że zrobił jeden błąd? W dodatku,taki który jednak nie jest taki oczywisty skoro wiele osób ten błąd popełnia. Poza tym ciekawa jestem czy jak Pan z kimś rozmawia to czy zwraca Pan rozmówcy uwagę,że użył niepoprawnego zwrotu? Ja często spotykam się z tym,że mój rozmówca użył jakiejś niepoprawnej formy ale w życiu nie przyszłoby mi na myśl,żeby przed odpowiedzią zwrócić mu uwagę,że źle coś powiedział.Gdybym tak robiła to chyba byłabym najbardziej znienawidzonym rozmówcą.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107683
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 24.07.2016 21:45

Zwracanie uwagi na poprawne pisanie na forum nie uważam za czepianie się :idea:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 24.07.2016 21:49

Może w złych kręgach się obracasz ? ;) betty
anakin
zbanowany
Posty: 33333
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 24.07.2016 21:52

betty842 napisał(a): Człowiek wchodzi na forum,chce się dowiedzieć czegoś istotnego więc pisze a zamiast odpowiedzi jakiś przewrażliwiony zaczyna go poprawiać. Jest to denerwujące i czasem odechciewa się wchodzenia na takie forum.

Forum ma kształcić.
Także niewykształconych i w takim zakresie również.
Wszak napisane jest : większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują nawrócenia. :oczko_usmiech:
betty842 napisał(a): Dla mnie ważny jest sens wypowiedzi i istota problemu a nie to czy jest poprawnie napisana.

To może piszmy w ten sposób:
"Nie ma zncazeina kojnoleść ltier skadającyłch się na dane sołwo. Wanże jset tyklo to, żbey pirewsza i osatntia lteria były na soiwm mijsecu; ptzosaołe mgoą być w cakowłitym niedzłaie, a mimo to nadal nie ponwinśimy meić prombleów z pczerzytaenim tego tesktu".
Sens wypowiedzi zachowany i zrozumiały dla każdego przecież.
betty842 napisał(a): Poza tym ciekawa jestem czy jak Pan z kimś rozmawia to czy zwraca Pan rozmówcy uwagę,że użył niepoprawnego zwrotu? Ja często spotykam się z tym,że mój rozmówca użył jakiejś niepoprawnej formy ale w życiu nie przyszłoby mi na myśl,żeby przed odpowiedzią zwrócić mu uwagę,że źle coś powiedział.Gdybym tak robiła to chyba byłabym najbardziej znienawidzonym rozmówcą.

Ja nagminnie.
Wg zasady - pójdź dziecię, ja cię uczyć każę. :mrgreen:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107683
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 24.07.2016 22:05

betty842 napisał(a):Człowiek wchodzi na forum,chce się dowiedzieć czegoś istotnego więc pisze a zamiast odpowiedzi jakiś przewrażliwiony zaczyna go poprawiać. Jest to denerwujące i czasem odechciewa się wchodzenia na takie forum.


Tak informacyjnie - jest taka akcja: BYKOM STOP
romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 24.07.2016 22:42

betty842 napisał(a):Człowiek wchodzi na forum,chce się dowiedzieć czegoś istotnego więc pisze a zamiast odpowiedzi jakiś przewrażliwiony zaczyna go poprawiać. Jest to denerwujące i czasem odechciewa się wchodzenia na takie forum.

Jak wchodzę do jakiegoś nieznanego mi domu to staram się zachować zasady jakie tam panują.
Jak coś mi nawet nie pasuje to w takim domu nie obrażam się natychmiast.
grzesiek-swidnica
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 191
Dołączył(a): 08.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) grzesiek-swidnica » 25.07.2016 09:46

Janusz Bajcer napisał(a):
betty842 napisał(a):Człowiek wchodzi na forum,chce się dowiedzieć czegoś istotnego więc pisze a zamiast odpowiedzi jakiś przewrażliwiony zaczyna go poprawiać. Jest to denerwujące i czasem odechciewa się wchodzenia na takie forum.


Tak informacyjnie - jest taka akcja: BYKOM STOP

napisał(a) Janusz Bajcer » 06.06.2016 13:38


"Trzeba na prawdę szybko :idea:"


Jest takie przysłowie "Przyganiał kocioł garnkowi".
Więc drodzy moderatorzy jak już zwracacie komuś uwagę co do pisowni, proponuję też pisać poprawnie...
betty842
Globtroter
Posty: 56
Dołączył(a): 04.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) betty842 » 25.07.2016 13:40

Janusz Bajcer napisał(a):Zwracanie uwagi na poprawne pisanie na forum nie uważam za czepianie się :idea:


Ale nie odpowiedział Pan na moje pytanie. Czy w rozmowie z realu zwraca Pan rozmówcy uwagę,że w tym czy tamtym momencie popełnił jakiś błąd językowy?
Poza tym grzesiek-swidnica ma całkowitą rację. "Przyganiał kocioł garnkowi". Pan w swoich wypowiedziach czasem nie używa znaków interpunkcyjnych (np przed "że") lub kropek na końcu zdania. Może zacznijmy analizować każdy post na forum pod względem poprawnej pisowni?
betty842
Globtroter
Posty: 56
Dołączył(a): 04.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) betty842 » 25.07.2016 13:53

romuald22 napisał(a):
betty842 napisał(a):Człowiek wchodzi na forum,chce się dowiedzieć czegoś istotnego więc pisze a zamiast odpowiedzi jakiś przewrażliwiony zaczyna go poprawiać. Jest to denerwujące i czasem odechciewa się wchodzenia na takie forum.

Jak wchodzę do jakiegoś nieznanego mi domu to staram się zachować zasady jakie tam panują.
Jak coś mi nawet nie pasuje to w takim domu nie obrażam się natychmiast.



No to wyobraź sobie,że w naszym domu mówimy gwarą śląską.Więc jeśli przychodzi do nas rodowity Ślązak to powinien mówić gwarą nawet jeśli jej nie zna?Mówiąc o zasadach masz raczej na myśli,że jesli w danym domu np nie pali się papierosów to starasz się tej zasady przestrzegać. Możesz też starać się nie przeklinać jeśli gospodarze sobie tego nie życzą. Poza tym każdy kto wchodzi na forum STARA SIĘ pisać poprawną polszczyzną ,nikt specjalnie nie robi błędów językowych. A akurat błąd językowy,o którym mowa nie jest taki oczywisty.Tak jak już ktoś wcześniej napisał,jest to przyzwyczajenie językowe a nie jakaś zasada,która ma racjonalne wytłumaczenie.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 25.07.2016 13:57

Z samego tylko szacunku dla czytelnika wypadałoby pisać poprawnie.
betty842
Globtroter
Posty: 56
Dołączył(a): 04.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) betty842 » 25.07.2016 14:01

anakin napisał(a):
betty842 napisał(a): Człowiek wchodzi na forum,chce się dowiedzieć czegoś istotnego więc pisze a zamiast odpowiedzi jakiś przewrażliwiony zaczyna go poprawiać. Jest to denerwujące i czasem odechciewa się wchodzenia na takie forum.

Forum ma kształcić.
Także niewykształconych i w takim zakresie również.
Wszak napisane jest : większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują nawrócenia. :oczko_usmiech:
betty842 napisał(a): Dla mnie ważny jest sens wypowiedzi i istota problemu a nie to czy jest poprawnie napisana.

To może piszmy w ten sposób:
"Nie ma zncazeina kojnoleść ltier skadającyłch się na dane sołwo. Wanże jset tyklo to, żbey pirewsza i osatntia lteria były na soiwm mijsecu; ptzosaołe mgoą być w cakowłitym niedzłaie, a mimo to nadal nie ponwinśimy meić prombleów z pczerzytaenim tego tesktu".
Sens wypowiedzi zachowany i zrozumiały dla każdego przecież.


Tylko proszę zwrócić uwagę,że ja piszę o JEDNYM JEDYNYM błędzie językowym. Tak jak już pisałam,gdyby ktoś napisał post z samymi bykami,że aż oczy by bolały to jeszcze rozumiem,że ktoś mógłby mu zwrócić uwagę.Ale jak ktoś czepia się JEDNEGO błędu to jest moim zdaniem przegięcie! Tym bardziej,że ta sama osoba pisząc posty również popełnia błędy! To może pod każdą wypowiedzią zamiast odpowiadać na zadane pytanie,zacznijmy analizować czy jest poprawnie napisana-czy nie brakuje kropek,przecinków lub wielkich liter? Albo czy jakiś wyraz jest napisany razem zamiast osobno?
betty842
Globtroter
Posty: 56
Dołączył(a): 04.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) betty842 » 25.07.2016 14:06

marze_na napisał(a):Z samego tylko szacunku dla czytelnika wypadałoby pisać poprawnie.



Oczywiście,że tak! Ale czy ktoś specjalnie pisze niepoprawnie? Poza tym,tak jak już pisałam błąd,o którym piszemy nie jest oczywisty! Nie ma dla niego żadnej zasady. Ja od kiedy pamiętam ciągle słyszałam,że ktoś był na Chorwacji czy jedzie na Chorwację i tak się do tego przyzwyczaiłam,że sama tak mówiłam nawet nie wiedząc,że ta forma jest niepoprawna! W szkole tego nie uczyli więc skąd mogłam wiedzieć,że ta forma jest niepoprawna?
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107683
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 25.07.2016 14:10

betty842 napisał(a):
Janusz Bajcer napisał(a):Zwracanie uwagi na poprawne pisanie na forum nie uważam za czepianie się :idea:


Ale nie odpowiedział Pan na moje pytanie. Czy w rozmowie z realu zwraca Pan rozmówcy uwagę,że w tym czy tamtym momencie popełnił jakiś błąd językowy?
Poza tym grzesiek-swidnica ma całkowitą rację. "Przyganiał kocioł garnkowi". Pan w swoich wypowiedziach czasem nie używa znaków interpunkcyjnych (np przed "że") lub kropek na końcu zdania. Może zacznijmy analizować każdy post na forum pod względem poprawnej pisowni?

Odpowiem - czasami zwracam uwagę rozmówcy. podobnie jak czynię to czasami na forum.
I będę to robił nadal, jeśli chodzi o "na" czy "do" lub inne "grube" błędy :idea:
Natomiast nigdy nikomu nie zwracałem uwagi na interpunkcję :idea:

A jeśli zrobię błąd i ktoś to wyłapie, to się nie obrażam. :lol:
Mam też czasem zasadę, ze na post z pytaniem napisanym "niechlujnie" po prostu nie odpowiadam. :idea:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107683
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 25.07.2016 14:14

betty842 napisał(a):Ja od kiedy pamiętam ciągle słyszałam,że ktoś był na Chorwacji czy jedzie na Chorwację i tak się do tego przyzwyczaiłam,że sama tak mówiłam nawet nie wiedząc,że ta forma jest niepoprawna! W szkole tego nie uczyli więc skąd mogłam wiedzieć,że ta forma jest niepoprawna?

No teraz już wiesz. :lol:
Człowiek uczy się całe życie :wink: :idea:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
DO Chorwacji czy NA Chorwację?... - strona 20
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone