Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dlaczego jedzenie w Chorwacji jest niesmaczne?

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
robiz
Odkrywca
Posty: 73
Dołączył(a): 07.07.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) robiz » 10.08.2021 10:12

rozczarowany napisał(a):Po drugim wyjeździe złożę szczegółową relację z moich subiektywnych wrażeń. Oprócz trzonu zaopatrzenia (toster) zamierzamy odwiedzać więcej konob począwszy od riwiery makarskiej i półwyspu Peljesac po Dubrovnik.... . Przy wyborze Konoby chyba będziemy się kierować opiniami na google. Jeżeli chodzi o lokalne targowiska to będziemy eksperymentować w zależności od tego jak starczy czasu i sił.

I tak trzymać :)
Przed pójściem do jakiejś konoby zawsze sprawdzam opinie . To samo robię w Polsce .
Dlatego nie można generalizować i mówić ,że w Chorwacji mają niesmaczne jedzenie i jest tylko dla miłośników owoców morza.
A mięsne potrawy w Chorwacji to nie tylko pljeskavica i cevapcici . Mają też steki ,fenomenalnego odojaka (pieczone prosię ) i pyszne peki z różnego rodzaju mięs(jagnięcina, cielęcina, wieprzowina) i warzyw - do wyboru do koloru . I jeszcze raz powtarzam - sprawdzać opinie , bo można się naciąć tak samo jak Polsce.
Wędliny w sklepach to osobna sprawa. Ja akurat nie przepadam za chorwackimi wędlinami , tak samo z resztą jak za czeskimi , dlatego zabieram co nieco z Polski . Natomiast sery i dżemy mają o niebo lepsze niż w Polsce.

rozczarowany napisał(a):..... na następny wyjazd zabieram zapas chleba tostowego z niemieckiego kauflandu cena 0,5 euro/ op. na trzy tygodnie

8O 8O 8O Chryste , wszystko jest lepsze od chleba tostowego z kauflandu , nawet chorwacki chleb :roll:
Na przykład kukurydziany taki prostokątny z foremki .

Mimo wszystko życzę pozytywnych wrażeń kulinarnych :papa:
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5247
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 10.08.2021 10:16

piekara114 napisał(a):Wg mnie lody w Chorwacji mocno się pogorszyły. Jeszcze 5, 6 lat temu bez problemu kupiło się dobre lody, teraz dominują przemysłowe, sztucznie barwione. Rok temu w mieście Pag w żadnej z lodziarni nie było dobrych naturalnych lodów, albo sztuczne, albo na wodzie robione. Poprawne w smaku trafilam wtedy w Zadarze i jesienią w jednym miejscu w Vodice, a tak to sztuczne sieciówki...... No ale ja mam u siebie 2 porządne lodziarnie z prawdziwymi lodami i zapewne moje wymagania wobec lodów znacznie urosły...


Mam podobne spojrzenie na kwestię lodów w Chorwacji. Pamiętam pierwszy pobyt i pierwsze lody nad Jadranem. Pazernie zamówiłem cztery kugle. Chorwat dziwnie się na mnie popatrzył, ale zaczął nakładać. To co dostałem było ogromne, ledwo trzymało się na waflowym kubeczku. A jak smakowało. Jedna kulka odpowiadała co najmniej dwóm polskim. I ceny - 4 lub 5 kun za kuglę. Teraz kosztuje 10 lub więcej kun, jest tego niewiele, a i smak nie ten.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.08.2021 10:20

Bravik napisał(a):Mam podobne spojrzenie na kwestię lodów w Chorwacji. Pamiętam pierwszy pobyt i pierwsze lody nad Jadranem. Pazernie zamówiłem cztery kugle. Chorwat dziwnie się na mnie popatrzył, ale zaczął nakładać. To co dostałem było ogromne, ledwo trzymało się na waflowym kubeczku. A jak smakowało. Jedna kulka odpowiadała co najmniej dwóm polskim. I ceny - 4 lub 5 kun za kuglę. Teraz kosztuje 10 lub więcej kun, jest tego niewiele, a i smak nie ten.


4 kuny płaciłem w 2004 roku , jak pamiętam. Ten smak się nie wróci, niestety. Największe badziewie jakie jadłem to w Makarskiej przed hotelem Central Beach 9.
Ostatnio edytowano 10.08.2021 10:26 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15682
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 10.08.2021 10:21

Dla mnie lód może być nawet mały (choć niechętnie), ale niech pozostanie po nim smak, ale nie smak wody czy tłuszczu i klejące się palce....


Moi Panowie się w wakacje zemnie śmieją, jak w danej miejscówce chodzę i dokładnie oglądam chłodnie z lodami i dopiero po zbadaniu kilku decyduję, gdzie zjemy lody. Zwykle wybór jest dobry. Już na pierwszy rzut oka mogę wyłowić sztuczne lody.
Ostatnio edytowano 10.08.2021 10:25 przez piekara114, łącznie edytowano 1 raz
Maciety
Globtroter
Posty: 59
Dołączył(a): 23.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Maciety » 10.08.2021 10:21

Coś w tym jest.
Dwa razy miałem za sąsiada Chorwata z Osieka. Powiedział, że on prawie wszystko zabiera ze sobą. Ser, wędliny, trunki... :lol: Wp A na pytanie dlaczego nie kupił na targu rybnym Dorady, czy Okonia tylko jakieś mniejsze ryby. Odpowiedział, że te co kupił to są ryby dzikie, złapane. Reszta jest z ferm rybnych. Sam kiedyś byłem na takiej w Zecevie. Średnio to wyglądało....
Mimo to jem w chorwackich restauracjach, to co mi tam może smakować. Ryby i kalmary 8) Nie zawsze jest pysznie :boss:
shaman72
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 204
Dołączył(a): 27.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) shaman72 » 10.08.2021 10:23

Pisałem o lodach już powyżej, jakiś czas temu.
Nawet nie chodzi o ilość ale o smak i trwałość.Kupowałem ostatnio lody w Šybeniku, Trogirze, Splicie - wszędzie to samo, lody rozpływały się bardzo szybko, nie tak jak kiedyś.Wygląda, że chyba wszędzie jest też ta sama firma produkująca lody.
Szkoda.W 2018 byliśmy na wyspie Krk i lody nas wtedy oczarowały i smakowo i jakościowo.Tęskniliśmy za tymi lodami, szczególnie za smakiem czarnej porzeczki.
Ostatnio edytowano 10.08.2021 10:27 przez shaman72, łącznie edytowano 1 raz
Kechebet
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 594
Dołączył(a): 20.12.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kechebet » 10.08.2021 10:24

Mikromir napisał(a):
tbrek napisał(a): Warzywa mają słabe, ale czego oczekiwać po ich warunkach, u nas na skale nic by nasi rolnicy nie wyhodowali.

Właściwie nie miałam zamiaru się wypowiadać w tym wątku, ale tu chciałabym się podzielić swoim "warzywnym" doświadczeniem. Najsmaczniejsze warzywa, jakie kiedykolwiek jadłam, pochodziły z poletka naszej chorwackiej znajomej. Pomidory, cukinie, etc. uprawiane "na skałach" w słońcu Dalmacji były tak smaczne, że nawet nie myśleliśmy o ich przyprawianiu czymkolwiek. Nawet te z własnego śląskiego ogródka albo z greckiego czy innego straganu nie miały tak dobrego, intensywnego smaku. Myślę, że kluczem jest tu słońce i troskliwe podlewanie roślin przez gospodarza. Oczywiście, warzywa z chorwackich marketów są podobnie bezsmakowe jak z naszych polskich. Uprawy masowe to zupełnie inna rzecz.


Czerwona mięsista papryka kupiona na targu w Makarskiej, zgrillowana bez przypraw, rewelacja, słodka rozpuszczająca się w ustach. Fantastyczny był też ogromny rozmaryn rosnący tuż obok grilla, zioła do mięsa mieliśmy na miejscu.
Kechebet
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 594
Dołączył(a): 20.12.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kechebet » 10.08.2021 10:28

Postnapisał(a) boboo » 10.08.2021 05:48
"Podobnie z chorwacką oliwą.
Miewałem już hadztwo. Ale w życiu bym nie uogólnił, że chorwacka oliwa jest bleee.
Teraz mam "ambrozję", ale też nie uogólnię tego na wszystkie butelki w Chorwacji.
Ot, znalazłem źródełko w 2021. I nie mam pewności, że taki sam [i]wytłok
będzie w 2022.
Może się zdarzyć w przyszłym roku, że po spróbowaniu u tego samego "oliwkarza" się skrzywię i podziękuję."[/i]

boboo - Podzielisz się namiarem na tę oliwkową ambrozję? Chcemy trochę kupić i lepiej ze sprawdzonego źródła :)
Ostatnio edytowano 10.08.2021 11:31 przez Kechebet, łącznie edytowano 1 raz
naszastruga
Croentuzjasta
Posty: 473
Dołączył(a): 08.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) naszastruga » 10.08.2021 10:33

Warzywa i owoce chorwackie, np. straganów przy ujsciu Neretvy są dobre, tylko że ceny mają wywalone w kosmos. Rok temu kupiliśmy dużo gdzieś przy lokalnej drodze między Zadarem a Pagiem, znacznie taniej i też bardzo dobre. Warto kupować w Bośni jeśli ma się okazję, bo ceny niskie.

Ale najlepiej wspominam owoce i warzywa w Macedonii. Wszystko pyszne i za grosze :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15682
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 10.08.2021 11:24

naszastruga napisał(a):Ale najlepiej wspominam owoce i warzywa w Macedonii. Wszystko pyszne i za grosze :)
W Grecji też pyszne, nawet kupione w sklepie....
surfing
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 333
Dołączył(a): 26.05.2008
Warzywa i owoce

Nieprzeczytany postnapisał(a) surfing » 10.08.2021 11:26

tbrek napisał(a):, po tygodniu zaczyna się tęsknić za pomidorami z szklarni,...............
Warzywa mają słabe, ale czego oczekiwać po ich warunkach, u nas na skale nic by nasi rolnicy nie wyhodowali.

Tęsknię za pysznymi warzywami i owocami z krajów śródziemnomorskich, uwielbiam ich zapach i smak, namiastka tych aromatów zostaje w domu dużej w ziołach zakupionych na straganie.
surfing
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 333
Dołączył(a): 26.05.2008
Jedzenie w Chorwacji jest smaczne

Nieprzeczytany postnapisał(a) surfing » 10.08.2021 11:42

Wiadomo do Grecji koniecznie trzeba zabrać zupki w proszku ;)
Nieźle gościu was wkręcił,@rozczarowany po to się zarejestrował aby było dużo odsłon (prawie 6tyś) w jedynym jego temacie reklama zupek pojawia się w tym wątku 10 razy.

Widać przy tym że ma niezłą zabawę
rozczarowany napisał(a): na następny wyjazd zabieram zapas chleba tostowego z niemieckiego kauflandu cena 0,5 euro/ op. na trzy tygodnie. Do tego soki, piwo, szynki, sery żółte i ziemniaki na frytki z Polski + zapas keczupów i spaghetti, reklama zupek. Plan to Drasnice na 7 dni i potem zjazd do Grecji na 2 tygodnie.
naszastruga
Croentuzjasta
Posty: 473
Dołączył(a): 08.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) naszastruga » 10.08.2021 11:50

piekara114 napisał(a):
naszastruga napisał(a):Ale najlepiej wspominam owoce i warzywa w Macedonii. Wszystko pyszne i za grosze :)
W Grecji też pyszne, nawet kupione w sklepie....


Bo się w końcu chyba zabrali do roboty. Do czasu kryzysu tak im się przewróciło w głowie z dobrobytu, że położyli niemal całkiem swoje rolnictwo. Na bazarach w środku lata mieli winogrona z Włoch, pomidory z Turcji, brzoskwinie z Macedonii. Teraz powoli reanimują swoje uprawy i łatwo można kupić produkty lokalne.
boboo
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 4915
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 10.08.2021 12:47

Tak jeszcze na szybko:
dziś na śniadanie zapodałem sobie polski chlebek (wczoraj kupiony, w Rybniku-Kamieniu u "Weihraucha"), zamiast masła oliwę, i parę "plasterków różności"...
Chlebek cieniutko-cieniuteńko pokrojony, macnąłem w oliwie, skosztowałem i...
schowałem te "plasterkowane różności" z powrotem do lodówki.
Polski chlebuś z chorwacką oliwą całkowicie mnie zadowolił.
Kombinacja była lepsza niż z ciabattą, czy innym białym pieczywem.
tbrek
Odkrywca
Posty: 83
Dołączył(a): 18.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) tbrek » 10.08.2021 14:07

@Mikrobir, Kechebet,

Wiadome jest ze się trafią warzywa bardzo dobre w smaku jak i wyglądzie, ale mówmy o całokształcie jaki jest dostępny a nie o pojedynczych przypadkach.
Sam mam ogród i własne pomidory oraz na własnych warzywach jestem wychowywany i wiem jak smakuje coś z działki a coś z straganu. Nawet na straganach gro towaru jest z giełdy a kupujemy jak od rolnika z manufaktury.

Stąd moje porównanie do warzyw, sam wiem gdzie podjechać za Petrcane do babcinki co sprzedaje z ogródka, bo z Lidla czy Kaufland to nawet nie ma co porównywać.

Nie mniej jednak, każde słabsze warzywo czy ich wędlina (notabene Budole uwielbiam) zjedzone na śniadanie z widokiem na zatokę wynagradza wszystko....
IMG_20200909_094837~4.jpg
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Dlaczego jedzenie w Chorwacji jest niesmaczne? - strona 9
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone