Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Czy ktoś wjechał na szczyt Ucki?

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
muchor
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 12.03.2007
Czy ktoś wjechał na szczyt Ucki?

Nieprzeczytany postnapisał(a) muchor » 19.03.2007 12:46

Witam,

Wybieramy się wraz ze znajomymi do Chorwacji w sierpniu br. - będziemy jechać (standardowo) przez Słowenię i mamy w planie wolny dzień w okolicach Rijeki. Mamy ochotę pojechać wjechać tzw. starą drogą na szczyt wulkanu Ucka - ale jakoś nie udało się nam znaleźć relacji. Wiem, że tam jest jakaś stara droga - i podobno zapierające dech widoki na Zatokę Kvarneńską. Czy ktoś z Was był tam i może coś doradzić? Na pewno przegląd hamulców przed podróżą będzie dobrym pomysłem :)
aneta_jacek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1065
Dołączył(a): 05.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) aneta_jacek » 19.03.2007 15:19

muchor napisał(a):Witam,

Wybieramy się wraz ze znajomymi do Chorwacji w sierpniu br. - będziemy jechać (standardowo) przez Słowenię i mamy w planie wolny dzień w okolicach Rijeki. Mamy ochotę pojechać wjechać tzw. starą drogą na szczyt wulkanu Ucka - ale jakoś nie udało się nam znaleźć relacji. Wiem, że tam jest jakaś stara droga - i podobno zapierające dech widoki na Zatokę Kvarneńską. Czy ktoś z Was był tam i może coś doradzić? Na pewno przegląd hamulców przed podróżą będzie dobrym pomysłem :)



Pierwsze słyszę o drodze że można wjechać na szczyt samochodem.
Można przejechać tzw Stara Drogą ale to droga powyżej tunelu Ucka dla tych co im szkoda kasy na tunel albo chca pozwiedzac po prostu. Wiedzie przez gorę na przelęcz ale nie na szczyt, to na pewno, bo jechałam w 2005. Droga jest zwykła - bez przesadyz jej trudnością, to nie Masyw Biokowo. Widoki z drogi są kiepawe - lasy i troche łąk. Żródelko i ze dwa parkingi po drodze.

Spod knajpy i chyba hotelu jakiegoś przy parkingu jest szlak i włazi się tamtędy na właściwa Ucke.

Foty ładnie wychodzą z Mościennickiej Drogi kawałek dalej. Cały Kwarner widać przy dobrej pogodzie.
muchor
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 12.03.2007
szczyt albo koło szczytu...

Nieprzeczytany postnapisał(a) muchor » 19.03.2007 20:18

Witam,

Dzięki za odpowiedź. Faktycznie, może się nieco nieprecyzyjnie wyraziłem - nie chodziło mi o sam wierzchołek, raczej po prostu o to aby wjechać na górę i spojrzeć na Zatokę z góry. Ktoś mi opowiadał kiedyś o widokach zapierających dech z Ucki i o drodze, wywnioskowałem, że to ta droga którą widać na tym obrazku poniżej (jakoś się nie skaluje...). A co to jest ta Mościenicka Droga? Możesz coś więcej o tym napisać?

http://www.migimage.com/misc/Ucka.jpg

Obrazek



Pozdrawiam!
MariuszLo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 238
Dołączył(a): 18.09.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) MariuszLo » 24.03.2007 21:46

Wjechałem tam w 2004 roku. Bardzo ładnie. Droga dużo łatwiejsza niż na Sv.Jure w Biokovie. na górze jest nadajnik telewizyjny i punkt widokowy.Mam kilka fotek, ale będę mógł je wrzucić dopiero w niedzielę.
Bardzo ładny widok na Rijekę, niestety, było trochę mgły
MariuszLo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 238
Dołączył(a): 18.09.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) MariuszLo » 25.03.2007 18:49

Już mam zdjęcia :)

Punkt widokowy i nadajnik

Obrazek

Widok na Rijekę :

Obrazek

Widok na stronę półwyspu :

Obrazek

Grzbiet na szczycie :

Obrazek
muchor
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 12.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) muchor » 25.03.2007 19:29

Dzięki za zdjęcia - super widok na Rijekę! Mam coraz większą ochotę zahaczyć o to miejsce. Napisałem też w tej sprawie do Parku Narodowego Ucka i oto co mi odpowiedzieli:

=============
From: Info PPU [mailto:park.prirode.ucka@inet.hr]
Sent: Wednesday, March 21, 2007 10:50 AM
To: Krzysztof Muchorowski
Subject: RE: A car road to top of Ucka?


Dear Sir,



first of all, thank you for appreciating our web site.

Across Ucka goes a road that conects Istria with Kvarner region (Rijeka, Opatija) so if You wish to drive through Ucka is no problem at all. Just go towards the Ucka tunel but instead going through it, take a road that goes right near the gas station and than You will be at the road that crosses Ucka. Long the road there are signs explaining where is what so You cannot get lost. You have to go just straight forward and when You come to a place called Poklon (over there is a pansion and restaurant Ucka, our info and souvenir shop and a big white cross) You can park a car there at the parking place. Poklon is a starting point for a walk to the top of Ucka. The walk takes about 1:30 h and it is well marked. From the top of Ucka (Vojak at 1401 m) the view is really beautiful, especially on nice day, when you can see from one side all the Kvarner bay with islands and from the other side Istria, Slovenian and even Italian Alps.

After the walk to the top you can easily go to Opatija with the road that crosses Ucka, just drive down the road that you came by to Poklon. It will take about 30 min to get to Opatija.

Hope I helped You,



Best regards



Sandra Vertel
Bob
Odkrywca
Posty: 89
Dołączył(a): 02.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bob » 26.03.2007 13:52

Ucka to jest/był wulkan ? góra jest z wapieni i innych skał tam nie pamiętam
tygrys_8
Globtroter
Posty: 46
Dołączył(a): 05.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) tygrys_8 » 17.06.2009 23:10

Odświeżam temat - wybieram się na wakacje na Istrię i właśnie szukam ciekawych miejsc do zwiedzenia - wyjazd na Vojaka bardzo mnie zainteresował (byłam już wcześniej na Sv Jure) - od ostatniego postu tutaj minęło już trochę czasu więc może ktoś był (wyjeżdżał samochodem) - proszę o informacje. Interesuje mnie również czy droga tam (część którą trzeba pokonać pieszo) jest bardzo stroma i kamienista - czy nadaje się do spaceru z 3 letnim dzieckiem lub z wózkiem spacerowym oraz ile czasu zajmuje dojście na szczyt.
muchor
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 12.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) muchor » 18.06.2009 00:19

No byliśmy tam, aczkolwiek nie zdążyliśmy wejść na sam szczyt. Okazało się, że nie trzeba parkować auta koło tego Poklonu, ale można jechać dalej, prawie na sam szczyt (przynajmniej tak było wtedy). Ale nawet i te widoki, które widzieliśmy na całą Zatokę Kvarneńską były fantastyczne. Piękna góra, polecam!
tygrys_8
Globtroter
Posty: 46
Dołączył(a): 05.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) tygrys_8 » 18.06.2009 08:29

muchor napisał(a):No byliśmy tam, aczkolwiek nie zdążyliśmy wejść na sam szczyt. Okazało się, że nie trzeba parkować auta koło tego Poklonu, ale można jechać dalej, prawie na sam szczyt (przynajmniej tak było wtedy). Ale nawet i te widoki, które widzieliśmy na całą Zatokę Kvarneńską były fantastyczne. Piękna góra, polecam!


A jak wgląda droga? Czy jest stroma i kamienista? Czy samochodem kombi wjedziemy bez problemu?
muchor
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 12.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) muchor » 18.06.2009 08:53

Droga bardzo dobra, asfaltowa, nie ma obaw.

Widok na zatokę jest zawsze nieco zamglony - parowanie wody, trzeba by tam być o wschodzie słońca aby tego nie było, ale i tak jest bardzo ładny.

Polecam!

A dokąd się dalej wybieracie w Chorwacji?
tygrys_8
Globtroter
Posty: 46
Dołączył(a): 05.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) tygrys_8 » 18.06.2009 11:40

muchor napisał(a):
A dokąd się dalej wybieracie w Chorwacji?


Dzięki za podpowiedzi.

My wybieramy się do Puli, ale w planach mamy dużo zwiedzania po całej Istrii oraz Podstojną - zobaczymy co z tego wyjdzie.
muchor
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 12.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) muchor » 18.06.2009 12:02

No to macie co robić, Istria jest istotnie śliczna. Na wycieczki stateczkiem polecam Cres. Podobno ładnie jest na Brijuni.
Jeżowiec
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 34
Dołączył(a): 01.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jeżowiec » 02.07.2009 12:18

muchor napisał(a):Witam,

..Mamy ochotę pojechać wjechać tzw. starą drogą na szczyt wulkanu Ucka -


Nie byłam wprawdzie na samym szczycie, ale jechałam tą starą drogą ponad tunel. Droga nie jest jakaś wyjątkowo ciężka (zwłaszcza jak na chorwackie warunki :-) ) - owszem trochę zakrętów, ale dostatecznie szeroka i bez jakichś gwałtownych różnic wysokości. Trasa bardzo przyjemna. A co do widoków i zwiedzania to polecam odwiedzić miasteczko Motovun (na trasie od starej drogi w kierunku wybrzeża - znaki zaprowadzą). Miasteczko małe, stare i niesamowicie urokliwe, z pięknymi widokami na okolicę z murów obronnych. Miłe knajpki i stosunkowo niedrogie sklepy z pamiątkami i trunkami. W niektórych knajpkach można degustować lokalną rakiję. Polecam rakiję Biska - z ziołami i jemiołą (w kawiarenkach podają ją mocną schłodzoną i to dopiero wydobywa jej właściwy smak) oraz Miodówkę z truflami (nie każdemu pewnie zasmakuje, ale oryginalna i warto spróbować).
tygrys_8
Globtroter
Posty: 46
Dołączył(a): 05.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) tygrys_8 » 16.06.2010 20:48

witam.

W zeszłym roku niestety zabrakło nam czasu na wyjazd na szczyt UCKA, ale mamy ambitny plan w tym roku.

Dlatego ponawiam moje pytanie - czy ktoś w tym lub zeszłym roku wyjeżdżał samochodem na szczyt UCKA?

Chodzi mi głównie o drogę czy bez problemu da się podjechać samochodem (jak jest droga czy bardzo stroma i kręta) i jak daleko trzeba potem podejść pieszo na sam szczyt - będziemy z małym dzieckiem dlatego pytam.

Przeszukując forum znalazłam informacje że na UCKĘ już nie można wjeżdżać że stoi tam znak zakazu ruchu - czy ktoś wie jak z tym jest naprawdę? Informacje są w tej relacji: forum/viewtopic.php?p=444570

Bardzo proszę o jakieś aktualne informacje.
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Czy ktoś wjechał na szczyt Ucki?
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone