Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

chorwackie wino

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
ptasznik5
Croentuzjasta
Posty: 129
Dołączył(a): 03.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) ptasznik5 » 22.06.2008 13:52

Dopiero w Chorwacji "nauczyłam się" pić wino wytrawne. Najlepsze oczywiście domowe, a nie sklepowe. Fakt, że za pierwszym razem doznałam niemal szoku, kiedy zobaczyłam, że gospodarz nalewa wino do plastikowej butelki po wodzie mineralnej. Ale doznania smakowe są niesamowite. Smak lata zamknięty w butelce!
fumarek
Odkrywca
Posty: 105
Dołączył(a): 20.02.2008
to ja

Nieprzeczytany postnapisał(a) fumarek » 22.06.2008 18:09

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):Fumarku,
Teraz skojarzyłam (jeśli się mylę, to mnie popraw), że wybierasz się na Hvar...
Jeśli tak, to obowiazkowo spróbuj hvarskiego wina Bogdanuša (o zółtawo - złotym kolorze).


Tak to ten fumarek co jedzie na Hvar.Nie wiem jeszcze czy pojade bo pojawiły się problemy, ale jestem dobrej myśli.Ale na pewno ostatni raz załatwiam coś z first minute.Następnym razem będzie last minute.

Ja tam alkoholu pić nie mogę za bardzo, a te winka to dla rodziców chciałam przywieźć. I szukam czegoś dobrego.Choć ile ludzi tyle gustów.Ale myśle że coś wybiorę.

Pozdrawiam Panią serdecznie
Dziadek Maciek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5013
Dołączył(a): 31.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 23.10.2009 13:12

Czy ktoś kupował ew degustował to winko :?:
Cena 8O , ale może warto :?:
Nie, nie wydam tyle na wino :) , 100 kun to wszystko co w tym roku na butelkę przeznaczałem.
Obrazek
renatalato
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4919
Dołączył(a): 04.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) renatalato » 23.10.2009 13:32

maciek1956 napisał(a):Czy ktoś kupował ew degustował to winko :?:
Cena 8O , ale może warto :?:
Nie, nie wydam tyle na wino :) , 100 kun to wszystko co w tym roku na butelkę przeznaczałem.
Obrazek


Ja nie piłam i nie widziałam, ale cena 8O , a może to za wszystkie buteleczki :wink:
orfik11
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 245
Dołączył(a): 28.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) orfik11 » 08.11.2009 12:13

W zeszłym roku wielokrotnie Zoran częstował swoim winem. W zasadzie zawsze w czasie każdego posiłku stoi na stole wino. Białe wino do posiłku miesza z wodą mineralną. Miałem też okazję pić jego winko czerwone. Super. Bardzo mocne ale delikatne w smaku i jak to Zoran mówił" szybko je poczujesz ale na drugi dzień nic nie czujesz". Faktycznie bardzo dobre, głowa nie boli i nie mówię tu o wypiciu 5 litrów na raz.
Bardzo dobre są też wina z winiarni Dingać. Oczywiście zakres cenowy bardzo różny. Kosztowałem wielu win ale faktycznie domowe najlepsze. I jeszcze jedna mądra rada Zorana. Wino powyżej 0,7 litra pojemności to nie wino.
pasażer
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3391
Dołączył(a): 07.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) pasażer » 10.11.2009 21:14

orfik11 napisał(a):Bardzo dobre są też wina z winiarni Dingać. Oczywiście zakres cenowy bardzo różny. Kosztowałem wielu win ale faktycznie domowe najlepsze. I jeszcze jedna mądra rada Zorana. Wino powyżej 0,7 litra pojemności to nie wino.

Domowe bez porównania. Tu zgoda z przedmówcami. Jeszcze było gratis to już cóż więcej można chcieć.

Z winiarni Dingač, Plavac zupełnie inny od podobnego Pelješac. Plavac dużo lepszy aromat, a Pelješac chyba bardziej pod turystów.
Co do wielkości butelek to potwierdzam, tylko to, że są identyczne wina w 0,7l i 1l. Cena podobna też była i wybierałem litrowe. Czy mogła być różnica w jakości nie sprawdzałem.

PLAVAC 12,2 % vol. - SUCHO czyli wytrawne
Pelješac 11,8 % vol. - PLUSUHO czyli półwytrawne
pasażer
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3391
Dołączył(a): 07.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) pasażer » 10.11.2009 21:28

Ale się ułożyło . . . Orahovica nr1, Plavac 2 i 3 miejsce Pelješac :nice:

Obrazek

:arrow: tnijcie cytaty :idea:
kleeberg
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8036
Dołączył(a): 08.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kleeberg » 02.12.2009 22:50

maciek1956 napisał(a):Czy ktoś kupował ew degustował to winko :?:
Cena 8O , ale może warto :?:
Nie, nie wydam tyle na wino :) , 100 kun to wszystko co w tym roku na butelkę przeznaczałem.
Obrazek


Co prawda wizytówką wina jest etykieta na butelce.Trzeba też posiąść
umiejętność jej czytania....A tutaj cena zwala z nóg.. :cry:
Nie jesteśmy wstanie /a szkoda/, poznać wszystkich smaków win.
Pamiętajmy jednak, że dobre są te wina ,które nam smakują :wink:
A najlepsze wino jest z całą pewnością jeszcze przed nami :D
Pozdr.
mariusz nowak
Croentuzjasta
Posty: 168
Dołączył(a): 22.01.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz nowak » 01.01.2010 03:34

MYŚLĘ ŻE CHORWACKIE WINA SĄ ŚREDNIE, NIESTETY ZA DOBRE JEST BARDZO DUŻA CENA.90 % WINA DOMOWEGO TO KISSSSSSSSSSSSSSS.PROSEK JEST DOBRY I GODNY CENY.
MYŚLĘ ŻE POLSKIE WINA WINNE LEKKO DOSŁADZANE SĄ DUŻO LEPSZE.
W CHORWACJI DOMINUJE JEDNAK RAKIJA.JA NIE TRAWIE BIMBRU ALE
TAM JEST DO PRZYJĘCIA.
mutiaq
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1892
Dołączył(a): 19.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mutiaq » 01.01.2010 14:25

mariusz nowak napisał(a):MYŚLĘ ŻE CHORWACKIE WINA SĄ ŚREDNIE, NIESTETY ZA DOBRE JEST(...)

Duże literu oznaczają krzyk.
Dlaczego krzyczysz?
Pozdrawiam i wyłącz caps locka.
Kotki
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 151
Dołączył(a): 27.09.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kotki » 03.03.2011 14:06

Ja myślę, że to jest kwestia gustu. Będąc na Korculi niedobrego wina po prostu nie było. Kupowaliśmy od chłopa, za jakieś śmieszne pieniądze w plastikowych butelkach, które w dodatku musieliśmy sami przynieść. Oczywiście nie nadaje się do dłuższego przechowywania, ale trudno - trzeba się poświęcić i wypić w ciągu paru dni.
Prosek to specyficzne wino.
Kochani, pamiętajcie, że Prosek to nie jest wino dla każdego.
1. To jest wino deserowe - a więc z definicji słodkie
2. Jest dosyć mocne - nie każdy to lubi
3. Zaprzyjaźniony gospodarz twierdzi, że to jest wino dla kobiet - i chyba ma rację.
4. Prosek kupowany gdziekolwiek poza Chorwacją smakuje jak rozmoczone landrynki w wodzie pozostałej po zmyciu podłogi
5. Kupiony prosto od chłopa jest pyszny, nieźle kopie i pozostawia niezapomniane wspomnienia
Knjaz
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 120
Dołączył(a): 24.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Knjaz » 03.03.2011 20:09

do vina chorwackiego nie mogę mieć żadnych zastrzeżeń... bo go nie kupuję... hahaha... bynajmniej nie sklepowe... Vino domowej roboty jest boskie... mój chorwacki kolega,do którego jedziemy po raz kolejny zdobył w tym roku brązowy medal wśród dalmackich wystawców (białe vinko) - 150 producentów... i takie vino jest pyszne... tyle, że jego się nie kupi... to atrybut pobytu w jego domu...
Dla każdego proponuję kupujcie i szukajcie gospodarzy-viniarzy...
Dziadek Maciek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5013
Dołączył(a): 31.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 04.03.2011 11:31

Knjaz napisał(a):Dla każdego proponuję kupujcie i szukajcie gospodarzy-viniarzy...


Dobrze mówisz :D gospodarzy winiarzy szukajcie, a nie tych co sprzedają domowe wino, bo z tymi różnie bywa.
armar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 764
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) armar » 04.03.2011 12:28

Wino to temat rzeka .... jeszcze jak jest jest tyle winiarni wkoło i tych większych i tych małych przydomowych :D

Poza tym każdy ma swój smak , jeden lubi słodkie drugi wytrawne .....

Ja gustuję w winach półwytrawnych

Dla mnie numer jeden z tych co próbowałem do zdecydowanie Dingac -choć on tez występuje w różnych smakach w zależności od winiarni ( w sklepach tez cena Dingaca waha sie od 150 do nawet widziałem 700KN - zastanawiałem się czy tu chodzi o ten sam szczep ...), z winiarni Matusko jest przedni ale kupowany w Borku na miejscu domowy posiada też piękny bukiet i smak , Plavac Mały jest może mniej szlachetny ale niezwykle "gęsty" i intensywny w smaku, ciut bardziej wytrawny .

Porównywałem w domu to winko ze sklepowymi francuskimi zakupionymi w Polsce ( chodzi o przeciętne wina za ok. 30-50zł. za butelkę ) , to Plavac Mały wypadał przy nich jakby bylo w nim 200% wina w winie :D

A jeśli idzie o białe wina to wg. mnie najlepsza w Chorwacji jest Grasevina może dlatego że lubię w upały rieslingi - chociaż jak dla mnie jednak w CHorwacji bardziej podchodzą mi czerwone .
Knjaz
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 120
Dołączył(a): 24.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Knjaz » 04.03.2011 16:07

Wspomniany przeze mnie Dario (kolega) robi białe... i jeśli się nie mylę to nazywa się ono debit...
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone