Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Bułgaria

Stolicą Bułgarii jest Sofia – miasto o wyjątkowej historii, którego początki sięgają już starożytności. Gest kręcenia głową w dwie strony Bułgarzy odbierają jako przyznanie racji lub wyrażenie zgody. Odwrotnie niż w pozostałej części Europy! Narodowym kwiatem Bułgarii są róże. Z tego państwa pochodzi aż 50% całkowitej światowej produkcji olejku różanego.
Użytkownik usunięty
Bułgaria

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.02.2009 09:45

Po pięciu kolejnych wakacjach spędzonych w Chorwacji nadszedł czas na zmianę klimatu,otoczenia i wybór padł na Bułgarię,miejscowość Neseber.Kwatera zarezerwowana więc klamka zapadła, ale na pewno jeszcze wrócę do Crolandi.
Pozdrawiam :papa: :papa: :papa:
Sysia_86
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 103
Dołączył(a): 13.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sysia_86 » 27.02.2009 10:07

Witam :) Dwa lata temu byliśmy w Bułgarii w Primorsku, ale w Neseberze byliśmy na całodniowej wycieczce. Generalnie nie polecam raczej Bułgarii po zeszłorocznym pobycie w Chorwacji, od kiedy mam już porównanie (jak dla mnie właściwie nie ma czego porównywać, na korzyść Chorwacji oczywiście:)), ale z tego co zobaczyłam w Bułagarii, to na pewno Neseber był najładniejszą miejscowością - dobry wybór. Jest to właściwie jedyne miasteczko w okolicy, w którym możesz poczuć historię i zobaczyć jakieś zabytki. Poza tym na wybrzeżu dominuje raczej klasyczny układ plaża-hotel-barki i tyle. Pewnie wielu osobom to odpowiada, ale dla nas było to raczej nudne :)
pozdrawiam
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 27.02.2009 10:11

wybór padł na Bułgarię,miejscowość Neseber


Szaki - może coś więcej podasz? Jakieś wskazówki (gdzie szukałeś apartamentów), jak droga, co na miejscu itp 8)

Może kogoś zainspirujesz?

pzdr, Krystof
janniko
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3195
Dołączył(a): 08.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) janniko » 27.02.2009 14:58

Cześć
Też rozważamy Bułgarię, głównie ze wzg. ekonomicznych.
Czy waszym zdaniem faktycznie w tym roku Bułgaria wypadnie taniej od Chorwacji???
Myśmy myśleli o miejscowości Carewo. Była tam moja kuzynka i b. sobie chwaliła. To prawie na samym "końcu" Bułgarii, chyba nie daleko Turcji.
Chcieliśmy to połączyć z wypadem 1 dniowym do Istambulu (bo żonie się dawno marzy).
Również przywidujemy wariant awaryjny: gdyby nam się tam bardzo nie spodobało, to walimy do Grecji w okolice Aleksandropolis lub w okolice Thassos.
Żona była w okolicach Aleksandropolis kilkanaście lat temu i twierdzi, ze tam jest pięknie. A z kolei wybrzeże w pobliżu wyspy Thassos wiedzieliśmy, gdy 2 lata temu byliśmy na Thasssos.

Ale ja bym chętnie zobaczył Morze Czarne od strony Bułgarii. W dzieciństwie byłem kilka razy w Gruzji, dokładnie w Abhazji, 20 km przed Suchumi jest taka miejscowość Ahali Afoni (Nowy Afon) - CUDOWNE miejsce z mikroklimatem (palmy, ananasy, cytryny itp). Ale niestety teraz dzięki Ruskim to miejsce zostało zupełnie zdewastowane i nadal jest tam b. niebezpiecznie. Rządzi tam długa ręka ruskiej mafii... i kupa. :(
pozdro
jacky6
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 893
Dołączył(a): 14.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacky6 » 27.02.2009 15:50

janniko napisał(a):Też rozważamy Bułgarię, głównie ze wzg. ekonomicznych.
Czy waszym zdaniem faktycznie w tym roku Bułgaria wypadnie taniej od Chorwacji???


skoro pobytowo była i jest tańsza, to niby dlaczego w cugach ma dogonić cenowo Cro ?
jadąc turystycznie będzie drożej o noclegi na trasie - koszt noclegu motelowo-pensjonatowego - ca 20 - 25 euro za dwójkę...
:roll: :roll:
walczy
Croentuzjasta
Posty: 167
Dołączył(a): 23.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walczy » 28.02.2009 15:54

W zeszłym roku byłem w Dalmacji, w czasie wypadów zwiedziliśmy m.in Hvar w którym w czasie jednodniowego pobytu zdążyłem się zakochać i wiem, że na pewno tam wrócę. Hvar jest dla mnie rajem na ziemi. Na pewno wrócę też do Czarnogóry, którą lekko "liznęliśmy" w zeszłym roku
W tym roku jednak ze względu na drogie EUR będzie Bułgaria. Juz poszła zaliczka, więc zaklepane. Miejscowośc to chwalony na bulgaricusie Sinemorec na samym południu pod turecką granicą, ze zdjęć widać że wybrzeże jest skałkowe i malownicze, a nie monotonne jak reszta wybrzeża. Chcemy też zrobić wypad do Stambułu.
Wcześniej wymarzyłem sobie Korsykę, ale EUR tak poszybowało ze stało się to nierealne.
Generalnie można stwierdzić że BG jest o 50% tańsza niż FR czy ITA, i o 30% niż HR.
Wiem jedno, do HR na pewno jeszcze wrócę, ale nie w tym roku.
molzes
Podróżnik
Posty: 26
Dołączył(a): 07.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) molzes » 28.02.2009 16:47

W Bułgarii byłam w 2005r. w miejscowości Pomorie. Miejscowość ładna , nieduża, rozwijająca się turystycznie. Kwaterka super. Morze bardzo ciepłe i czyste, ale plaże.... pożal się :( . Jedna popielniczka - to mnie zraziło. Neseber zwiedzaliśmy indywidualnie. Piękna miejscowość, choć mocno skomercjalizowana. Bardzo traci poprzez wiszące wystawy towarów sięgające pierwszego piętra pięknych historycznych domów.
Życzę udanych wakacji i super atmosferki oraz piękniejszych plaż niż nasza była. :D
jacky6
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 893
Dołączył(a): 14.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacky6 » 28.02.2009 19:07

walczy napisał(a):W tym roku jednak ze względu na drogie EUR będzie Bułgaria. Juz poszła zaliczka, więc zaklepane. Miejscowośc to chwalony na bulgaricusie Sinemorec na samym południu pod turecką granicą, ze zdjęć widać że wybrzeże jest skałkowe i malownicze, a nie monotonne jak reszta wybrzeża. Chcemy też zrobić wypad do Stambułu.


można naprawdę mieć mieszane uczucia jak chodzi o Sinemorec...

Ojcem Promotorem był naprawdę "Niezawodny", ale i mnie się zdarza zaglądać do tego kurorciku...

kilka mizernych fotek oraz opisu tutaj zamieszczonych może dać pewne wyobrażenie...

na plaży jak widać byłem a jest ich tam więcej, to znaczy plaż, petów na popielniczkową skalę nie dostrzegłem...

w wypad do Turcji lekko powątpiewam, pobytowe lenistwo zazwyczaj "uziemnia" człowieka, zresztą niewiele w krótkim czasie zobaczyć można...

kolejna relacja o Sinemorcu - nadzwyczaj bogata - w relacji PAPa...
tej o wojażach z Jasiem i Lenką po Bałkanie...
:lol: :lol:
walczy
Croentuzjasta
Posty: 167
Dołączył(a): 23.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walczy » 28.02.2009 19:28

Jacky6, dzięki za info i fotki. Lubimy spokojne miejsca, z dala od kompleksów hotelowych z basenami, lubimy prywatne pensjonaty o odpowiednim standardzie, gdzie wieczorkiem na balkonie można napić się rakijki w miłym towarzystwie. Więc prowincjonalność Sinemorca i mała ilość dużych obiektów jest nam na rękę.
Jestem świadomy plusów i minusów BG i samego Sinemorca, i choć nie jesteśmy malkontentami i nie szukamy dziury w całym, to odpowiedni standard kwatery i wypoczynku być musi.
Relację PAP-a oczywiście czytałem.
Wypad do Stambułu jest naprawdę realny, w czasie 12 dni w HR, 6 spędziliśmy na szwędaniu się w promieniu plus minus 300 km od kwatery.
Tak czy inaczej nadzieje i obawy zostaną zrewidowane w czerwcu. Póki co jestem dobrej myśli.
Pozdrawiam
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 28.02.2009 23:12

walczy napisał(a):....Wypad do Stambułu jest naprawdę realny..

Jak coś moge polecić na ten temat to to, żebyś nie robił błędu jakim jest......tzw. jednodniowa wycieczka do Istanbulu.
Szkoda na to czasu jak i pieniędzy.
Jak Istanbul to moja rada jest taka: dopiero na zakończenie pobytu w BG jedźcie do Istanbulu z 2-3 noclegami - to wtedy ma sens.
Wiele osób jeździ tam na tzw. jednodniowe "zwiedzanie" - wiecej czasu spędzając w samochodzie (dojazd z BG + stanie w korkach w Istanbule) a przez to w mieście zobaczy "wszystko" czyli NIC :lol:
jacky6
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 893
Dołączył(a): 14.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacky6 » 28.02.2009 23:18

Piotrek_B napisał(a):Jak coś moge polecić na ten temat to to, żebyś nie robił błędu jakim jest......tzw. jednodniowa wycieczka do Istanbulu.
Szkoda na to czasu jak i pieniędzy.
Jak Istanbul to moja rada jest taka: dopiero na zakończenie pobytu w BG jedźcie do Istanbulu z 2-3 noclegami - to wtedy ma sens.
Wiele osób jeździ tam na tzw. jednodniowe "zwiedzanie" - wiecej czasu spędzając w samochodzie a w mieście zobaczy "wszystko" czyli NIC :lol:


dokładnie tak...
dlatego ja zrezygnowałem z przejazdu autobusem bułgarskim, bo nim podróżowali bądź przemytnicy, bądź członkowie rodzin na spotkania...
turystyczny efekt poniżej zera - tak donosił wywiad...
sztuką może być zrezygnowanie z tych kilku noclegów w Sinemorcu a przeznaczenie ich na wypad do Istambułu...
początkującym tamże (TR) kierowcom sugeruję zabranie stoperów ( takich zagłuszaczy dousznych ) bo tam fajne trąbki mają...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 28.02.2009 23:35

jacky6 napisał(a):....dlatego ja zrezygnowałem z przejazdu autobusem bułgarskim...turystyczny efekt poniżej zera - tak donosił wywiad...

To ja też "doniosę" :lol:
Widziałem takich nieszczęśników, którzy na własną prośbe i za własne (niemałe) pieniądze wybrali sie na jednodniowy "podbój" Istanbulu.
Wygladało to mniej więcej tak:
1) jazda nocna BG-Istanbul
2) rano zgoda "zaprzyjaźnionego" hotelu na szybcie siku i mycie na małe dekolty :lol:
3) i jazda jak stado baranów w autokarze po mieście
4) w ramach dobrych "układów" i dobrego humoru organizatorów takiej eskapady 2 gratisy :!: :idea: :!: czyli "załatwienie" przez pilota bezpłatnego wejścia do Meczetu Sułtana Ahmeda (tzw. Błekitny Meczet oraz "gratisowe" wejście na dziedziniec Nr 1 Pałacu Sułtanów czyli Topkapi.
Tak na marginesie oba te miejsca są bezpłatne bez jakichkolwiek układów ale bajer to podstawa sukcesu :mrgreen:
5) no i oczywiście najważniejszy punkt takiej "wycieczki" (z punktu widzenia pilota) czyli zawiezienie nieświadomych do "zaprzyjaźnionego" sklepu, gdzie NAJTANIEJ w całym Istanbule zrobią zakupy.
Dobrze, że Ci ludzie nie mają czasu na konfrontacje cen (po dokonaniu) zakupów po owych "najniższych" cenach - nieświadomi żyją dłużej :lol:
jacky6 napisał(a):....początkującym tamże (TR) kierowcom sugeruję zabranie stoperów ( takich zagłuszaczy dousznych ) bo tam fajne trąbki mają....

Jacky - nie jest tak źle z tymi trąbkami. U nas sobie nie da rady bezkarnie potrąbic do woli i na wszystko :lol:
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1380
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 01.03.2009 00:05

Piotrek_B napisał(a):
walczy napisał(a):....Wypad do Stambułu jest naprawdę realny..

Jak coś moge polecić na ten temat to to, żebyś nie robił błędu jakim jest......tzw. jednodniowa wycieczka do Istanbulu.
Szkoda na to czasu jak i pieniędzy.
Jak Istanbul to moja rada jest taka: dopiero na zakończenie pobytu w BG jedźcie do Istanbulu z 2-3 noclegami - to wtedy ma sens.
Wiele osób jeździ tam na tzw. jednodniowe "zwiedzanie" - wiecej czasu spędzając w samochodzie (dojazd z BG + stanie w korkach w Istanbule) a przez to w mieście zobaczy "wszystko" czyli NIC :lol:


walczy,

Ja się zgadzam z tym co piszą na temat wypadu do Istanbulu jacky i Piotrek w 1000% :), a to co napisał Piotrek (cytat powyżej) to już są wręcz słowa wyjęte mi prosto z ust :lol: ...

W mej relacji planuję napisać jeszcze o naszym wypadzie na koniec pobytu w BG do Istanbulu w 2006 roku, to będziesz miał okazję zobaczyć lepiej co mam na myśli :), acz teraz gorąco polecam Ci relację Piotrka_B z 2008 roku

A na zakończenie dwie uwagi, acz może już o tym wiesz z Bulgaricusa :

1) odcinek drogi Carevo - Maliko Tarnovo (czyli do granicy BG/TR) był w 2006 w opłakanym stanie (najgorszy jaki widziałem ever w BG :roll: ) ... był przejezdny, ale tam musisz sobie dać czas, albo ... jechać na Burgas i kawałek przed Burgas odbić na Maliko Tarnovo ... droga niby bardziej boczna, ale częściej uczęszczana i w dobrym stanie :) ...

2) wiza TR to 10 EUR na łebka, więc też sobie musisz skalkulować czy to się Wam opłaca ... plus na tym przejściu może się zejść, bo bynajmniej w 2006 mieli tam organizację po tureckiej stronie słowem do d...y i nam się zeszło w sumie coś 2h jak nie więcej :roll: ...

Tyle na teraz, więcej będzie w relacji :D ...

Pozdrawiam,

PAP

P.S. A pomysł na wypad do BG ogólnie pochwalam :) ...
walczy
Croentuzjasta
Posty: 167
Dołączył(a): 23.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walczy » 01.03.2009 08:05

Dzięki PAP za rady i za linka do relacji Piotrka.
Zorientuję się na miejscu, czy jest możliwość dotarcia do Stambułu np z Burgas lub Słonecznego Brzegu statkiem lub jakimś wodolotem. W sumie byłaby to dobra opcja, zważając na uciążliwą granicę.
walczy
Croentuzjasta
Posty: 167
Dołączył(a): 23.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walczy » 01.03.2009 09:59

Przeczytałem świetną relację Piotrka i widzę że na Stambuł to i tydzień byłoby za krótko. Krótki wypad z BG potraktujemy jako rekonesans, z zamiarem powrotu w przyszłości na dłużej. Bo widać że warto, a ja lubię orientalne klimaty.
Następna strona

Powrót do Bułgaria - България

cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone